Skocz do zawartości
Androctonus

Zasadność kupna RM (gotowca) względem składaka.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam kilka pytań do posiadaczy RM. Otóż pracowałem pewien okres czasu w sklepie AquaEL Zoo i nie było miesiąca aby nie było telefonu lub wizyty posiadaczy owego zestawu z pytaniami co robić... pytania dotyczyły nieszczelności panelu lub awaryjności klapy (problemy ze sterownikami).

Rozumiem, że nasz rodzimy producent nic w tej kwestii nie zmienił ponieważ znajomy jakiś czas temu (koniec sierpnia) zakupił taki zestaw i już ma 2 przeze mnie poruszone problemy... jak na złość.

Do czego zmierzam, jestem początkującym morszczakiem (słodkowodne akwaria miałem blisko 9 lat i nadal pasjonuję się słodkimi wodami ale chcę również zacząć bawić się słoną wodą).

Problem jest taki, że dopóki nie dysponuję własnym mieszkaniem (wynajmuję mieszkanie) nie ma mowy o zbiornikach większych jak 112-120L (oczywiście bez sumpa).

Mam już rozeznanie co potrzebuję do stworzenia customowego akwarium (składaka) i jaki jest tego przybliżony koszt z delikatnym marginesem.

Jednak mimo wszystko pytam Was posiadaczy RM co potrzebuję do startu z tym zestawem?

Wszystko chcę rozpisać w przybliżonych cenach internetowych:

Zestaw ReefMax - ok. 1350-1400zł,

szafka pod RM - ok. 300-350zł,

2x cyrkulator Tunze 6015 - ok. 220zł (za obydwa, chcę tylko Tunze),

LS 4,5KG - ok. 55zł,

LR ok. 10KG - ok. 300-400zł,

termometr precyzyjny - ok. 10zł,

salimetr spławikowy - ok. 40zł,

filtr RO + DI + TDS - ok. 400-450zł.

Pytanie: co jeszcze potrzebuję do RM?

Moje pytanie, otóż nigdy nie zawracałem sobie głowy Reefmaxem, jak zaraziłem się morszczyzną wiele miesięcy temu (jakoś marzec 2013r.) brałem pod uwagę coś co sam zrobię, żadnych gotowców.

Tak jak pisałem dopóki nie mam własnego mieszkania, muszę się ograniczyć.

Dlatego pytam:

Czy warto kupić RM względem zestawu, który sam złożę również pod względem finansowym? Nie ukrywam, chcę zacząć poważnie prowadzić zbiornik jednak potrzebuję opinii.

Dziękuję za pomoc wszystkim i konstruktywne uwagi.

Mam nadzieję, że rozwinie się dyskusja. Interesuje mnie merytoryka.

Przepraszam jeśli temat powinien znajdować się w innym dziale. Proszę wtedy któregoś z moderatorów o przeniesienie. Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli sump nie wchodzi w rachube,to smialo mozeszbrac RM-a,pamietajac jednak,ze pewnym ograniczeniem jest malo wydajny odpieniacz,czyli czytaj:musisz miec swiadomosc,co do przyszlej obsady.Jesli chodzi o awaryjnosc zestawu,raczej bym tego nie demonizowal,moj RM funkcjonuje juz 13 miesiecy bez zadnych problemow (raz tylko zawiesil sie sterownik,wystarczyl reset :) ).A nawet jak cos Ci padnie,nie powinno byc problemu - serwis Aquaela ma jak najlepsze opinie.Nawiazujac do sprzetu,ktory wymieniles, 2 Tunze 6015 to za duzo,zamiast jednej mozesz dac Aquaela 2600,albo jakas mniejsza Koralie. W kosztorysie poczatkowym uwzglednij tez czyscik do szyb (jakies 50 zl),sol (tez kilkadziesiat zl,taka ilosc starczy Ci na poczatku na 3-4 miesiace) i bakterie (koszt na kilka miesiecy jakies 50 zl).

I jescze jedno - z RO/DI + TDS smialo urwiesz ze 100 zl,ktore warto dolozyc do refraktometru,zamiast splawika.

I czytaj dzial Reefmax,kilka (przyjemnych) jesiennych wieczorow,a wiedza olbrzymia :).Powodzenia :).

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Reefmaxa od około 3 lat. Faktycznie serwis na najwyższym poziomie. Jedyny problem jaki miałem to odczyt temperatury- serwis na 6+. Poza tym zero problemów. Swiatło spokojnie wystarcza do sps (mam od roku), trzeba dobrać odpowiednio świetlówki. Największy problem to odpieniacz, dla ambitnych słaby. Po małych przeróbkach skimmer external wave beast 400 u mnie spokojnie daje radę. Generalnie Reefmax nie daje wiele pola do doświadczeń. Po kilku latach doświadczeń poszedłbym raczej w kierunku akwarium z sumpem, ale na początek można dużo dokonać w reefmaxie. Na początek bardzo fajny baniaczek. Jakby co to pisz na priv.

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego dolicz jeszcze ze 100zł - 150zł na podstawowe testy. Warto by było też pomyśleć o automatycznej dolewce ,która niesamowicie ułatwia prowadzenie akwarium. Zgadzam się z baszurkiem co do refraktometru , na którego warto przeznaczyć trochę więcej co nie oznacza że spławiki są złe (poza takimi niewiadomego pochodzenia za 15zł )


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz rzeczywiście kiepski ja po 4 miesiącach zmieniłem na turboflotor 500 + pompa wody ze starego odpieniacza. Zakupy musisz robić rozważnie bo nie wszystko jest ci potrzebne a są sklepy gdzie wciskają nawet chłodziarkę za 1700 pln do reefmaxa . Więcej mogę ci napisać na priv.Piasek żywy 9 kg i ok 7 kg skały to jeszcze potrzebujesz więcej skały gorszy obieg ja tak miałem i wywaliłem po radach Bardziej Doświadczonych Kolegów

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do tego dolicz jeszcze ze 100zł - 150zł na podstawowe testy. Warto by było też pomyśleć o automatycznej dolewce ,która niesamowicie ułatwia prowadzenie akwarium. Zgadzam się z baszurkiem co do refraktometru , na którego warto przeznaczyć trochę więcej co nie oznacza że spławiki są złe (poza takimi niewiadomego pochodzenia za 15zł )

No tak,faktycznie zapomnialem ;),automatyczna dolewka,to podstawa,ale dopoki nie wyjezdzasz na,powiedzmy, dluzej,niz dwa dni,to idzie zyc z dolewka "z reki",ale jest to rozwiazanie,powiedzmy,dosyc malo komfortowe...

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dzięki wielkie za wszelkie informacje :)

Co do czytania forum NR czytam od początku mojej rejestracji, proszę nie zwracać uwagi na moją ilość postów. Wolę uczestniczyć w rozmowach duchem. Póki co za mało wiem, żeby się odzywać.

Prawda, nie zaglądałem specjalnie do działu dot. RM ale poczytam trochę oczywiście.

Dziękuję za rady. Oczywiście wszystko biorę pod uwagę ale wcale zestaw RM i wszystko co potrzebuję nie wyjdzie taniej jak myślałem wcześniej :)

Sprawa się komplikuje. Czas jeszcze raz wszystko skorygować.

Czekam na kolejne komentarze.

Co do salimetrów, hydrometrów, aerometrów czy refraktometrów :D To spławiki tylko markowe - Aqua Medic, GroTech, SERA czy inne markowe. Chińczykom mówię stanowcze - NIE!

To samo z cyrkulacjami. Co do Aquael Reef Cyrkulator są słabe i byle jakie. Mówicie, że Tunze 6015 2szt. będą robiły młyn w baniaku? W sumie to 2x1800l/h to 3600l/h : 80L baniak to jest 45tys. :D Fakt sporo jak na taki baniaczek :D A SPSów nie zamierzam póki co. Tylko miękasy i jakieś zwierzątka jak Turbo czy wszelakie Shrimpy :)

Jakie odpieniacze polecacie aby wymienić w RM? Automatyczna dolewka póki co odpada.

Cholera ta automatyczna dolewka też kosztuje :( Póki co nigdzie nie wyjeżdżam. Gorzej ze zbliżającymi świętami będzie. Jednak akwa będę stawiał po NR w zasadzie to czym ja się przejmuję.

Jak to jest z tą nieszczelnością panela?

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka to nie aż tak duży koszt patrząc na całe akwarium... Najtańszą np. Levelautomatic Aqua Trend kupisz za ok 180zł do tego jakaś mała pompka jeśli byś się postarał to w 250zł razem z zbiornikiem( kanister z 15l ) powinieneś się zmieścić. Albo ,,poluj'' na coś używanego z targowiska . Może coś DIY ?

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad rok dolewałem ręcznie i nie było z tym problemu i tak będziesz ciągle się gapił w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad rok dolewałem ręcznie i nie było z tym problemu i tak będziesz ciągle się gapił w akwa.

@omada - Ty lepiej wklejaj foty swojej kostki! Kostki ze skrzydlicami :thumbsup:


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem reefmaxa i nie miałem nieszczelności. U mnie koralia nano 1600*2 wystarczało do sps.


ReefMAX, koralia Nano Ewo 900, Tunze 6015,17Kg LR, 7Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem do RM Hydora slim Skim bo walczyłem ze swoim oryginalnym, założyłem NJ 1200 ale to jest lipa a nie odpieniacz,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.