Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek wypada się przywitać, a więc:

Witajcie :)

Na początku tego tygodnia przez przypadek trafiłem do Trzmiela i sklepu akwarystycznego Na Grobli we Wrocławiu i złapała mnie mania morskiego akwarium...

Nie ukrywam, że doświadczenie mam zerowe (jakieś 20 lat temu 2 60-l. akwa słodkowodne posiadałem), dopiero zacząłem przyswajać podstawową wiedzę, więc nie wściekajcie się jeśli głupie pytania zadam i gdy odpowiedź na nie jest dla Was oczywista :)

Na razie poczytałem co nieco na necie (przede wszystkim fora) i dzisiaj wystartowałem z lekturą "Akwarystyka Morska" Baumeister Werner.

Jeszcze w tym miesiącu, najpóźniej do końca roku, mam zamiar zacząć zabawę...

Chyba wypada również napisać jakie plany mam wobec tego pierwszego akwarium.

A więc przede wszystkim żywa skała (15-20 kg) i miękkie korale. Ułożenie skały mam już w głowie... Jakiś krabik pustelnik, krewetki,... Do rybek nie śpieszy mi się aż tak bardzo. Będę musiał najpierw przeglądnąć jakie możliwe są rybki, poczytać czy się nadają do 100litrowej szklaneczki (co by biedaczków nie męczyć) i zobaczyć czy będą pasowały do tego co mi wyrośnie na skałce... Na to przyjdzie jeszcze czas.

Zacznijmy od najważniejszego.

1) Czy na start dla początkującego morszczuka nada się taki zestaw?

http://allegro.pl/ze...3648285297.html

Na yt jest jeszcze filmik o nim:

http://www.youtube.com/watch?v=37UVqERKu2s

Czy z jakiś względów odradzalibyście ten zestaw?

Na początek nie planuję większego akwarium niż 100 litrów. Chociaż zdaję sobie sprawę, że w przyszłości zamarzy mi się konkretny baniak i że spełnię te marzenie :)

2) Orientujecie się czy we Wrocławiu dostanę dobrej jakości żywe skały. Czytałem na forum że w Trzmielu po 45zł/kg są, ale orientujecie się czy warte tych pieniędzy? Czy polecacie jakieś inne sprawdzone źródło?

3) Jest możliwość zakupienia w sklepach z morskimi akwariami wody gotowej do zalania akwarium? Jeśli tak jaka jest cena takowej? Jeśli jest z tym problem to jaką sól polecacie? Czy tania Blue Treasure, na której temat powstał oddzielny wątek na forum nadaje się na "pierwszą wodę"?

4) Co jeszcze niezbędnego potrzebowałbym na wystartowanie? Tak pytam, żeby nie okazało się, że nagle na szybko będę potrzebował czegoś o 20ej godzinie po zalaniu baniaka...

Na razie zbieram tylko informacje, dla mnie naprawdę cenne, więc z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wasze rafy i żyjątka zamieszkujące w nich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ReefMaxa to mamy na forum nawet oddzielny dział mu poświęcony. Poczytaj jest tam sporo informacji.

http://nano-reef.pl/forum/68-reefmax-klub/

Poczytaj też w dziale dla początkujących na temat sprzętu do pierwszej solniczki.

O wodę na pierwsze zalanie możesz poprosić kogoś z Wrocławia - jak będzie robił podmiankę na pewno Ci odda. W ogóle we Wrocku jest sporo fajnych ludzi z morskim więc najlepiej, zapytaj, pojedź i porozmawiaj bo to co proponują sklepy nie zawsze jest "optymalne" :)

powodzenia :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReefMAX jak każdy inny, poczytaj forum bardzo dużo ludzi od nich zaczynało albo nadal posiada,moim skromnym zdaniem wszystko bez kombinowania w jednym aby zacząć z morszczyzną.

Jeśli chodzi o skałę wiem że jest dostępna w wielu sklepach internetowych i nie ma problemu z jej zakupem online i przesyłką ale nie wiesz co zakupisz, jak dla mnie cena podana przez ciebie troszkę duża, wielu kolegow na forum w dziale targowisko sprzedaje skałe i możesz zawsze odkupić od nich.

Jeśli chodzi o wodę to poprosisz morszczaków w okolicy a ci jej użyczą każdy robi podmianki tylko trzeba zgrać się z ich czasem i startem swojego baniaka pogadaj z kolegami z wrocławia i najbliższej okolicy a napewno pomogą.

Co będziesz potrzebował na start? Polecał bym filtr RO + DI i do tego miernik TDS dodatkowo przydadzą się testy jeśli nawet na początek nie będą miarodajne podczas dojrzewania systemu to nabierzesz wprawy w ich wykonywaniu na przyszłość.

I to by było na tyle może inni mnie poprawią albo coś dodadzą ...

O widzę że cYg mnie troszkę ubiegł z odp...

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

Oczywiście macie rację, jak przyjdzie pora na start z solniczką, odezwę się na targowisku w celu zakupu skałek i w poszukiwaniu wody z podmianki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o skałę wiem że jest dostępna w wielu sklepach internetowych i nie ma problemu z jej zakupem online i przesyłką ale nie wiesz co zakupisz, jak dla mnie cena podana przez ciebie troszkę duża, wielu kolegow na forum w dziale targowisko sprzedaje skałe i możesz zawsze odkupić od nich.

Mówisz wysoka, to w AquaEL Zoo w Szczecinie za LR 1KG płacisz 59zł :D To jest kosmos.

Do autora - ReefMAX ma swoje bolączki ale nie jest najgorzej, ja też nad nim się zastanawiam mimo wszystko. Jak obliczyłem sobie początkowe koszty tego co bym chciał to chyba zrezygnuję i poszukam używanego Reefmaxa, ew. poczekam na jakąś okazję.

Pozdrawiam.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.