Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Zasolenie - po co mierzyc

Rekomendowane odpowiedzi

Odkryć to jedno. Wyciągnąć wnioski i mądrze zastosować to co innego.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że to jest utopia. Dążymy do odwzorowania natury ale nigdy nie stworzymy takich warunków jak w naturze. Nigdzie nie ma w naturze warunków constans. Wszystko bez przerwy się zmienia, mamy cykliczne powtarzalne wahania parametrów wody ale nie tylko wody. Oświetlenie się zmienia w dzień, w nocy cykl księżycowy, prądy wody - przypływy odpływy itd - nigdy nie zapewnimy w akwarium tak systematycznie stabilnych zmian w skali dłuższego czasu (powiedzmy roku) - nie ma szans.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utopia nie utopia.

Jednym korale rosna drugim nie. Jedni leja rownego Ballinga drudzy jak chca.

Wplyw na nasze akwarium ma twiele czynnikow ktore wzajemnie sie przenikaja. Swiatala, dostepnosci pokarmu, ruchu wody.

Mi wydaje ze proporcje w parametrach to kluczowa sprawa.

Co do samej natury odtworzyc sie jej nie da, ale mozna sie do niej sporo zblizyc.

Swiatlem mozna sterowac

Cyrkulacja mozemy strerowac

Temperatura jak i reszta parametrow mozemy sterowac

Pokarmem Iloscia, rodzajem rowniez.

Filtracja naturalna jest najtanisza i wytarczajaco skuteczna by obyc sie bez bakterii, adsorberow i innych wodotryskow.

Czas i checi :ice:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dość nieprzyjemne wspomnienia ze spławikami am itd. Chodzi tutaj o szklane bo jestem totalnym fajtłapą i chyba ze 4 rozbiłęm aż w końcu kupiłem plastikowy uchylny Red Sea włożyłem do komina i stale mi "monitoruje" zasolenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu.

Olać Mg, Ca i Kh zasolenie jest związane z pływalnością. W słodkiej wodzie nasze ryby by się utopiły. :wallbash:

Ja tam zauważyłem,że przy dużym zasoleniu moje ryby stają się apatyczne siedzą w kącie ,może chodzi o mniejszą zawartość tlenu w wodzie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utopia nie utopia.

Jednym korale rosna drugim nie. Jedni leja rownego Ballinga drudzy jak chca.

Wplyw na nasze akwarium ma twiele czynnikow ktore wzajemnie sie przenikaja. Swiatala, dostepnosci pokarmu, ruchu wody.

Mi wydaje ze proporcje w parametrach to kluczowa sprawa.

Co do samej natury odtworzyc sie jej nie da, ale mozna sie do niej sporo zblizyc.

Swiatlem mozna sterowac

Cyrkulacja mozemy strerowac

Temperatura jak i reszta parametrow mozemy sterowac

Pokarmem Iloscia, rodzajem rowniez.

Filtracja naturalna jest najtanisza i wytarczajaco skuteczna by obyc sie bez bakterii, adsorberow i innych wodotryskow.

Czas i checi :ice:

Co do bakterii zgadzam się w pełni od początku akwarium przy starcie na suchej skale , bez bakterii właśnie, jedyne wprowadzone bakterie to woda 100% z baniaka dojrzałego.

Jak zauważyłem u mnie w baniaku nie było tak bujnego zakwitu glonu zielonego jak u kolegów stosujących bakterie ,jedynie zielony nalot na skałach i szybach .

Adsorberów też nie stosuje a , baniak śmiga bez odpieniacza, jedynie kaskada wspomaga natlenianie wody.

Cudów w akwarium nie mam , miękasy i eupchyllia, ale przy tej obsadzie mogę przyznać ,że prowadzenie prostego baniaka bez tych gadżetów jest możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dzisiaj przeczytałem wątek, bo myślałem że jest do niczego i się grubo myliłem :)

Napiszę może jakie miałem parametry w akwarium tydzień temu, 3 tygodnie po 2 tygodniowym urlopie, gdzie nie zajmowałem się akwarium, a po powrocie lałem ballinga na czuja.

Zasolenie :1,025 (gęstość - density) czyli 37 PSU

kH: ponad 15 (salifert)

Ca: 280 (salifert)

Da się? Da się :)

Ostatnimi czasy czytam poradniki Red sea i podają że na skok o 1 PSU Ca zmienia się o 13 a Mg o 40, a w FAQ na ich stronie, w pytaniu o dokładność testów w wodzie RO jest napisane że fakt mierzą ale z jakąś rozbieżnością, ponieważ zostały skalibrowane do warunków akwarium morskiego.

Co do idealnych/ zalecanych parametrów to owa Red Sea określiła dokładnie jakie powinny być parametry pod dane akwarium - ryby/ miękkie/ lps / sps wzrost / sps kolor.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry mierzy się, aby ocenić czy znajdują się one w zaplanowanych przez nas wartościach.

Technik jest dużo, 2 podstawowe

- sprawne oko podparte doświadczeniem, po kondycji zwierzaków, a użycie sprzętu tylko wtedy gdy coś nie do końca tak

- sprzętowo co tydzień przy podmianie,

Pytanie, które ja sobie zadaje to nie czy tylko czym mierzyć, bo wszystkie dostępne w sklepach akwarystycznych spławiki i refraktometry w odniesieniu do wyników otrzymywanych na profesjonalnych refraktometrach to przepaść w wyniku nawet rzędu 1.025 (refraktometr DD), a 1.028 (prof)

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Red sea i podają że na skok o 1 PSU Ca zmienia się o 13 a Mg o 40, a w FAQ na ich stronie, w pytaniu o dokładność testów w wodzie RO jest napisane że fakt mierzą ale z jakąś rozbieżnością, ponieważ zostały skalibrowane do warunków akwarium morskiego.

Należy dodać, tak mi się wydaje, że dla ich soli. Nie można mówić, że to jest sztywna reguła, bo po pierwsze nie wiesz jaką sól sypano (uwodnienie), a po druge nie wiemy co w soli się znajduje MgCl2 czy MgSO4. Sypiesz w gramach a nie w molach, czyli w 1g MgCl2 będziesz miał więcej Mg niż w MgSO4. Chyba, że mówimy o równym Ballingu, gdzie dajesz wszystkiego w ilościach równomolowych, to można tak obliczyć.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie bardzo wiem do czego to się odnosi, myślałem że to tej idealnej oceanicznej wody. Tutaj oryginalny cytat

"Before carrying out any water testing always check the salinity and make adjustments

as necessary. If you have made adjustments to the water wait 10 minutes for the

water parameters to stabilize. (e.g. 1 ppt increase in salinity due to evaporation of

fresh water will result in approximate increases of 13ppm Ca and 40ppm Mg)"

Z ulotki Reef Foundation supplements

http://www.redseafish.com/uploadimages/user%20manuals/RCP/foundation/23092%20Manual%20Foundation%20GB%20DE%20FR%20Supplements_B2011%204P.pdf


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosi się do tego co jest napisane: (e.g. 1 ppt increase in salinity due to evaporation of fresh water will result in approximate increases of 13ppm Ca and 40ppm Mg).

To znaczy, że w 1g czystej soli masz 13mg jonów Ca i 40mg jonów Mg. Inaczej, jak to przeliczysz na zasolenie 35, otrzymasz (mniej więcej), że w 35g (czyli w 1litrze, bo zakładam, że taką solankę robimy) jest 455mg (ppm) Ca i 1400ppm Mg.

Jeśli weźmiesz inną sól, innego producenta, albo będziesz trzymał inne parametry w zbiorniku np. Ca=380, Mg=1300, to wyparowanie wody i wzrost zasolenia o 1 spowoduje wzrost Ca o 10,86 a Mg o 37,14.

Oczywiście przy obliczeniach nie brałem pod uwagę zmniejszającej się objętości wody i liczyłem dla 35, a nie dla 34 po odparowaniu. Wyniki będą trochę inne, ale chodziło mi tylko o sens. Cytowane twierdzenie jest prawdziwe tylko dla określonych parametrów wody.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.