Skocz do zawartości
Olek

Jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak niektórzy już wiedzą, będę robił nowe akwa. W moim nowym domu mam akurat miejsce w środkowej części salonu. Zastanawiam się nad wymiarami akwa(codziennie inna koncepcja:)) myślałem żeby zrobić akwarium oglądane z każdej strony ( komin na środku). Jednak aby zabłysnąć posunąłem się do twierdzenia iż niewystarczy mi zwykły prostokątny zbiornik, a zainspirowany niejednym akwa o podstawie ośmiokąta sam się zastanawiam nad takim rozwiązaniem. Nie chodzi mi o wypowiedzi typu: Będzie do d*py, zrób zwykły, tylko o to czy jest sens(jak to będzie wyglądać) przy niewielkich wymiarach akwarium- 120dłg/60szer/50 wys?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek, moim zdaniem wez pod uwage ze zeby zrobic akwa ogladane z kazdej strony musi byc ono tak szerokie zeby mozna było skałe ulozyc na srodku aby nie dotykała scianek akwarium - dzięki temu będzie ci je łatwiej czyścić.

No i komin przydał by się na środku (choć nie koniecznie)

ale pomysł fajny - tylko czy cie starsza nie pogoni jak bedziesz jej bajzel w salonie robił non stop? :(


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie chcesz/możesz przyjąć maksymalne gabaryty w podstawie tego ośmiokąta?

Ważna wydaje mi się wielkość (szczególnie długość) pojedynczej ściany takiego wielokąta. Oprócz niewątpiwych walorów estetycznych takiego rozwiązania musisz pamiętać o komforcie podglądania twoich podopiecznych.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex zwrocil uwage na wazna kwestie. Dlugosci scian musze byc odpowidnio duze....gdy bede male obraz akwarium bedzie zaburzony polaczeniami scianek.

Jesli akwarium ma byc ogladane z kazdej strony to rozwazylbym szescian (np 70x70x70) albo szescian ze scietymi rogami (czyli osmiokat ale nie rownoramienny)


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tylko olek zwroc uwage ze np przy akwarium wielkosci 100 x 100 x 60 to juz jest 600 litrow a dawac akwa np 50 x 50 x 50 to bedzie slabo wygladalo i nie bedzie efektu ( mam takie akwa 50 x 50 x 50) po prostu wejdzie tam bardzo malo skaly


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No piszę że komin na środku, a wymiary 120 cm dłg/ 60 cmszer/ 50 cm wys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek, mozna zrobic 90x90x60 i sciac rogi i wyjdzie podobny litraz do 120x60x50. Dodatkowe koszty to napewno beda 2 lampy hqi.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego chcę zrobić 50 wys- wtedy zawieszę 6 / 54W T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem zbiornik ktory mialby byc ogladany z kazdej strony fajniej by wygladal z rownymi bokami. aha i pamietaj o kabla ze je tez jakos trzeba ukryc


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ździerżę ani fantastyki ani Sci-fi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż za prędkość odpowiedzi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wam wkleję"projekt" podstawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable mozesz przeprowadzic przez komin, musisz zrobic tylko dodatkowa dziure w dnie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wielokacie mozna latwo ruszac wode raz w jednym, raz w drugim kierunku..

Myslalbym jednak nad silnym HQI posrodku.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak zrobię, nie chce mi się wgrać z Painta ten projekt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie chce się wgrać to g** w moje pliki. Może ktoś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pusc mi na maila, wstawie. adres masz w pm.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fromolek.jpg

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz na pierwszy rzut oka widac, ze masz zle proporcje. Komin bedzie mial min 15x15 a akwa ma byc 60cm szerokie. Z Kazdej strony zostanie Ci po ok 20cm. To troche malo zeby obudowac komin.

Na moje oko narysowales tez jakies 15kg skaly, to tez malo.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, nie umiem rysować(tylkop w paincie:D), rzeczywiście, trochę mała szerokość. Coraz bardziej zastanawiam się nad 100/70/50 wtedy powinno być OK. Co do skały- chcę obudować komin, na prawo znacznie niżej kawałki skały, jakies groty itp. a trochę dalej na prawo połączona tymi kawałkami druga "górka". Komin 10/10 nie wystarczy?

Nie czepiać się rysunku:D to jest obrazek poglądowy.

Dzięki Harnaś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, chyba dam HQI,tylko 2/ 150W czy lepiej 1/ 250? Mam też 70W lampę. Można by dać do niej żarnik 20 000K i po prostu dać 6 świetlówek białych 39W?

Co do skały- oczywiście że będzie więcej 11kg ze starego akwa wrzuce do sumpa, do głównego dam ok. 40- zależy jak będzie to wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek, komin 10/10 moze byc maly. Potrzebujesz w koncu min 3 rury (powrot, spust i jedna na kable).

100x70 moze miec dziwne proporcje. juz nieduzo dzieli Cie od rownych bokow 100x100...

opisz jeszcze pomieszczenie w ktorym bedzie to akwarium, czy wszystkie strony akwarium beda "rownoprawne". czy moze z niektorych bokow bedziesz czesciej ogladal to akwarium.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek, ustal rozmiar akwarium to bedzie latwiej z lampa. Do 100x70 idealnie bylaby 250w z duzym symetrycznym reflektorem.

Jesli 100x100 to latwiej bedzie oswietlic dwoma 150w.

Zarniki 20kK daja malo swiatla.

Jakbys sprzedawal swoja 70w to daj znac.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa będzie stało wsalonie- sam salon ponad 50 m2, ale że jest połączone z aneksem kuchennym praktycznie na całym parterze będzie widoczne. chcę je ustawić tak by najdłuższy bok był w poprzek pomieszczenia, z tej perspektywy chyba będzie najczęściej oglądane.

Co do oświetlenia to już sam nie wiem, lampy raczej nie sprzedam- najwyżej będzie do refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.