Skocz do zawartości
Gawer

Ogrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najlepiej ogrzac akwa jedna grzalka np: 100W, czy 2 po 50W. Akwarium bede mial 240l. Jesli byll by sump to jedna czy dwie.

pozdrawiam


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj wydaje mi się, że te 100W to za mało - no chyba, że utrzymujesz w zimę temperaturę na poziomie 22-23 stopni (chodzi o pomieszczenia). Myślę, że dobrze jest podzielić grzanie na dwa źródła. W razie awarii jednego, drugie nie doprowadzi do katastrofalnego spadku temperatury. Tak naprawdę będziesz miał trochę więcej czasu aby zareagować na awarię.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby podpięcie 2 grzałek 200W do komputera temperatury. W razie awarii jednej, druga pociągnie cały zbiornik. Wtedy wystarczy okresowo sprawdzać czy działają.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w razie awarii komputera temp. 2x 200 W zagotuje wode :(


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jezeli akwa stoi w pokoju w ktorym sie mieszka to wystarczy jedna pompa np:150-200 W z termostatem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa bedzie stalo w pokoju. Jesli ma sie sump to grzalke montuje sie w sumpie, gdzies mi sie obilo o uszy niewiem czy tak mozna.

:con:con:con


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukas - każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wsadzając jedną grzałkę do akwarium przy jej awarii (w taką zimę jak mieliśmy) u mnie byłaby katastrofa. Mieszkam w domku i w te największe mrozy w nocy temperatura spadała nawet do 16 stopni. Te dwie grzałki przecież mogą mieć termostaty ustawione 1-2 stopnie więcej od zaplanowanej temperatury :(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu - zgadza sie. (ale mam grzalke niepsujaca sie od kilkunastu lat)

@ Gawer - pompa moze byc nawet bez termostatu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam baniak 570l + 100l sump, 2x 100W z termostatem.

Ustawilem je na 28st, a w kompie na 26st. W najgorsze mrozy mialem w domu 15st. Baniak stoi na scianie szczytowej i katastrofy nie bylo. Pamietac trzeba ze

pompy obiegowe itp tez oddaja cieplo do wody.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w obiegu 550l. 2 pompy zewnętrzne (Deltec) tak samo odpieniacz. Ciepło dodatkowo ogrzewające akwarium jest z HQI i pomp cyrkulacyjnych Tunze. Grzałka 300W i w te mrozy komputer wskazywał 23,4 - nie chcę myśleć co by się działo jakby grzałka padła.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1x 300W ale dzieki 500W T5 to potrzebuje chłodziarki nie grzałki - grzałka w sumie działała dosłownie kilkanascie h przez całą zime (komp zlicza czas na kazde gniazdo). temp 26-30(!)st - juz jest chłodziarka i rusza jutro


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 200W i na 400 litrow uwazam, ze moglo by byc nawet 100W.

Woda ma dosc duza bezwladnosc cieplna, jezli mamy do tego kilkaset wat oswietlenia + pompy, lepiej zastosowac grzalke (jedna bo dwie 2 razy wieksza mozliwosc awari) o relatywnie niewielkiej mocy - w zupelnosci wystarczy.

Wszystkie 4 grzalki ktore mialem poprzednio psuly sie w ten sam sposob - caly czas grzaly, tak wiec grzalka o duzej mocy, moze przez np: noc podniec temp. wody powyzej 30C...

Warto wiec zabezpieczyc taka grzalke dodatkowym kontrolerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZiZi - jest wiele uwarunkowań, które powinny decydować o wyborze ogrzewania. W moim przypadku - znikoma ilość oddanego ciepła tylko przez pompy cyrkulacyjne oraz spadająca drastycznie tem. w nocy - Twoje rady doprowadziłyby do temperatury w okolicach 20 stopni. Jeśli ktoś mieszka w bloku i ma 23 stopnie przez całą dobę, a dodatkowo kilka mocnych pomp w wodzie, to w okolicach 18-19 powinien wręcz uruchamiać wiatraki lub chłodziarkę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze 2 grzaleczki po 100W na przeciw ległych bokach powinny wystarczyc. No chyba ze 50Wx2?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, no chyba, ze nie moglbys sprawdzac temperatury przez tydzien. W nocy nie ma szans aby temp. baniaka spadla o 5-6 stopni (200l i wiecej)

Zakladam, ze ktos ma normalnie ogrzewane mieszaknie.

Np: noc 16C / dzien 22C.

Podczas wyjazadow nie ustawia w mieszkaniu 5C.

Ma pompy cyrkulacyjne.. i tak dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrinew - no niestety gorgonia i plerogyra się nie otwierają w pełni, a Xenia wygląda marnie (akurat jej to mi nie szkoda i mogła by sobie zniknąć). Reszta korali i ukwiał żyją jakby nigdy nic.

Dziwi mnie szczególnie plerogyra bo 28-30 czasami się zdarzało latem w małym baniaku, gdzie była i nic jej wtedy się takiego nie działo.

Prawda jest taka że musze najpóźniej w sobote odpalić tą chłodziarkę (czekam na pompe) bo na krótką metę korale wytrzymają, ale na dłużej to nie jest to zdrowe ani dla korali ani dla ryb. Poza tym glony są w natarciu przy takich temperaturach.

Ostatnio jak nurkowałem na malediwach wewnątrz laguny komputer nurkowy pokazywał 30st i korale sobie normalnie tam funkcjonowały (nie były może to jakieś szałowe, ale mózgowce i miękkie były), a taki kocioł musi tam być ok 2-3 miesięcy w roku.

Chłodziarkę kupiłem AM Eco 500 - poprzednik tytana, 2 letnią


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy bedziesz z tej chlodziarki zadowolony.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.