Skocz do zawartości
Adam Rybowski

Zbliżenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

@Adam, tak pamiętam naszą rozmowę na sympozjum , ja też po 3 latach popełniłem karygodny błąd i załamałem system, ale nie poddałem się i powoli uczę się na błędach, niestety na kilku koralach też, trzymam w takim razie kciuki i życzę cierpliwości i pokorności bo akwarystyka morska jej wymaga.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości ten zbiornik jest moim 4-tym.Poprzednie 3 wyrwały mi z życiorysu też 6 czy 7 lat.Prowadzenie każdego akwarium morskiego wymaga bardzo indywidualnego podejścia.Równowaga biochemiczna w zbiorniku jest bardzo chwiejna i zaburzyć ją można zmieniając rodzaj pokarmu dla ryb/stosunek azotu fosforu i węgla/ jak i wprowadzając następną śliczną rybkę która tak ładnie prosi o jedzenie.Gdybym napisał ,że leję do zbiornika roztwór takiego a takiego związku chemicznego zawierającego fosorany / a leję/ to dopiero by się narobiło.Taka informacja mniej doświadczonym osobom mogłaby zaszkodzić i nie zawsze jest im tak naprawdę potrzebna, bardziej zaangażowani mają już wskazówkę i na pewnym etapie własnego rozwoju będą musieli ją wykorzystać.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adam ja wbrew opiniom i wszystkim (no moze nie wszystkim) lałem przysłowiową "wódę" a to nic innego jak węglowodany nawet nie chemia, rezultaty też pozostawie wtajemniczonym, w każdym razie dla mnie nie ma cudownego środka, niektórym się wydaje że po dojrzewaniu, wkłada max obsadę swojego zbiornika i po roku "podnieca się" że nie ma silnych na jego zbiornik aż tu nagle ......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Barty, rozwinę ale już nie dziś

@Roman,cierpliwości mi nie brakuje i pomysłów też

pozdrawiam


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman,analizując to co robiłem przez te kilkanaście lat doszedłem do wniosku, że najprostszym sposobem na powodzenie w morszczyżnie jest zmiana zbiornika co 2 lata na dwukrotnie większy.Korale świetnie się mają ,żadnych śinic i innych paskudztw,problemy są dla innych.Przychodzi jednak kres możliwosci technicznych i finansowych i trzeba zacząć szukać nowych rozwiązań.Częśc z nas sobie poradzi ,część nie .Takie jest życie.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

@alex - jeśli zbiornik jest równomiernie oświetlony to nie ma możliwości aby optyką raptem zrobić czarne tło. Moim zdaniem są trzy rozwiązania:

a)czarne tło (sporo takich zbiorników na reefcentral),

:D w tle są tak naprawdę zacienione części skały,

c) świadome działania z lampą (lampami)błyskową.

Ale może niech autor się wypowie.

trochę sprawę uprościłem - oczywiste jest, że aparat nie zmienia koloru tła, ale poprzez odpowiednie nastawy można mocno wpłynąć na jego wygląd-odbiór.

Żeby nie byc gołosłownym poniżej zdjęcie korala na tle... skały oddalonej od niego o ok 15-20cm. Duża róznica natężenia światła pomiędzy koralem a skałą stanowiącą tło spowodowała, że po odpowiednim ustawieniu ekspozycji w aparacie wydaje się ona prawie czarna

24-dsc_0279-011.jpg


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

[...

Tak czytając stwierdzenie o fosforanach że 0,00 to nie jest najlepiej znajduję minimalnie potwierdzenie mojej małej teoryjki , którą sobie ubzdurałem ze baniak odżywa jak sie wsadzi co jakiś czas nawet mały kawałek świeżej skały. Ale zeby to chodziło o fosforany:O_oitp. A mnie się wydawało, że to pewnie jakaś magiczna moc oceanu:)

też spotkałem sie już z opinią, że należy baaardzo uwazać ze wszelkimi absorberami PO4. Zanotowano z tego powodu już nie jedno zejście korala.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawartość podstawowych pierwiastków w fitoplanktonie morskim jest jak 106C:16N:1P:0.01Fe co oznacza ,że przy karmieniu korali pokarmem zastępczym o zawartości 20 N:1 P dojdzie po jakimś czasie do niedoboru fosforu.Koralowce twarde będą miały wyciągnięte polipy ale zacznie się zanik tkanki korala od podstawy i w końcu jego śmierć.Przy niedoborze azotu polipy sps-ów będą obkurczone,stożki wzrostu ,zwykle jasne staną się brązowe.Zpowolniony zostanie wzrost korali i alg.Może nastąpić gwałtowny rozwój sinic korzystających z azotu atmosferycznego.Cała właśnie w tym sztuka aby to wszystko umiejętnie zbilansować.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adam- mógłbyś wrzucić fotkę całego baniaka?

Pozdr. Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajefajne az brak slow..

Pozdro..zako..

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olekszwarc- z tym całym baniakiem to byłby kłopot,jest 2/3 i jest to zdjęcie z tamtego roku -musi wystarczyć.702-k3.jpg


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to co tu dużo gadać: mucha nie siada i już absolutnie jestem przekonany do koncepcji zbiornika jako "ściany"

pozdrawiam

Tomek

PS: tylko drobne pytanie: jak utrzymać tak czyste szyby???:D


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo oszczędne karmienie- 3 razy dziennie ale 2 x nori i 1x pokarm mięsny//solowiec ,kryl, ochotka/ w ilościach śladowych czyli do zjedzenia w 5 sekund!


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Jakie wymiary ma ten zbiornik?

I co z cyrkulacją - widoczne są chyba 3 boki - czy pompki cyrkulacyjne wiszą na szybach, czy są zamaskowane w skale?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam

Piekne akwarium.

Szkoda, ze wiadomosci na temat dobrej i zlej wody przechodza raczej bez echa. Dla wielu idealna woda to nadal taka w ktorej PO4 i NO3 jest zero.

Jeszcze raz gratuluje wygladu zbiornika.

Ps: takie szyby to nieprzyzwoitosc.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam

napisz prosz? jaka masz pojemno?? i ile ska?y. Bardzo mi si? podba twoja koncepcja zbiornika nie zawalonego ska?? a'la gruzowisko jak to ma miejsce zazwyczaj.

Pieknie wszystko zbilansowane, gratuluj? wiedzy i do?wiadczenia. Zdaje si? ?e siedzisz ju? od wielu lat w temacie morszczyzny, z ciekawo?ci zapytam jak d?ugo zajmujesz sie tym hobby? ?atwiej mi bedzie policzy? ile lat jeszcze potrzebuj? na zg??bianie wiedzy do twojego poziomu :D

PS Masz mo?e jak?? ston? www opisuj?c? tw?j zbiornik (zbiorniki)?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jezu... A? mi mow? odebra?o:)

Prawd? m?wi?c, gdy wyobra?a?em sobie Tw?j zbiornik my?la?em ?e b?dzie ca?y zawalony ska?? jak u inncyh spec?w. Pierwszy raz widz? takie rozplanowanie i u?o?enie ska?y w zbiorniku z SPS'ami. No nie ma co gada? pi?kne akwa, wida? ?e te korale chc? ?y?, a nie wybieraj? si? do klopa:)

Gratulacje, tak dalej trzymaj:yes:yes!

Pozdr. Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie takie ułożenie skały, można osiągnąć w akwa. powyżej 1000 lit, dam no może nie glowę a rękę, że @Adam tyle ma (przynajmiej miał).

Widziałem też u Grzegorza Wo ("ŚWIĘTEJ PAMIĘCI" akwarysty morskiego)w 1500 lit., też piękne ułożenie skały jako dwa kopce (wulkany) porastające koralami - ehhh bez komentarzy.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem podobne ułożenie skały w akwarium tylko 200 litrowym. Moim zdaniem ważne jest, aby taki zbiornik był jak najdłuższy. Wtedy to się udaje.

Pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I małe kawalki skały:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zbiornika,

wyglada fantastycznie.

Napisz cos wiecej o nim (sprzet, wymiary)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o tym zbiorniku: wymiary dł 220 cm wys 85cm szer.100. Oswietlenie 4x400 W HQI i 8x9w aktyniczne.Pompa główna deltec 1090/piętro niżej w piwnicy/ pompy pomocnicze Deltec 8070 i 2x Turburelle stream 6100/po 12 tyś/h Odpieniacz Deltec 1003 reactor Deltec 601 i mikser też Delteca.

Sump 600 l z xenią, pełzatkami i usuniętą skałą ze zbiornika głównego.Skała w zbiorniku głównym ok 150 kg głównie kawałki duże -3-5 kg.Są stabilniejsze i lepiej wyglądają od tych małych.Oświetlenie ok 18 godzin 2x54 T5 i 2x250 HQI.

@alex- pierwsze akrawium morskie zalałem w grudniu 93 więc dość dawno ale wcale nie musisz tyle czekać przy tym dostępie do informacji 2 lata powinny wystarczyć.

O stronie www myślę jednak mam dość dużo obowiązków zawodowych i w wolnych chwilach wolę grzebać przy akwarium.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik rosądnych wymiarów , sprzet najwyszej klasy , akwarysta z duzą wiedzą i zamiłowaniem to zwierzęta muszą być tez możliwie najpiękniejsze. :D Adamie moje gratulacje .

ps. Roman spokojnie jeszcze nie,, świętej pamięci " :D


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękne zwierzaki i ułożenie skały w moim guście - ryby muszą mieć gdzie pływać :D

gratulacje


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.