Skocz do zawartości
zbigniew kobylecki

maxspect mazarra a kulorzęsek u pokolców

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniłem kilka tygodni temu maxspect maxS G2 110 W na dwa panele maxspect mazarra, zacząłem od

wysokości 30 cm nad taflą wody i zgodnie z zasadą stopniowej adaptacji co tydzień obniżałem o ca 5-7cm.

Kiedy zszedłem poniżej 20 cm moje już ponad 15 letnie pokolce (hepatus i białobrody) dostały ospy.

Podniosłem lampę o 7 cm i ospa zniknęła po dwóch dniach.

Jak sądzicie, jak nisko można zejść z tą lampą? Mam dość głębokie akwarium (55 cm przy 90 cm długości)

i chciałbym również dość nisko sytuować sps-y. Może ktoś ma mazarrę i jakieś doświadczenia, także z

reakcją SPS-ów po podobnej zmianie?

Edytowane przez zbigniew kobylecki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 letni Hepatus i Białobrody w 250 litrach??


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 letni Hepatus i Białobrody w 250 litrach??

No widzicie, może ten baniak rzuci nowe światło na ilosc ryb w baniaku :)

sam mam 4 w 500L wiec liczę ze będą dluuuugo żyły w pokoju.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak są rybki od małych rozmiarów chowane to nie urosną do 30cm w takich akwariach przeca, to nie wiem czego tu się dziwić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, u mnie one jakby skarłowaciały, hepatus ma ok 10 cm białobrody ok 12 cm.

Ryby przechodziły różne opresje, kulorzęsek kilkakrotnie. W ciągu już blisko18 lat posiadania

akwarium morskiego były wszystkie możliwe plagi: inwazja wirków, gigantyczna eksplozja glonów kulkowych,

sinice i cjanobakteria wielokrotnie, także przeprowadzka. Kilka lat akwarium było w stanie wegetacji, tylko miękkie i oczywiście .............. pokolce i ocelaris. Od mniej więcej roku usiłuję doprowadzić je do wyglądu prawdziwej rafy i powoli, wielkim nakładem sił i środków udaje się.

Tylko dzisiaj jest o wiele łatwiej niż 17 a nawet 10 lat temu. Dzisiaj są mierniki DTS, Phosguard, cudowne dolewki aquaforest, mnóstwo internetowych publikacji itd, itp. Pod koniec lat 90-tych mieliśmy z kolegą Adamem Rybowskim, który zaraził mnie tą pasją

jedynie jedną książkę i to w j. niemieckim i Pana Cebulę na giełdzie w Łodzi.

Myślę, że już dawno by padły gdyby nie New Life Spectrum, które odkryłem i sprowadzałem z USA wiele lat temu i odpieniacz

AquaC z serii EV , który przysłała mi znajoma prosto z San Diego, zaraz kiedy weszły do użycia na początku lat 2000.

Trzeba wiele wytrwałości i wielu nakładów aby pozostać przy takim hobby.

Życzę tego wszystkim.

WebRep

currentVote

noRating

noWeight

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 letni Hepatus i Białobrody w 250 litrach??

A kto był mądry 15lat temu? Za kolejne 15lat będzie 'flavescens w 400l???', wiedza idzie do przodu ;) Z tego co ja pamiętam, 15lat temu królowały malawijskie pyszczaki i filtry aquaela :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po rozmowie z panem Zbyszkiem

wiec :

lampa cały czas wisi u mnie od początku 16 cm

ustawiłem lampę by troszkę mocniej świeciła i więcej białego dałem :blushing:

Buum - ospa :(

idol,białobrody,obsypane inne ryby nie - żółtek czysty :shock:

choć wygląda to bardziej jak stres u ryb zmianami w akwa

ale z tego wszystkiego najbardziej Idol dostał po skórze -zobaczymy co przyniesie czas

podobna reakcja u kolegi @Akvariusa (Razzor +T5 ) zmiana starych T5 na nowe ale to już może coś skrobnie na ten temat :)

Kurcze Daniel, nie chcę Cię straszyć, ale mój pierwszy Idol w ten sposób odpłynął na wieczną rafę, tak go obsypało, że wyglądał jak by był obtoczony w mące. Ja na ospę mam sprawdzony lek RX-P Kent ale nie jest już dostępny w PL. Ja zmieniłam ze świetlówek na ledy w lipcu Idol już był ale nic mu nie było ani kropki i tak jest do dziś. Przy RX-P nie wolno mieć bezkręgowców w akwa, sam lek nie zawiera miedzi.

Gdybyś potrzebował to pisz ja spróbuje załatwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Fish-V-Power Preisa, podawałem ten preparat trzy dni i moje pokolce znowu są w idealnej kondycji. W tej chwili mazzara jest podniesiona do 20 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, witamy kolejnego Dino :animier:

Zbyszek,

sam wiesz najlepiej co i jak. ;)

Nowe swiatlo takim starym bykom wyglada, jakby doroslemu z dzungli lustro pokazali, tez bedzie zagladal od tylu i w nocy myslal o koledze z przedniej strony. Moze powies doswiadczalnie na "bezpiecznej" wysokosci i skrec procenty, a po uspokojeniu sie ryb zaczniesz podnosci wydajnosc po 1% co dziennie ?

Jakos nie wierze, zebysmy tu cos "madrego" wymyslili :rtfm: i bedzie jedynie :gathering:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa na 20 cm i jest OK. Ryby czyściutkie. Teraz ostrożnie, tak jak mówi Stani spróbuję zejść do 15 cm i to będzie chyba optymalna

wysokość. Dzięki Stani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.