Skocz do zawartości
p@weł

rury miedziane w piwnicy z sumpem a woda morska

Rekomendowane odpowiedzi

temat taki bo mam obawy odnośnie sumpa który stoi w piwnicy gdzie jest cała instalacja od co2 a sump ma około 600l i parowanie sól,czy te rury miedziane sie nie rozlecą?po pewnym czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czasem nawet dobra wentylacja nie wystarczy, miedź i tak pokryje patyna.

cyt. Wikipedia: "Patyna, śniedź, grynszpan szlachetny – produkt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu. Powierzchniowa warstwa patyny tworzy powłokę koloru od jasnozielonego do szarozielonego"

O rury bym się nie martwil w moim mieście rodzinnym jest galeria handlowa której elewacja została zrobiona z płyt miedzianych gr. 3 mm. ma już coś koło 5 lat i mimo wpływu warunków atmosferycznych słabo pokrywa się patynom a takie bylo założenie projektanta aby wydobyć z miedzi wspaniały efekt wizualny.

Tak więc uważam że do rozpadu rur długa droga.

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

długa droga tzn.?rury od instalacij co2 nie mają 3mm raczej chyba,nie jestem hydraulikiem ale tak mi sie wydaje.nie wiem czy jestem sam na forum borykający sie z takim problemem czy jeszcze ktoś ma podobne obawy.pozdrawiam forumowiczów :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to że przez czas 5 lat na powłoce specjalnie nie powlekanej aby patyna ją pokryła tak słabo się zbiera że do dzisiaj ledwo zauważalny delikatny nalot gdzie niegdzie i jest to elewacja która non stop jest zalewana deszczem, śniegiem i bóg wie czym jeszcze.

Rury do instalacji są zabezpieczane specjalną powłoką i jedyne co to podwyższona wilgotność na nie działa a to za mało aby je tak szybko zniszczyło.

Sądzę że nie masz się czym martwić i prędzej wymienisz je z powodu jakiegoś remontu, bądz wymiany instalacji na nową.

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól z wody nie paruje więc o nią obawiać się nie musisz. Ale patyna faktycznie może się pojawić, zależy do oczywiście też od rozmiaru piwnicy, może wilgoć się rozejdzie. Zawsze możesz też przykryć sump tak bardzo jak się tylko da żeby ograniczyć parowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalcja miedziana =300 lat używalności ,jakieś pytania ? :) Od kiedy sól paruje ?


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sól nie paruje ale tylko w warunkach "idealnych". W realnym świecie z wody unoszą się drobne krople, które osiadają na wszystkim do okoła. Proces ten ułatwia np spienianie wody. Dlatego właśnie nad morzem wiele materiałów szybciej koroduje niż w dużej odległości od morza. Soli a konkretnie chlorków nie potrzeba dużo do wywołania korozji wżerowej miedzi. Wystarczą niewielkie ilości - np lekko słona woda.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jest się czego obawiac.

<p>

  • Klubowicz
  • 255 postów

  • Imię:Przemek
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Szczecin

OFFLINE

Napisano wczoraj, 22:52

Instalcja miedziana =300 lat używalności ,jakieś pytania ? :) Od kiedy sól paruje ?

Na drugie mam akwariarz :) 505996710

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium w piwnicy od paru lat. Na instalacji miedzianej owszem pojawia się delikatny nalot (intensywniejszy niż w innych pomieszczeniach) ale nie jest to jakiś okropny wżer. W piwnicy zrobiłem dodatkową wentylację bo wilgoć mam sporą. Nie wiem na ile to pomaga. U mnie większe problemy są z metalowymi przedmiotami, które rdzewieja bardzo szybko , aniżeli miedzią.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie uchwyty do rur pcv hydrauliki blisko sumpa zeżarte,stąd ten temat odnośnie miedzianych rurek,nie widzi mi sie wymieniać je na plastikowe i na nowo bałagan w piwnicy.masakra.wentylacje zwiększyłem ale niekiedy widze jak po oknie w piwnicy skrapla sie woda.mam nadzieje że przez te rury miedziane nie będe musiał zmieniać biotopu na wody słodkie ameryki południowej heh

Edytowane przez p@weł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już skorodowane to warto wymienić. Jeżeli nie może warto je zaizolować takimi specjalnymi piankami nakładanymi na rury.

300l żywotności to w reklamach producentów albo dla grubościennych rur. Rury od wody i wszelkich drobinek wewnątrz nich powoli się ścierają,

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jest się czego obawiac.

<p>

  • Klubowicz
  • 255 postów

  • Imię:Przemek
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Szczecin

OFFLINE

Napisano wczoraj, 22:52

Instalcja miedziana =300 lat używalności ,jakieś pytania ? :) Od kiedy sól paruje ?

Na drugie mam akwariarz :) 505996710

Moim zdaniem nie . Dla pewnoći przykryjesz sumpa szybami nakrywowymi .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wżery są małe i trudno je zauważyć, szczególnie jeśli nie wie się nic o korozji i nie ma się doświadczenia. W tym przypadku wżery nie są groźne bo miedź ma małą zdolność do pasywacji i w tych warunkach koroduje równomiernie. Jeśli rury pokrywają się warstwą patyny to nie ma czego się bać. Patyna tworzy szczelną powłokę i spowalnia lub zatrzymuje korozję miedzi. Oczywiście za 100 lat może być problem z tymi rurami ale pewnie tego nie dożyjesz. Patyny nie wolno usuwać bo w ten sposób przyspiesza się przebieg procesów korozyjnych.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie uspokoiłem uffff bo już myślałem o powrocie do słodkiego, dzięki Ci za to.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.