Skocz do zawartości
rs

Oparzenie? Alergia?

Rekomendowane odpowiedzi

Zwykle poruszamy problemy zdrowia zwierząt ale dzisiaj stawiam problem "czynnika ludzkiego".

Wczoraj wieczorem grzebałem w akwarium. Chyba dotknąłem czegoś, czego nie powinienem. Nie wiem czego, w każdym razie efektem było pojawienie się silnego pieczenia, zaczerwienienie, lekka opuchlizna i nadwrażliwość skóry części dłoni. Minęło 12 godzin, objawy zelżały ale występują w komplecie. Pomyślałem najpierw o jakiejś reakcji alergicznej ale bardziej to przypomina oparzenie chemiczne. Pytanie: co można / powinno zastosować sią w takiej sytuacji? Jakie środki dostępne w przeciętnym domu mogą pomóc albo w co się zaopatrzyć na wszelki wypadek. Pewnie wapno na wypadek reakcji alergicznej ale co do zastosowania zewnętrznego? Na forum jest kilku lekarzy, może się wypowiedzą. O stosowaniu profilaktyki w postaci rękawicy nawet nie wspominam - już się tego nauczyłem

Tylko nie proście o fotkę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs wiekszosc toksyn wydzielanych przez zwierzeta morskie jest wrazliwe na temperature. W przypadku np. uklucia przez wieloszczety zaleca sie wsadzenie konczyny pod maksymalnie goraca wode.

Acha, lekarzem nie jestem wiec nie traktuj powyzszego zbyt powaznie, wyczytalem to gdzies :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano potwierdzam. szczegolnie robi sie tak w przypadku uklucia przez skrzydlice. woda musi byc bardzo ciepla ale uwazaj co sobie reki nie ugotujesz :) lekarzem nie jestem ale zamierzam byc :) Wyczytalem to w ksiazce akwarystycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mamy nie prosic o fotki ???


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w zwyczaju po pracach w akwarium myć ręce w bardzo gorącej wodzie wręcz się parzę. Robię tak zawsze, a jeśli muszę pracować dłużej to co 5-10 minut i tak idę myć ręce i je "wyparzam". Jak zahaczyłem o ukwiała to miałem wrażenie że przejechałem po jakiejś tarce, czuje się jakby się coś o rękę haczyło. Też wówczas rękę wyparzyłem i nic się nie działo. Z euphylią to samo, dosłownie klei się do ręki i zdarzyło mi się, że kawałek tak się o skórę zahaczył, że oderwał się od euphylii. Też wyparzyłem i było ok.

Pod taką gorącą wodą myję ok. 1 maks 2 min, oczywiście także mydłem i dokładnie płuczę.

Zaznaczę, że jestem alergikiem i na wiele rzeczy jestem uczulony, ale z koralowcami sobie radzę.

Rzeczywiście wrzątek, czy też w naszym przypadku bardzo gorąca woda neutralizuje toksyny więc warto robić to profilaktycznie, czy się czegoś dotknęło, czy nie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy trzy głosy za stosowaniem gorącej wody. U mnie to nie pomogło. Tzn. może pomogło (w końcu jeszcze żyję) ale nie przyniosło spodziewanej ulgi.Może jest jeszcze jakiś inny sposób. Sprawa może być trudna bo często nie wiemy jaki czynnik spowodował dolegliwości.

R@F@L :

Dlaczego mamy nie prosic o fotki ???

Bo to miało być takie ćwiczenie na wyobraźnię:)

Bo nie mam dzisiaj aparatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs ale kiedy wsadziles pod wode bo jak po kilku godzinach (minutach) to toksyny już zadzaiłały a ty mogłeś jedynie pogorszyć sytuację bo oprócz czynnika toksycznego dołozyłeś czynnik termicznego uszkodzenia (podrażnienia). Ja też nie jestem lekażem ale sporo czytałem i faktycznie wszędzie piszą o toksynach u zwierząt morskich że się na szczęście rozkładają w wyższej temperaturze. rs może to nie jest cool co Ci powienm ale chyba dobrze by było odwiedzić lekarza i mu to pokazać. A potem opisać nam to na forum :)

co do fotek to zrób jek się bedzie dało.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie odkąd pamietam zawsze pachałem rece do akwa, poparzen miałem dużo, bo dużo "choduję" aiptasi, raz miałem taki palec jak bania, kiedyś przeczytałem artykuł jak akwaryście powyginało palce, i od tego momentu trochę ostrożnie podchodze do akwa.

Ostatnio przy wykładaniu całej skały z akwa (60 kg) były już rękawiczki, zwłaszca jak zobaczyłem jakich gości mam w akwa , ja będzie czas pokaże zdjęcia, co można przez prypadek wychodowac przez 4 lata w skale.

A co do @rs, myśle że jeśli obrzek lub poparzenie potrwa dłuzej to tez bym się zglosił do lekarza, ja osobiście myłem ręce raz amolem.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.