Skocz do zawartości
Maćko

Długość przelewu a zdolność oczyszczania wody - drobinki w wodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu borykam się z problemem unoszących się w wodzie drobinek - coś jak by kurz, pył.

Próbowałem już wszystkiego (poza mikronową skarpetą na spływ - ale tego bym wolał uniknąć) a pył jak był tak jest i nie chce zniknąć. Kupiłem nawet filtr wewnętrzny aquaela , który wypełniłem gąbkami i wsadziłem na 2 dni do baniaka ale nie przyniosło to żadnego efektu.

Zrozumiałe jest dla mnie to, że coś tam w wodzie może pływać chociażby dlatego, że mam babki które lubią grzebnąć w piasku i ten później się unosi w toni, ale żeby czały czas? Cyrkulatory mam ustawione tak, że piasku nie podrywają do góry.

Ostanio zwróciłem uwagę na mój przelew do komina. Komin mam zwenętrzny, baniako wymiarach 100x50x50 a sam grzebień ma ok 13cm.

Spiętrzenie wody wynosi ok 2 cm,a po całkowitym usunięciu grzebienia spada o 1cm.

Pompa Tunze 1073.40 - co w moich warunkach daje 5x objętość baniaka więc nie mało.

Mam również odpalone biopellety i na nie również padło podejrzenie że uwalniają drobinki do wody.

Nie stosuję żadnej filtracji mechanicznej bo nie daje ona porządanego rezultatu.

Chciałbym podjąć dyskusję na temat co to mogą być za drobinki i jaka może być zależność między zasysaniem tego syfku z wody a długością przelewu do sumpa - gdzie ostatecznie mogły by zostać usunięte przez odpieniacz lub inne filtry.

Dodam jeszcze że jak wyłącze cyrkulację (2x tunze 6045), zostawiając tylko obieg, to woda się klaruje.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu przy takim przepływie odpieniacz nie nadąża z wybijaniem podniesionego przez pompy i babki osadu i drobin piachu.

Długość przelewu ma tylko wpływ na wysokość 'menisku'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie tylko babki powodują pływanie w wodzie drobin piasku czy czego kolwiek.

Jak sam zauważyłeś, woda klaruje się po wyłączeniu cyrkulacji, wtedy wszak to co zostanie poderwane do góry przez różne organizmy, zaczynając od kiełży, ślimaków po przez kraby i krewetki a na rybach kończąc ma szanse opaść z powrotem na dno, gdyż cyrkulacja i prąd wody przez nia wywołany jest wyłączona a woda pozostaje teoretycznie w bezruchu.

Ryba która skubnie skałe/glony/co kolwiek powoduje uwolnienie tego czego nie zje... a to zaczyna dryfowac w toni zmagane cyrkulacja i pływami z nią związanymi.

Moim skromnym zdaniem nie masz na to wplywu czy woda będzie klarowna i wolna od drobin podłoża i osadów.

A na pewno nie ma na to wpływ długości grzebienia na spływie.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim grzebieniem cudów nie oczekuj. Pompy o większej wydajności już nie wstawisz. A słaby obieg to wieczne paprochy w toni. Obieg powinien stanowić 10x pojemności akwarium.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta pompa daje od 300-3000l/h na wysokosci podnoszenia okolo 1-1,5m daje 2000-1500l/h w akwa 250l daje nam to około 8-6 razy obieg akwa czyli nie jest tak bardzo zle ale to faktycznie moze nie pomaga bo widze u ciebie co sie dzieje bo tez mam za mala pompe w nowym akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba nie grzebień świadczy o tym jaki obieg mogę zrobić, tylko średnica spływu. Na grzebieniu co najwyżej podniesie się poziom.

@Mariusz

Mówisz że 10x ? a ja myślę że to nie jest żaden pewnik - (no chyba że trzymasz same SPSy). Obieg powinien być dostosowany do tego ile jest w stanie przerobić odpieniacz.

Co mi po 10x obiegu skoro odpieniacz Schuran 150 na aquabee up2000/1 nie przemieli tyle wody (na wyjściu jest ok 1000l/h). Obieg który mam teraz jest tylko nieznacznie większy niż przepływ przez odpieniacz. Widzę to po tym że woda spływa do komory odpieniacza,ten zasysa.mieli i wyrzuca wodę do następnej komory. Spływającej wody jest na tyle, że pomimo tego, że skimmer robi to co robi, woda do drugiej komory lekko przelewa się przez przegrodę do 2 komory ze skałą.

Poza tym zbyt duży przepływ przez sumpa może powodować, że woda spadająca z przegrody do komory pompy powoduje bąble, które następnie zasysane przez pompę wędrują do displaya.

Tak samo jest z refugium - zbyt duży przepływ przez filtr glonowy powoduje że nie namnożą się tam np. kiełże i inne pożyteczne dla baniaka zwierzątka, bo zostaną zabrane z prądem zanim ... no wiecie :)

Znów sprawdza się powiedzenie że każdy baniak jest inny.

Powiem tak - mam możliwość przerobienia tego komina na szerszy ale nie wiem czy to coś zmieni, a wiązało by się to z ryzykowną pracą odcinania i ponownego przyklejania tego co jest szczelne (komin zewnętrzny)

PS:

Sklep w którym zamawiałem baniak mówi że przelew jest obliczony na 2000l/h - sam tego nie projektowałem więc muszę im wierzyć na słowo - jedyny minus jaki mam to spływ na 25mm


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz babki lub jakiekolwiek stworzenia kopiace to bedziesz mial pylki. Nie wyciagnie tego najlepsza skarpeta i najmocniejszy z mozliwych splywow. Z pompa powrotu nie kombinuj bo nic nie da, skarpeta bedzie czarna po dniu a pylki jak byly tak beda


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam salariasa który nieraz świruje na dnie i omiata piasek z glonów :) poza tym cintusa który za bardzo nie kopie


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słaba cyrkulacja i za mały odpieniacz ! w tym widzę rozwiązaniu twojego problemu.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robi

Na prawdę myślisz ze Schuran 150 jest za mały? może pompa do niego by się przydała mocniejsza, ale jedyna która by się nadawała po moich szperaniach w necie i opiniach to eheim 1260 - a tu cena mała nie jest,- chybaże używkę gdzieś wyłapię, tym bardziej że w oryginale wychodzi właśnie z AB2000/1 i powinien być wg producenta do 1000L co nawet dzieląc przez 3 jest i tak za duzo do mojego baniaka. Co do cyrkulacji to mam jeszcze tunza 6015 - w displayu ale aktualnie wyłączona i pozostał mi jeszcze JVP 102 w gratach. Mogę wsadzić na próbę, ale obawiam się że zrobię młyn.

hmmm... muszę rozważyć twój punkt widzenia

A na pelletki nikt nie zwraca uwagi? Słyszałem że była jakaś felerna seria i może faktycznie coś uwalniają do wody.Odłączył bym je żeby sprawdzić czy się poprawi ale nie wiem jak długo mogą być bez przepływu bo zdania są w tej kwestii podzielone. Niektórzy piszą że po 24h bez prądu nic się nie stało, a niektórzy piszą że max 2 h. I bądź tu mądry. Nie chciałbym ich jednak odłączać bo są już ok 2 miesiące i chyba zaczęły robić robotę bo parametry się poprawiają. Póki co zmniejszyłem przez nie przepływ żeby tak nie bulgotały, a jako że są na bypasie z obiegu - zwiększy się trochę ilość wody trafiająca do głównego.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata do sumpa i młyn w akwarium jakąś pompą nawet 2x dziennie ! przedmuchać piasek i skały i tak do skutku tzn. tydzień ? może dwa tygodnie i musi ustąpić. Co do odpieniacza to ... nadal tak myślę że za słaby ! sorki ! za mały.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzisiaj zaczynam porządne dmuchanko :D:D i tak do końca życia ;P Od tego zacznę, thx za podpowiedź.

Zmartwiłeś mnie z tym odpieniaczem, a zastanawiałem się nad zmianą na mniejszy ;)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzisiaj zaczynam porządne dmuchanko :D :D i tak do końca życia ;P Od tego zacznę, thx za podpowiedź.

Zmartwiłeś mnie z tym odpieniaczem, a zastanawiałem się nad zmianą na mniejszy ;)

ja jakieś 3 m-ce temu eksmitowałem babkę....wystarczyło...a niby bardzo nie kopała...+ poprawa parametrów i musiałem lampe skręcać ...poprawiła się przejrzystosc wody...ilość farfocli...zmniejszyła się wydatnie bo przy okazji poprawy parametrów zniknął osad z sumpa...chyba bakterie zrobiły swoje...teraz sumpa nie czyszczę bo nie mam co

Edytowane przez bartq (wyświetl historię edycji)

http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To reklamuj akwarium bo sklep cię oszukał. Przy przepływie 2000l/h potrzebujesz długoś przelewu a więc i grzebienia 20cm. Obieg dobieramy do wielkości akwarium, a odpieniacz od obsady. Więc dość tych chorych mitów. Tu masz link do liczenia wielkości spływu. http://reefcentral.com/calc/drain.php


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mariusz

W morde masz rację

Mam zadzwonić za godzinę, zobaczymy co powiedzą . Dla porównania sąsiad piętro wyżej ma 300L, co prawda komin wewnętrzny, ale jego długość całkowita jest co najmniej 3x większa od mojego. Jak oni obliczają te przepływy to ja nie wiem. Z gwiazd wyczytują czy co?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , spokojnie , zerknij na przelew np. tunze , ile ma centymetrów grzebień ? niewiele , a przepuści 1600 litrów wody bez problemu

http://www.reefsolution.com/catalog/fish-plumbing-bulkhead-overflow-tunze-overflow-10742-pi-2266.html


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny znawca. Sprawdź wymiary i dopiero udzielaj rad. Nominalny przepływ jest 1200l/h. Wielkość spływu w tym pudełku przelewowym to ok. 18cm.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny znawca. Sprawdź wymiary i dopiero udzielaj rad. Nominalny przepływ jest 1200l/h. Wielkość spływu w tym pudełku przelewowym to ok. 18cm.

Ciekawe jakim cudem 18cm??? jak całe pudełko ma szerokość 10cm ! a co do wydajności to poczytaj trochę ! 1200 litrów ma na jednej rurce w standardzie a jest możliwość dodania drugiej rurki więc...

ps.mam ten przelew od 6 lat.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z szefem wszystkich szefów....potwierdził moje przypuszczenia odnośnie pelletek. Film bakteryjny się odrywa i robi takie coś.

Ponoć się to ustabilizuje, chyba zaufam gościowi, który w koncu odpala 3k L w domu ;) Mowi że w sklepie ma zbiornik 1700L i napędzają go 2 pompy po 8000 a przelewy ma 2, z jednej strony 20 cm, a z drugiej 25 i dają rade

Czeka mnie niedługo podmianka, chyba zrobię troche większą niż zwykle.

Jakby nie było to pellety + NOPO-X ...hmmm... może faktycznie się za bardzo namnożyły,azotany spadają bardzo ładnie.

Przedmucham porządnie skałę i sumpa, zrobię podmiankę, zmniejszę dawkę NOPO-Xa i zobaczymy za tydzień


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i d*pa, farfocle są dalej. Dzisiaj jeszcze pokombinuje z cyrkulacją


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i d*pa, farfocle są dalej. Dzisiaj jeszcze pokombinuje z cyrkulacją

u mnie też są i będą wystarczy że hepatus rozpyli klocka cyrkulator roztrzepie i jest ,,kurz '' w nocy jak ryby śpią woda jest kryształ. jak znajdziesz sposób to opisz chętnie skorzystam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta sama sytuacja w nocy, tzn rano jest prawie kryształ, do tego mam salariasa który lubi kręcić fikołki przy przedniej szybie i jak zamiecie ogonem a cyrkulacja to porwie to jest kosmos.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta sama sytuacja w nocy, tzn rano jest prawie kryształ, do tego mam salariasa który lubi kręcić fikołki przy przedniej szybie i jak zamiecie ogonem a cyrkulacja to porwie to jest kosmos.

miałem babeczkę nie pamiętam nazwy, taka z niebieskimi kraskami na policzkach , w dwa dni zasypała mi skałkę z zoa ona to dopiero przesiewała pozbyłem się wszystkich rybek które miały coś wspólnego z kopaniem a ,,kurz'' nedal jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie masz jezowca? U mnie taki strasznie syfi na cale akwarium jak kupe robi. Co do krysztalicznej wody to mysle ze to takze kwestia dojzewania zbiornika. U mnie w 4 miesiecznym daleko do idealu, no chyba ze przy nocnym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam!

Mam komin zewnętrzny, grzebień 33 cm. w obiegu OR 3500, cyrkulację dobrą, odpieniacz duży i taką samą sytuację jak u Ciebie ( pogorszyła się od czasu babki kopiącej ). Moja rada jest taka: czekaj cierpliwie aż się przyzwyczaisz ;) mi To zajęło ok 12 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.