Skocz do zawartości
STAFF

Refungium

Rekomendowane odpowiedzi

Lub po prostu jakiej powierzchni Macie refungia przy danym litrarzu baniaka :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO czym wieksze refugium tym lepiej. Wieksza pojemnosc to wiecej wody w obiegu a takze wiecej miejsca dla planktonu.

Generalnie robi sie od 10% az do 100% :) no czym wieksze tym lepiej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, choć moim zamiarem była bardziej chęć

rozmowy, niż uzyskanie konkretnej odpowiedzi.

Mimo to wielkie dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja refugium zrobiłem maksymalnie wielkiie jakie się zmieściło do szafki .

A i tak uważam że powinno być jak największe ...

Teraz poprostu mam 2 akwaria - refugium mam widoczne i czesto obserwuję co się w nim dzieje.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zaplanowałem do nowego akwa -325 l- refungium

80*35, tj.jakieś 100 l, czy jak woli AquaManiac:),

ok 30% poj. baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie go umieszczasz? Bo z reguly reugium stoi pod szafka co IMO nie jest za dobre. Poniewaz woda z refugium, a co za tym idzie plankton, zanim trafi do glownego zbiornika trafia na pompe co ja musi wypompowac w gore. No i w takiej pompie to podejrzewam ze z 50% planktonu ginie, jesli nie wiecej bo sily sa tam konkretne, przeciazenia sa w stanie rozerwac nawet jednokomorkowce a co dopiero mowa a jakis kielzykach czy larwach. Fitoplankton podobno przezywa w wiekszosci bo ma jednak sciane komorkowa a ta jest zawsze mocniejsza niz blona kom. zwierzat.

Do czego zmierzam: aby refugium moglo w pelni spelniac swa najwazniejsza role (za jaka uwazam CIAGLE dostarczanie planktonu do zbiornika) to powinnno ono stac POWYZEJ zbiornika glownego tak zeby woda splywala wylacznie sila grawitacji a przez pompe plynela woda Z GLOWNEGO DO REFUGIUM. To sie da elegancko zorganizowac np. stawiajac takie refugium z boku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś chyba pomyliłeś @AquaManiac ....jestem nowicjuszem w morskim ale refugium na pewno to z kolei ja tak sądzę ma spełniać funkcje uprawy hydroponicznej w słodkowodnym czyli przyswajania i przerabiania azotanów czyli NO3 a nie produkcji fitoplanktonu , co do przeciążeń w pompie głównej to zgoda z organizmami posiadającymi szkieletową budowę ale rozbicie jednokomórkowców ,,,no nie to już jaja wiesz jakie przeciązenie musi mieć wirówka aby odwirować krew ????? wierz mi , takiego przeciążenia nie ma pompa podająca nawet 10000 l/h , strumień jakim wyrzuca wodę na to nie pozwala , Uprawa hydroponiczna nad akwa słodkowodnym to owszem ale refugium nad gównym to już nie pasuje hehehe moze czegoś nie rozumiem ale to nie trzyma się "kupy"


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu jest moja największa bolączka!

Tak jak Ty uważam za najlepsze rozwiązanie z refungium powyżej zbiornika, tak jak w oryginalnych systemach MM.

Natomiast zbiornik który obecnie stawiam, był kiedyś "słodki" i oczywiście sump jest w szafce POD baniakiem.

Szafka jest pod wymiar ... :con

Mam jeszcze pewien mały planik z refungium NAD, ale obawiam się że nic z tego nie wyjdzie; poczucie estetyki mojej GORSZEJ połówki :(

Boki też odpadają, patrz powyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jerzol napisalem przeciez ze refugium moze spelniac rozne cele ale ja za najwazniejszy uwazam wlasnie zapewnienie przynajmniej tej odrobiny planktonu ale sa tez inne np. wlaczanie swiatla na zmiane w refugium i w glownym stabilizuje nam troszke pH, mozna stosowac tez jako uprawe glonow w celu wyciagniecia z systemu azotanow i fosforanow. A pierwotnie "refugium" oznacza miejsce gdzie niektore organizmy moga znalezc schronienie przed drapieznikami z glownego zbiornika :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaaaaaa rozumiem i przepraszam jesli uraziłem:)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym guście mam akurat ja. Zbiornik 165 litrów ma tylko skałę i koralowce, żadnych ryb, więc mnóstwo się tam rozmnaża różnych organizmów. Ten zbiornik jest 5 cm wyższy od mojego głównego 250 ltr i z niego przez przelew grawitacyjnie woda spływa do większego z pełną obsadą. Poza tym w sumpie mam refugium glonowe, gdzie również mnóstwo organizmów się rozmnaża. Jedyny problem to taki, że to dwa akwaria i dwa razy więcej czyszczenia.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.