Skocz do zawartości
wermar

nowe 225l pytanie o sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do Was o radę w sprawie sumpa. Jestem na etapie kompletowania sprzętu . Mój zbiornik będzie miał wymiar 90X50X50 co da 225l , a sump gdybym szafki nie zmieniał (opór żony) będzie mógł mieć wymiary 50X45X50 co da ok 120l. Niestety ta długość sumpa nie powala na kolana. Czy przy takim wymiarze jest sens robienia 3 komór (odpieniacz,siporax,pompa odpływowa) , czy to nie będzie za ciasno? Dodam , że odpieniacz już jest zamówiony i będzie to Schuran 120 (dzięki Stani)...

Pozdrawiam


Akwa opti 225l + sump 100l, PS Althea 6x39W, Royal Exclusive Mini Bubble King 160, Ecco runner 2700, jebao wp-25 + jvp 200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mały ten sump żeby tam Siporax jeszcze pchać,tym bardziej że większość baniaków super funkcjonuje bez Siporaxu.

A jeszcze oprócz odpieniacza będziesz musiał upchnąć filtr na Rowaphos i węgiel.

ps;dlaczego nie zrobisz zbiornika co najmniej 100-110cm?

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zbiornik 225l. Sump mam dł 70cm I jest ciasno. Przesadziles z wysokością tego sumpa, możesz spokojnie zrobić 40 cm.ja mam 35 i jest wystarczająco


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump fajny,tylko pewnie więcej taki kosztuje niz akwarium 225l.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym sobie życia nie komplikował.

Dwie komory z jedną przegrodą, szkoda miejsca po prostu.

Prowadzenie akwarium jest wystarczająco pracochłonne i skomplikowane, po co sobie jeszcze sumpa komplikować.

Sumpa bym zamawiał jakbym już miał wybraną obiegówkę. Wtedy komorę dla tej pompy pod jej wymiar, reszta dla odpieniacza i ewentualne media (przy tym rozmiarze sumpa najlepiej w woreczkach, bo z filterkami będzie tam ciężko). I wsio.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Jarku podałem go jako przyklad, po lewej stronie jest cały spis modeli które autor strony wykonywał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym sobie życia nie komplikował.

Dwie komory z jedną przegrodą, szkoda miejsca po prostu.

Prowadzenie akwarium jest wystarczająco pracochłonne i skomplikowane, po co sobie jeszcze sumpa komplikować.

Sumpa bym zamawiał jakbym już miał wybraną obiegówkę. Wtedy komorę dla tej pompy pod jej wymiar, reszta dla odpieniacza i ewentualne media (przy tym rozmiarze sumpa najlepiej w woreczkach, bo z filterkami będzie tam ciężko). I wsio.

Obiegówka będzie new jet 2300... Tak też mi się wydawało , że przy tej długości 3 komory to będzie przesada. Czyli jak zostawię na pompę obiegową 15 cm to z reszty zrobić jedną komorę 35 cm gdzie może być schuran 120, grzałka i np. siporax w woreczkach?


Akwa opti 225l + sump 100l, PS Althea 6x39W, Royal Exclusive Mini Bubble King 160, Ecco runner 2700, jebao wp-25 + jvp 200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak zrobił. Ty masz wolny wybór i sam podejmiesz decyzje.

Co do wysokości przegrody między komorami - popytaj Staniego lub ludzi mających tego Shurana przy jakiej wysokości słupa wody pracuje najbardziej wydajnie to cię uchroni później od kombinowania z podnoszeniem odpieniacza do góry, lub zastanawiania się co zrobić żeby podnieść wysokość wody w komorze sumpa.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje odczekac z dzieleniem sumpa, az bedziesz mial pompe i odpieniacz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.