Skocz do zawartości
Gawer

Jaki odpieniacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze sie niesmiac z moich znolnosci graficznych:);)

Dorwalem ten rysunek z tego forum. Czy to tak mniej wiecej powinno wygladac? A co jesli by sie tam woda przestala przelewac hihih. Jest tak mozliwosc. Jednak pewnie trzeba ciagle pilnowac poziom wody ??

1140-818-megaflow_diagram.jpg


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna jest jedna rura reterwowa troche wyzsza niz normalna przelewowa. Jezeli sa tylko 2 otwory to powrot trzebaby zrobic szlauchem przez wierzch akwa, zeby wlasnie miec ten drugi otwor jako rezerwe gdyby sie cos zapchalo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego podlaczyc ta rure rezerwowa. Juz nie czaje o co tu chodzi a to samo nie wystarczy bo wsumie to masz racje gdyby sie cos zatkalo to nie bylo by dobrze wyssalo by wode.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do niczego to zabezpieczenie jakby glowna rura spustowa CI sie zatkala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli dobrze się policzy wodę w sumpie i wysokośc komina to nie potrzeba rewizji. Jedyne czym się w tym momencie ryzykuje to pracą pompy biegowej na sucho (W przypadku zatkania się spływu wody do sumpa)

PS Komu zdarzyło się zatkanie rury spustowej? Mi ani razu, dlatego też w nowym projekcie (:yes) rezygnuję z rewizji, ale spokojnie tak to zrobię że nie ma prawa się nic wylać na podłogę.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwyzej pompa zdechnie ;) no chyba ze zabezpieczenie pracy na sucho ;)

A tak wracajac do tematu ja mam tak wyliczone nigdy sie nie przeleje ani w te ani w druga strone a rewizje i tak mam spie spokojniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzis odebrałem akwa od szklarza , wszystko (no prawie) przygotowane i tu mam problem podobny z kominem. wywiercone sa trzy otwory . i teraz pytanie jest takie jak dluga rure w kominie zostawic do splywu a jaka do rewizji. obszukalem cale forum i nic konkretnego nie znalazlem . mam nadzieje ze pomoze to tez autorowi postu w razwiazaniu tego problemu:)

pozdrawiam i zycze sukcesow:)


OD 27.04.06 AKWA JUŻ DZIAŁA:) 160L + 40L sump w trakcie zakładania : 360L + 100L sump:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zadne zabezpieczenia nie sa potrzebne poprostu dwa otwory jeden szerszy drugi mniejszy, pierwszy do pobierania wody drogi do jej zwracania. A nawet gdyby sie zatkało w nocy to przez powiedzmy cały dzien nic by sie nie stało, ptrzychodze odtykam i sprawa gra hihi, optymistycznie podchodzac do sprawy:D:D

Jesli dobrze rozumiem to przedewszystkim oddzielenia tego miejsca od reszty akwa(wklejenie szyby) ma na celu uchronienie żyjatek.

Aha bym zapomnial jak wysokie musie byc to wklejenie szyby. ile od konca akwarium?

A jak cos spartole i szklaz zrobi tak jak mu powiedzialem a ja zle powiedzialem ;););):Cry:sad


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie dostane te zawory rury wogole to co jest mi potrzebne.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" A nawet gdyby sie zatkało w nocy to przez powiedzmy cały dzien nic by sie nie stało, ptrzychodze odtykam i sprawa gra hihi, optymistycznie podchodzac do sprawy"

@Gawer: po zapchaniu splywu przychodzisz, patrzysz a tu woda z sumpa wypompowana i jezeli nie bylo dla niej wystarczajaco duzo miejsca w akwa to jest teraz w pokoju. Pompa w sumpie do wyrzucenia - zatarta. Od odpieniacza oczywiscie tez. A gdyby Cie dluzej w domu nie bylo to bez cyrkulacji padnie cale akwarium.

"Jesli dobrze rozumiem to przedewszystkim oddzielenia tego miejsca od reszty akwa(wklejenie szyby) ma na celu uchronienie żyjatek"

Chodzi o to zeby do sumpa dostawala sie woda z powierzchni akwarium. W niektorych przypadkach rowniez zeby przy np: wylaczeniu pradu nie cala zawartosc akwarium splynela do sumpa.

@Alex

Masz ogromna wiedze jak takie rzeczy sie buduje i mozesz sobie policzyc ile wolnego miejsca potrzebujesz w akwa a ile w sumpie ale inni jeszcze tego doswiadczenia nie maja. Dopiero jak zaleja pokoj raz i drugi i przy zakladaniu trzeciego akwarium....

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak!

Ale jak mam to wyliczyc, ile potrzebuje miejsca?. W którym miejscu to wklejac i jak rozmiescic otwory?

I gdzie kupie te wszystkie rurki, gdzies kiedys mi sie obilo o oczy to ale niemam pojecia gdzie.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze bezpieczniejsze jest wbudowanie zapasowej rury. Byc moze kiedys zbudujesz sobie automatyczne dolewanie wody a wtedy gdy sie splyw zatka woda w sumpie bedzie dolewana naprawde automatycznie....

Policzyc mozesz mniej wiecej tak: podczas gdy pompa w sumpie dziala to poziom wody w akwa podnosi sie o ok: 3-4 cm. Gdy prad wylaczysz to ta woda splynie do sumpa. I tyle wolnego miejsca tam potrzeba (+troche rezerwy).

Jezeli odplyw w akwa sie zapcha to w akwarium musi byc tyle miejsca zeby przyjac cala objetosc sumpa (pod warunkiem, ze nie ma automatycznej dolewki).

Poszukaj szklarza ktory juz cos takiego budowal (otwory i komin). Jezeli akwa bedzie bez poprzecznych wzmocnien to na komin wkleja sie "grzebien" ktory powinien byc najmniej 2-3 cm nizej niz szyby akwarium. Jezeli 3 wiercenia to zeby swobodnie w nim manipulowac powinien byc ok: 25 x 15 cm duzy. Otwory i komin mozesz usytuowac np: w lewym lub prawym tylnim rogu akwa.

Na pytanie gdzie kupic rury odpowiedza Ci inni.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale.pl i siren. Oprócz tego w każdym OBi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie niechce sie tu zbytnio rozczulac ale dzieki za pomoc. Troche zakupow ie sie odezwe no napwno jeszcze dzisiaj bo trzeba troche ponurkowac w necie.

Jednak cos mi sie wydaje ze moze byc ciezko znalezc takiego szlaza ale sie poszuka hihi

pozrawiam wszystkich


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Ja przez ponad 3 lata mam akwa 100 litrowe tylko z rybami bez sumpa i z odpieniaczem na zewnątrz (Weipro 2011 chyba), dodatkowo filtr gąbkowy wewnętrzny i zewnętrzny wieszany na zewnętrznej ścianie akwa i jest ciężko ;) Teraz buduje nowy system:

akwa narożne ok. 550-600 litrów w dużym pokoju przez ścianę do garderoby rurki z wodą i wszystkie kable.

Żona (ci co mają to wiedzą) mi pozwoliła je postawić w dużym pokoju pod jednym warunkiem, że sumpa nie będzie widać, więć zdecydowałem na sump nad akwarium - innej możliwości technicznej nie mam. CO WY NA TO?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem- akwa będzie na podłodze stało? czy w szafce nie ma miejsca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa będzie stało na wykonanym już rusztowaniu z dwuteowników, szafki nie będzie, za to sprzęt audio. W garderobie będzie sump. Zrobię dzisiaj zdjęcie to wkleję.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co sump nad akwaarium. W takiej sytuacji robisz zbiorniki na tym samym poziomie i wszystko funkcjonuje na zasadzie wyrównywania poziomów między nimi. Źadnych strat przy podnoszeniu wody - piękna sprawa. Generalnie działa to podobnie jak panel robiony w zbiorniku.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

...

@Alex

Masz ogromna wiedze jak takie rzeczy sie buduje i mozesz sobie policzyc ile wolnego miejsca potrzebujesz w akwa a ile w sumpie ale inni jeszcze tego doswiadczenia nie maja. Dopiero jak zaleja pokoj raz i drugi i przy zakladaniu trzeciego akwarium....

Pozdrawiam

no tak @Stani, ale ja juz zalałem dwa razy podłogę i teraz już wiem o co w tym wszystkim chodzi. Niestety dość boleśnie odczułem swoje niedouczenie w temacie.

Tomek-reef

Jeżeli projektujesz sump nad akwarium to czeka cię niezła gimnastyka GÓRA-DÓŁ-GÓRA-DÓŁ. Osobiscie to wolę się czasem schylić do sumpa niż podchodzić do nieg z drabiną ;) ale wiem też coś o bardzo opiniotwórczej instytucji typu "żona" i przypuszczam że ona w takim rozwiązaniu maczała paluszki ;) Rozumiem i chylę czoła Jak się nie da inaczj, to nie da.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że będzie łatwiej z ustawieniem przepływu ponieważ planuję sump wielkości 300-350 litrów więc

nie ma obawy że sump się przeleje. W sumpie w ostatniej komorze będzie dzieścianka o wyskokości np 10cm mniejszczej niż ściana akwarium, więc akwa jest bezpieczne, a ilość wody w ostatniej komorze będzie definiowała przepływ w rurze powrotnej - więc z tego powodu widzę same plusy.

A co do drabiny to już ćwiczę wchodzenie i akrobację na wysokościach


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak będziesz odbierał wodę z akwarium do sumpa. Kominem? Pompa rozumiem na poziomie akwarium, na zewnątrz. Może byc problem skorelowania wydajności przepływu komina z wydajnoscią pompy. Jak chcesz to zrobic, jestem ciekaw?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa w akwarium w kominie - Red Dragon 6000, to co mi się przeleje z komina wyrzuci pompa. Mam też inną propozycję pompa w akwa bez komina ale z rurą o średnicy 50 mm (40mm jest wpust do tej pompy) w której będzie wykonanych kilka otworów o średnicy np. 4mm. Jej długość musiała by być o 7-8cm mniejsza od wysokości szyb. Utowrzyłem nowy temat, więc może przeskoczymy z tą ciekawą rozmową obok, co? ;)


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem tu czegos. Przecież jak będzie sump nad akwa, brak prądu to te 350l spłynie ci do akwa, chyba że zrobisz komin w sumpie, i niższe pare cm akwa?

P.S jakie wymiary będzie miało akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.