Skocz do zawartości
mmedenski

czerwona skala

Rekomendowane odpowiedzi

Kto mi powie jak zlikwidowac te czerwone mikro glony ze skaly i skad sie biora?

Gdzies slyszalem ze rosna na skalach, na ktore skierowany jest wylot pomp. Troche by to sie potwierdzalo bo wlasnie najpierw pojawilo sie na skalach na ktore skierowany byl silny strumien z pomp. Ale po zmianie cyrkulacji w akwa, jakies dwa miesiace temu, na tych skalach co rosly dalej rosna, a pomalu opanowuja inne skaly.

Jak przestawie skale w mniejszy nurt, faktycznie jakby troche lepiej, ale nie ustepuja calkiem.

Teraz jest tak ze caly front i boki akwa mam czerwone, tylko wewnatrz skala wyglada `jasniej`. No, ta czerwien nie wyglada najgorzej, ale wapienne pod nimi skalach nie rosna. Skala pod nimi jest miekka.

Kilka fotek:

435-obraz 035.jpg

435-obraz 036.jpg

435-obraz 037.jpg

435-obraz 038.jpg

435-obraz 039.jpg

435-obraz 040.jpg

435-obraz 041.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa chyba glony sluzowe... z tego co sie orientuje to chemia... moge sie mylic, bo nie mialem z nimi nigdy do czynienia... odpukac...

PS

Co to za ukwial??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to są glony ale nie śluzowe czy cyjano-te są trudno do zeskrobania.myśle że aż taik nie szpecą .możesz dać więcej antiphosu -może odejdą


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam te glony - i nie sa ta sluzowe. Przypomina to czerwony meszek (przynajmniej u mnie przypominalo). A jak odemnie znikly? Kilka szalonych Dwarf Zebra Hermit Crabow zjadlo wszystko. Zdecydowanie im smakowaly.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blazej, antifos nie ma wplywu na nie

@ocelocik, to jakies kraby?, napisz cos wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczne glony posiadam w akwarium.Nie sa to glony ani sluzowate ani tez jak uwazaja nasi "specjalisci od akwarystyki morskiej" cyjano.Uzylem nawet preparatu AM antired dwa razy niestety nic to nie dalo.Rozmawialem kiedys z pewnym Niemcem nawet przeslal mi strone z tym czyms.Okazalo sie ze jest to glon wyzszy.Mmedenski sam wiem jak one denerwuja czlowieka,porastaly u mnie prawie cala skale , najgorsze jest to ze rowniez porastaja glony wapienne ktore nie moga sie rozrastac.Napisalem prawie cala gdyz czesc skaly posiadam ze starego zbiornika okolo 30kg oraz kupowalem dodatkowo w Boti jeszcze 15kg (Indonezja)Glony te jedynie jeszcze w czesci posiadam na skale z Aqua medic-a.Skala od nich byla wymieszana czesc kenia czesc indonezja z przewaga tych czerwonych na skalkach z Keni.Dlatego wczesniej pytalem sie Ciebie gdzie kupowales swoja skale gdyz wiem ze osoby ktore wziely z AM skale maja podobny problem.

Jezeli chodzi o zwalczanie tych glonow u mnie jedynie pomagaja slimaki Turbo.Narazie mam kilka sztuk Tectusow dlatego sobie jeszcze nie poradzily z tym glonem, uwazam ze 2-3 ww slimaki na kazda skale zalatwia sprawe raz na zawsze.Musze Cie pocieszyc ze raz zjedzone te czerwone glony nie odrastaja ponownie.Inne gatunki niechetnie zjadaja to np nerita czy tez kraby pustelniki.Ryby rowniez sobie z tym nieradza (Zebrasomy,Lo vulpinusy czy salariasy-takie posiadam) gdyz meszek ten jest za maly by go zeskrobaly i niechetnie do niego podchodza.

Nie ma sie czym przejmowac, naszczescie glony te nie pojawily sie u nas w wyniku zaniedbania naszego akwarium,pogorszenia warunkow czy naszej niewiedzy.Nic nie pozostaje jak kupic slimaki turbo.

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski, napewno sa to glony wyzsze, widac to z bliska, tworza swoista pajeczyne.

Moje turbo nie czyszcza tego specjalnie, pokolce skubna troche, ale chyba tylko swierzynke, bo tych przyrosnietych chocby chcialy to nie rusza.

A moze ten srodek? Opis jest niejasny, ale moze ktos stosowal. Raczej jest na cyjano, ale nie wiem:

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_316_369&products_id=1795

Co do skaly to faktycznie na poczatku mialem sama z AM i sucha tez od nich i na niej sie zaczelo. Ale przez moment wydawalo mi sie ze jest to `wlasciwosc` martwej skaly, ze poczasie porasta.

Ale teraz mam w baniaku skale rowniez z Botii i od BartY, faktycznie nie jest tak porasnieta, ale moze to kwestia czasu i ustawienia jej wzgledem pomp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wina cyrkulacji slabszej,mocniejszej.W skale AM rosna takie glony ale dziwi mnie jedno ze turbo u ciebie nie chcą tego jest i czy wogole masz turbo slimaki te z takimi wypustkami palczastymi dookola plaszcza.Jesli chodzi o srodki do zwalaczania glonow lepiej dac sobie spokoj AM nie pomogl a czy Preis bedzie lepszy niewiadomo dlatego lepej kupic pare zwierzat za ta cene ktore wcinaja to swinstwo.Wieczorem podzuce fotki jak slimaki jedza czerwone glony


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na 100% cyrkulacja ma wplyw na ich przyrost.

Na nowej skale rosnie praktycznie tylko w miejscach wylotu, czyli pod szyba przednia, tak jest skierowana pompa.

Jasne ze lepiej posilkowac sie zwierzakami, tylko narazie zadne nie wciagaja tego. Mam dwa turbo, niezauwazylem specjalnie by preferowaly te glony.

A zauwazyles moze u siebie ciemnienie skaly i korali, nowo wsadzonych do akwa? U mnie zaobserwowalem, ze po miesiacu korale bledna i szazeja. Napewno na to ma wplyw oswietlenie, ale tak se mysle, ze moze rowniez cos w wodzie i ma to rowniez wplyw na przyrost tych glonow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ubarwienia koralowców wynika z kilku powodów:

a) najczęstszy to niewłaściwe parametry wody - zbt dużo organiki(niewykrywalnej testami, ale obecnej zużywanej przez glony do wzrostu).

:D niewłaściwe oświetlenie

Punkt pierwzy może wynikac z kilku powodów - za mało wydajny odpieniacz, za duża obsada, za rzadkie podmiany wody. Punkt drugi - INNE(inna temp. i natężenie) oświetlenia w stosunku do zbiornika źródłowego.

W wyniku tych dwóch rzeczy koralowce zmieniają kolor - zaczynają w ich ciele namnażać się zooksantele(odpowiedzialne za zmianę koloru - zazwyczaj w kierunku beżu, brązu). Jeśli zmiana nastąpiła zbyt gwałtownie - dochozi to eksmisji zooksanteli z ciała koralowca - staje się on coraz bledszy, coraz rzadzej wysuwa on polipy do żerowania - jeśli w ytm czasie nie otrzyma pomocy w postaci odżywek do wody - moze zejść. Takze w 95% odpowiedzialne za ciemnienie koralowców są niewłaściwe parametry wody w Twoim zbiorniku - przyczyną (i wskazówką potwierdzającą to) mogą być te własnie obserwowane glony. Im lepsze paramtery tym koralowce mają mniej w ciele zooksanteli nadających im brązowe(ciemne) ubarwienie - tym lepsza jest ekspansja polipów.

Pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmedenski u mnie wszystko ok nic nie ciemnieje ani skala ani koralowce, kolory takie jak powinny byc.Tak jak napisal Przemek musisz cos miec nie tak z woda.Jesli chodzi o te glony to u mnie wyrosly wtedy gdy juz akwarium dojzalo na tip top czyli po ok 3-4 miesiacach parametry wszystkie mam jak najbardziej OK dlatego tez wzrost akurat tych czerwonych alg nie jest spowodowany zlym stanem akwarium.Nie tylko u mnie sa ale u kilku osob ze skala z AM


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek, mysle ze u mnie wplyw maja i swiatlo i woda.

Akwa jest roczne, tak wiec dojzale, zadnych innych glonow. Kilkanascie twardych, wiekszosc ma spore przyrosty. Jednakze faktycznie mam stale dosc wysoki poziom no3-czasem dochodzi do 50. Akwarium jest oswietlone t5 i problem tkwi pewnie w malej lacznej mocy-razem ok 180 wat, na 350litrowe akwa. Wiecej swietlowek po prostu nie wejdzie pod obudowe.

Ale pytanie- co z tym zrobic? Czy cos wogole probowac, bo no3 ciezko mi zbic, a i te glony nie sa jakas tragedia. Korale poza kolorem maja sie swietnie.

@kiwalski, u mnie tez pojawily sie dopiero po kilku miesiecach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche odświerzę topik, może kilka nowych osób przeczyta i dowiemy się co to jest i czym je ugryść;)

@kiwalski, masz chyba rację z ta skała z AM. Byłem ostatnio u nich i maja jedno akwa całe w tym glonie. Babka mówiła, że nie wiedzą co to jet i czym to zlikwidować, pocieszajace, hehe. Niby parametry mają ok, a jednak. Te akwa nie jest we wspólnym obiegu z pozostałymi, to jest wystawowe, specjalnie nic nowego nie wkładają. W pozostałych akwariach skała wygląda ok, mimo, że stale nowe ryby i korale wrzucają.

Podrzuć fotki tych ślimaków jak wcinają u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, u mnie tez wyskoczyly:( Zajezly inne glony wyzsze. Bylo ich na tyle sporo, ze powyrywalem "zarazone" czesci. Sostalo jeszcze troche na skale. Pustalnik, ani slimole tego nie ruszaja...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne te glony ;) ładnie to wygląda

pozdrawiam


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi też się bardzo podobają te glony i jak zaczynały u mnie rosnąć to się bardzo cieszyłem.Czy te glony są mocno szkodliwe ,bo ja ich wcale nie niszcze.Nadają ciekawy klimacik mojemu baniaczkowi. A tak wogóle to jak wygląda prawdziwa idealnie zdrowa skała? Jest goła i szara czy mogą ją porastac glony?Moje akwa jeszcze dojrzewa i może te glony zaczną zanikać ale szczerze to by mi ich szkoda było ) :

No chyba ,że dewastują akwa to co innego:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.