Skocz do zawartości
siwy811

Podgryzanie acropory

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak w temacie cos mi od kilku dni zjada (powoli) acropore, czy macie pojecie co to moze byc tym bardziej ze akwarium ma ponad rok i ngdy nic mi zadnych korali niepodgryzywalo jak rowniez nigdy nie spotkalem sie z zadnymi szkodnikami ktore moglyby zagrazac koralom.

post-11846-0-35314400-1379945432_thumb.jpg

post-11846-0-57907700-1379945458_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie podgryzają ją parametry...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry... mysle ze sa ok kH 8.3 stale, pH 8.1, PO4 prawie ze zerowe, NO3 okolo 4, Ca 430, Mg 1350, potas 380.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być multum.

Parametry, zmiana lub zestarzenie się światła, bakterie, wirusy, pasożyty, wkurzający sąsiad ;). Tkanka wokół jest czysta czy się powoli rozkłada bo nie widać tego dobrze na zdjęciu ?

Dorzucałeś ostatnio coś do zbiornika ? Poczytaj o w necie o chorobach akropor. Może coś dopasujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak juz pisalem parametry raczej wykluczam, swiatlo LED + T5( swietlowki zmienione miesiac temu) bakterie... hhmmm od kilku miesiecy ZB od KZ ale to tylko raz na jakis czas i to 50% dawki, wirusy i pasozyty tego to nie wiem, sasiad raczej tez nie bo korale sa w znacznych odstepach jak narazie. Tkanka jest czysta nawet zaczyna odrastac na nadgryzionych czesciach... Tak dozucilem tydzien temu Pocillopore i LPS talezowego. Dodam ze kolory naprawde fajne. Aha i dozuje jeszcze MinS Fauna Marin 0.2ml dwa razy w tygodniu a tak pozatym nic, no oczywiscie karmie Grotechem plankton marine P, SP od KZ mam sporo malzy a ten produkt naprawde dziala i to byloby na tyle.

Przyczyn może być multum.

Parametry, zmiana lub zestarzenie się światła, bakterie, wirusy, pasożyty, wkurzający sąsiad ;). Tkanka wokół jest czysta czy się powoli rozkłada bo nie widać tego dobrze na zdjęciu ?

Dorzucałeś ostatnio coś do zbiornika ? Poczytaj o w necie o chorobach akropor. Może coś dopasujesz.

Edytowane przez siwy811 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam brzydala i ngdy nie mialem, nigdy tez nie mialem problemu z rozami ;)

masz brzydala ?

bo jak wyjadł róże mógł sobie zrobić menu na sps końcówki (tylko acry)

świeży przyrost :)

mam takiego osobnika

tak robi u mnie ;)

róże -> zoa -> sps

ale kiler na róże - loduje co chwila w innym baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aminokwasy lejesz,karmisz w ogóle te korale czymś,dajesz im mikroelementy?

PO4 czym mierzyłes,na pewno wynik jest wiarygodny?

Poza tym nic nie wiadomo o twoim akwarium,jakie światło cyrkulacja,filtracja itp.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 300 ltr...

Tak jak pisalem wyzej leje MinS z amino, korale karmie plankto marine P od Grotecha, gramma nutra plus od tropical marine + SP od KZ + mrozonki. PO4 raczej wiarygodne wszystkie testy HR Elos, Fauna Marin i Nyos.

Swiatlo to Maxspect razor 160W + 2 x 39W ATI T5, cyrkulacja 2 x Hydor 4000ltr + Tunze 6025, w sumpie Deltec AP 600 + filtr przeplywowy na rowaphos i wegiel ( wegiel uzywam caly czas od ponad roku i nigdy nie zauwazylem ubocznych efektow) od dwoch tygodni w sumpie tez siporax 2 ltr chcialbym troche zbic to NO3 bo jest 4, to byloby na tyle, i tak jak juz pisalem kolory naprawde mie satysfakcjonuja przyrosty rowniez, a malzy rosna jak szalone... ;)

Aminokwasy lejesz,karmisz w ogóle te korale czymś,dajesz im mikroelementy?

PO4 czym mierzyłes,na pewno wynik jest wiarygodny?

Poza tym nic nie wiadomo o twoim akwarium,jakie światło cyrkulacja,filtracja itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od zmniejszenia mocy białych led w lampie,zostaw maksymalnie na 40-50% a zamiast tego daj 1 biała swietlowke t5,bo cos mi sie wydaje ze ta twoja lampka przypala konce Acropor,to samo bylo u kolesia co ma identyko lampe i akwa 250l i 2 x t5 39w.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki tak zrobie i zobaczymy, ale tak czty owak lampa swieci tylko 80% a swietlowki to ATI special i blue. Dodam ze te korale sa juz pod ta lampa okolo miesiacai swieci z ta samo moca od poczatku.

Zacznij od zmniejszenia mocy białych led w lampie,zostaw maksymalnie na 40-50% a zamiast tego daj 1 biała swietlowke t5,bo cos mi sie wydaje ze ta twoja lampka przypala konce Acropor,to samo bylo u kolesia co ma identyko lampe i akwa 250l i 2 x t5 39w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu nastepny kawalek podskubany ciagle ta sama akropora i zawsze po nocy nigdy w ciagu dnia, biore pod uwage jusz wszystko nawet krewetki i kraby zyjace na niej, czytalerm o chorobach akropor ale nic szczegolnego nie znalazlem co moglbym dopasowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latarka i polowanie w nocy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tez tak zrobie...

Doslownie przed chwila zauwazylem ze krabiki (dwa) zyjace na tej akroporze skubia ja, tylko ze nie wiem czy ja oczyszczaja czy tez ja bezlitosnie obskubuja...

Edytowane przez siwy811 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może postarasz się o lepszą fotkę. Może coś uda się strzelić bo na tych nie widać zbyt dużo...Parametry są ok. Ja podobne objawy miałem po skoku Kh więc to przyszło mi do głowy.


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postaram zaras cos wstawic, a parametry dzisiaj powtarzalem i bez zmian, kH 8.2 dwoma roznymi testami. Cos wstawilem nie mam za dobrego aparatu wiec zdjecia sa dosyc kiepskie.

Może postarasz się o lepszą fotkę. Może coś uda się strzelić bo na tych nie widać zbyt dużo...Parametry są ok. Ja podobne objawy miałem po skoku Kh więc to przyszło mi do głowy.

post-11846-0-84641200-1380046805_thumb.jpg

post-11846-0-78066700-1380046837_thumb.jpg

Edytowane przez siwy811 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz rady ją wyciągnąć to możesz spróbować ją wsadzić do kubełka z wodą z akwarium i intensywnie ją 'odmuchaj' tą wodą.

Zobacz czy nie odpadną na dno jakieś pasożyty. Niektóre są praktycznie niewidoczne jak są przylepione do tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym problem ze nie dam rady jej wyciagnac poniewaz jest umocowana na luku cementem od KZ :/

Jeśli dasz rady ją wyciągnąć to możesz spróbować ją wsadzić do kubełka z wodą z akwarium i intensywnie ją 'odmuchaj' tą wodą.

Zobacz czy nie odpadną na dno jakieś pasożyty. Niektóre są praktycznie niewidoczne jak są przylepione do tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a krab to jest włochaty czy taka porcelanka ? jak włochaty to go wywal on objada się acroporą jak porcelanowy to jest pożyteczny


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby dwa sa wlochate i wlasnie przed momentem je wywalile, jeden narazie w sumpie a drugi spadl na piach i gwaltownie schowal sie w skaly wiec nie ma szans zeby go zlapac no chyba ze wruci na swoja akropore, no i akropora troche sie zestresowala w trakcie lapania krabow.

dzieki wielkie

a krab to jest włochaty czy taka porcelanka ? jak włochaty to go wywal on objada się acroporą jak porcelanowy to jest pożyteczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sklepie gdzie kupiłeś tego korala powinni te kraby usunąć jednak nie wszyscy się do tego przykładają ,a widzę że nie tylko w PL


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo akropor i tylko ta jedna miala wlochate kraby reszta ma porcelanowe. Bede teraz uwazal na to, najgorsze jest to ze tak wlasciwie nie mam na to wplywu bo korale przewaznie zamawiam przez internet, mam tu kilka sklepow ale wyboru za bardzo to w sps nie ma.

w sklepie gdzie kupiłeś tego korala powinni te kraby usunąć jednak nie wszyscy się do tego przykładają ,a widzę że nie tylko w PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to uważaj w takim razie ,przy acroporach na kraby włochate i isopody ,a na montiporach na ślimaki nagoskrzelne to podstawa w kwarantannie korali z importu


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.