Skocz do zawartości
Juanitka

300l naszej rafki:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :smiling:

po kilku miesięcznej przygodzie z reefmaxem postanowiliśmy założyc w naszym przedszkolu troszkę większe akwarium. Wybór padł na 300l akwarium o wymiarach 120x50x50 (od razu powiem, że szersze nie mogło być ze względu na miejsce jakie miałam do dyspozycji).

Dziekujemy ekipie z Akwa-Marin za założenie hydrauliki i sumpa:)

W przygotowaniach do "odpalenia" całego akwarium brały udział tez nasze przedszkolaki (przyszłe morszczaki :smiling: ). Zreszta sami zobaczcie - starałam sięwytłumaczyć im na czym polega działanie odpieniacza, oraz cała mechanika sumpa i obiegu wody...byli bardzo zaciekawieni...

Akwarium: 120x50x50 - 300l

Sump: 70x45x35

Oświetlenie: 4x54W (na razie) świetlówki ATI

1x Actinic

2x Blue Plus

1x Aqua Blue special

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Pompa obiegowa: Aqua Bee 3000lh

Ogrzewanie: grzałka Hydor 300W

Pompy cyrkulacyjne: 2x Tunze 6045

Skała żywa: ok 30kg bo jeszcze dojdzie z reefmaxa

A tutaj krótka relacja z naszego zakładania akwarium:

Hm...sump co to takiego?

oglądamy żywą skałę

skała w akwarium

odmieżamy sól

akwarium posolone i przy niebieskim świetle

sump:

Na razie akwarium sobie dojrzewa (nie bedziemy się z niczym śpieszyc, choc w reefmaxie czekaja juz dwie skały i kilka korali do przeniesienia:))

Edytowane przez Juanitka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh, nic tylko pozazdrościć dzieciakom ;) powodzenia


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, na prawdę super :clapping


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywą skałę? Dzieci? Gołymi rękami? WOW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szczęście...nic się nie stało...trwało to tylko chwilę a dzieciaki wiedzą jak zywa skała wygląda:)

zresztą nie takie rzeczy dotykają... :smiling:

Po prostu :thumbsup::clap::respect:

p.s

jak to dla przedszkola to jak będę w Sączu to się odezwę wcześniej i jakiegoś koralika przywiozę - liczy się idea

Pozdrawiam Daniel

:) zapraszamy oczywiście serdecznie

a tak wygląda akwarium po wysypaniu 27l żywego piasku i 3 tygodniach od odpalenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :thumbup: a co się będzie działo jak będzie już NEMO w akwarium


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

oki - może jakiś wieloszczet być

poza tym wygląda na trochę posuszną skałę :)

...

Znam przedszkolne realia. Niektórzy rodzice są... przewrażliwieni :)

Oczywiście bardzo kibicuję Juanitce i będę śledził wątek, tak jak śledziłem Reefmaxowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna inicjatywa!!!

Jak na razie to wszyscy wszystko niszczą, a tu proszę, coś co pozostanie za zawsze z dziećmi.

" A my to Nemo mamy w przedszkolu"

Świetny pomysł, czy i ja mogę do tego przedszkola???


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilam pierwsze pomiary:

zasolenie 0,25

Ph 8,1

Kh 9,9

Mg 1200

Ca 360

No2 0

Po4 0,01

No3 10

Akwarium sobie dojrzewa, startowalam na soli IO. Pojawily sie juz okrzemki i glony zielone nitkowe na skale i na szybach:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na baniak w przedszkolu czadowy - miny i zaangażowanie dzieciaków bezcenne.

Z tą skałą to faktycznie kolega słusznie radzi - lepiej żeby dzieciaki rączek do żywej nie pchały - nawet nie żeby się coś poważnego miało stać ale jak się trafi jakiś nadgorliwy rodzić i poczyta gdzieś o zagrożeniach (realnych lub nie) to będzie afera.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Pani z dzieciakami wystartują z baniakiem na całego to nic tylko powiedzieć:

"Dziecinnie prosta ta morszczyzna" :thumbsup:

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zrobilam pierwsze pomiary:

zasolenie 0,25

Ph 8,1

Kh 9,9

Mg 1200

Ca 360

No2 0

Po4 0,01

No3 10

Akwarium sobie dojrzewa, startowalam na soli IO. Pojawily sie juz okrzemki i glony zielone nitkowe na skale i na szybach:

Cos malo slona ta woda ;)

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie prawdziwe akwarium :thumbup: Reefmax też był fajny, ale... wiadomo.

Do tej pory o to nie pytałem, ale zaczyna mnie nurtować pewna kwestia: Forsa.

Chciałbym zapytać o źródło finansowania (Twoja kieszeń, sponsorzy, składka rodziców, jakiś fundusz edukacji podwodnej :) itp.

Gdybyś odpowiedziała, że są jakieś skuteczne, systemowe narzędzia, to może warto byłoby propagować szerzej taką ideę. Jak działa finansowanie w trzech pierwszych sposobach - wiem, ale może jest jakiś, o którym nie wiemy.

Nie odpowiadaj jeśli miałoby się to negatywnie odbić na wysokości Waszego budżetu :)

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forsa...na strychu przedszkolnym mozna znalezc mnostwo fajnych rzeczy, starych zabawek w dobrym stanie i nie tylko wiec wtstawilam na allegro i pieniazki sie uzbieraly. Poza tym w cos trzeba zainwestowac: jestesmy jednym przedszkolem, ktore ma akwarium morskie w okolicy: do reefmaa nawet niektorzy rodzice sami sponsorowali korale i rybki tak ich cieszylo to akwarium. Dzieciaki sie przebieraly a rodzice ogladali akwa i tak co rano: a poza tym jak sie chce cos osiagnac to pieniazki sie znajda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki.

Nie chodziło mi o szczegóły, ale bardziej o zarys, czyli: Czy zbieractwo kombinowane, czy np. pełna kwota od ministra :)

Gratuluję efektów, miło się czyta o takich przedsięwzięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minął pierwszy miesiąc naszego akwarium :yes po wizycie w eRybce trafiła do niego ekipa czyszcząca 5 ślimaków Tectus i jeżowiec Diadema oraz jeżowiec Mespilia globulus.

Zrobiłam pierwszą podmiankę i przeniosłam życie i skałę z reefmaxa i tak trafiły do baniaka:

krabik Calcinus elegants + dwa kraby pustelniki z czerwonymi nóżkami:)

ukwiał Entacmaea, który się podzielił jeszcze w reefmaxie

clavularia

sinularia

cladiella

briareum

euphylia

Turbinaria

rurówka

oraz parka Nemo

Clark

Dascyllus aruanus x2

Brzydal

Salarias

Po testach:

zasolenie - 1,024

Ph - 8,1

Kh - 9,3

No2 - 0

Po4 - 0,01

No3 - 10

Ca - 360

Mg - 1200 trochę niskie

Kilka zdjęć całości i niektórych naszych pociech:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała aktualizacja (mam troche problem z ustawieniem aparatu:() zamieszczam trochę zdjęć naszych ulubieńców...w akwarium powoli przybywa życia...staram sie ustabilizować parametry:) dzieci są bardzo zadowolone i potrafią sędzić mnóstwo czasu przy akwarium:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie ocenić twojego odpieniacza ponieważ dopiero powoli wgryzam się w temat sprzętu. Natomiast chętnie dowiem się od ciebie jak sprawuje się twój odpieniacz? Jak z głośnością?


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.