Skocz do zawartości
Marian2244

Problem podczas stosowania Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

może Balling nie ma tu nic do rzeczy, jaką masz obsadę i co jadły w czasie Twojego urlopu?

Jak czytam, że NO3 i PO4 niewykrywalne przez Salifert... Przecież nie mogą być zerowe, bo korale odejdą na wieczna rafę...

No to moje korale od roku nie maja prawa żyć a ładnie rosną.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moje korale od roku nie maja prawa żyć a ładnie rosną.

Robert, ale to nie moja teoria.

A czym mierzysz? Że masz 0,00 z dokładnością do 0,00

Nie montujmy tu kolejnego offtopu, zapytałem tylko o karmienie i obsadę autora wątku


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie po pracy zmierzone parametry:

Mg 1440

Ca 440

KH 8.0

PO4 0

NO2 0

NO3 -10 (więc wzrost o 10)

I chyba sprawa się troszkę rozwiązała. Wychodzi na to, że teściowa rybkom nie żałowała. Przed wyjazdem było 0.

Moje roztwory to: 1__CaCL2- 367,5g; 2__KH-420g; 3__MgCl-275g,MgS40g,sól bez soli 125g -wszystko na 5L

Jednak moje problemy zaczęły się 2 tygodnie przed wyjazdem także NO3 tylko pogorszyło stan.

post-14764-0-34952200-1377018726_thumb.jpg

Edytowane przez Marian2244 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest mozliwe, że azotany skoczyły przez rozkład gąbek ?. Była ich znacza ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam się, że Balling tu nie jest winny. Szybki wzrost NO3 świadczy o przedobrzeniu z organiką. Albo za dużo pokarmu albo rzeczywiście coś padło i się rozkłada. Natomiast widzę tu sprzeczne opinie co do ilości CaCl2 w roztworze Ballinga i radzę ustalić na 100% który składnik posiadasz (chyba że piszesz skrótowo).

Moje roztwory to: 1__CaCL2- 367,5g; 2__KH-420g; 3__MgCl-275g,MgS40g,sól bez soli 125g -wszystko na 5L

Wg znanych mi receptur CaCl2 na 5l to 285g a nie 367,5g, ta druga wartość jest prawidłowa ale dla dwuwodnego chlorku wapnia (CaCl2 x 2H2O).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie jest to wina Ballinga. Ale i dywagacje czy r-r jest jedyny prawomyślny mają sens tylko wtedy gdy kolega chce koniecznie lać po równo każdego r-ru. Jeśli nie to jak rozrabia to jego prywatna sprawa i jeśli ma ustalone dawki "pod swój r-r" to nic nam do tego.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leje po równo wszystkich odczynników (Mg oraz sól bez soli leje mniej). Mam już ustalone dawki i parametry są stabilne. Jedynie co mnie marwi to to, że padły wszystkie małe gąbki (których w Sumpie było duzo oraz 1 krewetka boksująca). Gąbki zaczeły ginąć zaraz po rozpoczęciu dawkowania pełnego Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o Ballingu to wiąże się to z równymi dawkami wg receptury, a kolega chyba pisał o Ballingu więc rozumiem, że leje po równo, jeśli nie to rzeczywiście można i nasycić roztwory i ustalić indywidualne dawki.

A może wcale Balling nie pozostaje bez winy. Kupując chemię niewiadomego pochodzenia można niezły syf wlać do baniaka, ostatnio kupiłem na allegro niby czyste CaCl2 x 2H2O (dedykowane do akwarium morskiego, rozważone w porcje) a po rozrobieniu dostałem roztwór pomarańczowy wyglądający jak wstępny filtr RO po pół roku używania. Do tego na dnie od razu zaczęły się odkładać jakieś farfocle. Wylałem od razu do kibla ponieważ zawsze ten roztwór był co najwyżej lekko mętny. Zakładam że w chałupniczych warunkach można pomylić chemię i wysłać nie to co trzeba.

Edit. Już kolega w międzyczasie odpowiedział że to nie Balling :).

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca rzeczywiście kupiłem w sklepie akwarystycznym ale pochodziło z POCH więc pewne prawdopodobieństwo jest, że może być zanieczyszczone. Wcześniej z Aqua Medickiem nie miałem problemów.

A i moje Ca też jest dość ciemne (żółto-brązowe).

Edytowane przez Marian2244 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca ciemne żółto brązowe po rozrobieniu czy samego proszku?w sumie to i tak nie ma znaczenia przed rozrobieniem bo ja już tyle lat stosuje i nie trafiłem na inny kolor jak biały proszek i po rozrobieniu z jednego źródła było tylko mętne ale jak odstało to był kryształ

raczej coś nie tak z tym ca


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

marian2244 - ile kasy zaoszczędziłeś przechodząc z ballinga AM na POCH?

warto było?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca rzeczywiście kupiłem w sklepie akwarystycznym ale pochodziło z POCH więc pewne prawdopodobieństwo jest, że może być zanieczyszczone. Wcześniej z Aqua Medickiem nie miałem problemów.

A i moje Ca też jest dość ciemne (żółto-brązowe).

Ja bardziej bym miał wątpliwości czy faktycznie ca pochodziło z poch,dostałeś pewnie zapewnienie ustne od sklepu ze jest z poch a faktycznie źródło nieznane bo nie sadze że z pochu może być takie zanieczyszczone


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu mam zdjęcie to wieczorem wstawię jak wyglądało CaCl2 x 2H2O po rozrobieniu (ale właśnie jak twoje żółto brązowe wpadające w pomarańcz), nie twierdzę że było to coś innego ale nigdy wcześniej i obecnie nie trafiłem na taki kolor po rozbełtaniu. Dla kogoś kto właśnie zaczyna używać roztworów kolor nic nie mówi i wleje. Być może rzeczywiście był to ten środek ale ryzykować za 20 zł problemów z akwarium się nie opłaca. Wszystkie moje roztwory były co najwyżej lekko mętne ale białe i przezroczyste, z czasem może się robić osad na dnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwrócił uwage na dwie rzeczy. Jedna to nie lejesz pełnego ballinga i nawet nie jest to do niego zbliżone. Jedynie dozujesz ballinga light. Drugie to mieszanie Mg z solą bez NaCl, czy czasem sie z tego nic nie wytraca lub nie powstaje w jakiejś reakcji.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leje po równo wszystkich odczynników (Mg oraz sól bez soli leje mniej). Mam już ustalone dawki i parametry są stabilne. Jedynie co mnie marwi to to, że padły wszystkie małe gąbki (których w Sumpie było duzo oraz 1 krewetka boksująca). Gąbki zaczeły ginąć zaraz po rozpoczęciu dawkowania pełnego Ballinga.

I dalej nie wiemy co to za mikro dodajesz.. (no chyba że pełny balling nie jest pełny)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że proszek Ca który posiadasz jest techniczny bo takie ma zabarwienie po rozrobieniu.

Wiem o tym bo w poprzednim akwarium stosowałem.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na złe proporcje mikstury. Chlorek może być bezwodny lub wielokrotnie uwodniony. Złe odważenie bez uwzględnienia reakcji z wodorowęglanem spowoduje że w akwarium będziesz maił nadmiar chloru lub sodu w zależności od tego czego jest dosypane więcej.

To czy preparaty są w Aqua Medic , POCH czy z chińskiej fabryki chemicznej ma znaczenia. Wraże jest aby były czyste. Z tego względu bezpieczniej je kupić w sklepie chemicznym o odpowiednim stopniu czystości.

Co do koloru to stosowałem ballinga wiele lat i nie spotkałem się z kolorowymi chlorkami wapnia (czysty lub czysty do analizy). Kolor może świadczyć jedynie o zanieczyszczeniu.

PS.

W opisie POCH bezwodnego chlorku wapnia jest napisane ze klientem którzy rozpuszczają chlorek w wodzie proponowany jest chlorek 6 hydrat który ma zawartość substancji nierozpuszczalnych w wodzie-max. 0,005%

Edytowane przez Debora
Zmienilam "balanga"--->ballinga:) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałeś techniczny i był negatywny efekt??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak był negatywny efekt ,mniej więcej taki

IMG_5292.JPG

Ale obecnie stosuje czda bo do takiego mam dostęp.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake daj namiary na ten techniczny, jak moje ma tak wyglądać jak to na zdjęciu to będę lać bez zastanowienia i techniczny :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w POCh cz.d.a

Są dwa gatunki chlorku. Ten czysty droższy, ale i tak połowa ceny co firmowy balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny pozytyw w zaistniałej sytuacji jest taki, że mam tylko 4 szczepki korali twardych.

Reszta to LPS, zoa i kilka miękkich.

Edytowane przez Marian2244 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedyny pozytyw w zaistniałej sytuacji jest taki, że mam tylko 4 szczepki korali twardych.

Ale o co chodzi?

Masz 4w ogóle?

Czy 4pozostały po jakiś żniwach ballinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie przeczucie żeby jeszcze nie inwestować w twarde. Priorytetem był dla mnie sprzęt. I stabilne parametry (co w chwili obecnej brzmi śmiesznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.