Skocz do zawartości
kosiarek84

Prosze o ocene sumpa "pod siporax"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam prosilbym o wszelkie sugestie pozwalajace mi usprawnic moj projekt. Sump ma byc typowo pod siporax gdyz akwa bedzie najprawdopodobniej na skale syntetycznej.Sugerowana szerokosc sumpa 60cm. Akwarium najprawdopodobniej 110dlx70szerx60wys.

dziekuje i pozdrawiam:)

post-20198-0-20873500-1380395126_thumb.jpg

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym wywalił 2,3,4,5 przegrodę i do środkowej wsadził siporax w woreczkach, żeby mieć dostęp do części, w razie wymiany czy większego płukania, oraz wsadził bym tam jednak odpieniacz. Natleni Ci wodę, oraz, wywali np. stare złogi bakteryjne, które mogą odrywać się od ceramiki. Pomyśl też o użyciu matrixu, reklamują go jako materiału o większej powierzchni czynnej niż siporax. Poza tym, sugerował bym albo skarpetę na spływie, albo włókninę pomiędzy przegrodą ze zrzutem, a ceramiką, inaczej ona będzie pracowała jako filtr mechaniczny.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to bez sensu 3 szyby po 25 cm musi być jakiś splyw


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale z tego co wiem to siporax najlepiej jak jest podmywany od dolu wiec napewno 2 przegroda musi zostac.

@Sygen masz racje moj blad juz poprawiam :)

Siporax bedzie umieszczony na kratkach rastrowych zas przed pierwsza komora z siporaxem faktycznie zamierzam umiescic jakas wate w celu zbierania syfku.

3 cm spad wystarczy?

post-20198-0-25013900-1380397400_thumb.jpg

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Pomyśl też o użyciu matrixu...

To jest dobra sugestia, wiele środków testowałem i ten mam obecnie w biologu do Malawi 600l bez sumpa, wszystko na kubłach, do tego Purigen. W morskim bez sumpa też bym w tą stronę poszedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to powiem tylko ze siporax jest sprawdzonym medium i tylko takie mnie interesuje. Nie chce od początku testować baniaka tylko bazować na sprawdzonych środkach.

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja by zrobił trzy komory i między odpieniaczem a siporaxem kratka rostrowa . Jeśli pompa powrotna o mocnym przepływie to nie 3 a 5cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix to lipa.

Przemyśl

- komora na odpieniacz: pisałeś w innym poście, że vertex 170 na początek, a później zrobiłbym ją większą

- 2-ie komory na siporax

- 16 cm na pompę to bardzo mało, szybki spadek na dolewce

- wysokość pierwszej przegrody za odpieniaczem na wysokość optimum odpieniacza. czy to jest 25 cm

- co będzie we filtrze, dałbym go przy pompie powrotu, aby nie zasysał syfu tj w kom odpieniacza

reasumując

komora odpieniacza-przelew górą-kom siporax- przelew dó-komora odpieniacz-przelew góra-pompa

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz ze 3cm nie starcZy? Widziałem projekty sumpa gdzie było nawet 1,5.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem 40 cm, a teraz mam odpieniacz 50 cm i znowu musiałem sumpa przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie vertex 170 a pompe planuje dac aqua nova 6500 podnoszenie na 1.5m daje jakieś 5000 l/h przepływu ( pewnie przegrody to trochę zredukują)


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste jest piękne.

Pierwsz komora odpieniacz tu wymiary komory pod odpieniacz.

wylot górą skierowany w dół, druga komora siporax wypływ górą 20cm.

Między odpieniaczem a siporaxem kratka rastrowa 5cm.pompa chyba ok.6000l/h bedzie czy się mylę.

I bez bajerów proste jest piękne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowisz o kratce w 2 komorze na wysokoci 5 cm? Czyli sugerujesz przeplyw przez dol 5cm?

5000l/h to bedzie przepyw pompy na wysokosci 1,5m

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dluga moze byc komora z siporaxem? Bede potrzebowal jakies 18l a wiec musialoby byc jakies 20cm


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ja tak mam i nic się nie dzieje.

A jak chcesz mić czysto to załóż jeszcze kratkę rastową i na to watę syntetyczną jbl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej :thumbsup:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.