Skocz do zawartości
Skala

Akwarium bez dojrzewania. Czemu tak jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i potrzebuję informacji czemu u mnie jest inaczej niż u innych.

Jak zalewałem akwa w grudniu 2011 (Skała z Aquamedica) oznaką dojrzewania były tylko okrzemki

Teraz jest następująca sytuacji .

Dwa dodobne litrażowo akwaria

A Moją 45 z 7kg skały przełożyłem do 112L

cała woda została przelana + 70L świeżej solanki na Preisie

Piasku z 2 kg przełożłem strasznie miałem zasyfiony

Dokupiłem i dosypałem grys koralowy (piasek mnie już denerwował )

Bujało się to 3 tygodnie i jedyna oznaka pomownego dojrzewania to okrzemki i to takie symboliczne.

Tydzień temu dołożyłem 7 kg skały ze sklepu z sumpa podono odgazowana 3 miesiące leżała (na moje oko ładna resztki glonów wapiennych jeszcze była nic nie śmierdziała)

Po dołożeniu dalej nic

leciutko mi się tylko szyby brudzą glonikiem

Korale jak niby nic napompowane. żero reakcji

Parametry po przełożeniu mierzyłem i kontrolowałem tylko no3 pierszy tydzień 5 teraz było około 15-20

W sumpie mam purigen 100ml phosguard 100ml siporax 500ml glonik sobie rośnie spagetti

dodaję tylko bakterie z sachem

oświetlenie 2x24W T5 +21W Led

B Akwarium zalene w tym samym czasie co moje.

Przełożone życie z 30L aquaela

Teraz litraż 140 +50 Skała dokupiona z forum piasek też

Zalany 60L z dojrzałego akwa z podmiany + woda z 30L +świeża solanka na preisie

Jak akwarium zostało przełożone to glon tak opanował akwa skały pompki że nic nie było widać teraz powoli się cofa ale dalej trzyma

w sumpie też purigen glonik spagetti

oświetlenie led ze 100 W

Chciałbym się dowiedzieć od mądrzejszych Czemu u mnie nie ma dojrzewania ani wcześniej ani po przełożeniu akwa ani po dołożęniu skały?

Czemu tak się dzieje ?

Jak oglądam akwa na zdjęciach to nieraz łąki zielone rosną, a u mnie nic

Pozdrawiam


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała spokojnie, to może cisza przed burza, jak z pól roku nic się nie będzie działo to możesz stwierdzić, ze dojrzewania jako takiego nie było. Puki co masz świeże szkło i bardzo prawdopodobne, ze wszystko dopiero przed tobą.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uroki akwarystyki :) Postawisz obok siebie dwa akwaria identycznie prowadzone i też będzie inaczej.

Natura nie uznaje książkowych schematów, rządzi się swoimi prawami :)

PS. Też dawałem ostatnio bakretie Seachem i dojrzewanie było bardzo BARDZO łagodne. Też okrzemki na kilka dni i potem delikatny zielony nalot. Może tutaj tkwi 'problem'

Faktycznie jak ich nie dawałem to miałem dużo ostrzejsze dojrzewanie

Edytowane przez Daniel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie było tak jak u Ciebie. Skała odgazowana z e-rybki, woda też + z 40-50l świeżej na 130 w obiegu i nic, zero glonów itp. Szyby czyściłem raz w miesiącu, po 3 miechach było całe porośnięte glonami wapiennymi....

a teraz z nowym 340 l dużo więcej problemów.

Ciekawe jak będzie jak będę odpalał 500 w obiegu...?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy co będzie unie :), ja ostatnio zlikwidowałem zwoje 350l akwarium, część rzeczy sprzedałem a resztę dałem no 112l, tyle że jedynie co nowego dodałem to był suchy piasek, resztę mam ze swojego dojrzałego zbiornika

myślę że duży wpływ na dojrzewanie zbiornika ma stan skały jaki dokładasz, jak skała ma jakieś martwe zwierzęta w sobie, to kiedyś to się musi rozłożyć, co za tym potem idzie wzrost np azotu, a za tym idzie wzrost glonów

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie start na suchej skale 100% wody z dojrzałego baniaka ii tez nie miałem okazji oglądać lasu glonu zielonego tylko zielony nalot na szybach i no i glon wapienny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta sytuacja wcale nie martwi , że omija mnie ta cała zabawa z glonami tylko się dziwiłem

A jak ma się świeża solanka do wody z dojrzałego baniaka dosyć bogata w dodatki

Czy taka woda też może powodować wzrost glonów?


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od skały,światła i soli.

Dojrzewanie jest ale nie zawsze w postaci glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wpływ miały również bakterie zgromadzone w siporaxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie, tylko zielony nalot na szybach i pompach, troche okrzemek na piasku. Stosuje siporax i bakterie biodigest. Parametry stabilne.

Na start stosowałem świeża solanke na soli IO. Tylko sucha skała i co drugi dzień ampułka biodigest przez ok tydzień. Potem dołożyłem 15 kg LR. Wię myśle, że i na świeżej solance też to wychodzi.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dla mnie nie jest to żadna "sensacja". Już wielokrotnie robiłem restarty zbiorników i nie miałem problemów z dojrzewaniem. Problemy się pojawią jeżeli zabijesz całe życie z żywej skały i nie będzie ekipy sprzątającej - odpowiednich bakterii, nicieni, wieloszczetów, ślimaków itd. I nie chodzi tylko o to, że ich trupy będą gniły w skale ale o to że zniknie cały "ekosystem". W stabilnym zbiorniku po wrzuceniu kawałka "żywej skały" ze zdechłym życiem nic nie będzie się rozkładać bo ten kawałek skały i ta padlina w środku stanowi pokarm dla milionów zwierząt żyjących w "zdrowej części zbiornika. Kiedyś zagotowałem kawałek skały bo były w nim setki wieloszczetów i chciałem zmniejszyć ich populację. Godzinę po wrzuceniu tej zagotowanej skały do zbiornika była ona oblepiona wieloszczetami, które wyjadły "zdechliznę". Nie ma rafy koralowej bez mikroskopijnego życia. A stabilność każdego ekosystemu [nie tylko rafy ale całej planety] zależy od tego czego nie widać czyli przede wszystkim od bakterii. Nie chodzi to żeby wlewać bakterie z butelki tylko żeby stworzyć warunki dla rozwoju odpowiednich szczepów bakterii oraz innych mikroskopijnych organizmów, których nie widać albo trudno je dostrzec, ale które odpowiadają za stabilność zbiornika.

Same azotany nie powodują wzrostu glonów. Można mieć w akwarium 100 mg/l NO3 i glony nie będą rosły. Glony do wzrostu potrzebują też fosforanów, żelaza i innych mikroelementów. Niektóre potrzebują również krzemianów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się bardzo ważną funkcję spełnia życie na skale wieloszczety,kraby i inne robale to naturalni czyściciele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie życia od cholery

Wieloszczety kiełże male wężowidła dziwne małe robaczki

Skała nieraz wygląda jakby sie gotowała


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.