Skocz do zawartości
wolski

tunel który zjadł zoa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od pewnego czasu zaobserwowałem że mam na skałce wydłużający się tunel. Jest to coś zbudowane z kamyczków połączonych dosyć twardą substancją. Dziś po powrocie zauważyłem że skałka z zoanthusami jest przesunięta blisko dużej. jak chciałem ją z powrotem przemieścić to nie mogłem , i na siłę to zrobiłem, odrywając ją od dużej własnie połączonym tunelem który również okazało się jest przy dnie. Mało tego. Koleś który ten tunel zrobił zjadł mi trochę zoa robiąc sobie teren pod budowę tunelu. Co to jest?

post-12451-0-08061000-1375475101_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok. Raczej to pierwsze. Ale dlaczego zjadł zoa które stały mu na drodze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A nie masz igły lekarskiej i dziabnij w ten tunel i zobacz co z niego wyskoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 100% phyllochaetopterus sp. Mam ich masę. Budują te swoje tunele wszędzie na skałach, na piasku a nawet na szybę potrafią wejść. Lepiej się go pozbądź póki masz tylko jednego bo możesz mieć później problem tak samo jak ja. Walka jest wyczerpująca i nierówna. Życzę powodzenia


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z nimi walczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc możesz spróbować zeskrobać go, ale to może być kłopotliwe gdyż lubią budować od spodu te swoje tunele więc niezbędne byłoby podniesienie skały. Jest też druga opcja, a mianowicie zakup wargatka. Rybki są żarte na tego typu robale. Ale nie wszystkie np. mój Labroides dimidiatus gwiżdże na nie, a dopiero Macropharyngodon meleagris w sojuszu z Pseudocheilinus hexataenia wcinają je jak głupie. Ale jak już mówiłam walka jest nierówna bo mnożą się na potęgę


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz... to są filtratory. Pożyteczne małe zwiarzątka. NIE ZJADAJĄ korali. Chyba,że to jeszcze coś innego


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, zgadza się plaga pożytecznych filtratorów :wallbash: Niestety mają pewną wadę, a mianowicie konstrukcje, które budują, potrafią wyrządzić wiele szkód. Korale nie należą do najbardziej tolerancyjnych jeśli chodzi o sąsiadów, a jeszcze jak taki próbuje na nie wejść....

Oprócz tuneli na skałach jest też problem z tunelami w piasku. Kiedy żyjątka zaczną budować tunele na piasku, w bliskiej odległości od siebie, dochodzi do "cementowania'' podłoża w tym miejscu. W takim wypadku należy usunąć sklejony piach :rant: (wraz z bardzo pożytecznymi filtratorami).

Nie chce tu nikogo urazić ale walczę z tą plagą już jakiś czas, może i są pożyteczne ale mogę żyć bez nich, tak samo jak moje akwarium. Co do postępów w walce, wargatki ciągną brzuchami po dnie, na skałach tuneli z piasku już nie ma. Niestety w skałach urzędują jeszcze mniejsze gromady (zajmują domki po ślimakach osiadłych).

Tak więc puki jest tylko kilka sztuk jest ok, ale gdy te kilka sztuk zacznie się mnożyć (a są lepsze od królików) to już robi się nieciekawie.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym z tym nie walczył... po co??

te organizmy robią więcej dobrego niż złego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia też jest fajna.... :ninja:

Co morszczak to inna opinia (nie tylko na ten temat). Osobiście nie życzę nikomu plagi tych "pożytecznych" stworzonek.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fox Racing spotkałeś się w twoim akwarium z takim przypadkiem?

Ani pierwsze ani drugie stworzonko nie jest tak silne i drapieżne, aby przyciągnąć skałkę z koralem do siebie i go zjeść.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.