Skocz do zawartości
makok

[378] przesiadka na post-poligonową lagunkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

najpierw były lata edukacji, liczne błędy i wieczna walka.

Potem powstała poligonowa akrylowa kosteczka, którą mogliście oglądać tutaj.

Nauczyłem się solić, dolewać, regularnie podmieniać itp. Przyszedł czas na coś większego i sensowniejszego. :yes

Akwarium pod LPSowo-SPSową lagunkę :p

I tak oto powstało:

-- akwarium 120x70x45h cm

- wszystkie szyby 10mm poza dnem 12mm, waga ~80kg,

- z tego 3 opti, 1 krótka i dno float, 3 wzmocnienia wzdłużne opti,

- komin na środku krótkiej szyby 32x11x37h z otworami pod 1xTV25 i 2xTV32,

- litraż 378l brutto, 343l netto po wzmocnienia, 303l netto do wysokości poziomu wody,

-- akwarium stoi na 2/3 stelaża pozostałego po moim malawi, które spotkało to, podniesionego o 15cm na 4 klockach wyciętych z drewnianej belki, :p

-- całość obudowane płytami, które przymocuję do stelaża magnesami neodymowymi, tak że z 3 stron będą zdejmowalne,

-- świeci na początek Illumagic Blaze series 200W na ledach cree (seria sprzed montowania w nich komputerów sterujących), ledy RB, White, near UV, na dwóch kanałach ze ściemniaczami

-- z techniki to w szafce będzie:

- sump akrylowy 75l z dwoma komorami - już stoi pod małą kostką

- odpieniacz Cone by Sebastek na pompie Tunze 9410.20 - już pieni w nowym sumpie

- pompą obiegową będzie coś z przedziału 4500 - 6000 l/h jeszcze nie wiem, ale że mam możliwość przetestowania kilku przed zakupem, to sprawdzę która wykazuję jakąkolwiek kulturę pracy ;)

- będzie bypass do oddzielnego refugium które będzie z obecnej akrylowej kostki 75l (ma komin więc nadaje się idealnie - w razie wu będzie można je wypiąć z obiegu, wyjąć i wyczyścić) będzie wisiało nad zbiornikiem dolewki (również 75l akryl)

-- brakuje mi jeszcze:

- pomp cyrkulacyjnych tunze, narazie będą chińczyki

- komputera profilux z gadżetami

- automatycznych pomp dozujących

- dwóch dodatkowych lamp Hagen Glo 2x54W T5 :p

-- zastanawiam się nad (podpowiedzcie coś):

- wywaleniem tego styropianu spod baniaka (zwykle nie miałem styro)

- doprowadzeniem powietrza z dworu do odpieniacza (czy to coś daje?)

- odpaleniem refugium na obecnej obiegówce nj1700 zamiast na bypassie z dużej pompy

- vortechem zamiast waveboxem

1017180_481742038575045_888010316_n.jpg

Tutaj więcej fot

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne wymiary zbiorniczka (niech mi nikt nie gada ze wymiary nie maja znaczenia:)), szykuje sie swietna rafka, powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholera zabrakło mi 3m wężyka osmozy żeby dojść listwami do szafki .... wrrr

i posiałem gdzieś linki stalowe do lampy....

walka jest nierowna tym razem :D


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym tv inaczej powiesił :) nie lubię oglądać z głowa w górze :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wreszcie ogarnąłem podstawę akwarium, oczywiście w pełni udokumentowane:

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmiki pierwsza klasa. Ekspertem nie jestem ale ja bym tak akwa nie postawi na takich belkach. Wolałbym dospawać profile.

Pozatym bardzo mi się podoba i trzymam kciuki za projekt.

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk

Edytowane przez Kaktus (wyświetl historię edycji)

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

beleczki miałem i były łatwoobrabialne - stelaż musiałbym dospawać w jakimś zakładzie, uznałem że na takie małe akwaryjko dadzą radę, poza tym przykręcone równocześnie do stelaża i do płyty są nieruszalne... akwa powoli napełnia się RO/DI więc zaraz zabujam i zobaczymy :p

Kaktus, który Ty masz odpieniek? chodzi mi o body...

oraz wypowiedz się o swoim obiegu z podpisu, bo mam na dwa tygodnie pomysł zapuścić to akwa na nj1700 albo na ab3000 i nie moge się zdecydować... a odpieniacz mam teoretycznie na słabszej pompie niż Twój

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówce, stawianie akwa na takich belkach może być bardzo ryzykowne. A jeśli już koniecznie tak musi zostać, to przymocował bym chociaż sam stelaż jakimiś kątownikami do ściany - chociaż w Twoim przypadku mało to zmieni bo masz nie wielki kawałek ściany do dyspozycji, ale zawsze trochę bezpieczniej.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwielbiam jak 90% akwarystów ogarnia blady strach w temacie szafek i stelaży i na większości ich produkcji możnaby parkować niewielkie wozy bojowe :p bez urazy.... zapewniam Was że będzie stało ;) na dowód powiem, że bujnąłem 300l RO i nadal stoi :p myślę że dosypanie 6kg soli niewiele wniesie :p


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również uważam że większość akwarystów przesadza z grubością i wymiarami profili pod stelaże, niby zawsze trochę bezpieczniej ale tak naprawdę liczą się spawy, naprawdę nie wykonujemy tak dużych zbiorników żeby odległości pomiędzy ,,nogami'' pozwalała na ugięcie belki do tego dajemy grube blaty, które dodatkowo usztywniają konstrukcję. Aczkolwiek jak ostatnio mogłem sprawdzić lepiej wydać te 50zł na grubsze lub większe profile( w moim przypadku dodatkowe wzmocnienia) i mieć święty spokój. Sorry za mały off-topic .

Wracając do Twoich belek. Pamiętaj że drewno pod wpływem wilgoci i długotrwałego obciążenia traci swoje właściwości i może się odkształcać, ale jak je dobrze zabezpieczysz np. żywicą to nic nie powinno się stać.

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł na zabezpieczenie konstrukcji, można by dać np. poprzeczki pomiędzy tymi bloczkami tak aby nie miały możliwości bujnięcia się w przód lub tył(bardziej przód bo od tyłu masz ścianę) wystarczą takie poprowadzone na szerokości, na długość nie ma prawa się przechylić więc te w poprzek na pewno by wystarczyły. Koszt nie wielki pewnie koło 40-50zł robiąc to z drewna a spokój zdecydowanie większy - przynajmniej w moim odczuciu, ale to zależy od Ciebie i od tego na ile ufasz swojej konstrukcji( a jak widzę ufasz ).

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam stożek wyskrobany przez kolege Sebastiana z forum, najlepsza inwestycja w ostatnim czasie.

Co do pompy to mam Nj1700 ale widzę, że jest za słaba do mojego obiegu i nadodatek wydaje mi się że z miesiąca na miesiąc słabnie.

Pod koniec roku bede stawiał 360l to minimum 4500 pompę kupię.

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz taki sam stożek, tyle że ja na 9410, stąd pytanie...

na tej nj to odpalę tylko na miesiąc, potem właśnie rozwaażam jakąś pompę między 4500 a 6000l i ssię zdecydowac nie mogę - zobaczymy jak kilka przetestuję, ale nieograniczony dostęp do testowania mam tylko do aquamediców :/


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem na 9410 ale okazyjnie kupiłem 9420, zawsze to wiecej powietrza no i może uda sie z 400l na nim pociągnąć wiec pomału się do przesiadki szykuje.

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, to zależy co chcesz tam trzymać :)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i z wolna kapie sobie już od doby.... ech ile jeszcze ;/

musiałem nakapać od nowa, bo byłem zbyt pewny swojej żywicy i już po nakapaniu TDS zweryfikował moją pewność... teraz już wynik lepszy, ale kapanie od nowa... a miałem już mieć posolone dzisiaj :(

zdjęcie o 1:00 w nocy wczooraj :)

2013-06-25%252020.07.10.jpg

Narazie do baniaka pójdzie moje całe 12,5kg skały którą miałem w obiegu. Natomiast nowe 12kg będzie dojrzewać w szafce w obecnym akrylu na osobnym obiegu i odpieńku który wisi na targowisku. Co by nie psuć głównej wody.

Sorry za post pod postem, jestem przezwyczajony z innego forum, że automat takie posty łączy, a tutaj nie wiem jaak skasować...

EDIT 26.06.2013 1:38:

szlag no i solę sobie solę partiami i upadł mi salimetr :wallbash: Jak go jutro gdzieś nie odkupię to cały harmonogram wziął w łeb.

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam solenie?

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam solenie?

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk

Już posolone, niestety w biegu między zakończeniem roku syna, a pracą, więc nie miałem okazji wyemitować tego na filmie... dobrze że dorwałem salimetr, który mi sie poprzedniej nocy stłukł... :)

Przyjechała też dodatkowa skała z poznańskiego aquamedica - kawałki z akwarium sprzedażowego z koralami, kręciła się tam dwa miesiące, więc licze na to że nie będzie dojrzewać ponownie ;) łącznie 16kg + 12,5 mojej.

Żeby przenieść obieg brakuje mi 1m rury 32mm... co jest frustrujące, bo gdybym dzisiaj zdążył kupić to mógłbym teraz przesadzać baniak pół nocy w spokoju... akurat sam w domu siedzę :/ a tak jutro praca 12h i znów nie wiem czy zdążę. Ale już jestem blisko. :D


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie na takich belkach, to śmiało moim zdaniem może stać ten stelaż .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało tego Przemek, stoi i ma się dobrze ;)

za dużo baniaków się w życiu nastawiałem, zeby ulegać panice ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek na takich belkach 20 tonowe dzwigi rozkładają łapy :D Czuję że już coraz bliżej jestem postawienia słonego .Po prostu Ci zazdroszczę . :)

Jedyne słone jakie widziałem na żywo w Szczecinie to w sklepie zoologicznym przy Kadłubka ,pomimo że nie wszystko w nim gra ,morskie to jednak jest "morskie" .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobawiłem się w przeniesienie skały bo i tak była na niej pustynia... lagunka mi wyszła nawet nawet, choć zaktualizuję ten post fotą za godzinę, jak zejdzie mgła (jest pompa z watą), bo narazie mało widać...

Przemek stawiaj... wiesz że fajnie to w domu wygląda ;)

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gdzie ta obiecana fota?

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja picassa nie jest trudna do znalezienia... ciężki weekend pozbawił mnie czasu ;)

jutro hydraulika i włączam obieg... choć ryby już testują nowe lokum

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak to że zarówno skała nie była świeża, tak i 60% wody nie było świeżej... a rybki to 6 chromisków i garbik w 300l wody.... bez głosów zniesmaczenia, wiem co robię ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.