Skocz do zawartości
Adamoss1201

wolny przelew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Oczywiście można kombinować... ale zanim się zacznie może warto zapytać? Więc pytam

Mam pompę obiegową RD 6500na rurze fi 32. Od wyjścia z sumpa są 3 łuki 90 i do wody. Zależy mi na maksymalnym przepływie przez sumpa. Powrót mam na 40-stce, ale zawór bramowy jest skręcony prawie na 70% a przecież nie o to chodzi... mogłem przecież zastosować 30 lub 25 i otworzyć na maxa! Zrzut i awaryjny mam ścięte na 45 stopni. Komin wypełniony na 0,5 centymetra do ściętego zrzutu (sitko na dole). Wygląda na to, że pompa nie wyrabia, ale jak to możliwe?! RD 6500 na akwarium 650 l, powinien być nadmiar mocy... Zastanawiam się jeszcze, czy lokline z trójnikiem i dwoma dyfuzorami nie ogranicza przepływu i czy nie przejść na Blau Vortex Eductor 3/4". Co o tym myślicie...?

pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyka. A czytałeś specyfikacje pompy? Jaka jest średnica zasilania a jaka powrotu dedykowana. Tu masz odpowiedź. Poczytaj i ci się wyjaśni dlaczego jest taka lipa.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz a tak bez szukania nie możesz napisać.... Pompę kupiłem bez żadnych papierów

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyka. A czytałeś specyfikacje pompy? Jaka jest średnica zasilania a jaka powrotu dedykowana. Tu masz odpowiedź. Poczytaj i ci się wyjaśni dlaczego jest taka lipa.

Znalazłem na stronie RE wejście 40mm wyjscie 25 mm. Przecież jeżeli mam 32 na wyjściu to nie ma dodatkowego oporu...i chyba nie powinno mieć większego znaczenia...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ma , ciezar slupa wody w rurze.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, ja Cię proszę... Czyli że jeżeli wylot mamy zanurzony pod powierzchnia wody, to musimy jeszcze brać pod uwagę ciężar wody w akwarium? Odpowiem od razu - nie musimy! W hydraulice posługujemy się ciśnieniem, nie ciężarem. A ciśnienie słupa wody zależy tylko od jego wysokości (czyli nie zależy od średnicy).

edit: żeby nie było off-topic: możliwe że wydajność zrzutu na fi40 znacznie przewyższa możliwości pompy, co wcale nie znaczy że jest mały przepływ. Inna opcja to uwalona pompa. Najprościej podstawić jakiś pojemnik i zmierzyć faktyczny przepływ.

Edytowane przez camell76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz nic więcej.

Testowałem pompę AM ER3700 z rurą 32mm i 25mm różnica w wydajność na wyjściu była kolosalna. Przy rurze 32mm wydajność spadła o 60%.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz nic więcej.

Testowałem pompę AM ER3700 z rurą 32mm i 25mm różnica w wydajność na wyjściu była kolosalna. Przy rurze 32mm wydajność spadła o 60%.

dokładnie czym większa średnica rury od dedykowanej wydajność spada


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że ja te bzdury? Udowodnij to, a jak nic dostaniesz Nobla :)

Co do Twojego testu - uściślij, proszę, co masz na myśli pisząc wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że ja te bzdury? Udowodnij to, a jak nic dostaniesz Nobla :)

Co do Twojego testu - uściślij, proszę, co masz na myśli pisząc wydajność.

przecież ci napisał że testował większą średnicę i wydajność spadła o 60% czyli ile litrów podaje pompa przy różnych średnicach rur na wysokość np.1.5metra.

Ty napisałeś że średnica nie ma znaczenia to podepnij sobie rurę 100 cm i podnieś ta pompą wodę na 1.5 metra i ciekaw jestem czy w ogóle podniesie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokosc podnoszenia mozna mierzyc od lustra wody w sumpie. To jak gleboko jest zanurzona pompa nie ma znaczenia.

NIe mam certfikatow naukowych wiec zaglebianie sie w teorie czy terminy nie bede wchodzil. Hydraulikiem tez nie jestem.

W praktyce, na zwyklej pompie Tunze robilem pomiary na srednicach 20mm, i 25mm i 32. Przy 150cm mimo ze na wyjsciu ewidentnie byly ronze cisnienia to wydajnosc pompy tez byla inna.

Zostaje wiec przy swoim bo na moj chlposki rozum

Gdyby "ciezar" slupa wody ktory powstaje w rurach o roznej srednicy, przy tej samej wysokosc byl taki sam, nie mialo by to znaczenia. Ale ze ma, producenci pomp podaja srednice by optymalnie wykorzytac moc

To samo mamy w przypadku odpieniaczy. Glebokosc zanurzenia, srednica i wysokosc body ma znaczenie

Krecenie zaworem na wyjsciu co zmienia wysokosc slupa wody w body wzgledem a poziomu wody w komorze ma wplyw na prace pompy.

EDIT.

Wydajnosc pompy to w naszym przypadku czas napelaniania testowego naczynia w prawej rence w stosunki do odpalonego stopera w lewej :thumbsup:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że nie podniesie, mam rację? Wytłumacz, proszę, dlaczego :)

edit: Grzegorz: inna, tzn wraz ze wzrostem średnicy rosła ilość przepompowanej wody? (tak teoretycznie powinno być, ponieważ maleją opory przepływu). Producenci podają średnice, by nie stosować mniejszych niż podane.

Edytowane przez camell76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że nie podniesie, mam rację? Wytłumacz, proszę, dlaczego :)

edit: jeżeli wyniki Waszych pomiarów są poprawne, to te pompy przeczą prawom fizyki.

testowałeś?bo ja tak

przetestuj różne średnice i podziel się wiedza


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - Liczyłem na jakieś szersze wytłumaczenie Twojej tezy.

Ok, poddaje się. A wszystkim testującym proponuję zgłosić swoje wyniki do jakiegoś większego ośrodka naukowego. Macie szanse na dużą kasę. Serio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - Liczyłem na jakieś szersze wytłumaczenie Twojej tezy.

Ok, poddaje się. A wszystkim testującym proponuję zgłosić swoje wyniki do jakiegoś większego ośrodka naukowego. Macie szanse na dużą kasę. Serio.

piszesz wymądrzasz się a nic nie sprawdziłeś czy wydajność spada przy zastosowaniu rury większej średnicy,sprawdź i wtedy napisz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że nie podniesie, mam rację? Wytłumacz, proszę, dlaczego :)

edit: Grzegorz: inna, tzn wraz ze wzrostem średnicy rosła ilość przepompowanej wody? (tak teoretycznie powinno być, ponieważ maleją opory przepływu). Producenci podają średnice, by nie stosować mniejszych niż podane.

Ze wzoru na pojemnosc walca policz jaki ciezar wody powstannie w rurze o wysokosci 150cm przy srednicy 32 i 150cm srednica 20mm.

Moge zgodzic sie z tym ze w rura polozana poziomo o roznych srednicach przepusci przez siebie taka sama ilosc wody a na wyjsciu bedzie tylko inne cisneinie. W przypadku rury w pionie mi w praktyce wyszlo inaczej


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - oczywiście masz racje. Ciężar zależy od średnicy. Tyle że nam nie chodzi o ciężar tylko o ciśnienie. Gdyby chodziło o ciężar, to w przypadku zanurzenia wylotu pod powierzchnią wody wypadałoby doliczyć jeszcze ciężar wody w całym akwarium. Przecież po wyłączeniu pompy woda z akwarium cofa nam się do sumpa, więc naciska na pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz - oczywiście masz racje. Ciężar zależy od średnicy. Tyle że nam nie chodzi o ciężar tylko o ciśnienie. Gdyby chodziło o ciężar, to w przypadku zanurzenia wylotu pod powierzchnią wody wypadałoby doliczyć jeszcze ciężar wody w całym akwarium. Przecież po wyłączeniu pompy woda z akwarium cofa nam się do sumpa, więc naciska na pompę.

Głupoty piszesz i jeszcze sie klucisz. Gdyby nie ciężar wody w rurze to tą samą pompą podniósł byś wodę na wysokość stu metrów a nie dwóch. Wystarczyło by dać większa rurę wg Twojej teorii.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedzielm nie znam sie na terminach. Dla mnie wlasnie ten ciezar powoduje opor co napewno przeklada sie na cisnienie i w naszym przypadku wydajanosc pompy.

Natomiast nie wiem o jaki ciezar wody w calym akwarium Ci chodzi. Nsz powrot w akwarium nie dziala wedle zasady naczyn polaczonych. A przynajmniej nie powinien bo w przypadku zaniku pradu przeleje nam przez sumpa.

Co wiem na pewno to pompa o mozliwosci podnoszenia na 2 metry wysokosci zanurzona w jeziorze na glebokosc 5 metrow dalej jest w stanie podnisc wode na 2 metry powyzej lustra. Jedyne starty jakie powstaja wynikaja w wyniku tarcia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wiem na pewno to pompa o mozliwosci podnoszenia na 2 metry wysokosci zanurzona w jeziorze na glebokosc 5 metrow dalej jest w stanie podnisc wode na 2 metry powyzej lustra. Jedyne starty jakie powstaja wynikaja w wyniku tarcia.

Tutaj zgadzamy się w 100% :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Grubsza rura - niższe ciśnienie w rurze - niższe podnoszenie."

Czy do dobre miejsce na samokrytykę ? :blushing:

Wycofuję swoją wywrotową teorię i przepraszam wszystkich zainteresowanych.

Czyli, czym większa średnica rury (ponad zalecaną minimalną) , tym... więcej wody w obiegu ;-)

Dzięki Pipider za kubełek na głowę.

Edytowane przez HetmanPL (wyświetl historię edycji)

120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest tylko jeden... Każde akwarium jest inne i rządzi się własnymi prawami fizyki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest tylko jeden... Każde akwarium jest inne i rządzi się własnymi prawami fizyki :)

nie masz racji i juz nie wiesz co masz pisać na swoją obronę

w poście 18 piszesz że nie chodzi nam o ciężar a o ciśnienie wiec przeczytaj jeszcze raz dokładnie ten temat i od początku nam chodzi o ciężar czyli czym większą średnica tym większy ciężar i słabsza wydajność,ogarnij się chłopie i nie udowadniaj racji na okretke


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - jeżeli koniecznie chcesz kontynuować, to odpowiedz, proszę, na pytanie które zadałem Ci wcześniej: dlaczego wg Ciebie pompa nie podniesie wody w rurze o średnicy 100cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

camell76, jak na razie w niczym nie pomogłeś autorowi tego wątku, a jedynie skutecznie bruździsz. Jeśli nie masz nic konstruktywnego do dodania to z łaski swojej nie przeszkadzaj.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.