Skocz do zawartości
Skoll

Orurowanie i projekt (z czasem)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ponad pół roku temu, mając w planie rozpoczęcie przygody z morszczyzną, popełniłem na tym forum kilka postów. Potem odłożyłem plany, co było bardzo dobrym pomysłem, jako że w ciągu kilku (2-3) miesięcy przeprowadzę się do nowego mieszkania. Mieszkanie jest nowe i właśnie zacząłem je wykańczać, więc mam pewne możliwości przygotowania miejsca pod akwarium.

Nad czym się zastanawiam: Czy przyprowadzić sobie wodę i odpływ do kanalizacji bezpośrednio pod akwa i ukryć w szafce. Będzie to trudne ale nie niemożliwe (rozkucie wylewki i ukrycie w niej rur), więc się zastanawiam.

Powiedzcie czy Waszym zdaniem to się opłaca? System będzie miało pewnie okolo 700 litrów wody w obiegu (3 zbiorniki, akwa+sump+refugium).

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoll :

popełniłem na tym forum kilka postów.

popełniłem:D

Ja bym się już poważnie zastanawiał przy takim litrażu. Sama podmiana jakby nie patrzeć około 50l to juz problem przytargać z drugiego końca mieszkania. Z drugiej strony nawet rozrobić solankę w salonie na parkiecie może być nieakceptowane przez drugą połówkę;)

Nie wiem czy chodziło ci akurat o dostęp do wody z RO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoll - to Ty len jestes! To co zamierzasz to juz luxus ale jeszcze nie zbytek. Pewnie, ze to jest wygoda. Ale wiaze sie to rowniez z montazem paru dodatkowych czujnikow, zaworow itp. Z drugiej stony 700 l to juz nie w kij dmuchal.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jest mnie tylko połowa więc jestem sobie panem i władcą ;).

Akwa (około 80x120cm podstawa) projektuję jako widoczne z trzech stron, węższym końcem (około 80cm) dosunięte do ściany, i w efekcie tworzące barierę między przedpokojem a salonem. Wszelkie operacje "mokre" chciałbym wykonywać od strony przedpokoju, bo w salonie będzie drewno na podłodze.

Teoretycznie mając ujęcie wody pod akawrium mogę się pokusić o jakiś system automatyczny z czasem, dlatego mnie tak strasznie ciągnie aby zrobić te rury...

olekszwarc :

Nie wiem czy chodziło ci akurat o dostęp do wody z RO?

Tak, w takim wypadku RO zamontował bym pod akwa.

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też ale z bańkami zapie***** muszę;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj nie ma co sie zastanawiac. Jak masz mozliwosc to rob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja musze Olka gonic.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób i nawet się nie zastanawiaj. To czy podłączysz tam RO to inna sprawa. Na przyszłość zawsze może sie przydać. Jesli jeszcze możesz trochę "porurować" mieszkanie to jeszcze połącz rurką 1/2 cala łazienke lub kuchnię z akwarium ze spadkiem. Robisz odpowiedni zbiornik na solankę np. w szafce kuchennej, tam tez RO no i cacy - z RO się leje do zbiornika, tam sie miesza a potem jednym ruchem reki odkręcając zaworek dolewasz sobie tyle ile potrzeba solanki do baniaka - zero noszenia, zero rozlewania - czystośc , ład, porządek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba zrobię. Technicznie jednak jest to pewnien problem, bo odpływ (i dopływ) z akwa muszę ciągnąć w podłodze. Akwa wypada mi przy takiej ścianie że połączenie go ze spadkiem ze zbiornikiem np w kuchni lub łazience jest w zasadzie niewykonalne. Na wszelkie instalacje techniczne związane z akwarium mam jedynie pinowy słup w którym będzie to akwarium, czyli 80x120 cm od podłogi do sufitu, 80cm przy ścianie:

akwa9kd.gif

Pod akwarium sump, nad refugium, widoczne tylko akwarium, takiego plana mam ;)

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skoll: poszukaj w dziale DIY, popelnilem artykul o tym jak kladlem rury u siebie.

Jesli masz nowe mieszkanie to koniecznie poloz rury. Koniecznie dwie. Jedna na czysta wode, druga na brudna do podmian.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej co Wy Panowie na serio się mówi: popełniłem atykuł naprzykład???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek: rzeczywiscie coraz zadziej sie tego uzywa, ale mowi sie "popelnilem", "splodzilem" artykul.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dopiero w tym poście zauważyłem, że tak się mówi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Znalazłem Harnas twój tekst i znalazłem tam zdanie o tym, że zrezygnowałeś z rury ściekowej z dwóch względów:

- niemożność zrobienia spadku

- za mało miejsca na rurę o odpowiedniej średnicy

Pytanie: Jaką Waszym zdaniem minimalną średnicę powinna mieć rura ściekowa? Czy jest sens zamiast jednej rury o średnicy x zastosować np 4 rury o średnicy x/2 położone równolegle? Wydaje mi się że też będę miał problem z miejscem, ale okaże się dopiero za jakiś tydzień jak rozkuję wylewkę... i zobaczę jak dużo miejsca zostaje nad rurą wprowadzającą wodę do mieszkania (która też jest w podłodze)

Zastanawiam się też nad jakimś układem wypompowywującym wodę z rury ściekowej, bo chyba nie będę w stanie zapewnić czysto grawitacyjnego spływu i w kilku metrach (3?) rury zostanie woda... (Problem z podpięciem się do pionu kanalizacyjnego poniżej poziomu wylewki. Przyłącza są oczywiście zrobione, ale nad poziomem podłogi - patrz schemat niżej)

przekrojinstakwa5vt.gif

Jeżeli macie jakieś pomysły to nie krępujcie się i piszcie.

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie grało tylko syfon ma być w szafce pod akwa a nie pod pionem, jeśli jest to pion PCV to za pare groszy każdy hydraulik "wtopi" Ci trójnik 100x50 w pion.Zastosuj rure 32mm ewentualnie 40" Spadek nie jest konieczny, wystarczy idealny poziom, aby nie przeciwspad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam RO w kuchni, a do akwa wężykiem fi 5mm prawie 20m pod listwami i jest OK.

odpływu nie mam....


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hara no właśnie o ten odpływ chodzi, coby podmiany przyjemnie i wygodnie robić i RO tylko na potrzeby akwa mieć, itp.

jarex66 możesz przybliżyć temat "wtapiania" trójnika (pion jest z PCV)? Mam to rozumieć dosłownie? Syfon oczywiście przy akwa będzie, przy pionie mi chodziło o ewentualną pompke która wyciągnęła by z najniższego miejsca układu wodę (stąd syfon)... Ale może już bredzę..

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowalem zbrojony waz ogrodowy... chyba 1/2". Do tego mala pompka. Waz leci sobie korytkiem kablowym do lazienki, gdzie trafia pod zlew wprost do splywu. Wada tego rozwiazania jest to, ze po wylaczeniu pompki woda zostaje w wezu... ale komu to przeszkadza ? :)


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skoll otóż tak: Idziesz to ludzi mieszkających nad Tobą w pionie i prosisz aby przez pół godz. nie spuszczali żadnej wody do kanalizacji. Wcześniej rozkuwasz troche przebicie w posadzce.Masz przygotowane trójnik oraz 30cm rury fi 100 na której nad palnikiem gazowym została wykonana "mufa" na długość jakieś 15cm (do zagrzanego końca do miękkości wkładasz taki sam kawałek rury i robisz mufe czyli powiększasz średnice) Przecinasz pion w wyznaczonym miejscu, grzejesz końcówke dolnego pionu choćby gazetami i puki miękkie wkładasz trójnik. Do górnego pionu wkładasz przygotowaną rure tym końcem z 15cm poszerzeniem, naprowadzasz na pion i wciskasz do trójnika.Zatem z tych 15cm 7 wchodzi w trojak a drugie 7 zostaje na górze. I tak masz wyjście fi 50 tam gdzie chcesz.Może i skomplikowany ten wykład hydrauliczny ale na prawde spoko jest do zrobienia jak masz zacięcie do majsterkowania a jak sie boisz to daj flaszke chłopom ze spółdzielni i Ci zrobią

powodzenia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.