Skocz do zawartości
Garfield

Chłodziarki

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Państwo,

Myślę o zakupie chłodziarki i jestem ciekaw Waszych opinni na ich temat. Ponieważ jest to bardzo drogi sprzet to cena odgrywa istotną rolę - jak wyglądają ich cny za granicą czy są podobne??? Jakie polecacie

Mam akwariun 325litrów..

Pozdrawiam,

AH


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a juz myslalem ze chcesz sprzedac,

chyba nie ten dzial forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bede musial pomyslec nad chlodziarka.

Zastanawiam sie czy ktos tutaj stosuje zwykla chlodziarke do pomieszczen (w supermarketach za po ok 1000zl). Mysle sobie, ze jesli udaloby mi sie utrzymac 22-24stopnie w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium to w akwa moglbym wiec wtedy 28-29 stopni.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pare dni upalow ryba nie zaszkodzi, mi chodzi o temperatury maksymalne. wszedzie pisza, zeby 30 nie przekraczac...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien czy dwa powinny korale przy 30 stopni wytrzymac. Ale na dluzsza mete to i 29 jest za duzo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...to po prostu trzeba tak umieścić termometr żeby koralowce nie widziały jaka jest temperatura i nie będą się tym stresować ;) . U mnie temp. skacze między dniem a nocą o 4-5st.C, na początku też wpadałam w panikę, ale nic się złego nie dzieje...fakt nie mam twardych i nie wiem jak by to było z nimi, no i rzeczywiście póki co temp. zatrzymuje się na 29 st. i nie przekroczyła jeszcze 30, zobaczę jak to będzie latem bo okna mam od południa...ale nie wydaje mi się żeby była rzeźnia, w słodkowodnym ok. 70l. stojącym bliżej okna temp. latem nie przekraczała 32st. więc z morskim też nie powinno być problemów...w końcu w naturze też są skoki temp. dzień-noc i lato-"zima"...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od korala - u mnie goniopora i xenia nie wygląda ciekawie bo mam kilka h dziennie 30st od ok tygodnia.

Ewa zapewniam cie ze niestety bedziesz miała problemy latem. Z moich doświadczeń wynika że średnio różnica temp w akwa między latem a zimą to 3-4st więc możesz się już szykować na jakieś wiatraczki i zwiększone parowanie.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da coś klimatyzacja w pomieszczeniu gdzie jest akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk, no owszem na lato się przygotowuję i wiatraczki z termostatem i system uzupełniania wody już są opracowywane w laboratoriach NASA ;) , ale póki temp. wody nie będzie przekraczała 30st. nie będę wpadała w panikę, bo moje zwierzaki przechodzą to już teraz, lubię ciepło i w zimie miałam też warunki trochę cieplarniane w mieszkaniu i woda w akwa dochodziła już do 29,5 st.C ;) Mają przykaz trzymać się i nie poddawać bez walki ;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiałęm sie nad czymś co chłodzi

ale jak narazie zwykły wentylatorek ścienny daje mi stała temperaturkę 24,5C do 26C

Oczywiście wentylator sie właczał raz dziennie na 45min.

Do lata postawie jeszze jeden wentylator.

A na koncie odłoże troszkę kasy jak by sie okazało że wentylatorki nie dają rady.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza chłodziarka:

1. 2,5 litrowa butelka po coca-coli,

2. zalać wodą,

3. wstawić na noc do zamrażalki,

4 w dzień włożyć do akwarium,

5. NO PROBELM


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mario-sz :

Najlepsza chłodziarka:

1. 2,5 litrowa butelka po coca-coli,

2. zalać wodą,

3. wstawić na noc do zamrażalki,

4 w dzień włożyć do akwarium,

5. NO PROBELM

od 1 do 4 to rozumiem

ale 5 punktu nie rozumiem ;)

Ja bym troszke zmienił

1. Wstawiam 2,5 l wody do zamrazarnika

2. zarmozone wstawiam do akwarium

3. Jade na wakacje.

4. codziennie jadę 400-600km by podmieniać butelkę w akwarium

5. BIG PROBLEM

To niezda egzaminu w lecie kiedy się jedzie na wakacje a osoba która teoretycznie zajmuje sie domem moze przyjść co 2-3 dni

To jest moje zdanie:D


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kupujesz zgrzewkę w makro 6 butelek 2,5 l wylewasz zawartość do kibla wlewasz wodę i robisz zapas w zamrażalce dla teściowej:)

Jak myślicie- czy klimatyzator w pomieszczeniu gdzie jest akwa pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio - Ty wszystko widzisz za malo pozytywnie. Poza tym jak sie ma akwarium to nie mozna tak daleko odjezdzac. Nie mowiac o tym, ze gdyby zamiast wczasow kupic chlodziarke to moze za rok by sie udalo wyjechac. Gdyby nie bylo potrzeba kupic nowego, jeszcze lepszego odpieniaczyka. No ale za dwa lata to juz napewno...

Raczej zamontowalbym wiatrak ktory by sie wlaczal razem z oswietleniem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Tynio - Ty wszystko widzisz za malo pozytywnie......Pozdrawiam

Tu masz racje ja jestem 99% Pesymistą

Co do wyjazdów to coś wiem o tym

Raz pojachałęm na 2 tygodnie tesiowa sie zajmowała rybkami (słodkowodne akwarium)

Karmiła mało ale cos padło w akwarium (ślikam czy krewetka już nie pamiętam )

To spowodowało nagromadzenie pożywki dla glonów.

Troszke zarosło mi akwarium w tym czasie.

Dodam że miałem muszlowce gdzie była tylko jedna roślinka pisaek i piasek i kamienie wapienne oraz muszle po śłimakach.

Po 2 tygodniach akwarium wyglądało jak Holenderskie ;)

Co do kasy to na wczasy odkłada żona a ja odkłądam na rybki.

A jako że kończy sie miejsce w akwarium to kasa któa była zawsze na rybki i korale bezie odkłądana na inne cele :yes

U mnie wietrak włącza sie jak temperatura przekroczy 26.1 C i działa do obniżenia do 25,5C

Jak by ktoś nie wiedział jak to wygląda to daje linka

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=5917

Rozmawiałem z kilkoma osobami że takie chłdzenie spokojnie da sobie rade w lecie (jak dodam jeszcze jeden wiatraczek z boku)

Wiecie jak to jest zawsze sie wszystko rypie jak nie ma człowieka w domu.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :

A da coś klimatyzacja w pomieszczeniu gdzie jest akwa?

ja mowie ze takie cos na dluzsza mete niezda egzaminu bynajmiej umnie niezdaje i radzilbym chlodziarke umnie kazdy w domach ma aircondysion sa tak tanie ze szkoda gadac i jezeli by to wystarczalo to niekupowali drogich chlodziarek wiec cos w tym jest

:wink:lampka

pozd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pol a co znaczy ze sa tak tanie ze szkoda gadac ? Tzn ile ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zima woda w akwa ma odpowiednią temp. to latem odpowiednio dobrana klimatyzacja załatwi problem. Jest jedno ale. Jeśli zima mamy w domu np. 22 stopnie i jest nam ciepło to latem , kiedy na dworze jest 30 , będziemy przy temp. 22 odczuwali chłód. Trzeba poprostu sprawdzic dla jakiej maks. temp. w pomieszczeniu woda osiaga 28-29 stopni i taką temp. nalezy ustawic klimatyzację. Jednak uwaga uwaga - trzeba byc przygotowanym, ze klima będzie chłodziła bardzo mocno i sie przeziębimy. A jak sa małe dzieci to bryndza krótko mówiąc ;)

Jeśli jednak mamy kasę na klimę to wylot zimnego powietrza można ustawic bezpośrednio nad zbiornikiem. Można również wykorzystać ideę GWC. Jest to gruntowy wymiennik ciepła. W ten sposób nie schłodzimy pomieszczenia ale damy radę obnizyc temp. powietrza np. wokół akwarium. Realnie myślę, że uda się obniżyć temp. w akwa o 2-4 stopnie w stosunku do dmuchania samym wentylatorkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do klimy to jest tak...

mam ją w domu już 3 rok i bardzo polecam:

1. Jeśli rozsądnie jej używasz (nie chodzi o chłodzenie na lód bo można i 16 stopni przy upale 30 spokojnie wyciągnąć) to nikt się nie przeziębi.

2. Latem śpisz smacznie

3. Gdy jest duszno na dworze to nie u Ciebie w domu.

4. Od kiedy mam klime to wszyscy chcą się spotykać u mnie (to bywa uciążliwe)

5. Jedyny problem to taki ze w pokoju gdzie mam akwarium nie mam klimy bo problemu temperatury by nie było... ;). Niestety nie moge jej założyć w tym pokoju z powodów technicznych, gdyby nie to to klima jest moim zdaniem lepsza, bo zapewnia komfort rybkom i człowiekowi...


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może mak ktoś układ "własnoręcznie" wykonany? przeróbka z lodówki, albo coś innego?


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Garfield: masz klime wolnostojaca w pokoju, czy caly system z klima zawieszona na budynku ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.