Skocz do zawartości
inmar

Brak odpieniania

Rekomendowane odpowiedzi

Z tematem rozpocząłem na drugim forum,ale chciałbym podyskutować także tutaj.Wkleję moje wypowiedzi.Czekam na jakieś teorie.

"Zastanawiam się co może być przyczyną słabego odpieniania odpieniacza.Jedna z opcji to woda jest czysta i nie ma co odpieniać,ale jeśli NO3 jest w okolicach 12 to czy możemy mówić,że mamy czystą wodę ? Przegrywam też z fosforanami pomimo Rowy i PO4x4 w systemie PO4 w granicach 0,08.Redox mam około 450 i odkąd używam innej soli niż IO to spada mi on nie niżej niż o 20 gdzie przy IO spadało do 250.Próbowałem różnych regulacji pienidła,ale efekt żaden,dziś go wyjąłem,rozebrałem i gruntownie umyłem wraz z pompą.

Co jeszcze może powodować spadek odpieniania,węgiel,rowa,wata,polimery, ? Te ostatnie podobno tylko przy ich starcie.

Dla eksperymentu od wczoraj zwiększyłem karmienie o kilka kostek dziennie,zobaczymy różnice.

Ps.Czy stopień zasolenia też może wpłynąć na odpienienie ? Czy wlewane codziennie preparaty ? "

"Widać,że odpieniacz pracuje dobrze,w kolumnie białe mleko a jak zechcę to w w rurze kubka mogę mieć sztywną pianę tylko co z tego jak na tym się kończy.By coś wywalił do kubka to muszę na mokro go ustawić wtedy w trzy dni potrafi się uzbierać 2-3 cm żółtej cieczy.

Miałem ustawiony teleskop na samym dole,teraz mam na górze,ale bez różnicy to dla niego.Teraz po umyciu pewnie zejdzie mu kilka dni do prawidłowej pracy,ale ja pisząc o tym problemie bardziej myślałem czy jakieś dodatki do wody nie powodują takiego stanu.

Co ląduje w akwarium codziennie to płukane mrożonki 3 x rano i wieczorem,kilka kropli żelaza,jodu,floru,potasu,coral snow z KZ ,do tego Coral Colors ABCD z RS.Raz lub dwa razy w tygodniu moczę mrożonki w preparacie czosnkowym Garlic z Microbe-Lift i w Lipovicie z Tropic Marin.

W systemie ciągle jest 500ml Rowy,1000ml polimerów XL,500ml węgla teraz z FM a wcześniej z AM i ostatnio dołożyłem 250ml PO4X4.W sumpie jest też wata wymieniana co 2-3 dni.Jakiś czas temu zwiększyłem obieg do 9000L/h.Miałem problem z reflaktometrem więc od bardzo dawna moje zasolenie zamiast 1.025 było 1.019,może woda była za słodka ? Od jakiegoś czasu podmiana wody co tydzień po 110-140 litrów na soli RS.Kilka miesięcy nie lałem żadnych bakterii,ale od jakichś dwóch miesięcy podaję Biogro co 1-2 tygodnie po 50ml.

To chyba wszystko."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

garlic potrafi wyeliminowac zbijanie piany nawet na tydzien. U mnie wystarczyla jedna kropla czosnkowego soku do przeplukanych mrozonek. Moczylem jakies pol godziny. Po dodaniu odpieniacz usiadl na tydzien


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie,lejesz i masz za duzo rzeczy na raz i ktorys z tych elementow spowalnia odpienianie...Nie wiem czy lejesz vodke,ale ja bym wywalil te wszystkie adsorbenty i pojechal na vodce...Moze masz tez za czysta wode...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódki próbowałem kilka miesięcy,potem jakiś czas VSV,ale u mnie nie chciało zaskoczyć.Wiem,że leję dużo,ale takie są potrzeby zbiornika.Potas mi mocno spada,jod leję na podbicie koloru acropor,tak samo z żelazem.ABCD z RS dopiero leję od dwóch tygodni więc tu nie ma problemu.Czy woda może być czysta przy NO3-12 a PO4-0,08 ?

Pierwszym eksperymentem będzie ostawienie czosnku i lipovitu.

W erybce jest jakiś preparat,chyba z FM na polepszenie odpieniania,ciekawe co to jest i jak działa,tak tylko z ciekawości się zastanawiam bo raczej wolę znaleźć przyczynę u siebie bez tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj preparatu na polepszenie odpieniania tylko wyeliminuj przyczyne słabego. Mi BK 250 przy obsadzie mniejszej o połowe i parametrach zerowych (PO4 NO3) wywala prawie 1/3 kubka smoły na tydzień, u Ciebie powinno być więcej. Darecy dał Ci już wskazówki, spróbuj odstawić te preparaty.

edit

Mrożonki oraz żelazo,jod,fluor,potas,coral snow z KZ stosuje więc to raczej nie jest powodem Twoich problemów.

Edytowane przez PokerFace (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim KORAL jest artykuł o odpieniaczach i napisali że praca odpieniacza zależy również od zasolenia, czym większe tym lepiej.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek nie obraz sie ale z twoich ponad 8000 postow polowa jest o twoich problemach w baniaku , przez tyle lat sie dalej nie nauczyles zeby nie lac co popadnie tylko trzymac sie jednej metody , masz mega pienidlo a do tego rowe , pellety i po4x4 h......j wie co jeszcze i do tego lejesz pol chemii ze sklepu , po co trzymaj sie jednej metody i bedzie git , masz wysokie no3 , jak je zbijesz to pellety pomoga Ci je utrzymac , same moim zdaniem ich nie zbija , rowa powinna wyklepac po4 jak sie patrzy a u Ciebie piszesz ze dalej 0,08 ?? cos jest nie tak , przemysl ta filtracje i to co dozujesz do baniaka , no3 masz wysokie bo moze pod skalami gromadzi Ci sie syf , ja po zmianie pienidla w pierwszym baniaku przy 6 pokolcach ( malych ) w 300 l mialem niewykrywalne no3 a po4 bylo 0.02 , u Ciebie pieni monstrum moim zdaniem i to podstawa filtracji , wiec przemysl co dozujesz do akwa , przejdz na jedna z metod i lej produkty jednej firmy, jechales tylko na AF i bylo ok teraz widze ze dodajesz jeszcze i KZ i FM i jeszcze piernik wie co i dlatego nie idzie si epolapac o co chodzi , Marek masz super baniak ale wez na luz i na spokojnie go prowadz , nic na sile , po tylu latach powiniennes wiedziec dlaczego cos jest nie tak , 3mam kciuki zeby wszystko w baniaku bylo ok ale strzel sobie dzis 100 ml na wstrzymanie i pomysl doklanie co jak :) pozdawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek nie obraz sie ale z twoich ponad 8000 postow polowa jest o twoich problemach w baniaku , przez tyle lat sie dalej nie nauczyles zeby nie lac co popadnie tylko trzymac sie jednej metody , masz mega pienidlo a do tego rowe , pellety i po4x4 h......j wie co jeszcze i do tego lejesz pol chemii ze sklepu , po co trzymaj sie jednej metody i bedzie git , masz wysokie no3 , jak je zbijesz to pellety pomoga Ci je utrzymac , same moim zdaniem ich nie zbija , rowa powinna wyklepac po4 jak sie patrzy a u Ciebie piszesz ze dalej 0,08 ?? cos jest nie tak , przemysl ta filtracje i to co dozujesz do baniaka , no3 masz wysokie bo moze pod skalami gromadzi Ci sie syf , ja po zmianie pienidla w pierwszym baniaku przy 6 pokolcach ( malych ) w 300 l mialem niewykrywalne no3 a po4 bylo 0.02 , u Ciebie pieni monstrum moim zdaniem i to podstawa filtracji , wiec przemysl co dozujesz do akwa , przejdz na jedna z metod i lej produkty jednej firmy, jechales tylko na AF i bylo ok teraz widze ze dodajesz jeszcze i KZ i FM i jeszcze piernik wie co i dlatego nie idzie si epolapac o co chodzi , Marek masz super baniak ale wez na luz i na spokojnie go prowadz , nic na sile , po tylu latach powiniennes wiedziec dlaczego cos jest nie tak , 3mam kciuki zeby wszystko w baniaku bylo ok ale strzel sobie dzis 100 ml na wstrzymanie i pomysl doklanie co jak :) pozdawiam

Próbowałes ustawić na mokro i zostawic tak przez minimum miesiąc?

Próbowałem i tak i tak,najczęściej właśnie na mokro.Kuba,wiem,że mam pienidło duże,ale napisałem posta bo właśnie jest jakiś problem i trzeba to wyjaśnić.Co do preparatów to chyba każdy je leje,czy jod lub potas jest z AF,KZ czy RS to chyba bez różnicy.Najważniejszą linią jest u mnie aktualnie RS zaczynając od soli następnie pokarmy,witaminy i aminokwasy.Podaję te preparaty w dawkach 1/4 zalecanej przez producenta.Jak widać po koralach pasuje im to.

Problem z NO3,PO4 i odpienianiem jest od miesięcy,ale dopiero teraz postanowiłem napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z NO3,PO4 i odpienianiem jest od miesięcy,ale dopiero teraz postanowiłem napisać.

Marek, a nie upatrujesz czasem winy w tym że wyciągnąłeś Siproax ?

Jak na Twój litraż masz bardzo mało skały, wiesz o tym, siporax jest dobrą powierzchnią dla bakterii, właśnie w akwariach gdzie jest mało skały, czy to nie tu tkwi problem że system sam tego nie może przerobić ?


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Historię z wyciągnięciem Siporaxu przerabiał kiedyś Roman...myślę, że mógłby powiedzieć czego nie powinno się robić i co się potem z baniakiem dzieje. Nie chcę się za niego wypowiadać ale wiem, że po wyjęciu było krucho u niego z baniakiem.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporaxu to już nie mam chyba z rok lub więcej.Tutaj wybitnie jest problem z odpienianiem a raczej z jego brakiem,przecież przy tej maszynie co mam powinno być super a nie jest.Od dawna nie mam nic w kubku oprócz żółtego płynu i tu bym się skupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem i tak i tak,najczęściej właśnie na mokro.Kuba,wiem,że mam pienidło duże,ale napisałem posta bo właśnie jest jakiś problem i trzeba to wyjaśnić.Co do preparatów to chyba każdy je leje,czy jod lub potas jest z AF,KZ czy RS to chyba bez różnicy.Najważniejszą linią jest u mnie aktualnie RS zaczynając od soli następnie pokarmy,witaminy i aminokwasy.Podaję te preparaty w dawkach 1/4 zalecanej przez producenta.Jak widać po koralach pasuje im to.

Problem z NO3,PO4 i odpienianiem jest od miesięcy,ale dopiero teraz postanowiłem napisać.

Marku ja wiem ze wiele osob leje preparaty roznych firm jednoczesnie , chodzi mi wylacznie o to ze jak jest jakis problem a masz produkty jednej firmy to mozna napisac do producenta a on zawsze pomoze , jak jest kilka roznych to juz ciezko bo jeden zwali na drugiego :( Marku tak jak napisalem pomalu i do przodu , wyeliminuj przyczyny po4 o no3 a bedzie git , przedmuchaj skaly , ogranicz karmienie i lanie innych badziewi , do akwa , i zobacz co i jak , nigdy nie mialem pellet ale jak napisalem wyzej moim zdaniem bardziej utrzymaja wynik niz go drastycznie zbija w dol :( Twoj odpieniacz jest mega wydajny , wiec podjedz do jakiegokolwiek sklepu i zrob testy u nich moze cos jest nie tak ???

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jak to problem z odpieniaczem?Może jak masz inny to załącz i zobacz czy będzie to samo...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qba25 - pozwolę się nie zgodzić w kwestii Pelletek - one naprawdę dobrze zbijają i utrzymują NO3 na poziomie zbliżonym do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qba25 - pozwolę się nie zgodzić w kwestii Pelletek - one naprawdę dobrze zbijają i utrzymują NO3 na poziomie zbliżonym do zera.

dlatego napisalem ze nie mialem nigdy pellet wiec moim zdaniem bardziej utrzymuja niz zbijaja ale moge sie mylic :( chodzi mi o to ze u Marka jest bardzo duzo sposobow na raz i nie wiadomo co i jak ? pienidlo jest kosmos wiec to nie tu problem

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może wszechmocny z góry patrzy i pamięta cuda z poprzednim używanym sprzętem, który także nie pienił :)

Dobra mniejsza o to

Ale tak - skoro odpieniacz wyrzuca m.in bakterie to skoro Twój nie wyrzuca to pewnie nie masz tego dużo w wodzie - taka hipoteza. Tak więc dlaczego nie masz za dużo bakterii w wodzie? A no może przez czosnek? Czosnek ma właściwości lecznicze - nie jestem ściśle w temacie ale pewnie bakterie tłucze dosyć skutecznie. Jod to samo służy do odkażania i pewnie kilka specyfików, które lejesz.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral Snow także obniża ilość bakterii mimo iż jego zastosowanie jest trochę inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Marku proponuję Ci się ogarnąć bo jak pamiętam to na początku wszystko chwalisz a po paru miesiącach sprzedajesz bo sprzęt jest do d..y. Nikt Ci nie pomoże jak zmieniasz co 3-4 miesiace jakiś sprzęt lub co chwile coś dolewasz kombinujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem z sumpa watę i węgiel,podałem po 100ml Biogro,zaprzestaję podawać Lipovit,czosnek.coral snow i jod.Tak zostawię na około 2 tygodnie i zobaczymy czy będą zmiany,podaję też więcej mrożonek.Zastanawiam się jeszcze,czy coś z samą wodą jest nie tak,jakieś "prądy błądzące" ,napięcia powierzchniowe czy inne UFO.Wczoraj też zamieniłem grzałki bo zauważyłem w środku pocenie się.Mam też w sumpie podłączone uziemienie z Vertexa.Czasem też myślę o zmniejszeniu cyrkulacji bo mi często zamiata piaskiem,pływające drobinki pyłu też mogą być powodem siadania odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, po pierwsze masz bardzo dużo ryb i w tym pokolców które niesamowicie paskudzą, po drugie co chwile coś zmieniasz. Zdecyduj się na jedne bakterie i je stosuj, bo jak co chwile będziesz zmieniał to nic z tego nie będzie bo wpuszczając inne szczepy musi trochę wody upłynąć aż te mocniejsze wybiją te słabsze i wtedy zadziała. Dopiero co zmieniłeś światełko i to też na pewno wpływa na twój baniak.

Temu baniakowi przydało by się tak z pół roku spokoju.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 2 tygodnie przerwy od wszystkiego do strasznie mało jak dla mnie i pewnie zrobiłbym tak jak napisał Yarcio

Temu baniakowi przydało by się tak z pół roku spokoju.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o braku odpieniania a Koledzy o preparatach.Trzeba by prześledzić mój wątek bo co chwilę niczego nie zmieniam,tyko tak się wydaje.Bakterii jeśli dobrze pamiętam nie lałem z rok,jedną chwilę był zeoback,ale na tym koniec,teraz postawiłem na Biogro.To źle,że uzupełniam składniki w wodzie lejąc potas,jod i inne uzupełniające ? Nie wiem czy mam aż tak dużo ryb,uważam,że nie bo oprócz kilku dużych pokolców reszta to drobnica a jeśli nawet to tym bardziej powinna być smoła w kubku.

Zapytałem w temacie co może być przyczyną braku odpieniania i idąc dalej tą drogą zastanawiam się czy niektóre mrożonki mogą być przyczyną bo przy karmieniu widać,że odpieniacz siada.Zastanawiałem się,które wyeliminować.Standardowo codziennie podaję mieszankę kryla grubego,drobnego,lasonogi,solowiec,co jakiś czas ikra homara,czerwony i zielony plankton,unimix.Wszystkie kostki mam pomieszane w jednym pudełku i wybieram za każdym razem różne,taki sposób karmienia mam już z starego zbiornika.Panowie,dyskusja nadal mile widziana,każdy post czytam i zastanawiam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.