Skocz do zawartości
Fok

[225] Lekko Pomału Swobodnie

Rekomendowane odpowiedzi

Prolog

Witam Was forumowicze i zapraszam do obejrzenia mojego wątku poświęconego akwarystyce morskiej, a dokładniej, mojemu własnemu akwarium. Akwarium zostało zalane w październiku 2012 roku i od tamtej pory sukcesywnie ewoluowało w projekt, którego głównymi rolami będą szczycić się koralowce z rodziny LPS. Poprzedni rok kalendarzowy traktuję jako poligon doświadczalny co też postarałem się wykorzystać i nauczyć się jak najwięcej na swoich błędach. Dziś bogatszy już o doświadczenia, wsparty wiedzą z różnych porażek chciałbym Wam przedstawić dojrzewający projekt wspaniałego fragmentu rafy, którego jestem właścicielem. Mam nadzieję że wątek będziecie wspierać własnymi doświadczeniami, zapraszam.

1.Setup:

Akwarium 90x50x50 mierzone w centymetrach co daje 225 litrów

Sump 75x35x35 również w centymetrach co daje 90 litrów

Odpieniacz: Reef octupus 2000int bestia w tym litrażu

Pompa obiegowa: New Jet 3000 tanio solidnie i w miarę cicho...

Oświetlenie: Maxspect Razor 160W Led + Hagen GLO 2x24 świetłowki Giessman Actinic+

Cyrkulacja: Tunze 6025

LR: 12kg LS: 8kg Korallen Zucht

Kilka słów o setupie. Kluczem do dobrego funkcjonowania zbiornika jest dobranie jego składników. Zestaw jaki mi udało się złożyć jest dla mnie zestawieniem optymalnym i naprawdę solidną bazą do uzyskania odpowiednich warunków.

2.Obsada rybna:

Zebarsoma Flavenscens

Amphiprion Ocellaris x2

Pseudanthias squamipinnis x 3

Salarias fasciatus

3. Obada bezkręgowców:

Rozgwiazda piaskowa 2 szt

Krewetka czyszcząca Lysmata Amboinensisx2

Rhynchocinetes durbanensis

Ślimaków cała brygada przeróżne gatunki

4. Obsada koralowców

Euphyllia Glabrescens rózne odmiany barwne

Euphyllia Ancora miodowa

Euphylia paradivisa

Catalaphyllia jardinei

Acanthastrea lordhowensis różne odmiany barwne

Ricordea florida różne odmiany barwne

Duncanopsammia axifuga

Caulastrea furcata

Galaxea

Cynarina Lacrymalis

Lobophyllia hemprichi

Tubastraea faulknieri

Kilka słów o obsadzie. Nie potrafię oprzeć się pokolcom i dlatego mam w swym zbiorniku skromną obsadę bazującą na ich urodzie, natomiast proszę nie powielać moich błędów w obsadzaniu tak małego zbiornika tymi jegomościami. Reszta obsady to "standardy i miłości" akwarystyki morskiej. Jeśli chodzi o obsadę koralową to w zbiorniku występować będą w przewadze koralowce LPS natomiast na dzień dzisiejszy jest jeszcze parę szkieletów z mojej "szkoły"+ docelowe LPS-y. Obsada bezkręgowców jak w każdym akwarium robi swoje i jeszcze "zamiata". Jest jeszcze obsada, o której rzadko się wspomina natomiast jest również istotna jak piękno naszych podopiecznych i mówię tu o drobnostkach takich jak kiełże, sycony, wieloszczety i wszelkie życie mikroskopijnych rozmiarów.

4. Parametry i sposób ich utrzymania: wiele jest wiedzy na ten temat jak i środków, by prawidłowe parametry utrzymywać. Każdy obiera swoją własną drogę, a cierpi ten kto zbyt często skręca. Nie zajmuję się obalaniem teorii dlatego moje parametry nie będą odbiegać od tych, które znacie jako prawidłowe. Utrzymanie takich parametrów jest możliwe tylko kontrolując ich poziom na bieżąco jak uzupełnianie niedoborów-reakcje na nadmiary.

Balling - jest moim sposobem na utrzymanie parametrów na odpowiednim poziomie (Kh Mg Ca)

N/P reducing BioPellets- jest moim sposobem na utrzymanie parametrów na prawidłowym poziomie (no3, po4) jako wsparcie pelletek pracuję Rowa Phos pomagając z Po4.

Tabela moich parametrów obecnych i właściwe docelowych, soli używam Red Sea Salt, więc parametry są bliskie jej wartości nominalnych:

Kh 7.7 Mg 1300 Ca 410 Zasolenie 1.024 no3 5-10 Po4 0.07

5. Karmienie: Zacznę o tego, że obsadę przekarmiam, pokarmy jakie stosuję to najzwyklejszy zakup e-rybkowy typu artemia, kryl, lasonogi. Zestaw ten wspieram pokarmami firmy H2Ocean dla Lps-ów jak i granulatem Fauny Marin dedykowanym również dla Lps-ów. Dwa razy tygodniu leję Red Sea Energy A+B w ilości zalecanej przez producenta.

5. Sfera marzeń: czyli co kiedyś chciałbym tam mieć i co chciałbym zrealizować w przyszłości. Chciałbym w przyszłości dołożyć stadko jakichś kolorowych ryb zamieniając je miejscami z Acanthurusem, który po prostu przerasta zbiornik i zaczyna mnie irytować moja miłość do tego lubisia. Zwiększyć obsadę LPS to kolejne z postanowień jak i stabilnie prowadzić zbiornik. Ma być Lekko Pomału Swobodnie i mam nadzieję, że będzie się dało to odczuć z Waszych monitorów.

6. Zdjęcia: w momencie powstawania wątku: wiadomo, my zwykli ludzie nie potrafimy robić wypaśnych fotek, proszę niżej zamieszczone zdjęcia traktować jako świadectwo

gallery_15335_2808_114122.jpg

7. Kilka słów od autora: Mam nadzieję że wątek dostarczy Tobie wiele wrażeń, starałem się by było tu czysto i w miarę możliwości przejrzyście, by Tobie czytało się miło i możliwie przyjemnie. Teraz bardzo proszę byś Ty przekazywał tu własną wiedzę zgodnie z założeniami tego wątku: czysto i przejrzyście, nie obrażając.

Zapraszam

Edytowane przez Fok (wyświetl historię edycji)

5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie to dno??? To taki piasek czy gra świateł???


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żwir firmy KZ w połączeniu z blikami i oświetleniem bardziej na niebiesko


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ładnie ,czysto i przejrzyście .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, jedyne co to zmieniłbym wszystkie większe ryby na mniejsze, bardzo pomniejszają optycznie zbiornik.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna i przemyślana robota. Zapowiada się wspaniale. Przeszczepiłbym tylko korale na skałę bo podstawki psują efekt. Poprosimy o więcej zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny zbiorniczek , życzę powodzenia , pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć moich podopiecznych:

1:Euphyllia glabrescens

gallery_15335_2808_48092.jpg

2: Acanthastrea lordhowensis

gallery_15335_2808_30495.jpg


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maxevans

Bardzo mi się podoba. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się całkiem ok. Tylko te pokolce bym ożenił zawczasu póki jeszcze nie masz bardziej zasiedlonego tego szkiełka. To bym zrobił w pierwszej kolejności. Powodzenia


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze utrzymany zbiornik na tym etapie... nie zapominajmy, iż to młody "akwen" i jest tu sporo miejsca na sukcesy których Ci życzę oraz na porażki nie mile widziane. Powodzenia...!

P.S

Pozbądź się Pokolca turkusowego (Acanthurus Coeruleus).... Proponuje na Acanthurus Hepatus, chociaż i na niego zbiornik jest za mały. Ale młodego osobnika od wielkości mniej więcej "5zł" możesz trzymać jakieś mniej więcej 2 lata. Po takim okresie jest mniej więcej wielkości dłoni (bez palców :) ) i to jest najwyższy moment a by przekazać go do większego zbiornika. Proszę nie myśleć że polecam hepka do takich małych litrażów. Po prostu przy podejściu "chce mieć pokolca bo je lubię" jest chyba najlepszym kompromisem.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zalozylem zbiornik identycznie jak ty. Same praktycznie LPS minimum SPS i pelno kolorowych zoa. Swietnie powodzonka ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledziłem Twój poprzedni baniak, to ten też będę obserwował. Powodzenia życzę. Cyphastrea tez mi się podoba, ale na razie finanse mi nie pozwalają, dzieciaki, sam wiesz. Ale jak tylko jakaś ekstra kasa wpadnie, to wiem do której "mrówki" na forum uderzyć ;-).

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak czasu sprawia że nie mam czasu na aktualizacje... Dla oglądających wątek taki mały smaczek z ostatnich zakupów.gallery_15335_2808_71232.jpg


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.