Skocz do zawartości
trike3

Za wysoki Mangez i Wapń

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam problem w swoim akwarium, tzn wydaje mi się że mam :-).

Poziom magnezu i wapnia jest ponad 1500, nie wiem co zrobić żeby zbić w/w bo na tym poziomie to chyba nie jest za dobry dla akwarium,

KH - mam 7.0 ( leje balinga light)

Mg - 1500+ (nie podaje balinga)

Kh - 1500+ (nie podaje Balinga)

Jedyny specyfik jaki podaję to NO3PO4X

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam problem w swoim akwarium, tzn wydaje mi się że mam :-).

Poziom magnezu i wapnia jest ponad 1500, nie wiem co zrobić żeby zbić w/w bo na tym poziomie to chyba nie jest za dobry dla akwarium,

KH - mam 7.0 ( leje balinga light)

Mg - 1500+ (nie podaje balinga)

Kh - 1500+ (nie podaje Balinga)

Jedyny specyfik jaki podaję to NO3PO4X

Pozdrawiam Marcin

Witam chyba kolega coś poknocił z tym kh proponuje jeszcze raz sprawdzić i wtedy edytować posta

Pozdrawiam

Witek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie coś masz pomylone Mg może być >1500, ale Ca>1500 to już nie, chyba że 500.

Podaj jeszcze zasolenie i jakimi testami było robione.

I najlepiej jakbyś wpadł do kogoś z próbką wody i sprawdził na innych testach.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie coś masz pomylone Mg może być >1500, ale Ca>1500 to już nie, chyba że 500.

Podaj jeszcze zasolenie i jakimi testami było robione.

I najlepiej jakbyś wpadł do kogoś z próbką wody i sprawdził na innych testach.

No dokładnie, testy mogą zawyżać.

A jak chcesz zbić to zależy jakie masz korale. Jak masz miękasy ( z tego copamiętam to kiedyśmiałeś ) to podmianki na ubogiej soli i tyle.

A jak przybyły jakieś SPSy czy twarde LPSy to z czasem samo zejdzie.

Oprócz testów ważne jest jeszcze przy jakim zasoleniu robiłeś testy :)

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak to trzecie(lub drugie :) to wapń to niezła masakra :/. Chyba jednak czeski błąd :)


Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH podałem prawidłowo, ale faktycznie walnąłem się z CA, poprostu jest poza skala.

Testy Saliferta

Pozdrawiam.


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem to samo przy soli Blue....... Mg 1800

zmierz dokładnie ile masz dodając drugą strzykawkę płynu

Edytowane przez olecha7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś Ca na "trybie oszczędnym"? Zobacz co Ci wyjdzie.


Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zbić Ca i Mg to weź zrób parę podmian na ubogiej soli, ale jak tego nie odczuwają korale to ja bym zostawił.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem, przed podmianą Mg 1850, Ca 540, KH 8,9

wspomne, że zbiornik ReefMax z wyciętym panelem, stoi 9 miesięcy, zwierzęta to slimaki, krab czerwononogi, 2 błazny i aktualnie 3 montipory digitata

po podmianie z pomocą Turborower2000 :thumbup: spadło do Mg 1580 Ca 470, zaczęło się znowu poprawiać, więc kolejna planowana podmiana na wodzie z Acropory bo bliżej, miała załatwić sprawę, lecz woda miała za niskie zasolenie, które po podniesieniu Red Sea Pro Salt, wymiana 35litrów spowodowała KH 10,5 Ca 540 Mg1770

i co dalej jak podmiany raz lepsze raz gorsze

Montipory mi brązowieją , zoantusy od kilku tygodni się nie otwierają, babilonia nie wychodzi z muszli

jak inaczej zbić Mg?? tylko podmianą, a dochodze do wniosku że moja sól jest bogatsza niż to co jest na opakowaniu (1340)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ph i gęstość?


Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup ubogą sól,magnez wysoki nie robi krzywdy koralom pozostałe jeżeli nie są stabilne już tak ,głównie kh,za brązy odpowiadają wysokie no3 i po4 to tak w skrócie.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH zależy od pory dnia ale między 7 a 8, a gęstość??wybacz ale jaka gęstość??

zasolenie aktualnie 1022

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4 nie wykrywalne, testy salifert

myśle o podmianie z poprzedniego źródła bądź o chwilowej zmianie soli na ubogą

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemow do rozwiązania może być sporo ,w saliferta przy po4 bym nie wierzył,czym mierzysz zasolenie?,jak przesolisz wodę do podmian to parametry również mogą polecieć w góre i korale mogą się tak zachowywać jak opisujesz.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Areometr, staram się nie przedobrzyć z zasoleniem, po ostatniej podmianie było na styku z niedosoleniem

a z parametrami od jakiegos czasu sie bujam dlatego życia nie mogę wprowadzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

pH zależy od pory dnia ale między 7 a 8, a gęstość??wybacz ale jaka gęstość??

zasolenie aktualnie 1022

1.022 kg/dm^3 to jest właśnie gęstość wody. Gęstość wody rośnie wraz ze wzrostem zasolenia i między innymi na tej podstawie można zmierzyć zasolenie. Wraz ze wzrostem zasolenia rosną stężenia wszystkich związków wchodzących w skład wody morskiej. Związki te muszą być jednak w odpowiednich proporcjach - tak jak jest w naturze.

Sprawdź aerometr. Aerometry szczególnie "spławikowe" często oszukują. Lepsze są "uchylne". A najlepsze są refraktometry mierzące zasolenie na podstawie "załamania światła" na warstwie wody...

Jeżeli masz wodę o gęstości 1.022 to kH = 7 jest ok.

Mg powinno być ok 1100 mg/l a Ca ok 370 mg/l.

Nie ma takiej mozliwości żeby akwarium morskim stężenie wapnia i magnezu wzrosło tak bardzo "samo z siebie". Trzeba nasypać bardzo dużo soli żeby tak mocno "podnieść" te parametry. Albo było coś dolane, albo był podłączony reaktor albo coś się rozpuszcza w wodzie - ale jeśli w akwarium jest tylko żywa skała to nie ma takiej możliwości.

Sprawdź aerometr, zrób podmianę. Nic więcej nie kombinuj. Nie da się za pomocą innych metod niż czas i podmiana obniżyć stężenia Ca i Mg.

Co do testów to one nie muszą być wcale bardzo precyzyjne. Jeżeli test - np na PO4 pokazuje że PO4 jest wykrywalne to znaczy że trzeba wymienić adsorbent PO4 i to wystarczy. Zawsze przy pomiarach trzeba mieć świadomość co się mierzy. Pomiary niskich stężeń jakielkolwiek substancji zawsze będą obarczone dużym błędem.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odpisać za Szarwi.

Problem polegał na błędzie pomiaru zasolenia.

Spławik zaniżał o 4 stopnie, a zasolenie staraliśmy się utrzymać w okolicach 1.024więc było +4.

Problem został rozwiązany :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest jeszcze z mierzeniem pH:

"pH zależy od pory dnia ale między 7 a 8"

To troche spora rozbieznosc i ta informacja jest tak samo wiarygodna jak poziom PO4 :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.