Skocz do zawartości
Przemek78

Korale.....- co jest grane?

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie

Postanowiłem założyć ten temat, ponieważ nie bardzo potrafię znaleźć przyczynę problemu. Mianowicie ostatnio coś marnieją mi korale, może marnieją to nie jest dobrze powiedziane. Powiedziałbym, że nie ma przyrostów, często zamykają polipy, generalnie gorzej wyglądają. Wiem, że z tego opisu nic nie wynika dlatego poniżej postaram się w sposób zwięzły i konkretny przekazać więcej informacji

- akwarium ruszyło w maju tego roku

- obsada to tylko korale miękkie i to te najprostsze:

xenia: mam ją od dwóch miesięcy od malutkiej szczepki, początkowo ładnie się rozrastała od jakiś 3 tygodni praktycznie zero przyrostów. Polipy otwiera normalnie, kolor normalny. Problem to właściwie brak przyrostów.

briareum: mam je od 4 miesiecy i jest podobnie jak wyżej, po początkowych przyrostach teraz stoi i dodatkowo chowa polipy. Powiedzmy, że stosunek czasu kiedy wystawia polipy do tego kiedy chowa to 50/50.

Wygląd normalny

Zoa: jak wyżej, stosunek 70/30 z dodatkową informacją, że od jakiegoś tygodnia zmniejsza się ich ilość, powoli ale jednak.

clavularia: jak briareum, kiedy już ma wystawione polipy mają jasny kolor

cladiella (chyba): z tym koralem było najgorzej, leżał już na dnie, po kilku podmianach wody udało się go reanimować i chyba dochodzi do siebie. Po początkowych przyrostach teraz stoi a nawet jakby się zmnieszył.

Dodatkowo mogę powiedzieć, że nie zauważyłem jakiś "stworów" które by żerowały na koralach, parametry jak w stopce (robione 1 tydz. temu), podmiany raz w tygodniu 5 litrów, filtr kaskadowy czyszczony 2 razy w tygodniu, sól Reef Crystals, oświetlenie Led (chińskie) stosunek 0,6W/1L jeśli włączę 1W/1L to korale się chowają jakby było za mocne, akwarium 64 litry, automatyczna dolewka, cyrkulacja 2x koralia nano 900, około 6 kg LR, odpieniacz DIY ze strzykawek . Nie leję żadnych minerałów, raz na tydz. daję reef booster na noc oraz co 2, 3 dzień Korall Fluid JBL. Właściwie to paradoksalnie problemy się zaczęły mniej więcej kiedy zacząłem "dokarmiać" korale i mniej więcej w momencie zmiany soli z Instant Ocean na Reef Crystals.

Wydaje mi się, że taki zestaw korali powinien spokojnie funkcjonować na samych podmianach z delikatnym karmieniem a jednak coś jest nie tak. Tylko co?

Aha, z obsady ryb i bezkręgowców: chromis, garbik, dwa błazenki, krab percnon, kilka nassiriusów i jeden turbo. Cała obsada czuje się dobrze i nie ma żadnych niepokojących symptomów.

Może będzie również istotny fakt, że tak mniej więcej na początku problemów z koralami nagle padły 3-4 ślimaki nassiriusy. Teraz widzę kilka malutkich czyli jakby populacja się odradza.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nic o testach...

problem może leżeć w suplementach, odstaw je na razie.

Korale które wymieniłeś spokojnie funkcjonują na sumplementach które dostarczasz wraz z podmianą wody.

Jaką sól miałeś wcześniej?

I wyniki testów poprosimy...

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A parametry jakie ?

Ten koralfluid moze ci wode strasznie zasyfic


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry mam w stopce- ale poniżej wymieniam

PH-8

KH-11

NO3-7

PO4- nie wykrywa

Testy salifert

Zasolenie 1024

temperatura 25,5

Suplementy już odstawiłem

Sól- była Instant Ocean, jest Reef Crystals

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze KH za wysokie.

Jezli na Instsnt ocean bylo dobrze to po co zmiana?

Ja bym zmniejszyl karmienie co by rosly na samym swietle i niechcianych nutrientach.

Mala ilosc jodu miekasom pomaga


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem sól bo na bogatszej miało być lepiej.... Karmienie korali odstawiłem, podmiany zwiększyłem o około 50% (częstsze a mniejsze). Po podmianie 2-3 dni jest lepiej a później znów to samo. Nie wiem o co tutaj chodzi bo podstawowe parametry nie są złe, piasek jest czysty, glonów w ogóle nie ma, ryby mają się bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moze KH za wysokie.

Mala ilosc jodu miekasom pomaga

Zgodzę sie co do kH ale z jodem moje doświadczenie pokazuje wręcz odwrotnie. Im wiecej daje jodu tym lepiej rosną.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jak do tej pory to tylko te KH jakby wysokie- chociaż można znaleźć wiele informacji gdzie zaleca się utrzymywanie KH powyżej 10, np. ze względu na zahamowanie wzrostu glonów.

To może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów doradzi mi jak najlepiej zmniejszyć KH ...

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na barwę światła. Próbowałeś T5? Taki szerszy zakres, czyli Blue plus White? (o HQI nie wspomnę, bo to większy wydatek, ale miękasy by Ci zaszalały z dnia nadzień).


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmien sol, a co do jodu to mozna minie bylo zle zrozumiec bo chodzilo mi o to by mala ilsoc dozowac. Ale specjalnie nazpialem mala ilsoc jodu bo tak malym akwarium latwo przedobrzyc.

KH powyzej 8 to juz nie jest normalne KH, a poziom masz taki jakbys walczyl conajmniej z Bryopsis. Mi przy tak wysokim Kh nawet twarde staly w miejscu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja podejżewam ze te twoje chińskie oświetlenie jest do bani, i dlatego korale nie rosną.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej obsadzie nie wymagajacych korali, słabej filtracji używasz sól reef crystals dokarmiasz czesto korall fluid i nie masz glonów?

Moim zdaniem odstaw dokarmianie i obserwuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z glonami wyglada sytuacja?Bo jak pisales przy takim troche wyzszym poziomie KH powinienes miec czysciutko bez glonow

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby czyszczę raz na 2-3 dni a akwarium stoi przy oknie. Na początku musiałem czyścić szyby 2 razy dziennie.

Tak na marginesie- skąd tak wysokie KH? Nie robiłem żadnych zabiegów w tym kierunku.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może minimalnie jeszcze skręć moc lampy np do 40%. Poza tym przy soli rafowej rzadziej podmieniaj mniejszą ilość wody i nie dodawaj żadnych suplementów. Ja mam w większości miękasy te co Ty na na soli RC i przy oświetleniu CREE 45W na akwa 140l przy 35 cm wysokości akwarium i parametry wody nieco gorsze PO4 - 24 i NO3 - 15. Poza tym niektóre miękasy jak korkowce nie do końca lubią idealnie czystą wodę. Może Ty masz za czystą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie KH moze byc spowodowane tymi duzymi podmiankami z bogata sola,slaba obsada akwarium moze nie przerobic nie wchlonic nadmiaru


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za rady i uwagi, oczywiście chętnie przeczytam kolejne. Na ten moment wyciągam poniższe wnioski:

- zmniejszę podmiany do około 3 litrów tygodniowo (5%)

- nadal odstawiam suplementacje

- czekam ze 2-3 tygodnie co będzie się działo

Myślę jeszcze czy nie warto byłoby pójść za radą Grzegorza i dodawać jodu? W składzie soli RC nie doszukałem się tego pierwiastku. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod napewno nie zaszkodzi. Tylko nie konskie dawki. Lepiej mniejsze a regularnie.

Co do wczesniejszych rad odnosnie swiatla... Powiem tak: jak ktos nie daje sobie rady to zawsze znajdzie wymowke w tym co nie jest winne. Ja miaem przyrosty i pod chinskimi ledami i pod CREE.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoje akwarium z tygodnia na tydzien jest coraz czystsze wg mnie, kh ciut za wysokie ale to jest typowe dla tej soli co stosujesz. Problem tkwi w tym ze obsada jest typowo na miekko a woda jest za czysta. PO4 niestety jest potrzebne nawet dla sps korali, jesli salifert nic nie wykrywa to stawiam ze bedzie jakies 0.03-06 a to moze byc za malo ciutke. No3 w granicach 10-15 miekkie uwielbiaja. Nic nie pozostaje jak tylko karmic troszke wiecej i obserwowac zeby nie nastapil skok nutrientow w druga strone co mozna latwo osiagnac :)

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze zaryzykuj i wloz jakiegos LPSa to wyciagnie troche z wody to kH. albo zmien sol.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może jakieś media filtrujące?Phosqard?Coś w tym stylu?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.