Skocz do zawartości
T.o.m.a.s.

obrotowy zraszacz nad filtrem? - co to za sprzęt?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

I bardzo proszę o jakiekolwiek namiary na sprzęt który poniżej opisuję .

W jednym ze sklepów w Oslo widziałem (dziwny dla mnie - nie spotkałem się jeszcze nigdzie z opisem tego sprzętu) takie oto ustrojstwo:

W walcowatym przeźroczystym baniaku o średnicy 30-40 cm i podobnej wysokości, pod pokrywą zamontowany jest obrotowy zraszacz (podobny jak ogrodniczy do zraszania trawników) który dość intensywnie zapodaje wodę na wkład filtrowy. Wkład ten zwinięty jest z 2 materiałów - jednym jest zwykła gąbka o dość dużych oczkach, drugim materiałem jest siatka PVC? - o oczkach ok. 3-5mm.

Obydwa materiały są zwinięte jak rolada i pionowo wsunięte w pojemnik.

Z pojemnika odchodzi rurka odprowadzająca wodę - niestety, nie wiem dokąd, tzn. w jednym przypadku wydaje mi się, że odprowadzenie szło do komina.

Zraszacze te są zamontowane nad akwariami.

Personel sklepu, niestety, nie mógł nic na ten temat powiedzieć - wiedzieli tylko jak to czyścić, a właściciel sklepu jest mało uchwytny.

Dziękuję z góry za wszelkie wskazówki czy informacje, nie mogąc tego nazwać, nie wiem jak to odnaleźć w sieci.


462 L (120*70*55h) + sump 160 L (100*40*40), 50kg LR + 18kg LS

Sump z DSB/Refugium na piachu morskim

Obieg na Tunze, cyrkulacja Tunze 6025 i 6045, Skimer Deltec SC 1455

Baling w budowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj pod nazwą filtr zraszany, może niekoniecznie ten model ale sama zasada działania będzie opisana.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryka azotanów.

Dobre do słodkiego, bo tam trudno o skuteczne odpienianie.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryka azotanów.

Dobre do słodkiego, bo tam trudno o skuteczne odpienianie.

Dlaczego Twoim zdaniem jest to fabryka azotanów ?


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno to był sklep, a nie muzeum akwarystyki? Mieli tam białe szkielety korali? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 10 lat temu tego typu filtry były podstawą filtracji w morskich, z tego co pamiętam wyparły je denitryfikatory siarkowe i później wódkowe.

Odeszły do muzeum gdyż sprawiały problemy z poziomem azotanów i w miedzyczasie spadły ceny i udoskonalono kontrukcje wydajnych odpieniaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wytyczenie kierunku poszukiwań.

Uśmiałem się z tym muzeum, obsługa dość młodo jeszcze wyglądała. Sklep jest największym w Oslo, filtry te zamontowane są nad ok. 1/3 akwariów morskich i śmigają, Właściciel sklepu ma ponad 20-letni "morski staż" i jest podobno nieźle zakręcony na tym punkcie.

Skoro piszecie, że sprawiały kłopoty, to dziwne, że jeszcze tego używają- więc może nie jest "aż tak źle"?.

*

*

Znalazłem:

Biologiczny filtr zraszany.

Ale z tego co czytam, były używane łącznie z odpieniaczem jako system naturalny, ewentualnie dodawana do tego filtracja glonowa (AlgaeScrubber?) do redukcji azotanów,o problemach z którymi piszecie powyżej.

I szczególnie skuteczny w zbiornikach przerybionych.

Idealne ustawienie jest takie, by woda z odpieniacza (ale bez ozonatora) była dostarczana do filtra biologicznego.

Ale coś mi się nie zgadza, ponieważ źródła podają, że aby ten filtr był skuteczny, potrzebny jest duży przepływ wody - pomiędzy 2-5-krotności litrażu zbiornika głównego, a dla mnie - ale tylko na oko, które może zawodne - przepływ był dużo mniejszy.

Dziękuję za pomoc, Ale jeśli ma ktoś doświadczenia z tym filtrem, używa go bądź używał, ma ciekawe spostrzeżenia - proszę się z nimi dzielić w tym temacie.


462 L (120*70*55h) + sump 160 L (100*40*40), 50kg LR + 18kg LS

Sump z DSB/Refugium na piachu morskim

Obieg na Tunze, cyrkulacja Tunze 6025 i 6045, Skimer Deltec SC 1455

Baling w budowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas miało kiedyś biokulki w kominie z niskim poziomem wody, co jest właśnie filtrem zraszanym. Okazało się jednak, że lepiej jest "syfki" usunąć z wody zanim staną się azotanami - po usunięciu kulek skończyły się problemy z NO3 (przynajmniej u mnie).

Poza walorami poznawczymi, nie widzę sensu stosowania tej metody.

W sklepie w Oslo może to działać, bo dróg do sukcesu może być bardzo wiele i każdy może znaleźć swoją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to firma Deltec robiła takie filtry - podobały mi się ze względu na samą zasadę działania ale myślę że na dzisiejsze czasy to już przeżytek - z drugiej strony myślę że jak ma ktoś pojęcie o filtracji to i na nim pociągnie ładne akwarium. Osobiście bym w to nie wchodził - są już metody bardziej skuteczne i mniej niebezpieczne.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.