Skocz do zawartości
Adamoss1201

wolny przelew

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się tutaj wypowiedzieć ale jeśli Pipider nie jest was w stanie przekonać to ja nie próbuję :) . Napiszę tylko że ciśnienie wody w tym wypadku jest tylko zależne od słupa wody a nie od objętości fi rury :) i to jest fakt niezaprzeczalny .Jeśli są jakieś wątpliwości to w bibliotekach są do wypożyczenia bardzo przyjemne książki pod tytułem ''mechnika płynów'''

Miłego wieczoru .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzieki za dyskusje. To wszystko bardzo ciekawe i nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzic co bedzie w przypadku mojej pompy kiedy zmienię fi na zalecane 25mm. Oczywiście natychmiast wrzucę wyniki.

Intuicyjnie czuje jednak ( nie robiłem pomiarów ) ze cos jest nie tak. Przecież RD 6500 (Bnie nowa ale sprawdzone źródło ) powinna dla tego zbiornika byc wiecej niż ok. Jednak skręcenie zaworu bramowego na 70% zaprzeczalo by zasadności stosowania średnicy zarzutu fi40?! ale to znowu tylko moje domysły. Sprawdze i dam znac.

Dzieki

Adam

Edytowane przez Adamoss1201 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdury Pan piszesz. Jeżeli zmiejszy się pole we wzorze P=N/m2 to aby P się nie zmieniło musimy też zmniejszyć N.

1:0 dla Ciebie :) Pokręciło mnie trochę, bo chodziło mi o to co wklejam poniżej. Tak więc odbijam piłeczkę, wsadzając kij w mrowisko :)

DSC09653

DSC09654

DSC09655

DSC09656

DSC09657

DSC09658

Są to zdjęcia z książki, którą mam pod nosem - MASZYNOZNASTWO wydawnictwo WSIP. I tam we wzorach 4.3 oraz w 4.6 występuje prędkość według oznaczeń na rys 4.1. We wzorze 4.6 zmniejszając prędkość przepływu na tłoczeniu ct (poprzez zwiększenie średnicy rury) wysokość He się zmniejszy zakładając że cs pozostanie niezmienne.

:D


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się.

Wniosek:

Średnice rur w akwarium dobieramy doświadczalnie, bo każdy zbiornik jest inny :)

Ja osobiście jestem za stosowaniem możliwie dużych przekrojów.

mam nadzieje, że autor tematu poda wyniki zmniejszenia średnicy węża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trafiając przypadkiem na ten temat gdzie autor wypowiada się, że skręcił bramowy do 70% to wydaję się że wszystko gra...

otóż...

- ze specyfikacji pompy w przedziale podnoszenia wynika, że na 1-1,5m powinna podawać ~5000+ l/h czyli około 1320 galona... co z kalkulatora reefcentral wymaga zastosowania 38mm (po przeliczeniu) rury zrzutu dla przyjęcia całej wody... oczywiście w warunkach idealnych (zarówno podane dane producenta, jak i wyliczenie z kalkulatora opierające się przecież na podanych danych producenta)

- tymczasem jeśli 40mm zrzut skręcimy do 70%, powstanie prześwit 28mm (1,10 cala)...

- który znów z kalkulatora przepuszcza 710 galonów czyli ~2690 litrów (i tu juz opieramy się na wartości rzeczywistej, bo przecież autor napisał ze skręcił do 70% - choć może tu występować potężny margines błędu)

w takim wypadku różnica 2310 litrów, powstaje moim zdaniem po części z powodu kształtu hydrauliki (straty), a po części z prostej różnicy w "chciałbym" a "mam" (wydajność podana przez producenta w tabeli do rzeczywistości) ;)

moje wszelakie doświadczenia z hydrauliką i różnymi pompami wskazują na to, że granice które wyznaczamy, a które osiągamy są bardzo płynne i w zasadzie odległe od siebie ;)

powodzenia z innymi prześwitami, choć moim zdaniem niewiele to wniesie... może poza zwiększeniem prędkości przepływu przy mniejszej śrdnicy... wody popłynie tyle samo i bramowy ani drgnie ;)

chyba że przebudujesz cały powrót i wyeliminujesz straty, jeśli były ;)

a jak juz to zrobisz, to pozostanie usiąść z piwkiem i popracować nad psychologicznym "chciałbym" a "mam" ;)

peace

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten temat i krew mnie zalewa coraz bardziej.

Teoria mówi tak: Przy tym samym ciśnieniu na wejściu rurki zostanie przepompowana większa ilość cieczy przez rurę o większej średnicy, niż przez rurę o średnicy mniejszej. Ja nie rozumiem, jak można z tym polemizować?!

Dlaczego przy tym samym ciśnieniu wejściowym więcej wody przepłynie przez rurkę o większej średnicy, niż przez tą o mniejszej?

Tak w skrócie:

Podczas przepływu w odcinku wlotowym rury formuje się tzw. profil prędkości (związany z grubością warstwy granicznej) - gdy woda zajmie cały przekrój poprzeczny rury (czyli osiągnie swoją wartość graniczną), warunki przepływu stabilizują się, a co za tym idzie prędkość przepływu również się stabilizuje.

To ile wody przepłynie przez rurę zależy od charakteru przepływu - laminarnego lub turbulentnego.

W naszym przypadku pompka podnosi wodę w rurze, wypełnia ją w sposób spokojny i dokładny - będziemy mieli przepływ laminarny - teleskopowy. Dlaczego taki? Woda w rurce płynie w warstwach które mają kształt współosiowych cylindrów, warstwy te ślizgają się po sobie.

ALE! warstwa, która styka się bezpośrednio z rurką - nie ślizga się po wewnętrznej warstwie tej rurki!! - Jej prędkość jest równa 0 (zero!) - działają tu tzw. siły adhezji.

Ta warstewka wyhamowuje sąsiednie warstewki.

Wnioski nasuwają się już same: im większa średnica rury, tym mniejsze oddziaływanie warstwy wody stycznej z rurą na warstwy wody płynące w środkowej części rury (bo odległość większa).

Jakie znaczenie mają wszelkiego rodzaju kolanka, złączki itp. na przepływ wody niech zobrazują współczynniki oporu, jakie nadaje się przy obliczeniach przepływu:

Każde z nich ma wpływ na straty miejscowe przepływu:

I tak np.:

- kolanko 90st ma współczynnik 2.0

- redukcja o 2 średnice ma współczynnik 0.55

- redukcja o 3 średnice ma współczynnik 0.85

- kolanko 45st - 0.6

- złączka (sic!) - 0.25

Są to przykładowe wartości - trójniki są znacznie "gorsze", ponieważ w ich przypadku współczynniki te wachają się w granicach od 0.8 do 9.0!

Teraz tak:

Budowa sumpa - bardo dziwią mnie rysunki czy projekty, które pokazują, że komora spływu wody z komina umiejscowiona jest bezpośrednio pod kominem, a komora "powrotu" z pompką obiegową po drugiej stronie tegoż sumpa.

Czemu nie na odwrót??

Wg mnie pod kominem powinna być umiejscowiona komora z pompką obiegową, tak, by pompka podawała wodę bezpośrednio do góry, bez krzywek, kolanek i innego tego typu ustrojstwa spowalniającego przepływ wody.

Odnosząc to do otworów w kominie - wg mnie powrót powinien być wiercony o takie samej średnicy jak spływ czy rewizja (montowane rurki powinny być tej samej średnicy) - bo sami tworzymy sobie wąskie gardło i "żyłujemy" pompki, lub wydajemy znacznie większe pieniądze na pompki mocniejsze - Czyżby działał tu wredny marketing?

Przeprowadźcie sobie bardzo prosty eksperyment - w łazience, w wannie ..

Ja zrobiłem taki:

Pompka Atman AT-305

20-litrowe wiadro wypełnione w 2/3 wodą - zaznaczony poziom max i min

ilość wody pomiędzy znacznikami - około 8 litrów - punkty zaznaczone wewnątrz wiaderka

w doświadczeniu: najwęższe gardło na wyjściu z pompki: 12 mm - zamontowana przejściówka, do której podpinałem testowane rury

doświadczenie nr 1:

rura średnica 26mm, długość 110cm - czas wypompowania wody: 120sek

doświadczenie nr 2:

rura średnica 12mm, długość 110cm - czas wypompowania wody: 204sek

Woda była pompowana na wysokość około 1m ponad górną płaszczyzną obudowy pompki.

Teoria potwierdzona prostym eksperymentem...

Proponowałbym przeprosić Camell76 (Konrada) - naprawdę, z przykrością muszę stwierdzić, że wyświetlana ilość postów pod avatarami w większości nie przekłada się na ich wartość merytoryczną.

Pozdrawiam wszystkich :)


462 L (120*70*55h) + sump 160 L (100*40*40), 50kg LR + 18kg LS

Sump z DSB/Refugium na piachu morskim

Obieg na Tunze, cyrkulacja Tunze 6025 i 6045, Skimer Deltec SC 1455

Baling w budowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za co przepraszac? Kto obrazil Camela?

Jedny wypowiadaja sie na podstawie teorii, drudzy doswiadczen, a trzeci praktyki.

Mam u siebie pompe eheim 1250. Powrot zrobilem srednica 20mm wyszlo 470l, po zastosowaniu srednicy jaka pisze producent 16mm wyszlo 850 czyli na odwrot niz w Twoim doswiadczeniu.

Ludzie od lat zakladaja akwaria i zawsze powrot robia mniejszej srednicy niz splyw. I nie dla tego ze sa przekorni teorii tylko na dluzsza mete wpraktyce wychodzi inaczej


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

brawo.

Nareszcie odezwal sie ktos zaznajomiony z tematem. :thumbup:

Po atakach na Camela odechciewa sie pisac. Juz sie balem, ze chlopaki pozmieniaja orurowanie na cienkie jak wlos, zeby zwiekszyc przeplyw (czy to dziala tylko przy zmianie z 32 na 25?). :wallbash:

Grzes;

ludzie robia splyw o wiekszej srednicy, gdyz nim woda splywa grawitacyjnie (mniejsza predkosc) a nie jak w orurowaniu powrotu, pompowana jest pod cisnieniem. Poza tym troche sie mylisz myslac, ze ciezar wody w orurowaniu ma znaczenie. Jak Tomek pieknie opisal, znaczenie ma cisnienie i opor scianek orurowania. Czyli im rury beda mialy wieksza srednice, tym dalej od "glownego nurtu" bedzie scianka, stawiajaca opor.

Zwiekszenia wydajnosci przez zmniejszenie srednicy nie moge sobie wytlumaczyc, choc praktycznie zostalo sprawdzone i tu opisane.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to kwestia szybszego zrastania scianek na wolniejeszym przeplywie przez nalot bakteryjny, detrytus, rurowki, czy nwet male stozkowe slimaki. Na wiekszych srednicach gdzie woda plynie wolniej maja wrecz idealne warunki.

W przyadku hydrauliki w akwarium jest zbyt duzo czynikow ktore moga wywrocic wszystkie fizyczne wyliczneia czy chwilowe pomiary do gory nogami.

Kazdy ja robi z roznych materialow, ksztaltek i srednic. Jedni maja napiecie w gnizadku prawie 240V drudzy ledwo ponad 200. Co z temperatura wody, zasoleniem, zawiesina?

Jezli producent podaje na jaka wysokosc pompa jest w stanie podnies nam wode to nie bez powodow podaje srednice wylotu i optymalna srednice rury by efektywnie wykorzystac mozliwosci pompy.

Po tym, co mam u siebie zaden Nobel mi nie przegada ze matematyka jest krolowa wszystkich nauk.

Ze ktos ma inaczej, szanuje to.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura? zasolenie? bakterie? można do sumpa napluć, wlać wódkę i za przeproszeniem wszystkich nasikać, a i tak niewiele się w przepływie zmieni, bo praw fizycznych nie zmieni się samym "chciejstwem". Wyżej opisane zasady przepływu nie dotyczą jedynie cieczy nienewtonowskiej (ogólnie - takiej, która pod wpływem siły zewnętrznej/ przyłożonej energii zaczyna wykazywać cechy ciała stałego), a takiej w baniaku raczej nie wyprodukujemy :)

Nie ma co podważać Newtona, bo za bardzo nie ma czym tego robić :)

Matematyka królową nauk jest i basta. :rtfm: I nie można zapominać przy okazji o logice matematycznej. A dlatego o logice, że poprawne rozumowanie - a więc i poprawne wnioskowanie - powinno przebiegać wg ustalonych już twierdzeń czy zasad. Jeżeli wychodzimy z błędnego twierdzenia, to do błędnego wniosku dojdziemy.

Skoro temat przepływu został poruszony, może warto sięgnąć do prawa Bernouliego, a właściwie paradoksu hydrodynamicznego? - gdy ciecz płynie w rurze, w której zmienia się przekrój, to w węższym odcinku ma mniejsze ciśnienie! Ale ciecz w węższym odcinku płynie szybciej.

Grzegorz napisał:

"W praktyce, na zwyklej pompie Tunze robilem pomiary na srednicach 20mm, i 25mm i 32. Przy 150cm mimo ze na wyjsciu ewidentnie byly ronze cisnienia to wydajnosc pompy tez byla inna"

wydajność pompy jest stała - generuje ciśnienie gwarantowane przez konstrukcję producenta. Teoretycznie podpinając rurę 26 mm czy 12 mm i podnosząc rurę do góry, słup wody powinien ustabilizować się na wysokości, którą gwarantuje producent.

Jeżeli Grzesiek ma rację, że wszystko zależy od "ciężaru słupa wody", zasolenia itp. to w cieńszej rurce powinieneś podnieść wodę wyżej, bo woda w słupku lżejsza...

idę sprawdzić

.

.

.

w rurce 26mm woda podniosła się do 1.4 m

w rurce 12mm woda podniosła się do.... 1.4m

lol

Odpowiadając komuś, kto z sarkazmem wspominał w tym temacie o 1 metrze średnicy rury - nie podpinałem, ale założę się, że pompka Atman ładnie wypełni tę metrową rurę do poziomu 1.4m... (cholercia, kusi mnie żeby sprawdzić, tylko takiej rury brak :baby: )

Grzesiek - nie różne ciśnienia miałeś na wyjściu, ale różną prędkość cieczy - a to zasadnicza różnica? Zmierzyłeś manomentrem to ciśnienie czy przyłożyłeś palec?

Wsadzając rękę do jeziora i do górskiego strumienia - różna będzie prędkość wody czy jej ciśnienie?

Moje wnioski:

Stały przekrój rury powrotu wody - od pompki po wylot rury w baniaku! o średnicy większej niż zalecana przez producenta.

Zminimalizowanie użycia wszelkich mufek, nypli, kolanek i zaworów (zwłaszcza typu: kurek) - każde ustrojstwo ma wpływ na zmniejszanie miejscowego przepływu.

W instalacjach z tworzyw sztucznych można sobie zafundować starty miejscowe dochodzące do 150% strat liniowych w danej rurze!!! - i to dla nas jest chyba wiadomością najważniejszą z tej całej polemiki. (Dla porównania w rurach stalowych przyjmowane są straty w granicach 20%). Myślę, że właśnie stąd biorą się takie rozbieżności praktyczne względem teoretycznych.

jeszcze jeden argumencik do rozważań:

Wypływ wody ze zbiornika: Dla otworu kołowego swobodny wypływ wody zmniejsza się do ok 60% wartości czysto teoretycznej biorącej pod uwagę ciecz doskonałą! - Dla niej wystarczyłoby pomnożyć prędkość wypływu przez czas i powierzchnię otworu. Siła parcia na ścianki naczynia jednak robi swoje... oj robi..

Kto się nie zgadza? ręka w górę :)

Życzę wszystkim trochę wiary w prawa natury :):respect:

PS. Stani - dzięki za miłe słowo, Grzesiek - nie atakuję tylko rozważam :) - dzięki takim ludziom jak Wy ( i jeszcze paru innym z forum - m.in. Sebowi) wsiąknąłem w morszczyznę, DSB i inne słone odloty... Pełny szacunek :thumbup:


462 L (120*70*55h) + sump 160 L (100*40*40), 50kg LR + 18kg LS

Sump z DSB/Refugium na piachu morskim

Obieg na Tunze, cyrkulacja Tunze 6025 i 6045, Skimer Deltec SC 1455

Baling w budowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli dobrze doczytalem autor watku na wylotach zalozyl jakies lock line czy dyfuzory wiec chyba mamy powod "slabego" RedDragona

Dla mnie pompa obiegowa zawsze bedzie robila za obieg, a cyrkulacyjne za cyrkulacje. Jezeli chodzi o ergonomie zawsze bede pedantem.

Za wytlumaczenia od strony naukowej dziekuje i obiecuje cos zapamietac.

Camel zwracam honor.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ - dzięki :)

edit: oczywiście podziękowania również dla Ciebie Tomas m.in. za łopatologiczne wytłumaczenie tematu. Mi zabrakło weny ;)

Edytowane przez camell76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto się nie zgadza? ręka w górę :)

:thumbup::animier::welcome::harhar::clapping:waving

Ja podnoszę wszystkie łapki bo się nie zgadzam :)

[...]

Podczas przepływu w odcinku wlotowym rury formuje się tzw. profil prędkości (związany z grubością warstwy granicznej) - gdy woda zajmie cały przekrój poprzeczny rury (czyli osiągnie swoją wartość graniczną), warunki przepływu stabilizują się, a co za tym idzie prędkość przepływu również się stabilizuje.

To ile wody przepłynie przez rurę zależy od charakteru przepływu - laminarnego lub turbulentnego.

W naszym przypadku pompka podnosi wodę w rurze, wypełnia ją w sposób spokojny i dokładny - będziemy mieli przepływ laminarny - teleskopowy. Dlaczego taki? Woda w rurce płynie w warstwach które mają kształt współosiowych cylindrów, warstwy te ślizgają się po sobie.

ALE! warstwa, która styka się bezpośrednio z rurką - nie ślizga się po wewnętrznej warstwie tej rurki!! - Jej prędkość jest równa 0 (zero!) - działają tu tzw. siły adhezji.

Ta warstewka wyhamowuje sąsiednie warstewki.

Wnioski nasuwają się już same: im większa średnica rury, tym mniejsze oddziaływanie warstwy wody stycznej z rurą na warstwy wody płynące w środkowej części rury (bo odległość większa).

Laminarny, turbulentny a o liczbie Reynoldsa ani słowa.

http://pl.wikipedia....iczba_Reynoldsa

Podstawiając do wzoru Re = ro * u * l / μ Twoje dane z doświadczenia z pompką atman czyli:

- ro - gęstość wody(słodkiej) 1000 kg/m3

- u - prędkość przepływu 0,419 m/s - czyli wydajność Q= 0,8 m3/h przez pole A (pi*D^2/4) , ( w 1 wersji błędnie było "czyli pole A (pi*D^2/4) przez wydajność Q= 0,8 m3/h")

- l - wymiar charakterystyczny - średnica rury 0,026 m

- μ - lepkość dynamiczna = 0,001 Pa*s

Liczba Reynoldsa wynosi 10882 tak więc jest gruuuubo powyżej 2300, a piszesz że w rurce mamy przepływ "laminarny - teleskopowy" - dlaczego taki ? Przyjęte obliczenia są dla wody słodkiej ponieważ dla morskiej nie mogłem znaleźć lepkości, aczkolwiek wyniki zapewne byłyby podobne. Co więcej na powroty są stosowane większe pompy niż 0,8 m3/h tak więc liczba Re będzie jeszcze większa.

Dodatkowo cytat z wikipedii:

"Szczegółowe badania wykazały, że przy zaawansowanych metodach unikania zaburzeń udało się utrzymać przepływ metastabilny (przepływ laminarny) w rurach nawet dla wartości Re przekraczających 10000. Jednakże wprowadzenie najmniejszego zaburzenia prowadziło wówczas do natychmiastowego zerwania przepływu laminarnego."

Jakie znaczenie mają wszelkiego rodzaju kolanka, złączki itp. na przepływ wody niech zobrazują współczynniki oporu, jakie nadaje się przy obliczeniach przepływu:

Każde z nich ma wpływ na straty miejscowe przepływu:

I tak np.:

- kolanko 90st ma współczynnik 2.0

- redukcja o 2 średnice ma współczynnik 0.55

- redukcja o 3 średnice ma współczynnik 0.85

- kolanko 45st - 0.6

- złączka (sic!) - 0.25

Są to przykładowe wartości - trójniki są znacznie "gorsze", ponieważ w ich przypadku współczynniki te wachają się w granicach od 0.8 do 9.0!

Tutaj także współczynniki magia, czary a gdzie równanie Darcy- Weisbacha

http://pl.wikipedia....Darcy-Weisbacha

Tudzież wycofana norma PN-76/M34034 - Zasady obliczeń strat ciśnienia.

Teraz tak:

Budowa sumpa - bardo dziwią mnie rysunki czy projekty, które pokazują, że komora spływu wody z komina umiejscowiona jest bezpośrednio pod kominem, a komora "powrotu" z pompką obiegową po drugiej stronie tegoż sumpa.

Czemu nie na odwrót??

Wg mnie pod kominem powinna być umiejscowiona komora z pompką obiegową, tak, by pompka podawała wodę bezpośrednio do góry, bez krzywek, kolanek i innego tego typu ustrojstwa spowalniającego przepływ wody.

Odnosząc to do otworów w kominie - wg mnie powrót powinien być wiercony o takie samej średnicy jak spływ czy rewizja (montowane rurki powinny być tej samej średnicy) - bo sami tworzymy sobie wąskie gardło i "żyłujemy" pompki, lub wydajemy znacznie większe pieniądze na pompki mocniejsze - Czyżby działał tu wredny marketing?

Tutaj racja jest, lecz ja doświadczenia z sumpami nie mam, aczkolwiek chyba każdy dąży do tego aby komin był jak najmniejszy, a wyprowadzenie powrotu jaknajbardziej elastyczne aby nie przenosiło drgań od pompy na otoczenie. Pewnie jeszcze kwestia serwisu, czyszczenia obiegówki i częste odpinanie jej. Znajomy zakończył żywot baniaka przez strzelone dno w zbiorniku właśnie przez zbyt mocne wygięcie rury.

Pozdrawiam wszystkich :)

Też pozdrawiam, i myślę że w wyjątkowym jak na te forum spokoju w tym temacie, bez off-topicu dojdziemy do konsensusu :)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zgadzam się, ale jedna kwestia mnie zastanawia

Grzesiek - nie różne ciśnienia miałeś na wyjściu, ale różną prędkość cieczy - a to zasadnicza różnica? Zmierzyłeś manomentrem to ciśnienie czy przyłożyłeś palec?

Wsadzając rękę do jeziora i do górskiego strumienia - różna będzie prędkość wody czy jej ciśnienie?

No ale ta prędkość cieczy chyba wynika z przyłożonego ciśnienia z drugiej strony?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich

Wywołano mnie do tablicy... :blushing:

Kyzak:

Nie zgadasz się, ale..., no właśnie, nie rozumiem co naprawdę podważasz i czym?

Nie magia i czary, tylko sygnalizacja - można wysnuć wniosek, że kolanko 90st wygeneruje większą stratę miejscowego przepływu niż kolanko 45st? - można..., i ta strata będzie "znacznie" większa? - bez niepotrzebnych wzorów. I każdy kto to przeczyta - wykazując się odrobiną dobrej woli - zrozumie :) i będzie wiedział, gdzie poprawić swoją hydraulikę.

(od siebie: wartości takich współczynników wyznacza się doświadczalnie..., tak naprawdę gro morszczaków to robi nieświadomie, zmieniając choćby średnice rur, dodając lub ujmując elementy łączeniowe - gdyby do tego dołożyli pomiary objętościowego przepływu - doszliby do podobnych współczynników sami)

Można tak punktować wszystko co napisałem, ale pamiętajmy o temacie jakim jest "wolny przepływ" - i co go powoduje. Ja nie użyłem ani jednego wzoru, bo i po co? - konia z rzędem temu, kto zastosuje choćby przytoczony przez Ciebie wzór :) lub wzory z poprzednich wypowiedzi - masz szansę na tego konia - ale doczytaj do końca :whistle:

Bo nie o to tu chodzi, żeby pisać elaborat z kinematyki cieczy (bo to już zostało napisane) tylko żeby zrozumieć podstawowe zasady rządzące przepływem - TYLKO tyle, ja nie mam ambicji robienia z tego profesury.

I teraz bez nerwów :) ale z Twojego postu nie mogę na razie wysnuć żadnego wniosku, dlaczego się nie zgadzasz, i co Twoja "niezgoda" wnosi do wydajności pomp i powrotów i związanych z tym średnic rur, tzn. co wnosi w temacie "wolnego przepływu"

Nie skomentowałeś wyników obliczeń, które przeprowadziłeś - ja nie zamierzam tego robić za Ciebie - zrób to sam, by wszyscy zrozumieli, co wyliczyłeś.

Założyłem przepływ laminarny z tego względu, że łatwiej zobrazować co dzieje się w rurze. Może rzeczywiście błędny skrót myślowy z mojej strony i na nim pociągnąłem temat.

U mnie:

- pompka jest zanurzona w wodzie, wypełniona płynem,

- wlot rury wylotowej - również jest wypełniony płynem

- obserwacja wzrokowa wody wychodzącej z rury podczas doświadczenia :) - tylko nie krzycz! bo wolno mi to ocenić..

- przepływ jest ustalony czyli kierunkowy

- rura jest gładka wewnątrz,

- nie zastosowałem żadnych złączek, nypli etc.

- krótki odcinek rury odprowadzającej.

Nie miałem przeźroczystej rury, nie stosowałem barwników.

Ale, poza tym, wiele się zmieni, jeśli nawet będzie to przepływ turbulentny? W swoim poście obrazowałem tylko zasady "ogólne".

Zrobiłem eksperyment, potwierdził on tylko teorię. Zgoda, mógł to być przepływ turbulentny, ale co to zmienia?

Kilka dodatkowych uwag, które mogą rzucić więcej światła na to co chciałeś pokazać obliczeniami

W naszym przypadku rozpatrujemy ruch cieczy w przewodzie zamkniętym - więc ruch może być tylko laminarny lub turbulentny.

Ja założyłem, że pompki, których używamy, generują małe prędkości przepływu. Ty sugerujesz obliczeniami, że przepływ jest turbulentny, ale nie napisałeś jak przekłada się to na praktykę (w obliczeniu powinieneś brać pod uwagę średnicę wylotu pompki - ok. 13mm (nie miałem suwmiarki) - ale to na marginesie).

Gdy liczba Reynoldsa jest mniejsza od 2320, to jesteśmy pewni, że przepływ jest laminarny

- Gdy liczba R. jest większa od 5000 - to w rurze niemal zawsze mamy przepływ turbulentny.

- a gdy jest "pomiędzy"? cóż, mamy albo taki albo siaki albo przejściowy... i wówczas przepływ zależy od warunków zewnętrznych.

Kontynuując dyskurs, schodzimy tak naprawdę z tematu.

Poza tym to 2320 nie jest wartością stałą - tylko się w pewnych warunkach zmienia.

Premiero:

prędkość cieczy oczywiście, będzie zależała od przyłożonego ciśnienia, ale również od przekroju rury, jej kształtu, chropowatości wewnętrznej, wchodząc głębiej - nawet to, czy wylot rury jest zanurzony w wodzie, czy nie. Zależy, co względem czego porównujemy.

Czuję, że w związku z ciśnieniem, przepływem i prędkością przepływu są, niechcący, mylone te pojęcia:

- strumień objętości lub masy cieczy (inaczej - natężenie)

- ciśnienie

- prędkość przepływu

To głównie one charakteryzują przepływ.

Nie jestem Alfą i Omegą, w tym co piszę unikam wszystkiego, co zaciemniłoby ogólny obraz, stąd skróty i pomijanie pewnych kwestii, które wprowadzą chaos. Mogą się wkraść błędy w rozumowaniu czy w założeniach, ale po to jesteście Wy, by je wyłapać ;)

Najważniejsza informacja dla nas jako morszczaków: (Kyzak, możesz obalić ten mit lub potwierdzić - obliczeniami?):

zakładając stałe ciśnienie na wyjściu pompki, rozpatrując pierwszy przypadek względem drugiego:

1. rura odprowadzająca o mniejszym przekroju - prędkość przepływu rośnie, ciśnienie mniejsze, strumień objętości spada.

2. rura o większym przekroju - prędkość przepływu maleje, ciśnienie rośnie, strumień objętości rośnie.

Poruszę jeszcze temat spływu do sumpa oraz samego sumpa.

Ja swój sump zbudowałem tylko z 3 komór, pomimo, że mam DSB.

pierwsza ścianka dzieląca komorę powrotu z odpieniaczem od DSB obniżona jest o 6 cm względem górnej krawędzi sumpa

Druga ścianka pomiędzy DSB a komorą pompki obiegowej - obniżona o 8cm względem krawędzi sumpa.

ścianki nie mają żadnych przerw pomiędzy dolną krawędzią a dnem sumpa. Woda płynie tylko górą. Dlaczego tak - by zmniejszyć maksymalnie opory miejscowe przepływu w sumpie.

Zawór na spływie ma pełne otwarcie.

Pomimo tego pompka Tunze 1073.04 skręcona jest do połowy, ponieważ woda nie nadąża spływać.

Co do spływu - mam zamontowaną fajkę.

Myślę, że gdybym z niej zrezygnował i pozostawił w dnie komina sam otwór - spływ zwiększy się zgodnie z teorią mówiącą, że:

Prędkość wypływu wody ze zbiornika, przez mały otwór, zależy od wysokości jego napełnienia. Im większa wysokość, tym większa prędkość wypływu, również natężenie wypływu jest większe.

Mam nadzieję, podobnie jak Bartek - że na końcu dojdziemy do konkluzji,

Proszę o merytoryczny komentarz i jak zwykle pozdrawiam wszystkich :ball:

Postanowiłem jednak dopisać:

Prędkość wody to nie A przez Q tylko dokładnie na odwrót. u=Q/A

Czyli liczba R. wzrośnie blisko dwukrotnie (prędkość rośnie do 1,68 m/s) przy zwężającym się wylocie na pompce) (przy 13 mm)

Edytowane przez T.o.m.a.s. (wyświetl historię edycji)

462 L (120*70*55h) + sump 160 L (100*40*40), 50kg LR + 18kg LS

Sump z DSB/Refugium na piachu morskim

Obieg na Tunze, cyrkulacja Tunze 6025 i 6045, Skimer Deltec SC 1455

Baling w budowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi tylko o taką rzecz. Że do sumpa kładzie się pompę aby ona pompowała wodę w obiegu dookoła. Nie kładziemy jej po to aby zobaczyć na ile nam podniesie, bo wtedy te poziomy przy różnych średnicach będą się pokrywały. Woda ma krążyć ma być dynamika, co za tym idzie należy brać pod uwagę jeszcze inne czynniki, których nie opisuje wzór na ciśnienie hydrostatyczne p= ro *g*h. I wtedy przy zwiększonej średnicy może nam przepływ spaść. Jeżeli producent zakłada optymalną średnicę to powinno tak pozostać. Chyba że ktoś ma labirynt z rurami, by-pasy na filtry to wtedy zwiększenie średnicy może pomóc - ale to trzeba do tego podchodzić indywidualnie.

Podsumowując : w akwarium mamy dynamikę cieczy

A co do tych dwóch przypadków to ciężko mi ocenić, ponieważ na wyjściu z pompki mamy te same ciśnienia, a na końcach rur jest ciśnienie atmosferyczne. A jak już dobrze zauważyłeś i mnie poprawiłeś (źle przepisałem wzór, ale wynik dobry :)) Q= v*A


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.