Skocz do zawartości
josetsu

60x40x40 i pomoc ze wszystkim:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich- swiezak ze mnie nad swiezaki.

Tak mi do glowy przyszlo zalozenie zbiornika ktory stoi w domu po moim slodziaku o wymiarze 60x40x40 na przezroczystym silikonie ze szlifem szkla jak do opti tylko ze szklo to guardian.

Na swiatlo mam lampe aqua nova 4x24 watt podwieszana lub stawiana na zbiorniku.

i W umie ze sprzetu to by bylo na tyle co mam , mam dostep w sumie do wszytskiego co zwizane z akwarystyka slodka bo prowadze sklep zoologiczny jednak morszczyzna jest dla mnie nowoscia.

Chetnie poucze sie i powspolpracuje s kims na temat morszczaka.

Plan jest prosty i raczej nie chce zadnych sumpow itd chce by bylo to mozliwie jak najprostsze.

W srodku ma byc parka amfiprionow (banal nad banaly) plus jakies krewetki. Twarde korale mnie raczej nie interesuja. wybaczcie moj laicyzm ale w odpowiedziach prosilbym o pisanie postow jak chlopu na roli czyli prosto i bez slangu:)

Zastanawialem sie nad uyciem taniego ale z tego co wiem sprawdzajacego sie odpieniacza Resuna. Falowniki itd kwestia dogadania.

Filtr RO jakis oczywiscie mam, soli brak ale tez da sie w ciagu sekundy zalatwic.

Wszelkie ale to naprawde wszelkie porady i zestawienie sprzetu mile widziane- zaznaczam ze chce by bylo to mozliwie jak najprostsze z powodu tego iz uczyc bede sie ja a pozniej chialbym moc przekazac dana wiedze tez innym ktorzy dosc czesto mnie w sklepie pytaja o solniczki.

Z gory dzieki i prosze o wyrozumialosc:)

jestem z Katowic gdyby cos to mialo komus pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj...

Resun to taki substytut odpieniacza :) ale jakoś wystarczy.

dałbym albo jedną tunzę 6015, albo 2 koralie 900 jako cyrkulację.

4 -5kg skały, żywej ładnie ułożyć

lampa będzie aż za duża - daj 1 białą świetlówkę, 2 niebieskie i 1 aktynikę.

Białą zaświeć na nie więcej niż chwilę, bo będzie tak jasno w baniaku, że aż nie ładnie :)

wystarczy robić Ci podmianki 10% co tydzień, kontrolować parametry, bo to mały zbiornik - ale fajny :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do mozliwosci lampy to moge wlaczac albo 2 albo 4 naraz, chyba ze wykrece jedna ze swietlowek- mowisz zeby nie swiecic prawie wcale biala?? nie bedzie za niebiesko?? kurde nie nawidze zadawac takich pytan ale coz od czegos trzeba zaczac.

Falownik jeden czy dwa z dwoch stron?? chce tam wsadzic skale na zasadzie filara od dna do powierzchni.

jakie uzyc sole??

czy worek piasku wystarczy 9kg?? widze ze w dziale nasze akwaria kolega opisuje zbiornik taki jak moj i chce uzyc tylko 9 kg.

co do ilosci skaly to nie 10kg?? slyszalem ze 10-20% objetosci zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-maly zbiornik malo skaly , nie rob graciarni

2-na forum znajdziesz kalkulotor do obliczenia piasku

3-sol zalezy od obsady , na poczatek mozecz kupic IO , ja uzywalem na poczatku kenta i byl git ,fajna sol ,ew AF

4-falownik jeden powinien wystarczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie za niebiesko...

po za tym wystarczy że włożysz do baniaka calaustree fluo i zaświeć białą a potem niebieską - ciekawy jestem przy której świetlówce zostaniesz :)

jeśli chodzi o sól to najprostsza jest jak kolega @qba pisał Instant Ocean, ale... na samych podmianach po 3 miesiącach możesz nie wyrobić, bo ona ma wysokie kh, ale mało innych pierwiastków.

na samo dojrzewanie (przy tej soli łagodne) możesz ją używać. Potem możesz kombinować z mieszanką IO + reef crystals (60% do 40%)

Ja tak mieszałem i było fajnie - korale fajnie reagowały. Nie było dużych skoków parametrów. Nie stosowałem soli aqua forest, więc tu się nie wypowiem.

ile piasku... ja na początek dałbym max 2 cm piasku na całej powierzchni - oczywiście nie musisz tego robić od linijki.

chodzi o to, że baniak jest mały, i cały syf z karmienia będzie się w nim osadzał - bo resun tego syfu wyciągnie może 30%

a co oznacza, że przy dużej ilości piasku - w krótkim czasie nie zapanujesz nad NO3 (azotanami) i PO4 (fosforanami)

jeśli chodzi o ustawienie cyrkulacji - tu złotego środka nie ma - bo wszystko zależy od ułożenia skały i planowanej obsady.

musisz tak ustawić pompki, żeby nie było martwych stref - zwłaszcza za skałami - bo tam będzie zbierał się cały syf.

musisz pamiętać również o dolewaniu wody RO, parowanie w takim akwarium będzie na oko - około 7-10l tygodniowo. Więc najlepszym rozwiązaniem zrobić sobie mały zbiornik z pompką i czujnikiem poziomu wody.

Można też dolewać ręcznie, ale bywa to upierdliwe.

co do ułożenia skały...

przy takim małym akwarium, lepiej mniej niż więcej... bo musisz mieć dojście do czyszczenia szyb, a poza tym to akwarium będzie "maleć"

jeśli dasz dużo skały, to filtracja będzie dobra, ale nie możesz jej obsadzić dużą ilością korali - bo system nie wyrobi, bez sprawnego odpieniacza, bez sumpa.

A miękkie korale bardzo szybko się rozrastają, jeśli masz stabilne parametry.

Więc jeśli zarazisz się... a zarazisz na pewno - to szybko zmienisz na większe :)

ja trochę ponad rok temu zaczynałem z 30l :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj...

Resun to taki substytut odpieniacza :) ale jakoś wystarczy.

dałbym albo jedną tunzę 6015, albo 2 koralie 900 jako cyrkulację.

4 -5kg skały, żywej ładnie ułożyć

lampa będzie aż za duża - daj 1 białą świetlówkę, 2 niebieskie i 1 aktynikę.

Białą zaświeć na nie więcej niż chwilę, bo będzie tak jasno w baniaku, że aż nie ładnie :)

wystarczy robić Ci podmianki 10% co tydzień, kontrolować parametry, bo to mały zbiornik - ale fajny :)

Na twoim miejscu poszedł bym za radą Darka jako cyrkulacje 2 sztuki 900-setki, u mnie jvp 101 1szt o do tej pory kombinuje i przestawiam bo gdzieś zawsze za mocno dmucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po sasiedzku moge kupic Blue Treasure Reef Sea Salt- czy ta by byla dobra??

wode moge dolewac recznie ewentualnie pozniej zmontuje jakas automatyczna dolewke tylko musze poczytac co i jak sie tam montuje.

SLOVY- wspominaz ze lepiej miec 2 mniejsze cyrkulacyjne niz jedna lepsza?? jvp11- ma 3000 wiec kumam ze lepiej 2 mniejsze z dwoch stron??

Na bank na poczatek skusze sie na resuna- plus dorzuce do tego jakas kaskade mam 600 litrow na godzine co wrzucic do niej??

co do piasku uzyje 9 kgi sadze ze powinno wystrczyc.

Kwestia obsady to moze pozniej ale chetnie dostane od Was nazwy bym mogl poczytac poogladac itd- bedzie para blazenkow wiec chce dla nich ukwial a reszte czekam na wasze propozycje.

skala sucha czy zywa?? chetnie odkupie od kogos kilka kg

Chlopaki dzieki za pomoc!!

Edytowane przez josetsu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o światło, dałbym świetlówki: 2x niebieska, 1x biała i 1x różowa do podkreślenia barw, widziałem ostatnio taki zestaw na żywo i robi wrażenie :) Z cyrkulacji dwie pompy słabsze, łatwiej ustawić. Z odpieniaczy zastanów się nad jakimś modelem umieszczanym w zbiorniku, Tunze 9002 lub 9004 ewentualnie Hydor SlimSkim 135, zamaskujesz skałą i gitara. Do tego ok. 7-8 kg piasku, z 10 kg skały i będzie dobrze. Każdy na początku planuje "parkę błazenków" a kończy się na stadku różnokolorowych ryb, więc na odpieniaczu bym nie oszczędzał. Jak będziesz miał chwilę wpadnij do Chorzowa, pooglądasz moje zaglonione bajoro :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe tu 4-5 kg tu 10kg kazdy inaczej ale cos sie zapewne wyposrodkuje:)

co do obsady na taki maly zbiornik chce tylko pare blazenkow i krewetki.

zapewne troszke czasu mini i przerzuce sie na cosik wiekszego poki co musze sie pouczyc, poobserwowac. fajnei to wszytsko niby wyglada ale wole zielen slodziakow ale dam szanse solniczce:D

Edytowane przez josetsu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego Resuna to pewnie mógłbym Ci pożyczyć, ale bardziej się skłaniam do rad Mintaja. Zresztą jeśli Cię zaprasza, to korzystaj, a zobaczysz, że w morskim też może być zielono.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do kaskady wrzuć gruz ze skały :) albo watę perlonową (ją trzeba wymieniać co max 2 dni) + ewentualnie purigen

Pawle... 10kg skały do takiego małego zbiornika? :) pewnie się zmieści.... filtracja będzie dobra, ale miejsca będzie za mało.

zrobi się gruzowisko moim zdaniem...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja do Mintaja na bank zajade:) w koncu znamy sie nie od dzis i bierze ode mnie karme do solniczki. Kazde rady sa cenne.

Marzy mi sie cos takiego http://www.akwa-swiat.pl/nasze_realizacje.html akwa nr 1 czyli wlasnie takie pionowe kolumny.

Chlopaki a co do kaskady??

Hej

Nie jestem chłopakiem wiec nie powiem co do kaskady:)

Ale powiem apropo akwarium,które Ci się marzy.

Było małe ale z sumpem i potężnym odpieniaczem jak na takie akwarium.

Wątek na NR:

http://nano-reef.pl/topic/47758-moje-nowe-108l/

Na żywo przepiękne więc tak czy siak polecam sumpa:)

Ja też myślałam "bez jakiś sumpów jest prościej" a okazuje się,że właśnie z sumpem jest wygodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

dałbym albo jedną tunzę 6015, albo 2 koralie 900 jako cyrkulację.

...

Mam w akwarium 60x35x35 dwie Koralie nano 1600 i pralki to one nie robia :/


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie w Katowicach ten sklep jeśli można wiedzieć?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Debory ja też na początku zapierałem się rękami i nogami że nie będę miał sumpa, a skończyło się tym że mam na sprzedaż dwa odpieniacze zewnętrzne i w sumpie schurana. Co do cyrkulacji dałbym klasycznie, czyli dwie ustawione naprzeciw siebie żeby robiły mikro wiry i prądy. Nie przesadź z mocą bo ich nie ustawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shellik o jaki sklep w Katowicach Ci chodzi??

Kolezance dziekuje za link- przeczytaem caly temat i znow sie zalamalem :baby: znam sie na slodziakach i kolejny raz chyba sobie wybije sam z glowy solniczke bo dla mnie zbyt skomplikowana :( Tyle razy gadalem o solniczce z Mintajem i ciagle nie potrafie podjac decyzji. Teraz przegladnalem caly temat ekipy Akwa Swiat gdzie mieli bardzo podobny zbiornik i widzac ile z tym problemow itd masakrycznie mnie to martwi- praca przy zbiorniku, karmienie calego zycia itd.... czasu mi moze na zycie zabraknac ;p

pomocy piszcie co i jak bo uciekne;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie chciałam Cię załamywać;)

Podejmij decyzję sam

No ale cóż...jakby Ci to powiedzieć...karmienia życia nie unikniesz.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oki mozna nakarmic wszytsko kumam ale zeby nie trzeba bylo karmic wszystkiego osobno....

Kurna chatka trzeba sie wybrac na taki ladny zbiornik i popatrzec jak sie nim zajmujecie ktos ma jakas propozycje...do Mintaja na bank wpadne ale moze kto cos jeszcze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam nie będzie tak źle. Stoisz teraz nad przepaścią i czas dać śmiały krok w przód: -) A tak na poważnie to naprawdę niewiele ci brakuje. Masz baniaczek oświetlenie kaskadę więc wystartuj na tym co masz. Potem dokup pudełko przelewowe i dołącz sumpa( musisz mieć wcześniej przygotowane miejsce). Jak zacznie życie wychodzić że skały to stwierdzisz, że to było najlepsze posunięcie. Pamiętaj też, że zanim będziesz miał błazenki czeka Cię 2 miesięczna lektura forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie do wprowadzania zycia do akwa nie spieszy... sprzetu do slodziakow mam sporo bo mam swoj sklep zoo ale z morszczyzna nie mam i nie mialem zamiaru nigdy miec wspolnego...lecz trzeba walczyc z demonami :smiling:

Bardziej martwi mnie obsluga i to ze strace cale zycie... w slodziakach zawsze daje rade w koncu zyje z tego ale solniczka wydaje mi sie czarna magia...wiadomo wszystko na poczatku trzeba sobie poukladac i czytac... lecz tu czytajac musze uzywac slownika bo fachowe skroty i nazwy mnie zabijaja:)

Podsumowujac na dzien dzisiejszy w skladzie akwa, swiatlo, filtr, grzalki tez sa co dalej??

Odpieniacz resun lub jakis podobny w srodku czy obok akwa?? - na sump pewnie przyjdzie czas ale chce przejsc po kolei wszytskie etapy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do minimalnego zestawu na start brakuje Ci :

Wariant ekonomiczny - jednego cylkuratora, soli , SALIMETRA, testów NH4 i no3, żywej skały.

Wariant standard- dodatkowo odpieniacz ( ja bym dał zewnętrzny na trochę większy żeby można go było dać do sumpa np aqua medic blue 1000), piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz morszczaka na podorędziu wiec śmiało do przodu... Żadna lektura nie da Ci tyle , co pogawędka przy piwku z doświadczonym akwarystą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też na początku małem pietra czy ogarnę temat, ale z czasem to mija jak się patrzy na piękną( oczywiście tylko dla mnie) rafę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.

albo czekasz na większy poklask, żeby wystartować :)

albo faktycznie jeszcze nie jesteś gotowy do założenia baniaka...

zanim zaczniesz karmić korale - minie ze 2 miesiące. W międzyczasie poczytasz, pogadasz z ludźmi.

Nie jest prawdą, że przy baniaku trzeba spędzać 36/24h

Zapraszam do mojego wątku - lecz ostrzegam... zawarte są tam MOJE przemyślenia i nie gwarantuję Ci, że u Ciebie się to sprawdzi.

Musisz sam wypracować sobie system prowadzenia.

na moje oko dzisiaj masz 3 możliwości:

1. iść na żywioł z tym co masz - czytać, obserwować, pytać

2. poczekać kilka miesięcy - w międzyczasie poszukać tanich rzeczy na targowisku, czytać, gadać z ludźmi

3. odpuścić - zamknąć forum z morszczyzną i zająć się malawi :D :D :D


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.