Skocz do zawartości
sugob

Zamiana 375l Malawi na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W chwili obecnej jestem posiadaczem 375l Malawi. Zdecydowałem się zmienić je na solniczkę wykorzystując posiadane szkło i szafkę. Poczytałem sporo na ten temat i przyznam szczerze, że najbardziej spodobała mi się koncepcja zbiornika low-tech zrobionego przez AquaManiac-a (opisany w tym wątku: http://nano-reef.pl/...-360l-low-tech/ ).

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw nie planuję sumpa - ma być tylko odpieniacz, grzałka, cyrkulatory, automatyczna dolewka i filtr RO/DI.

Czyli wyglądało by to następująco:

- zbiornik: 150x50x50 optiwhite,

- odpieniacz: najbardziej pasuje mi do koncepcji Deltec MCE 600 ponieważ na ten litraż powinien być w sam raz, a można do niego włożyć w razie potrzeby np węgiel aktywny, ale zastanawiam się jeszcze nad Tunze 9006 - wtedy doszła by jeszcze jakaś głowica ze zbiorniczkiem np AquaMedic PF1000,

- grzałka 200W,

- cyrkulacja: na razie wykorzystam 2 posiadane JVP-102 (5000 l/h każda), jeżeli bedzie potrzeba to coś dołożę, ew. wymienię na lepsze,

- dolewka: pompa perystaltyczna AquaMedic SP 1,5l/h podłączona do timera,

- oświetlenie: T5 - tutaj waham się czy 4x80, czy 6x54W (czy ew. wystarczy 4x54W). Obecnie mam pokrywę własnej roboty, którą mógłbym wykorzystać, ale podobają mi się odkryte akwaria z wiszącą lampą, więc na razie temat otwarty.

W akwarium planuję ok. 40 kg żywej skały. Co do obsady to nie zamierzam od razu skakać na głęboką wodę - na początek standardowa ekipa czyszcząca i kilka w miare prostych do utrzymania ryb. Podobnie z koralami i ukwiałami, ale na razie jeszcze nie wybrałem konkretnych gatunków tylko cały czas czytam na ten temat.

Co myślicie o takiej koncepcji zbiornika ? I co ew. polecacie do środka dla początkującego (początkującego morszczaka, bo malawi działa od kilku lat bez proiblemów). Z góry dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również startuję bazując na low -tech (bez sumpa) odpieniacz MCE 600 baniak trochę krótszy 122x50x50

żywa skała i piach z duża ilością miejsca na przyszłe ryby, główna obsada korali miękkie i LPS może w późniejszym etapie skuszę sie na SPS ale z tym powoli.

Witam ziomala z okolicy :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malawi a solniczka to kosmiczna różnica. Proponowałbym popróbować w mniejszym szkiełku, bo przy tym co opisałeś i przy takim sprzęcie to nie chcę być pesymistą ale kiepsko to widzę.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek a co w sprzęcie SUGOB jet nie teges??


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malawi a solniczka to kosmiczna różnica. Proponowałbym popróbować w mniejszym szkiełku, bo przy tym co opisałeś i przy takim sprzęcie to nie chcę być pesymistą ale kiepsko to widzę.

Zdaję sobie sprawę, że morskie to wyższa szkoła jazdy, ale kiedyś trzeba spróbować.

Niestety nie mam miejsca w mieszkaniu na dwa akwaria, a szkoda mi sprzedawać tego, które mam więc dlatego zdecydowałem się je zaadaptować. Zresztą w większym zbiorniku łatwiej utrzymać parametry.

Co konkretnie budzi Twoje wątpliwości w tym co napisałem ?

:kosciej72 - witam również :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem, że niemożna i oczywiście fajnie jak jest nas coraz więcej, ale przy oświetleniu 4x54 to raczej tylko ryby. Dwie pompy JVP-102 przy takim długim zbiorniku?


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem robic podobne z panelem ale mi przeszło. I postawiłem z sumpem. U góry tylko cyrkulatory i światełko .

Zastanów się. Jak zrobisz dolewkę ,ballinga , grzałki , wiatraki w gorące dni . Niektóre rzeczy można oczywiście lać z ręki ale na dłuszą mete to jest męczonce.

Pozdrawiam Robert

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem, że niemożna i oczywiście fajnie jak jest nas coraz więcej, ale przy oświetleniu 4x54 to raczej tylko ryby. Dwie pompy JVP-102 przy takim długim zbiorniku?

No to musisz temu gościowi od tego akwarium powiedzieć że nie powinien miec korali-

http://www.acquaportal.it/ARTICOLI/AGGIORNAMENTI/Aggiornamento_9-5/alessandro_gragnani/default.asp


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musisz temu gościowi od tego akwarium powiedzieć że nie powinien miec korali-

http://www.acquaport...ani/default.asp

No OK będą rosły korale ale czy coś się bardziej wybarwi czy tylko odcienie brązu i beżu, osobiście nie wiem na czym zależy pytającemu i w zasadzie to może świecić tylko np 2x54 coś tam wyrośnie.

Swoją drogą kolega ,,Peniek " ma na pewno większe doświadczenie ja jestem początkującym więc proszę traktować moje rady jako tylko sugestie.

Pozdrawiam

Edytowane przez k_bad (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak da 4x80w, przy mądrej obsadzie ryb to może być fajny zbiorbiczek, widziałem akwarium 240l 120x40x50h właśnie na mc600, 4x54w, nie znam dokładnie prowadzenia Ale spsy były i chyba rosły bo brałem szczepki.

Co do cyrkulacji to zawsze możesz dokupić jvp, na dojrzewanie myślę że wystatczy to co masz, jak złożysz skalę to będziesz się bawił z ustawianiem cyrkulacji żeby wszędzie był przepływ.

Powodzenia!

wysłane z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, wg mnie lepiej dać 4x80w nóż 6x54 bo jest nie wielKa różnica cenowa miedzy swietlowkami i lepiej wymieniać 4niż 6 :-)

wysłane z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież 4x54 i 4x80 dadzą tyle samo światła na środku. Jedynie przy 54W boki będą niedoświetlone (bo są krótsze). 4 rury to 4 rury jedynie długość jest inna. Dlatego lepiej dać 6x54 bo mozna je trochę porozsuwać, prez co oświetli się cały zbiornik, a na środku będzie dużo światła dla bardziej wymagających stworzeń. A i z 4x54W też będzie ok - zawsze możesz zostawić po bokach puste niedoświetlone miejsce.

Moim zdaniem może się to udać pod warunkiem że będziesz miał mało ryb i mało wymagające koralowce.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:robert2678

U mnie sumpa nie będzie. Szafka, którą mam ma 2 przegrody wewnętrzne co 50 cm i nie jest niczym zabezpieczona przed wilgocią od środka więc się nie nadaje pod sumpa, musiałbym zrobić nową. Poza tym nie chcę wiercić w akwarium.

Dolewkę zrobię tak jak opisałem - na pompie dozującej podłączonej do timera. Można sprawdzić ile mniej więcej wody odparowuje dziennie i jak długo powinna działać pompka, a raz na tydzień ew. to skorygować. Wydaje mi się, że to nie jest aż taka apteka żeby litr w tą czy w tą miał jakieś znaczenie.

Ballinga nie przewiduję, tylko w razie potrzeby uzupełnianie pierwiastków przy podmianach. Generalnie chcę jak najmniej sprzętu, żadnych komputerów, reaktorów i innych cudów. Nie zamierzam pakować w akwarium równowartości przeciętnego samochodu. To nie jest moja koncepcja hobby p.t. akwarystyka. Akwarium ma być dla mnie, a nie ja dla akwarium.

Co do oświetlenia to jak już napisałem chciałbym raczej kupić gotową lampę i zostawić otwarte akwarium, więc przede wszystkim zastanawiam się nad opcjami 4x80 albo 6x54. W gotowej lampie nie porozsuwam sobie świetlówek, więc chciałbym od razu wybrać lepszą opcję doświetlenia zbiornika.

Zdaję sobie sprawę, że zakładanie akwarium na jak najmniejszej ilości sprzętu powoduje szereg ograniczeń co do obsady i dlatego nie przewiduję trudnych korali, ani dużej ilości ryb. Jeżeli dojdę do takiego poziomu zaawansowania, żeby próbować utrzymać bardziej wymagające gatunki i będę miał na to odpowiednio dużo czasu to za kilka lat będę się zastanawiał nad zmianą akwarium i wyposażenia. Nauczyłem się już na obecnym akwarium, że kupowanie zbyt dużej ilości "zabawek" na początku kończy się tym, że połowa sprzętu leży w szafie nigdy nie wykorzystana.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą - w obecnym akwarium mam tło wewnętrzne imitujące skały, zrobione ze styroduru, pianki i ceresitu cr65. Czy w morskim można zrobić w taki sposób jakieś sztuczne skałki w celu osłonięcia niektórych elementów wyposażenia ? ktoś to praktykował ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem, że niemożna i oczywiście fajnie jak jest nas coraz więcej, ale przy oświetleniu 4x54 to raczej tylko ryby. Dwie pompy JVP-102 przy takim długim zbiorniku?

Dlaczego nie JVP 102?

Mam je od 2,5 roku (2 szt) w takim właśnie baniaku.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, dużo przemyślałeś jak widzę i masz swoje zdanie. Na pewno odpalisz ten zbiornik. Ja przed rokiem przesiadałem się na morskie 430 l. Posłuchałem kolegów , sam wywierciłem 2 otwory/banalnie proste/ Dokleiłem silikonem komin /2 ścianki/. sumpa skleił i szklarz. Odpaliłem bez problemów. I nie omijaj sumpa to dobry element. Masz tam odpieniacz - jak odkręcasz coś cieknie to do sumpa, zawsze coś podcieka. Nawet syf z pudełeczka w odpieniaczu potrafi się przelać, Man 2 grzałki, pompy, Balinga /przy takim zbiorniku nie uciekniesz od niego - ja przed miesiącem zacząłem lać, a mam od roku i też myślałem że regularne podmianki wystarczą - guzik prawda, albo Balling albo reaktor- Po zmianie świetlówek na Gissmana /też mam 4 x 80 W/ tak mi życie bujnęło że KH miałem 5,6 - mało korali nie zabiłem. Ty też dojdziesz do tego momętu, to kwestia czasu. Pompa obiegowa nie musi być duża w 200 zł się zmieścisz. Cyrkulacyjne są najważniesze - w środku musisz mieć "pralkę". A też cicho musi być. Tunze polecam.

Co do miejsca pod ump - szawkę mam drewniana - wywaliłem ściankę działową po środku , dałem u góry kontowniczki wzdłuż , a po włożeniu sumpa podparłem je z przodu. Przykryłem w 3/4 szybą , jest SUUUCHO . /w tylnej ściance mam kilka dużych otworów jak pod gniazko. Myślę że wersja z kominem będzie bezpieczna, a z sumpem wygodna- myślę że tyle jest tych zbiorników że chłopaki mają doświadczenie. Ale tak jak mówisz , odpalisz je na pewno. I powoli będziesz reagował. Proszę tylko nie wymyślaj włąsnych rozwiązań, wież mi że zaufasz kolegom na forum w końcu - życie to wymusi. A co do środka - całe piękno rafy koralowej to żywa skała - i niebieskie tło z tyło. Kolosalne doświadczeni - zobaczysz.. Mam nadzieję że twoje kiedyś też zobaczymy. Ja ksę zbierałęm przez rok - zanim odpaliłęm baniak. Niestety kosz to koszt - ale WARTO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Sugob pisze że zakłada low-tech, tak, jak by chciał sumpa, reaktor czy Ballinga to nie low-tech.

Można jak najbardziej prowadzić bez sumpa i innych bajerów do cieszenia się miękkimi i LPS, jest jeden warunek poświęcasz baniakowi więcej czasu.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.