Skocz do zawartości
akarka

Komin zewnętrzny? Da radę taki?

Rekomendowane odpowiedzi

d6p2.jpg

Przeloty szczelne-zaciskowe (25mm); spływ z sitkiem AM;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 cm obniżenie komina od krawędzi akwarium,tak?

Pompa spiętrzy na grzebieniu wodę o 1,5 cm. Zostaje 3,5cm a grzebień trzeba jeszcze wkleić.

Zrobiłbym akwarium 50 wysokości, 7cm obniżenie do brzegu komina. I szerszy komin. Mam pudełko 6,5 cm szerokie i źle się to czyści

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak zrobię z wysokością- ona ciągle się zmienia- albo jest 45 albo 50 w projekcie- chodzi o to, że przy 45cm wystarczy mi 6x24W a przy 50 może braknąć dla SPSów...a 8x24W to z kolei za dużo (na rachunku też)...

bo długość akwarium nie do ruszenia...

Jest jeszcze kwestia przelotów i średnicy i wyboru pompy...

LSS sugeruje zwiększenie głębokości vel szerokości komina z 6 do 10 cm...więc krakowskim targiem pewnie będzie 8 cm

Dalej...myślałam, że 25mm przeloty wystarczą na spływ i rewizję...zasugerowano mi jednak większe- 32mm...

Planowałam też pompę : Tunze Silence 1073.040 (3000l/h) tutaj z kolei padła opinia, że za mocna- będzie tłoczyć na max. 130cm...może dać 020 (2400l/h) ?

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akarka - bez przesady, te 5cm nie zrobią różnicy w na tyle, żeby ci korale to skrzywdziło. Słup wody 50 cm dla T5 to nie jest problem.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin zrób 10 cm, bo 6 to o wiele za mało. Bedziesz miała problem z dokręceniem śrubunków.

Co do spływu i rewizji - zależy tylko i wyłącznie jaką silną dasz pompę obiegową. Przy tej .040 dał bym 32.

Jeżeli chodzi o wysokość to przy 50 zm wysokości spokojnie wystarczy 6x24W


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokojnie przeloty na rury 2 x 25 mm - na pompie NJ 3000 i podnoszeniu ok 160 cm miałem jeszcze zapas i skręcony o 1/3 zawór na zrzucie :) Te 5 cm różnicy wystarczy jak nie planujesz generować fali :) tylko grzebień wklej jak najniżej wewnątrz komina. Pompa tunze silence jest naprawdę cicha - tzn godna polecenia inne tańsze rozwiązanie to aqua nova 3500 l/h - przy twoim podnoszeniu będzie miała wydatek nie więcej jak 2000 l/h

Może i tak zrobię z wysokością- ona ciągle się zmienia- albo jest 45 albo 50 w projekcie- chodzi o to, że przy 45cm wystarczy mi 6x24W a przy 50 może braknąć dla SPSów...a 8x24W to z kolei za dużo (na rachunku też)...

bo długość akwarium nie do ruszenia...

Jest jeszcze kwestia przelotów i średnicy i wyboru pompy...

LSS sugeruje zwiększenie głębokości vel szerokości komina z 6 do 10 cm...więc krakowskim targiem pewnie będzie 8 cm

Dalej...myślałam, że 25mm przeloty wystarczą na spływ i rewizję...zasugerowano mi jednak większe- 32mm...

Planowałam też pompę : Tunze Silence 1073.040 (3000l/h) tutaj z kolei padła opinia, że za mocna- będzie tłoczyć na max. 130cm...może dać 020 (2400l/h) ?

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej 112 mam powrót i rewizję na 25mm i pompę 2400 czyli 1073.02, zawór spływu otwarty na około 2/3, pompa podnosi wodę przez powrót 20mm na wysokość około 80cm z kilkoma kolankami po drodze.

Twoje akwarium będzie niewiele większe więc myślę że 32mm to troszkę dużo, taki powrót jest u szwagra w 250l i zasilaniu właśnie 3000l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja...

- śrubunki- 32mm

- pompa Tunze Silence .040- 3000l/h

- komin 20x10x20 cm

- wysokość akwa 50cm

- wycięcie pod grzebień- 6cm

- sump- 70l w tym około 30l z sumpa w obiegu

cc3e.jpg

Wsio OK ? :)

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej 112 mam powrót i rewizję na 25mm i pompę 2400 czyli 1073.02, zawór spływu otwarty na około 2/3, pompa podnosi wodę przez powrót 20mm na wysokość około 80cm z kilkoma kolankami po drodze.

Twoje akwarium będzie niewiele większe więc myślę że 32mm to troszkę dużo, taki powrót jest u szwagra w 250l i zasilaniu właśnie 3000l.

Wielkość akwarium nie ma tu nic do rzeczy tylko i wyłącznie rzeczywista wydajność pompy. Tyle i wpompuje do akwa tyle musi spłynąć - nie inaczej


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akarka - super ci to wyszło - będzie piękna "prawie" kostka.

Pamiętaj tylko o tym żeby grzebień wkleić tak żeby się kończył jakieś 1 cm od krawędzi akwarium. Z czasem przerwy między zębami będą zarastać glonem wapiennym, czasami coś się przyklei do grzebienia ( rybka, glon nori czy coś innego ) i nagle poziom wody w akwarium się podniesie i lepiej żeby się przelewał nad akwarium niż na podłogę.

Sorki że post pod postem - może ktoś to połączyć ?

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak... napisałem na jaką wysokość podnosi, nie mierzyłem rzeczywistego przepływu ale strumień z wylewki jest dość mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akarka - super ci to wyszło - będzie piękna "prawie" kostka.

Pamietaj tylko o tym żeby grzebień wkleić tak żeby się kończył jakieś 1 cm od krawędzi akwarium. Z czasem przerwy między zębami będą zarastać glonem wapiennym, czasami coś sie przyklei do grzebienia ( rybka, glon nori czy coś innego ) i nagle poziom wody w akwarium sie podniesie i lepiej żeby się przelewał nad akwarium niż na podłogę.

Dzięki Yarcio. Twoje wsparcie i ocena są nieocenione...podobnie jak Lufta, Komarka...oraz wszystkich udzielających się w temacie...

Grzebień wkleję niżej kepkę...nawet widać to na rysunku :)

Na prawie-kosteczkę trzeba będzie trochę poczekać...na razie jest tylko szafka (nawet nie zmontowana) a kompletowanie sprzętu zacznę od następnej wypłaty...

Na start musi być wiadomo:

- akwa

- sump

- hydraulika

- obiegówka

- pompy cyrkulacyjne

- światło

- odpieniacz

- refraktometr

- skała + piach

- termometr

- grzałka

- bakterie...

Wszystko? Bo planuję mieć na początku (przez pierwsze 3 miechy dojrzewania) tylko niezbędnik...a potem na spokojnie kompletować resztę czyli dolewki, pompy dozujące itp...

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.