Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

W końcu, po wielu przemyśleniach (opisanych w tym temacie http://nano-reef.pl/...kacje-projektu/) i obliczeniach postanowiłem wdrożyć mój projekt w życie. Domowy zwierzyniec powiększy się o dość spore akwarium. (aktualnie mam 54l z gupikami, kota perskiego, oraz do niedawna legwana zielonego, znalezionego na dworzu ). Jako że mam nie całe 16 lat :baby: a cały projekt trochę kosztuję, jego realizacją rozciągnie się na dłuższy okres czasu ale też bez przesady. Na szczęście pomagają mi rodzice, a szczególnie mama, która tak jak ja uwielbia naturę i zwierzęta.

Projekt jest duży i jest to moje pierwsze akwarium(wychodzę z założenia że jak już stawiać nowe akwarium to powinno być ono dosyć spore, na początku miało być 100l potem 360l aż w końcu 432l, bez sensu było by robić mniejsze akwarium ponieważ wiem że po niedługim czasie stawiałbym większe) proszę o wszystkie rady i uwagi jakie nasuną się Wam czytając mój temat. Jako że sam lubię tematy z dużą ilością obrazków i zdjęć mój temat będzie wyglądał podobnie.

Mianowicie będzie to akwarium 120x60x60 przód i lewy bok Opti White reszta Guardian klejone bezbarwnym sylikonem zamówione w firmie Myciok tak samo jak sump 90x45x45(klejone zwykłym czarnym) . Akwa z zewnętrznym kominem. Poniżej skan, trochę marnej jakości ale taką mam drukarkę :blushing:. Rysunek taki po prostu poglądowy rysowany w skali, z tym że pokrywa będzie otwierała się razem z przednią belką a nie tak jak na rysunku sama góra. Zdecydowanie ułatwi to manewrowanie w akwarium.

http://img23.imagesh...g&action=rotate

Stelaż stalowy, spawany przez znajomego z profili 20x40x2 malowany pędzlem 3 warstwami farby antykorozyjnej. Sam również spawam ale nie tak długo i dokładnie jak znajomy, więc wolałem żeby on to zrobił. Stelaż wykonany fachowo. Na zdjęciu załapał się też kawałek suchej skały, reszta mocz się w RO :smiling: .ncaw.jpg

Żeby mieć pewność że nic się nie ugnie a w szczególności przednia górna belka, tak żeby nie podpierać jej i mieć większy dostęp do środka stelaż ma zrobioną kratownicę która nie pozwoli na jakiekolwiek ugięcie. 5ujs.jpg

Jako blat użyłem sklejki 18mm od dołu pomalowanej folią w płynie ( 4 warstwy). Nie było sensu używać grubszej sklejki se względu na tą kratownicę. Nic nie będzie miało prawa się ugiąć.

W akwarium wyląduję około 65kg żywej skały z nie oświetlanego sumpa oraz 15kg suchej. Trochę tego dużo ale ja lubię takie gruzowiska. Może skały będzie nawet więcej. We wtorek jadę do Warszawy odebrać tą żywą skałę jest jej 90kg i mogę wziąć całość pytanie czy to nie będzie już przesada :lol: ?

Oświetlenie jakie planuję to na razie T5 4x54W . Jako że na początku będę trzymał same miękasy i pojedyncze LPS-y powinno to wystarczyć. W przyszłości widzę u siebie Metis CRP 2x100W .

Koronę akwarium wykonam z spienionego PCV.

Pompy cyrkulacyjne to 2x JVP 102 ( 5000l/h ) oraz 1x JVP 101 ( podwójna, 6000l/h ) .

Obieg będzie chodził na NJ4500. Odpieniacz jaki przewiduję to Reef Octopus NW-200-6540B.

W sumpie raczej nie będzie siporaxu ze względu na dużą ilość skały( może część wyląduje w sumpie). Rozważam też jakieś glony.

Filtr RO + DI 75gpd już mam.

Akwarium mam zamiar zalać na przełomie lipca i sierpnia, zobaczymy jak będzie. Zależy od tego kiedy dostanę kasę za odszkodowanie(złamana noga :wallbash: ). Pozostało mi do kupienia: odpieniacz, oświetlenie, pompa obiegowa, ogólnie całe wyposażenie do sumpa poza grzałką . Zostaje jeszcze hydraulika.

Akwarium wystartuje na soli Instant Ocean. Jako tło wybrałem http://allegro.pl/ju...3342116026.html .

iwp3.jpg

Skała przez najbliższe 3-4 tygodnie będzie moczyła się w beczce z cyrkulacją i grzałką. Oświetlenia nie potrzebuję bo tak jak mówiłem skała jest z nieoświetlanego sumpa. Samo akwarium ma przyjechać do mnie jutro.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dospawał belki po przekątnych z tyłu i na bokach stelaża bo to się może złożyć jak domek z kart. Obciążenie to jakieś 700 kg /woda, skała i szkło/. Jak się wachnie to pozamiatane.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jesteśmy na podobnym etapie. Też planuje zalewac lipiec/sierpień. Napewno będę śledził i niedługo zamiescze swój opis. Trzymam kciuki za projekt! ;)


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dospawał belki po przekątnych z tyłu i na bokach stelaża bo to się może złożyć jak domek z kart. Obciążenie to jakieś 700 kg /woda, skała i szkło/. Jak się wachnie to pozamiatane.

Patrząc na stelaże innych użytkowników wydaje mi się że mój jest solidny. Wszyscy robią na prawdę wytrzymałe i masywne stelaże i tak jak ktoś już gdzieś pisał można by na nich postawić samochód opancerzony. Też się tego bałem ale wydaje mi się że właśnie ten docisk nie pozwoli na jakiekolwiek ruchy w bok. Poza tym stelaż wzmocni/usztywni się dzięki obudowaniu go płytami. Dodatkowo stelaż będzie przymocowany do ściany 4 kotwami, tak dla świętego spokoju.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już przyjechało. Naprawdę fachowa robota. Wszystko pięknie sklejone i zapakowane.

Tu jeszcze zapakowane. 8q0c.jpg

Tu stoi już na swoim miejscu.

qql3.jpg

Oczywiście mój kot musiał wszystko obwąchać :cat:

4t83.jpg


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na stelaże innych użytkowników wydaje mi się że mój jest solidny. Wszyscy robią na prawdę wytrzymałe i masywne stelaże i tak jak ktoś już gdzieś pisał można by na nich postawić samochód opancerzony. Też się tego bałem ale wydaje mi się że właśnie ten docisk nie pozwoli na jakiekolwiek ruchy w bok. Poza tym stelaż wzmocni/usztywni się dzięki obudowaniu go płytami. Dodatkowo stelaż będzie przymocowany do ściany 4 kotwami, tak dla świętego spokoju.

Jeśli jest tak jak piszesz to będzie dobrze. Kotwy i płyty załatwią sprawę. :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za rasa kota?

Pers

Jeśli jest tak jak piszesz to będzie dobrze. Kotwy i płyty załatwią sprawę. :thumbup:

Też mi się tak wydaję.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała przywieziona :animier: . Wczorajszy wieczór i noc ( do 3.30 ) spędziłem na robieniu solanki, wyszło jakieś 250l .

Trochę tego dużo ale część wyląduje w sumpie . Jak nadal będzie za dużo to coś sprzedam. Skała nie była z sumpa a jedynie z osobnego akwarium 120x40x50 nie podłączonego do systemu i odpieniacza z mizerną cyrkulacją(nie wiem czy to było nawet 2000l/h , zapewne jeszcze mniej) . Wziąłem 59kg. Na zdjęciu skała kupiona razem z moją suchą, która od 10dni moczyła się w RO. Nie nalewałem do końca bo nie ma takiej potrzeby, jest tyle żeby zakryło całą skałę. Wsadziłem cyrkulację( 2 pomp 5000l/h i 6000l/h(2x3000l/h) praktycznie nie słychać, są cichsze od filtra wewnętrznego, którego mam w 54l ale za to 3 pompa 5000l/h rzęzi jak traktor. Mam nadzieję że się dotrze). Podłączyłem również grzałkę. Na razie to prowizorka .7gny.jpg

W weekend mam zamiar coś poustawiać :construction: , może pokleić bo na razie to gruzowisko ( chociaż jeszcze nie wiem czy to ruszać bo na pewno część wyląduje w sumpie, którego jeszcze nie mam)


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wycięcie,ale nie widzę komina . Będziesz doklejał ?


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wycięcie,ale nie widzę komina . Będziesz doklejał ?

Tak właśnie :yes


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się przed chwilą pobawiłem skałą i zobaczcie co mi wyszło :

ghnk.jpg

Głowy nie urywa ale jak na pierwszy raz wydaj mi się że jest całkiem nieźle. Nic nie kleiłem ( niektóre kawałki, które kupiłem były już sklejone ale nie wszystkie) więc będzie można przestawiać do woli. Mam już nawet kilka pomysłów :whistle:

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tej skały masz ,wszystko zostaje w akwa??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej, część skały wyląduje w sumpie, aczkolwiek tak jak jest mi się podoba.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widze różnicy przed i po... hehe kupa gruzu, ale ważne że tobie sie podoba. coco jumbo i do przodu....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie mała różnica, ale układałem ze wszystkiego co miałem i byłem ograniczony poziomem wody( mam 2/3 wody ) . Kiedy przyjdzie sump to wyląduje w nim ze 10kg skały może trochę więcej zobaczymy ile wejdzie. A i tak jak będę robił już docelowe ustawienie, a mam na to jeszcze trochę czasu to porozbijam te grzybki/wysepki z balkonami dla SPS-ów na mniejsze kawałki i będę się bawił. Wiem jedno , tak jak teraz na pewno nie zostanie ;) . Dodam jeszcze jedno zdjęcie tym razem bez żadnych odbłysków i odbić z okna . kqxu.jpg

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem szyby od szklarza :) . Postanowiłem więc wkleić komory do sumpa. Wydawałoby się banalne zadanie ale jadnak takie nie było(przynajmniej dla mnie ). Może nie wygląda to estetycznie ale jest szczelne. Problemem nie okazała się technika klejenia a sam klej( tubka rozwaliła mi się od tyłu :wallbash: ). O ile pierwsze 2 szyby wyszły prawie idealnie(klejone przed zepsuciem się kleju) , to pozostałe kleiłem nakładając klej palcem co łatwo się domyślić po prostu nie mogło ładnie wyjść.

Przygotowania do klejenia:

0jm8.jpg

I już po :

acpy.jpg

Jedno co mnie pociesza to to że kleiłem bezwarwnym sylikonem, strach pomyśleć co by wyszło przy czarnym :sick: . Jak wyschnie to jeszcze wyczyszczę trochę i powinno wyglądać lepiej . Następnym razem kupię dużą tubę taką na pistolet, bo inaczej tego nie widzę.

Na komin muszę czekać do końca tygodnia -_- .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luz blues co do stelaża ;) ja mam akwa 120x40x50 i stoi na stelażu wysokim na 80cm ramka ramka i 4 nogi profil 40x40x3, spawane przezemnie więc wiem że wytrzyma :) na codzień spawam zderzaki i ramy do aut terenowych :) 3mam kciuki za projekt i śledzę :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próba szczelności komór sumpa przeprowadzona prawie w całości pomyślnie. Środkowa komora trochę cieknie( przy oczyszczaniu nadmiaru sylikony musiałem coś naciąć ). Z zaklejeniem muszę poczekać aż dojdzie do mnie sylikon. 2dmr.jpg

W międzyczasie odebrałem również komin:vk40.jpg

Do zakupienia pozostało oświetlenie, pompa obiegowa, hydraulika i opieniacz. O ile wiem jaka będzie lampa i obieg to co do odpieniacza nie mogę się kompletnie zdecydować :question: . Więc proszę o radę co wybrać. Ja zrobiłem sobie listę 5 dość ciekawych odpieniaczy :

1. Aqua Medic - Turboflotor Blue 3000

2. Hydor Performer 7000P

3. Reef Octopus NW-200-6540B

4.Reef Octopus PS-2000INT

5. Vertex - Omega 150

Najbardziej zbliżam się do opcji nr. 3. Ciekawą opcją wydaję się też nr.5 , może ktoś wypowie się o nim bo wydaje mi się że jest to ,,świeży'' temat. Proszę pomóżcie z wyborem bo jestem już trochę skołowany a chciałbym już zacząć dojrzewanie.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem. Większość jest przewymiarowana niektóre nawet 2 razy. Wydaje mi się że nie potrzebuję mocniejszych odpieniaczy. W akwa będą głównie miękasy i kilka lps-ów więc nie chcę kompletnie wyjaławiać wody jak przy typowo sps-owych baniakach ( choć i tu nie jest powiedziane że odpieniacz musi być przewymiarowany czego przykładem może być chociażby akwa Brunona, które zdobyło ToTM-a z Lutego http://nano-reef.pl/topic/54782-totm-akwarium-miesiaca-nr-luty-2013/page__hl__%2Bkonik+%2Bmorski, u niego w podobnym litrażu co u mnie ,,panują'' głównie sps-y i ma też dość spore ryby a pracuje na odpieniaczu Turboflotor 3000 Blue. Owszem ma też Nitratreductor ale ja nie będę aż tak bardzo obciążał systemu jak on . W sumpie też będę miał glony. ). Po przeczytaniu jego tematu i jeszcze paru innych jestem już prawie zdecydowany na AM Turboflotor Blue 3000.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór oczywiście należy do ciebie. Ale Reef Octopus jest lepszy. Mam możliwość oglądania pracy odpieniacza AM i szału nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór oczywiście należy do ciebie. Ale Reef Octopus jest lepszy. Mam możliwość oglądania pracy odpieniacza AM i szału nie robi.

A można wiedzieć, który ? RO PS-2000INT czy ten słabszy RO NW-200-6540B ?

Widziałeś pracę modelu AM Turboflotor Blue 3000 czy słabszych ?

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden i drugi jest lepszy według mnie ale możesz poczekać na opinie kogoś bardziej doświadczonego. Mowa oczywiście o 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Można wiedzieć jakie masz wymiary komina i o ile obniżyłeś wysokość bocznej szyby pod komin w stosunku do krawędzi akwarium?

Trzymam kciuki za projekt :)


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.