Skocz do zawartości
Jarrela

Nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję założyć akwarium morskie. No i mam problem czytam i czytam i czytam. I im więcej czytam tym mniej wiem. Dlatego proszę Was o radę

Akwarium 240 l - 120x40x50 http://www.allegro.pl/item92908277_uwaga_akwarium_240l_profil_pokrywa_tlo_wromak_.html

Akwarium jest kupione - w drodze

Co do reszty sprzętu to myślę o

pomce AquaEL AP100 http://www.allegro.pl/item93005585_napowietrzacz_akwariowy_aquael_ap100.html

i AM Biostar Flotor http://www.aquashop.com.pl/catalog/product_info.php?cPath=89_90&products_id=1052

No i wiadomo termometr, grzałka i świetlówki - tylko nie wiem jakie.

Co jeszcze ( oprócz żywej skały)? Proszę podpowiedzcie.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku to mogłes napisać w dziale dla nowicjuszy.

Akwarium- mi się nie podoba ta szerokość mam manię na 60cm al nie przejmuj się to moje zboczenie:D, no i ta szyba profilowana- jak chcesz... będzie zniekształcać.

Po co Ci ten brzęczyk jeśli zamierzasz kupić biostara?

Co do oświetlenia to wszystko zalezy co chcesz trzymać.

Napisz co chcesz trzymać to będzie łatwiej dobrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałam o dziale nowicjuszy. Przepraszam. Można tam przenieść posta?

Akwarium no niestety taką mam szafkę - innej nie ma możliwości. No chyba, że krótsze ale chyba im większe akwarium to stabilniejsze? Z szybą to już musztarda po obiedzie. Szkoda, że wcześniej tu nie zajrzałam.

Brzęczyk - wszędzie piszą, że ma być cyrkulacja wody, więc już sama nie wiem - wydawało mi się, że jeden to nawet za mało... wcale nie potrzebny? Czymś innym zastąpić?

Na razie to chciałabym kilka rybek i ukwiałów. Ale wolałabym wiąść je trochę "na zapas". Myślałam o T5, ale dla mnie cały ten sprzęt to czarna magia.. a wiadomo, że od tego to trzeba zacząć.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzeczykiem nie osiagniesz zadnej cyrkulacji. potrzeba do tego pomp cyrkulacyjnych


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie... Wiesz co poczytaj całe forum, w dziale dla nowicjuszy jest pierwszy zablokowany post SMK tam znajdziesz więszość odpowiedzi na nurtujące Cię pytania;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jarrela! - nastepna dziewczynka z nami!

Jezeli akwarium juz jest w drodze to rzeczywiscie troche pozno sie pochwalilas. A mysmy tak czekali!

Poniewaz reszta jeszcze nie jest w drodze:

- Sluchaj Wildtoma - on ma zawsze racje. Cyrkulacja w akwarium musi byc dla kogos kto mial slodkowodne akwa szokiem. Tu potrzebne sa przynajmniej dwie pompy z ktorych kazda przepompuje 10 x objetosc akwa na godzine.

-Odpieniacz : lepiej jakbys wyszukala jakis bez tej gabki. Tu nie bedziesz stosowala zadnych gabek, waty itp. Tu musi byc silny odpieniacz (taki na 400 l), silne oswietlenie (1 W/litr) i 30-50 kg zywej skaly. To wszystko. Tego napowietrzacza tez nie potrzebujesz (bedziesz miala odpieniacz i ruch wody- to wystarczy).

Najlepiej poczytaj jeszcze troszke i pytaj i nikomu w 100% nie wierz. Jak dostaniesz kilka podobnych odpowiedzi to juz bedze sprawa jasniejsza. Tacy juz tu jestesmy, ze myslimy o tym samym ale kazdy ma troche inne zdanie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o cyrkulację to te 2 MaxiJety nie załatwią ci sprawy. Mam róznież 240L i wierz mi zaczynałem tak samo. Teraz doszedłem do wydajności 4 krotnie większej niż tą którą założyłem na początek. Dla twojego tanku nie polecam pompek cyrkulacyjnych o wydajności mniejszej niż 1000l/h. Zainteresuj się Mareą, będa o niebo lepsze.

PS Witamy ;)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olek

nie calkiem takie ;) baniak bedzie mial 240 litrow to 2x650 l/h bedzie "zdziebko" za malo imo.

@stani

heh, az sie napuszylem z dumy :wink. a tak apropos realiow trojkolorowej flagi to nie uwierzysz - zamowilem Tunze, sprzet bylo nie bylo jeden z najdrozszych - musialem czekac 3 tygodnie, bo firma nie nadaza z zamowieniami. rozne chaly tanie zalegaja na polkach i nie ma problemu z kupnem, na tunze trzeba czekac. mysle sobie ok, poczekamy. teraz przed urlopem zamowilem nowego giesemanna - firma tez do najtanszych nie nalezy, mysle sobie, po urlopie bedzie. 2 tygodnie w PL, wracam i CO ? i oczywiscie giesemann ma tyle zamowien ze kolejne 2 tygodnie musze czekac. dodam ze tansze lampy znow leza na polkach i czekaja. TO JAK TO JEST W KONCU Z TYM KRYZYSEM u nas ??????????


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o marke a nie o model;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"prawie takie czyli nietakie" ;) moze lepiej w AM zainwestowac niz w jety ? jakos mi sie te maxijety nic a nic nie podobaja


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak slysze o tym kryzysie to sam kryzysuje. Widzac w TV rzadzacych dostaje depresji (bo znowu cos powiedza) a poznie biale plamy (bo powiedzieli).

Zanim kupilem moje Tunze to troche odczekalem bo myslalem ze stanieja. Jak zwiekszyli oplaty za prad to pomyslalem, ze im dluzej bede czekal tym drozej to wszystko wyjdzie. Takie czasy nadeszly, ze w kryzysie kupujemy te drogie rzeczy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;););) dobrze ze przypominasz ;) - niedlugo rozliczenie za prad przyjdzie - znow bede musial poszukac jakiegos logicznego wytlumaczenia dla mojej polowki. moze w tym roku zwale wszystko na piekarnik, powiem ze za duzo ciast piekla i juz :yes

userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukałam tych pomp - no i znalazłam http://www.aquashop.com.pl/catalog/product_info.php?cPath=89_98&products_id=1167. Czyli docelowo potrzebuję 2 takie. I teraz pytanie - jak się je mocuje w środku akwarium, na zewnątrz? Pytanie może głupie ale nie znalazłam nigdzie opisu mocowania. Może są jakieś inne, godne polecenia?

Odpieniacz to wogóle dla mnie czarna magia - nie mam pojęcia jak to wygląda i jak działa. Tzn teoretycznie wiem jak działa co nie znaczy, że rozumiem. Ma być i koniec. Tylko jaki? W miarę rozsądnej cenie.

Myślałam na początek o 20 kg żywej skały, no max 25. A o dołożeniu jej potem - ale właśnie doczytałam, że lepiej nie dokładać tylko od razu. Hmm od razu 30-40 kg nie dam rady ;)

Czyli na początek te 2 pompy, 20 kg żywej skały. No i jeszcze odpieniacz - nie wiem jaki, i jakieś oświetlenie.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom a ja na kogo zwalę? ;D ;D Właśnie przeglądam te pompy od 19 do 115 W. Ładnie ciągnie..


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na przyssawki. podobnie jak Alex uwazam jednak ze dwie Maree beda lepsze. i tansze o dobre 20 zloty sztuka.i mniej pradu biora.

co do swiatla to zalezy. jak nie przeszkadza Ci otwarte aqua to bierz HQI, jesli ma byc z poktywa to tyle T5 ile sie tylko zmiesci.

a co do skaly to rozne sa opinie ale osobiscie uwazam ze lepiej sie wstrzymac z zakupem i kupic calosc od razu


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Takie czasy nadeszly, ze w kryzysie kupujemy te drogie rzeczy.

To akurat ma zastosowanie caly czas.

Biedni ludzie sa za biedni na kiepskie (tanie) rzeczy.

Nie tylko w akwarystyce.

Jak to mawia moja znajoma "gowno kupisz, gowno masz"


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex rzeczywiście tańsze - dzięki. No i 5W a nie 19W . Czyli zostanę przy tych Marea. No to pompy mam (tzn dzisiaj kupię), akwarium mam. Dzięki.

Odpieniacz myślałam o tym http://www.um-um.pl/product_info.php?products_id=4278. Poczytałam test tu zamieszczony. Chyba powinien wystarczyć?

Wildtom na pewno z pokrywą. Akwarium będzie pod skosem - nie może woda zbyt parować, bo jeszcze wilgoć wylezie na ścianie. Pozatym boję się tych HQI, bo z tego co czytałam to dużo prądu ciągną.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano ciagna. za to T5 grzeja porzadne wode wiec w lecie bedzie kolejny wydatek na jakies chlodzenie typu wentylator itp. pozatym ... to co Olek napisal ... to przeszlo 300 watow. hqi 250 i 2x24 tez kolo 300 wychodzi.

Edit

wlasnie doczytalem ze 120 dlugosc. wiec 2x150 jak juz albo 6x54 - watowo na jedno wyjdzie ;)

no chyba ze zaraz na poczatku powiesz "byebye SPS" to wtedy pociagniesz i na 4x54 wat


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPS czyli korale twarde? No właśnie nie wiem, a sto razy nie mogę kupowaś i zmieniać sprzętu, bo stary się ze mną rozwiedzie ;) Czyli jak kupię 4x 54 to potem ewentualnie mogę dokupić jeszcze 2? A wlezie to w pokrywę? Bo ja nie będę umiała tego przerobić... a nikt mi tego nie przerobi.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.