Skocz do zawartości
Gaber

Kostka błękitu Gabera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

W związku, że zawsze podobały mi się akwaria kostki, szczególnie te widziane z trzech stron powstał pomysł nowego projektu. nad który myślałem już od dłuższego czasu.

W projekcie tym chciałem wykorzystać dotychczas zgromadzony sprzęt (1-szy wyznacznik) i miejsce jakim dysponuję.

Jak to by się malowało.

1)szkło

90x90x55 z kominem zewnętrznym, 3 x opti tył z czarnej szyby laminowanej (niestety niebieska nie występuje)

Powrót - fi32

Rewizja - fi 32

Zasilanie - fi 32 podwójny locline

2) Hydraulika i pompa

główna pompa zasilająca Aqua nova 10 000 l z odnogą na zasilaniu na 4 zawory w lini prostej - 2 zasilajace filtry FR (carbon i rowa), 3-ci chłodziarka, 4 powrót do komory odpieniacza pozwalający regulowaqć zasób wody

Tutaj chciałem kierować sie 1-sza regułą zasłyszana od Krzysztofa Tryca - -podstawa filtracji to 10 x obieg wody/h.

3) filtracja

- LR 60 kg - 40 akwa i 20 w sumpie

- siporax 18 l w koszykach wspomagany przepływ pompa cyrkulacyjną

- FR carbon

-FR Rowa

- odpieniacz BK mini 200 (on wplywa również na litraż - nie chciałem przekroczyć 500 l wody netto, a najlepiej do 450 l)

- Żywy piach warstwa około 5 cm

- Baliing Aquaforest (3x pompka Micom)

- VSV z pompki micom

- Sól Aquaforest Reef

4) Oświetlenie

- 2 x PS BP XM 140 W

- 2-4 x T5 (sterowane z ARM)

5) Cyrkulacja

- 2 x Wavebox na pompie Tunze 6095 + Tunze usb controller

6) Chłodzenie

- Chłodziarka Teco TR 20 + 2 x wiatrak sterowane z ARM

- Grzanie T-computer + grzałka Titan 300

7) obsada - większe: Hepatus, żółtek, strigosus + drobnica

8)sump

80x60x35

komory: patrząc od spływu:

- dolewka

- odpieniacz

- siporax

- skała

- pompa powrotu

To jest zarys.

Jeżeli macie jakieś uwagi lub podpowiedzi wdzięczność w drugą stronę :)

zastanawiałem sie jeszcze nad 100x100x55, ale obawiam sie, że ten odpieniacz nie uciągnie

Jaka opinia???

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się za bardzo nie znam ale wszyscy piszą żeby nie pakować hepatusa do akwarium krótszego niż 150cm. Dużą ryba i szybko pływa.

O tej pompie obiegowej słyszałem już kilka opinii ale o modelu 6000l/h (nie tylko na forum ) i niektóre były dobre ( bardzo dobrze spisuję się w stawie u kolegi, ale i w słodkim 500l akwa ) a niektóre złe ( w słodkim - pompa warczała jak traktor i nie była to wina dotarcia się czy jakiegoś uszkodzenia, a w drugim przypadku (w słonym ) pompa miała dziwne skoki mocy w sensie że chodziła szybciej/wolniej ). Też zamierzałem jej użyć ale koledzy z forum odwiedli mnie od tego pomysłu. Lepiej coś sprawdzonego jak NJ . Oczywiście jeśli masz już tą pompę to jej użyj (i przy okazji napisz o jej kulturze pracy ) jeśli jednak chcesz ją dopiero kupić to ja bym się nad tym zastanowił.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NJ używałem kilka

2xNJ4500

1x3000

1x1700

5x 1200

1x1000

one są głośniejsze

Aktualnie od 2 miesięcy używam AN 10 000 l obok stoi red dragon i powiem, że aqua nova nie słychać

Co do hepatusa i innych pokolcy to im dłuższe akwa tym lepiej

Swojego mam od 3 lat i jest to spokojna samiczka nie rzucajaca sie w toń

dzięki za opinie

pozdr

Co do odpieniacza?

cyrkuylacja??

Jeszcze jesto opcja 120x120x55

ale tutaj musiałby sie znaleźć kupiec na moje akwa

150x60x55 12mm 2 x opti + sump 125x45x45+szfka drewniana+ porządna hydraulika BK200mini + inne graty

cena do dogadania na priv

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza , to zależy od obsady. Jeżeli zamierzasz trzymać głównie miękasy i lps to powinien dać radę . Z sps raczej już nie pociągnie, szczególnie że będziesz miał te 3 pokolce . Może by go sprzedać i jeśli nie chcesz wydawać kupę forsy na nowy markowy to kupić np. coś DIY od Sebastka lub jakiś używany. Wtedy mógłbyś trochę zwiększyć litraż :whistle:

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jesto opcja 120x120x55

ale tutaj musiałby sie znaleźć kupiec na moje akwa

150x60x55 12mm 2 x opti + sump 125x45x45+szfka drewniana+ porządna hydraulika BK200mini + inne graty

cena do dogadania na priv

Ja bym starał się za wszelką cenę sprzedać to akwa. W całości raczej nie pójdzie ale na części ? Wtedy masz już prawie 800l akwa i około 1000l w obiegu .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiary zbiornika spoko 90x90 ale wysokość może ci dokuzać. odpada trzymanie w rogu pokoju. miałem 80x80x50 i nie sięgałem do rogu, chyba że plastikowe chwytaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym starał się za wszelką cenę sprzedać to akwa. W całości raczej nie pójdzie ale na części ? Wtedy masz już prawie 800l akwa i około 1000l w obiegu .

Tak zawsze może być większe, ale temat jest taki, że przy widoku z 3 stron maksymalnie moge wsadzić 100x100, natomiast 120x120 było by widoczne z 2 stron, ale podejście robocze było wy z 3 (z niskiego parapetu). Co do wysokości 55 cm ogarniam, planuje waveboxa także odejdzie 7 cm, chociaż zastanawiam się nad 50 cm - znacznie wygodniej, ale wtedy zostaje 43 cm wody i nie wiem czy nie będzie zbyt płasko ???

Co do odpieniacza , to zależy od obsady. Jeżeli zamierzasz trzymać głównie miękasy i lps to powinien dać radę . Z sps raczej już nie pociągnie, szczególnie że będziesz miał te 3 pokolce . Może by go sprzedać i jeśli nie chcesz wydawać kupę forsy na nowy markowy to kupić np. coś DIY od Sebastka lub jakiś używany. Wtedy mógłbyś trochę zwiększyć litraż :whistle:

odpieniacz mam już na oku:)

wymiary zbiornika spoko 90x90 ale wysokość może ci dokuzać. odpada trzymanie w rogu pokoju. miałem 80x80x50 i nie sięgałem do rogu, chyba że plastikowe chwytaki

podejście 3 stron, także da radę :)

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz spokojnie da radę co byś nie trzymał. Zobacz zbiornik Fox'a prawie 1000l na BK200, będziesz miał sporo miejsca pod spodem zrób refugium i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz spokojnie da radę co byś nie trzymał. Zobacz zbiornik Fox'a prawie 1000l na BK200, będziesz miał sporo miejsca pod spodem zrób refugium i po kłopocie.

Czy fox ma mini 200 czy zwykłą 200?

Już sprawdziłem.

Fox ma 200 mini, ale przerobioną

sitko na maxa w dół i pompa wyciągnięta na zewnątrz odpieniacza

różnica jest kolosalna - pompa ma moc i wydłuża się droga piany.

Nie chcę dziurawić nowego pienidła - nich ktoś cieszy sie z niego.

Mam na oku coś innego.

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie się nie przyglądałem wiem na pewno że ma pompę 1000l powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie się nie przyglądałem wiem na pewno że ma pompę 1000l powietrza.

U mnie jest powietrze 1700 l/h

sle pompa pod spodem, także 1000 l nie pociągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.