Skocz do zawartości
Arik

Kupie żywą skałe i błazenki-Poznań-

Rekomendowane odpowiedzi

hehe - no to zanosi sie na fajne 800L "morskie"

Osobiście myśle że to prowokacja np. swirleja :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zamiast sie sprzeczać to może mi pomożecie?

Mam to akwa ,mam sump ale bez wkładów ok 50 litrów ma(wiem ,ze to za mało), mam odpieniacz ale on ma wydajnosc niecale 400L.... chociaż na razie i tak niemam kasy żeby całe akwa obsadzić skałą,myśle o góra 10kg, i najważniejsze co z tą woda?On ja bezkitu leje i u niego jest ok ale ja sie lekko obawiam czy u mnie tez tak będzie.Oświetlenie to zestaw kilku jażynówek ale są nówki sztuki prosto z mini zoo zestaw do rafy powinno być ok. Akwa jest zalane wodą ale puste jest.Sup już działa.Soli jeszcze nie kupiłem jaka jest dobra tańsza sól bo mi chyba ze 20kg na dzień dobry wyjdzie... A filtr RO droga rzecz a samemu chyba nieda rady zrobić... A na dno można sypnąć piasek taki drobny biały w każdym zoo sklepie takie sa czy lepiej te żywe podłoże z odrobinek skały?Tak wiec zakopmy topór wojenny i zastanówmy sie nad losem mojego mini oceanu. Bo powoli obawiam sie czy on wogóle wypali i pewno stąd te stresy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arik niestety na morskie trzeba mieć kasę i jeśli nie masz na RO to daj se spokój. W Twoim przypadku lepiej by było zacząć od "szklanki" jak to sam nazwałeś, bo 700-800 l to poważne pieniądze. Abyś sobię uzmysłowił o czym piszę to skały na początek powinieneś wsadzić min. 100kg.

Tak na marginesie jeśli to prowokacja to gratuluje poczucia humoru:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak 100kg skały? Przecież sa akwa morskie bez skały wogóle tylko z rybami.) A ten filtr kumpla skałda sie z wkładu węglowego,żywicznego i pianki polietelynowej czy jakos tak.Wkład żywiczny eliminuje 80% syfów z wody a węgiel reszte.Jak by było inaczej to Nema kumpla by owszem pływały ale do góry brzuchem.Pogadam z mamą i spróbuje ją naciągnąć żeby kupiła filtr RO do domu.Ale to zajmie mi z miesiac.. A co do prowokacji to sie jeszcze zdziwicie jak zobaczycie mojego małego gigancika (chodzi o akwa:) w galeri.Najpierw sypne sól potem wsadze skałe,jakiegoś kraba i na końcu ze 2 ryby.A z czasem to uzupełnie.I winno być dobrze.Troche kumpla męcze może mi odpali skałe od siebie ze 2 kg.To juz bedzie ze 12kg a do tego kupie sztuczną skałe. Będzie grało jak u strego w dudach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Arik :

Troche kumpla męcze może mi odpali skałe od siebie ze 2 kg.To juz bedzie ze 12kg a do tego kupie sztuczną skałe. Będzie grało jak u strego w dudach.

Po prostu rozwaliłeś mnie. Myślę, że z Adim do jednej szkoły chodzisz.:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu wiesz co?Ja już doktorat robie jakby cię to interesowało.. Ale nie z weterynari czy ichtiologi. Ok wogóle skały nie kupie tylko podłoże i ryby i co może być? Przecież takie akwa też są i nie widze powodu żeby kogoś rozwalały.A tak na serio to obecnie sie targuje z kilkoma dostawcami dadzą rozsądną cene to kupie rozsądnie dużo skały.Ale co za forum........ Prawie same nadente palanty tu siedzą i zamiast wyjaśnić jak coś ktoś nie rozumie to sobie jaja robią z człowieka.A o takim akwa jak moje to do końca życia sobie będziecie mogli pomażyć.Kasy niemam ,bo w ciągu miesiąca wszystko kupiłem.Szkło,odpieniacz, lampy,grzałke itp. I naprawde sie wykosztowałem. Za miesiąc czy dwa to sobie kupie RO i znowu ze 20kg skały i spokojnie będe to uzupełniał.Jesteście wszyscy super oczytani i uświadomieni a wam błazenki zdychają w waszych super akwach(czyt. na forum) a mój kumpel ma w gdzies swoje ryby całe akwa go kosztowało z 500zł nawet sól miesza a jego ryby żyją.A to pewno dlatego ,że ich właściciel nie traci czasu na utarczki z (........).Wszystkich normalnych pozdrawiam i papa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie jest prowokacja to po prostu brak mi słów...

Ze względu na pierdoły jakie tu wypisujesz przenosze ten post do działu dla nowicjuszy i tam ci ktoś już pomoże.

Ale po kolei. Zaczne od podstaw.

Po pierwsze - wejdz na dział dla nowicjuszy i przeczytaj FAQ dla nowych jakie napisałem.

Po drugie - musisz sobie uzmysłowić że akwarium morskie to jest NAPRAWDE DROGA ZABAWA. I to nie chodzi o zbiornik na wode, czy masz go 100 czy 1000L ale o sprzęt pozwalający utrzymać parametry wody w dobrej jakości.

Wydaje ci się że setki osób z tego forum wywalają kupe pieniędzy na zabawki które nie są potrzebne bo potem wypisujemy sobie na forum "ja mam takie fajne coś za 1000zł" a potem ktoś odpisuje "a ja mam fajniejsze 2000zł"? Ze wszyscy tu nie mają co robić z pieniędzmi i wywalają je w błoto bo "przesadzamy bo przecież akwa to nie NASA"?

Właśnie akwarium morskie to jest NASA! Zeby się poprawnie zająć akwarium i je z powodzeniem prowadzić musisz mieć potężną wiedzę i pomoc takiego forum jak to. Musisz mieć kupe sprzętu pozwalającego utrzymać odpowiednie warunki dla zwierzaków (choć jeśli masz wiedzę i zdolności to część możesz sobie zrobić sam - ja takich zdolności nie mam).

A co do kosztów - moje 550L kosztowało mnie do dnia dzisiejszego 15tyś zł a jeszcze nie jest skończone. Utrzymanie miesięczne to koszt ok 300zł (z czego większość to prąd). Można taniej - ale cudów nie zrobisz.

Wyjaśnij mi jak ty sobie wyobrażasz postawić 800L gdy nie masz 250zł na najtańszy filtr RO? Po jaką cholere ci 800L na 2 błazenki, ślimaka i kraba?

Naprawdę - najlepiej zrobisz jak kupisz sobie książkę o akwarystyce morskiej i poświęć choć 1 dzień na przeczytanie podstaw to będziesz wtedy wiedział o co tu chodzi i po co to całe "NASA". Ja zaczynałem niezwykle szybko stawiać akwarium morskie i bez żadnych doświadczeń, ale najpierw czytałem i pytałem się ludzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych na tym forum. Za co im dziękuje, bo bez tego to miałbym akwarium jak twój znajomy.

PS. A co do błazenka twojego kolegi - to akurat dość wytrzymał rybka i będzie prawie że w błocie pływać, co nie znaczy że jej tam dobrze.

PS 2. Aha - mniemam że nie zamierzasz też kupować hydrometru (urządzenie do pomiaru zasolenia - tak pisze jakbyś nie wiedział), więc akurat ci pomogę i powiem ile soli musisz wsypać - ok 33g/litr wody słodkiej. Chodzi oczywiście o sól morską a nie kuchenną. Aqua Medic miał jakąś promocję że do każdego opakowania soli drugie dawał gratis.

PS 3. Naprawdę - poczytaj o co chodzi w akwarystyce morskiej!

PS 4. Doktorat? Boże miej w opiece naszą polską naukę!


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OOOOOOO i to rozumiem. Wszystko konkretne i jasne.Filtr RO za 250zł podaj gdzie taki jest a od ręki kupuje ,bo jak na razie widziałem tylko takie za 4 x tyle.Hydrometr już mam spoko.Mnie też już też pare tyś ta zabawa kosztowała a dopiero startuje. Co do obsady to na początek błazenki potem kupie jakieś większe ryby ,bo błazenki w moim akwa skoro rosną do 8cm to będa mało widoczne. Ale przyznam sie ,że moje posty to po części prowokacja a po części prawda ale sami zaczeliście.A ja mam taki charakter ,że lubie wkurzać ludzi.Ale sie juz wstrzymam i nie będe tego robił więcej. Ale dużo bym dał żeby zobaczyć wasze buźki jak to czytaliście hehe.Pewno wam szczęki opadły hehe : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Arik :

Pogadam z mamą i spróbuje ją naciągnąć żeby kupiła filtr RO do domu.Ale to zajmie mi z miesiac..

doktorat...chyba w podstawówce z przyrody :haha Mi szczęka osobiście nie opadła-raczej ręce po przeczytaniu Twoich wypowiedzi...A tak swoją drogą radziłabym zacząć przygodę z akwarystyką od hodowli gupików...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arik

Mowisz i masz

http://www.allegro.pl/item91887906_osmoza_filtr_ro_50_gpd_aquafilter_od_korale_pl.html - 235 zł

Chcesz coś lepszego ??

http://www.allegro.pl/item93244725_filtr_ro_60_gpd_puricom_promocja_polecam_.html - 249 zł

A moze masz 290 zl ?? to tu masz bardzo wydajny filtr

http://www.allegro.pl/item93244725_filtr_ro_60_gpd_puricom_promocja_polecam_.html

JA Ci proponuje kupic nawet ten najtańszy i dokupić do tego DI za jakieś 99 zł

http://www.korale.pl/index.php/cPath/3_77

I juz masz na poczatek dobrej jakości wodę


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie chcesz / nie możesz / nie masz na żywą skałę to możesz kupić tuf wapienny, ale moim zdaniem jest to nieopłacalne. Tuf za darmo też nie jest a nie jest niczym poza skałą. Nie ma właściwości filtracyjnych takich jak żywa skała. Inaczej mówiąc: będziesz musiał wydać i tak dodatkowo kase na inny system filtracji redukujący azotany, albo dylać z wiaderkami wody i robić po kilkadziesiąt procent podmiany wody miesięcznie. A sól też kosztuje i przy tak dużym akwarium to może być pozorna oszczędność. Bez tego poziom azotanów szybko wzrośnie ci do toksycznego - innymi słowy ryby utopią się we własnym gównie.

Skały być muszą nie tylko z powodu właściwości filtracyjnych, ale ryby muszą mieć gdzie spać i się gdzie schować.

Do wody morskiej możesz włożyć znacznie mniej rzeczy które przy akwarium słodkim uszły by na sucho z tego powodu że woda morska dużo bardziej agresywnie reaguje.

Sprawa jest prosta - jeśli chcesz mieć niekłopotliwe, ładne i zdrowe akwarium to kup żywej skały ok 15-20% objętości akwarium.

Ogólnie dlaczego tak a nie inaczej to poczytaj w jakiejś książce.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz ja tez wtrace tu swoje trzy grosze:

- primo - nie irytuj sie jak ktos Cie skrytykuje, w gruncie rzeczy wiekszosc (o ile nie wszystkie) na tym forum jest sklonna pomoc akwaryscie "w potrzebie". Trzeba tylko kulturalnie i z sensem do tego podejsc.

- secundo - jak poczatkujacy akwarysta ( morskie mam ledwie od 2 miesiecy) poczatkujacemu akwaryscie - przedewszystkim czytaj! Szukaj informacji w archiwach nano-reef, na roznych stronach, forach obcojezycznych ( np. reefcentral.com ). Im wiecej wiedzy przyswoisz tym latwiej Ci bedzie cokolwiek zrobic.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej gościu czego sie czepiasz ,że mieszkam z matką? A ze sztuk pięknych robie ten dr jestem plastykiem. A co do głupików to sam je choduj ,bo ja kilka lat juz choduje pawiookie i paku (o ile wiesz co to wogóle jest). Chyba dam sobie spokuj ze 3 miesiące i kupie większą porcje skały. Nie wiedziałem ,że żywa skała pochania azot.To mi wiele wyjaśniło.Wiem ,że może moje posty byłey debilnie głupie momentami ale decyzje o budowie morskiego akwa podjąłem spontanicznie i przyznaje sie,że pojencia za bardzo o niczym nie miałem. Za pomoc wszystkich życzliwym dziękuje a wszystkim ,którzy sie odzywali tylko poto żeby udowodnić ,że oni są mądrzy a ja debilem mówie (............). A filtr RO i tak chyba kupie na pół z matką taki domowy do wody pitnej ,bo sie przyda do wszystkiego a nie będzie stał na półce.A irytować sie nie irytuje ale ja naprawde miałem problem a tu co niektórzy sobie jaja ze mnie zaczeli robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach to ewka sie zirytowała, mam nadzieje ewko ,że jestes kobietą choć pewno jej nie przypominasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noooo to teraz poleciłeś po bandzie!!!!! Ewa jest kobietą jedną z niewielu na tym forum i jest naszą chlubą i wierz mi, że wiele mógłbyś się od niej nauczyć. Jeżeli chodzi o mnie, to nie mam ochoty ci pomagać, jeżeli od samego początku stać cię tylko na obrażanie ludzi, których nie znasz.

Żegnam.

PS Strasznie mi głupio, że razem reprezentujemy Poznań


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha , no niezle arik, dzazni Cie jak ktos robi wycieczki oobiste do Twojej osoby a sam obrazasz kwiat naszej akwarystyki morskiej, od Ewy moglbys pewnie sporo sie nauczyc.

---------------------------------------------------

@Arik:

"Ach to ewka sie zirytowała, mam nadzieje ewko ,że jestes kobietą choć pewno jej nie przypominasz."

---------------------------------------------------

mi akurat wlasnie nawiedzony plastyk zawsze kojazyl sie z ciota w rozciagnietym sweterku i waskich spodenkach wiec moze to ty przypominasz kobiete:)

wracajac do akwarium morskiego w tej chwili stawiam zbiornik o litrazu twojego, mam od parwie dwoch lat juz baniak 250l , i dam ci rade zaloz mniejszy utrzymaj go rok - dwa, zdobac doswiadczenie i dopiero mysl o czyms wiekszym.

jesli poniesiesz a na pewno tak bedzie pozrazki to w mniejszym baniaku beda one bolec duzo mniej (finansowo)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej tomik ja mam 191 cm wzrostu waże 120 kg i ćwicze rugby. A chodze w dresach a nie w sweterkach .)

Za bystry nie jestem ale piłke umiem złapać. A plastyką sie zajmuje ,bo zajmuje i w sumie sam niewiem czemu ,bo pracuje w windykacji. Sorry dla Ewy ale ja już taki jestem ,że na zaczepki zawsze odpowiadam.Co do baniaka to masz racje troche przesadziłem ale wyczytałem ,że im większy tym niby łatwiej go utrzymać.No to wywnioskowałem ,że jak trzasne taki duży to będzie luzik a tu kicha..... Ale spoko mam też 250L w domu i pawice i paku pujdą do dużego a morskie rybki do małego czyli do 250L. : ) I prosze zakończmy juz ten temat ,bo mi to powoli przypomina czat wp.pl gdzie wszyscy sie kłucą i wyzywaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)no to nie bede zadzieral , ja raczej jestem marnej postury:)

a tak na powaznieto juz inna rozmowa inne nastawienie,

witamy w klubie szalonych morszczakow.

decyzja o zalaniu na poczatek 250 l IMO sluszna, fakt przy przechodzeniu na wiekszy baniak znowu wydasz troche kasy, pozytyw taki , ze moze po jakims czasie dojdziesz do wniosku, ze to jednak nie to - wtedy stracisz mniej niz na duzym.

ale ogolnie 250 l to dobry poligon do nauki tej zabawy, latwiej nad tym zapanowec na poczatek.

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na temat Adiego macie racje,sam pial do mnie na gg i pouczał co mam robic.

Pozatym ja mam 30 lat a on jak dobrze pamietam 12 czy jakos tak.Traktował mnie jak małolata,marudzil ze za wolno zadaje pytania i musze sie spieszyc..............

Wszystko na temat :(


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No i oto moj pierwszy post. Forum macie ogolnei fajne (dobrze sie czyta - a przeczytalem jzu sporo.....) ale niektorzy ludzie sa nie do pobicia:D. Za niedlugo pewnie pojawia sie moje posty (poniewaz chcem zalozyc aqwa) i prosze o konkretne odpowiedzi i porady. A mam 178 i 76kg wagi wiec nie jestem taki straszny. Cos mi sie wydaje ze wiem wiecej niz Arik (czy jakos tak - bez obrazy) choc akwa morskiego na oczy nie widzialem. Radze poczytac....:]. Do uslyszenia. Pisalem do Ciebie SMK na gg jesli mozesz to odpisz mam kilka pytan. Jelsi ktos jest w miare obeznany co do zakladania akwarii morskich (zwlaszcza spraw technicznych) i ma chwile dla mnei to prosz eo kontakt na gg 4274068


------------------------------------------------------------------------------ gg: 4274068 mail: l_t_s@wp.pl Mam nadzieje ze akwarystyka morska wciagnie mnie tak jak terrarystyka :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha

zalozcie sobie chlopaki swoj temat i tam piszcie ile kto wazy i mierzy :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALbo to prowokocja - całkiem możliwe bo pisał wszystko na odwrót - albo totalny ptasi móżdzek leciuteńko mówiąc.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki proponuję Arikowi bana za to że po Ewie pojechał. To jest na bank jakaś prowokacja. Nie sądzę żeby ktoś był aż tak gułpi (nie mam na myśli treści wypowiedzi). Adi odpada!


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.