Jump to content
Sign in to follow this  
danio884

odpieniacz i 54l

Recommended Posts

Czy w akwarium o pojemności 54l wymagany jest odpieniacz? W tym akwa byłoby 6kg żywej skały trochę korali miękkich i 2 (jeszcze nie wiem jakie) ryby : ) A jak poradziłoby sobie akwa 114 litrów bez odpieniacza? 10kg skały, kilka krewetek, może 2 kraby : ) (potraktujmy to jakie pytanie poboczne)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest erni

To mniejsze akwarium bez odpieniacza da radę jeśli będą tam dwie małe ryby i może jakaś kreweta , można zastosować siporax np. w kaskadzie.Przy tym większym lepiej jednak postaraj się o odpieniacz bo znając życie to i tak wcześniej czy póżniej będziesz chciał powiększyć obsadę :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam 64 litry i zaczynałem bez odpieniacza, po kilku tygodniach dołożyłem odpieniacz i zauważyłem, że jakoś szybko glony ustąpiły, woda jakby bardziej przejrzysta. Myślę, że bez odpieniacza w 54 litrach można żyć ale z odpieniaczem będzie lepiej- możesz zamontować w kaskadzie Resun Sk-300 lub zrobić samodzielnie odpieniacz np. ze strzykawek by Tomko.

Tak na marginesie to myślę, że 6kg skały w 54 litrach to za dużo- będzie bardzo mało miejsca dla korali i dla ryb. Według mnie to 4 kg byłoby ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w 54l mam odpieniacz, taki na kostki. Jest napewno lepiej niż było bez. Tak , jak Przemek napisał, woda jest bardziej przejrzysta i nie czepiają się glony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mam 64l a w nim odpieniacz. Potrzebny był w zasadzie przez pewien czas pod koniec dojrzewania (wywalało masę syfu) a teraz mając kilkanaście korali musiałem kupić parę błazenków bo nie miał kto (dokarmiać) korali i stanęły ze wzrostem a odpieniacz tylko przewietrza wodę.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest erni

Z odpieńkiem wiadomo że lepiej ale bez też się da :D w takim litrażu tylko musi być wydajna filtracja .Poszukaj na forum są małe akwaria bez odpieńka które działają , zresztą sam kiedyś miałem większe z panelem i bez odpieniacza działało ale był tam tylko jeden błazenek.

Jeśli masz możliwość to daj odpieniacz i będziesz spał spokojnie choćby taki mały z strzykawek na kostkę lipową jak robił kolega Tomko. Bardzo fajny patent do małych nano rafek i można upchać do kaskady :) .

Edited by erni (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.