Skocz do zawartości
Przemek78

Korale.....- co jest grane?

Rekomendowane odpowiedzi

darecky3 ma rajcę. Akwarium jest zbyt sterylne a Kh dla miekkich to jakaś masakra. Sypiesz sól dla korali twardych a masz miekkie. Kh powinny ci to ściągnąć przynajmniej glony wapienne o ile rosną. Wrzuć jakieś szczepki łatwych twardych (motipora, sriatopora) jak możesz najlepiej pozyskane za free dla bezpieczeństwa finansowego . Jeśli będą rosły to ściągną ci parametry.

Co z rybami ? Karmisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tyko 64 l i ryby oraz je karmisz regularnie, to poziom fosforanów na poziomie niewykrywalnym jest moim zdaniem niemożliwy do osiągnięcia. Wymień 70% wody na nową z zasolona solą dla ryb. Masz piach ? Jeśli tak to odmul podłoże.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tyko 64 l i ryby i je karmisz regularnie to poziom fosforanów na poziomie niewykrywalnym jest mim zdaniem niemożliwy do osiągnięcia. Wymień 70% wody na nową z zasolona solą da ryb. Masz piach ? Jeśli tak to odmul podłoże.

Ja sądzę że jak ruszy piach i wymieni 70% wody to narobi większego bałaganu w systemie niż jest teraz.

Czy sprawdzałeś KH w jakiś odległościach czasowych?spada?czy stoi na jednym poziomie?Gdybyś zauważył że w ciągu 3 ,4 dni spada wartość KH to zostaw zbiornik tak jak jest i spokojnie wyczekaj aż do odpowiedniego momentu.

Nie panikujmy tak z tym podwyższonym KH w końcu wielu z nas specjalnie podwyższa żeby się pozbyć glonów,sam tak wiele razy robiłem i nic mi zeszło,nawet miękkie.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę że jak ruszy piach i wymieni 70% wody to narobi większego bałaganu w systemie niż jest teraz.

Czy sprawdzałeś KH w jakiś odległościach czasowych?spada?czy stoi na jednym poziomie?Gdybyś zauważył że w ciągu 3 ,4 dni spada wartość KH to zostaw zbiornik tak jak jest i spokojnie wyczekaj aż do odpowiedniego momentu.

Bałagan i tak już jest zrobiony. Pytanie czy jesteśmy na etapie rescue czy jeszcze nie?

Jeśli jeszcze nie, to można to rozłożyć na kilka etapów przy czym podmiana wody musi mieć miejsce po ruszeniu podłoża bo w tedy następuje gwałtowny spadek ph.

PS.

Nie wieże, że nie ma max fosforanów w tym baniaku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bałagan i tak już jest zrobiony. Pytanie czy jesteśmy na etapie rescue czy jeszcze nie?

Jeśli jeszcze nie, to można to rozłożyć na kilka etapów przy czym podmiana wody musi mieć miejsce po ruszeniu podłoża bo w tedy następuje gwałtowny spadek ph.

PS.

Nie wieże, że nie ma max fosforanów w tym baniaku .

balagan nie jest zrobiony tylko bedzie po zastosowaniu Twoich rad. korale narazie stoja w miejscu ze wzrostem a nie umieraja wiec to jest roznica, a Ty chcesz zaserwowac im nowe dojrzewanie baniaka co napewno bardziej przekona je do zejscia niz do odzyskania sil.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zwiększysz KH to glony zgina z powodów fizjologicznych ale taka akcja nie powoje ograniczenia ilości fosforanów. Z własnej praktyki zauważyłem, że korale miękkie są bardziej wrażliwe na gwałtowny wzrost KH w przeciwieństwie do twardych.

Co do gwałtownej zmiany parametrów to chyba nie ma bardziej gwałtownej niż przeniesienie korala ze sklepu do akwarium . Proces aklimatyzacji w takim przypadku jest zdaje się w większości przypadków ograniczony do tak zwanego 'niezbędnego minimum' czyli 'plum'. Nic nie może lepiej zrobić koralowi niż wprowadzenie go odpowiednio szybko w odpowiadające mu warunki.

[saper] Sam sobie odpowiedz na pytanie czy wolisz się przyduszać tlenkiem węgla przez tydzień co dzień trochę mniej czy zaczerpnąć oddech bez co od razu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[saper] Sam sobie odpowiedz na pytanie czy wolisz się przyduszać tlenkiem węgla przez tydzień co dzień trochę mniej czy zaczerpnąć oddech bez co od razu?

ales przyklad podal, radzisz wyjsc na powietrze z komory wypelnionej tlenkiem wegla, ale kazesz isc przez komore gazowa. tak w sprostowaniu wychodzi to dla korala.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie dojrzewanie?

Bakterie odpowiedzialne za dojrzewanie są bakteriami osiadłymi a nie unoszącymi się w toni. Można wymienić 100% wody nie niszcząc flory bakteryjnej odpowiedzialnej za ekosystem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc podsumowując po kolei:

1 ) Najpierw odmulenie

Ono uwalnia amoniak i powoduje gwałtowny spadek ph ponieważ ruszamy strefy beztlenowe

2) Po odmuleniu druża podmiana aby pozbyć się toksycznych związków z wody.

3) Jednocześnie musi być zachowana filtracja biologiczna !!!

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie dojrzewanie?

Bakterie odpowiedzialne za dojrzewanie są bakteriami osiadłymi a nie unoszącymi się w toni. Można wymienić 100% wody nie niszcząc flory bakteryjnej odpowiedzialnej za ekosystem.

To jak wytlumaczysz dojrzewania spowodowane doslownie wszystkim czym sie da, podmiana wiekszej ilosci wody, samym przestawieniem skaly w inne miejsce, ruszeniu piasku itp itd. przeciez wtedy flory bakteryjnej nie wyjmujemy z baniaka a okazuje sie, ze od nowa przechodzimy nowy start. Widac, ze czas posiadania konta na portalu nie idzie lacznie z wiedza.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc podsumowując po kolei:

1 ) Najpierw odmulenie

Ono uwalnia amoniak i powoduje gwałtowny spadek ph ponieważ ruszamy strefy beztlenowe

2) Po odmuleniu druza podmiana aby pozbyć się toksycznych związków z wody.

3) Jednocześnie musi być zachowana filtracja biologiczna !!!

Filtracja biologiczna???!!! Niby jaka? Prosze dokladny jej opis. Bo z tego co wiem, takowa jest w zbiornikach slodkowodnych. Napewno wiesz o czym piszesz?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tyko 64 l i ryby oraz je karmisz regularnie, to poziom fosforanów na poziomie niewykrywalnym jest moim zdaniem niemożliwy do osiągnięcia. Wymień 70% wody na nową z zasolona solą dla ryb. Masz piach ? Jeśli tak to odmul podłoże.

jeśli na tej soli zrobi taką podmianę to kH skoczy jeszcze bardziej...

ktoś w jakimś temacie napisał świętą rzecz... wybierz sobie jedną osobę, która będzie Ci doradzała... która ma doświadczenie, ma dobrze prowadzony baniak... i wie jak reagować na zachowania korali i skoki parametrów...

jeśli będziesz słuchał wszystkich... baniak wysadzisz w powietrze...

rozwielita... radzisz takie radykalne rzeczy... a nie przyszło Ci do głowy że baniak ma 3 miesiące? i jeszcze system nie zaskoczył?

bo z tego co autor napisał... od samego początku wkładał jakieś życie zmieniał sole/częste podmiany...i co chwile były jakieś zmiany co wcale nie pomaga dojrzewaniu


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , ze mylisz pojęcia dojrzewania ze zmianą warunków.

O przyczynach zmiany warunków napisałem przed momentem.

Poruszenie skał czy piachu wywołuje zmianę warunków w dojrzałym zbiorniku.

Dojrzały zbiornik to zbiornik posiadający florę] bakteryjną pozwalająca na stabilizacje systemu. Poruszenie skały czy podłoża nie niszy flory, lecz powoduje uwolnienie takich czy innych związków do środowiska , które są zużywane przez takie lub inne ograniczmy.

Jeśli ruszysz podłoże na masz sterylny baniak to pewnie pojawią się ciano.

Jeśli ruszysz podłoże i masz wolne związki żelaza, manganu to zaczną rosnąc lepiej glony wyższe. To nie ma nic wspólnego z dojrzewaniem baniak od podstaw, co jest zwizane z namnożeniem i osadzaniem bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszenie skał czy piachu wywołuje zmianę warunków w dojrzałym zbiorniku.

uwolnienie takich czy innych związków do środowiska , które są zużywane przez takie lub inne ograniczmy.

Jeśli ruszysz podłoże na masz sterylny baniak to pewnie pojawią się ciano.

nie mogłem się powstrzymać....

to jest 60 litrowe akwarium....

najpierw każesz zrobić podmianę 70%. potem odmulić dno...

potem piszesz że mylę pojęcia...

po czym sam dopisujesz ze ruszenie skały czy dna powoduje zmianę warunków...

też bym chciał pojarać to samo co Ty...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Heretyk] Proponuję podmiane na soli ubogiej. Ta mu rozwali baniak.

[Robert] Jeśli uważasz że działanie naszych akwariów nie jest oparte na filtracji biologicznej to dalsza dyskusja nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogłem się powstrzymać....

to jest 60 litrowe akwarium....

najpierw każesz zrobić podmianę 70%. potem odmulić dno...

potem piszesz że mylę pojęcia...

po czym sam dopisujesz ze ruszenie skały czy dna powoduje zmianę warunków...

też bym chciał pojarać to samo co Ty...

Doradzam odwrotnie

Najpierw odmulić a następnie podmienić. I proszę bez tego typu wycieczek.

Odnosnie zmiany warunków i mylenia pojęć to było do [Robert].

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Heretyk] Proponuję podmiane na soli ubogiej. Ta mu rozwali baniak.

[Robert] Jeśli uważasz że działanie naszych akwariów nie jest oparte na filtracji biologicznej to dalsza dyskusja nie ma sensu.

nadal nie podales konkretnego przykladu filtracji biologicznej. podaj przyklad jakiego filtra lub czego chcesz w tym momencie uzyc proponujac to koledze. co ma podlaczyc aby zaskoczylo w jeden dzien tak jak radzisz. nie unikaj odpowiedzi, doradzasz to dokoncz mysl.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam odpowiedz sobie na to pytanie.

A to jest podpowiedź po co w akwarium używa się:

żywą skałę , biopellty, Bactoballs, bakterie, wódka etc. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam odpowiedz sobie na to pytanie.

A to jest podpowiedź po co w akwarium używa się:

żywą skałę , biopellty, Bactoballs, bakterie, wódka etc. ?

to sa jedynie pozywki dla bakterii, mylisz pojecia. ja prosilem o przyklad filtracji biologicznej skoro taka zaproponowales koledze. w akwarium slodkowodnym dla przykladu jest to filtr kubelkowy z wolnym przeplywem wypelniony ceramika itp, celowo nie czyszczony dlugi czas aby wytworzyly sie tam bakterie. jak juz wiemy w naszych akwariach przy tego typu filtracji mozemy bardzo ladnie usmiercic caly baniak.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała to jest pożywka ? Bakterie to jest pożywka?

Pożywki (np wódka) stosuje sie do mnożenia bakterii które nie żyją w toni tylko na powierzchniach skały, szyb, piachu. Bez żywej skały lub zastępnika (filtr/sump z substratem ) akwarium nie ma prawa egzystować. Dalej uparcie twierdzisz że działanie akwarium morskiego nie opiera się na filtracji biologicznej? Zobacz jaka filtracja jest w farmach korali praktycznie 0% żywej skały za to setki litrów substratu ceramicznego. Jaka to jest jak filtracja jak nie biologiczna ?

Piszesz że w słodkim akwarium filtracja jest "celowo nie czyszczony długi czas aby wytworzyły się tam bakterie". Większej bzdury nie czytałem. Ośmieszasz się tego typu postami.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dajcie spokoj, wiadomo o co chodzi, kazdy ma racje, mimo tego mianownik w tej dyskusji jest wspolny.

Wracajac do tematu nie widze powodu dla ktorego potrzebne nam odmulanie, wymiana 70% wody i inne poczynania. Mysle ze zatracilismy sens problemu. Chcialem zapytac co niby mamy osiagnac takimi krokami, walczymy z dino, cyjano, ospa, glonami lub innymi plagami? Korale stanely ze wzrostem jedynie. Nie padaja, maja sie calkiem calkiem, jedynie nie rosna i lekko sie przystopowaly. Podtrzymuje swoje zdanie, korale sa glodne, nie ma konsumpcji KH, Ph na poziomie 8 dla mnie ewidentnie sugeruje sol. Ale nie popadajmy w skrajnosc, Sol jak sol, jakiej nie uzyjemy to bedzie wysoko z parametrami. Tutaj trzeba popchnac rozwoj w baniaku a nie walczyc z nieistniejacym problemema wiec ja proponuje pol kostki mrozonek wiecej dziennie i obserwowac NO3. Niech troszke sie podniesie, no i niech korale przestana glodowac;)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech. A na początku tego wątku umknęło mi gdzieś zdanie że ta podmiana to ma być tylko w trybie "rescue".

I polecam łatwe twarde do szybszego wciągania KH.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek a jakich testow uzywasz ?

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że rozgorzała gorąca dyskusja- to dobrze...

Więc tak:

- używam testów Salifert

- jestem początkującym akwarystą ale wydaje mi się, że gdyby było wysokie PO4 to: rosłyby glony, szczególnie na szybach bo akwarium stoi przy oknie i tak było na początku, przez jakieś 1,5-2 mies po dojrzewaniu. Przy wysokim PO4 i NO3 korale miękkie miałby lekko beżowy kolor a wyglądają normalnie. Karmię naprawdę niewiele. Dodatkowo w ciągu ostatniego miesiąca robiłem dużo podmian.

- akwarium dojrzewanie ma na pewno za sobą, skałę włożyłem na początku maja, pierwsze życie na koniec czerwca

- jeśli kogoś to zainteresuje to dokładny opis zamieściłem w dziale nasze akwaria, do 60 litrów, temat "Przyszła kolej i na mnie, skromne 64 litry"

- z tymi chaotycznymi ruchami jak napisał MojeSumienie to nie jest tak do końca- miotam się od około 3 tygodni i tylko poprzez zwiększone podmiany i zmianę soli

Jedno nie daje mi spokoju i kłóci się trochę z teorią, że są zbyt "sterylne" warunki. Może czegoś do końca nie rozumiem i będę wdzięczny jak ktoś mi to wytłumaczy ale dlaczego po podmianie około 5 litrów wody widzę poprawę w koralach- otwierają polipy, lepiej się pompują a po 3 dniach znów jest to samo. Czy możliwe jest, że tak naprawdę jest bagienko a testy NO3 i PO4 się mylą? Jeśli bogata sól i częste podmiany doprowadzają do skoku KH i oczyszczania się wody już dość czystej na jeszcze czystszą to ta obsada korali nie powinna reagować w ten sposób. Tak mi się wydaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.