Skocz do zawartości
Artur___

glut bakteryjny, wysokie NO3, cyjano, utrata tkanki - proszę o rady

Rekomendowane odpowiedzi

jako, że systematycznie raz do roku w grudniu dopada mnie klęska, tak i teraz nie mogło być inaczej :/

-od jakiegoś czasu (sam nie wiem od jakiego) lecą mi korale od dołu, na początku delikatnie traciły tkankę, co zrzuciłem na karb braku światła, obecnie wygląda to już nieco gorzej - dzieje się to u seriatopor i sthylopor, akry i motipory są ok

-do tego wszystkiego mam inwazję bakteryjnego gluta

-a na domiar złego NO3 na poziomie 25ppm (skok z 2,5 w ciągu dwóch tygodni)

-i zaczęło mi siadać cyjano :/

Jako powody powyższego stawiam na:

-jakieś dwa tygodnie temu miałem przyjemność przebadać sobie wodę dużą hanką, no i wyszło NO - 2,5 i PO4 - 0,09. W następstwie tego wymieniony został pochłaniacz PO4 (Seachem PhosGuard - 120ml)

-kolejną przyczyną (bardziej prawdopodobną) skoku parametrów mogło być przedmuchanie skały w ubiegłą niedzielę, wprawdzie tragedii nie było, ale coś tam z niej wydmuchałem

Parametry na dzień wczorajszy to:

NO3 - 25ppm

PO4 - praktycznie niewykrywalne salifertem (na wszelki wypadek, wlałem tez czystą wodę do drugiej próbówki [bez reagentów] i choć woda testowana nie miała zabarwienia niebieskiego, to w porównaniu z czystą wodą różnica jednak była, nie był to może błękicik, ale jakby woda było bardziej mętna, zszarzała)

Mg - 1300

Ca - 450

KH ~ 7

K - 410

J - 0 - 0,2

Akwarium 200l

odpieniacz Coral tool z pompą NJ 2500 ze stuningowaną igiełką

cyrkulacja JVP 3000l + Jebao WP-25 8000l

światło 4x39W + ~50W led

karmienie 4 kostki mrożonek dziennie, w tym jedna dla korali

mikro i amino z Red Sea Color - 6 preparatów

i do tego wódeczka, pół nakrętki

-zrobiłem juz dodatkową podmiankę

-ustawiłem odpieniacz na mokro

-i (chyba trochę bezsensownie) zacząłem aplikować ozon w delikatnych dawkach, a florę bakteryjną uzupełniać probidio

jakieś sugestie, rady?

thumb_seriatopora.jpg

thumb_sthylopora.jpg

thumb_glut_1.jpg

thumb_glut_2.jpg

thumb_NO3.jpg

thumb_cyjano.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miales b. dobry stosunek NO3 do PO4.

Tego PO4 0,09 sie wystraszyles i zbiles (zbyt szybko) adsorberem, zamiast powolutku dodawac np: wodke, zeby jednoczesnie zmniejszyc NO3 (choc byl dobry).

Obecny wysoki wzrost NO3 jest juz spowodowany skutkami szybkiego zbicia PO4.

Pozostale parametry masz wzorcowe.

Schodzenie tkanki moze byc spowodowane zaciemnieniem korali w dolnych partiach lub przynajmniej jej oslabieniem. Potem wystarcza jakikolwiek szybki skok jakiegos parametru.

Z ozonem spokojnie, ale napewno sam wiesz.

Natomiast teraz, bez PO4, trudno bedzie zagospodarowac to NO3.

Glutow tak duzo nie widac. Moze masz na mysli cyano i dino ? Te na Montiporze wygladaja, jakby koral sie "slinil" po skaleczeniu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawiałbym jednak na bakterie, najwięcej ich siedzi na obumarłych częściach korala przy podstawie (na fotkach tego nie widać), w akcie desperacji wyciągam je pensetą, są na tyle zwarte, że bez gwałtownych ruchów da się to zrobić

tylko pytanie jak to teraz wszystko ogarnąć? przeczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozon+bakterie? Ogólnie to wygląda po prostu na zachwianie parametrów. 25ppm No3 to z "lekka" za dużo. No i ta "połowa nakrętki" musisz mieć niezła wprawę w nalewaniu, żeby zawsze tyle samo nalać. Nie masz strzykawki, żeby dokładnie odmierzyć i zaaplikować etanol?

Edytowane przez BYNT (wyświetl historię edycji)

Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zdaję sobie sprawę, że bakterie z ozonem się wykluczają, ale mój przewrotny tok rozumowania to wybić nadmiar bakterii (gluty) i uzupełnić je następnie innymi proponowanymi przez producentów. Obawiam się, że jeżeli nie dołożę bakterii po ozonowaniu to NO3 mi jeszcze bardziej skoczy.

A co do nakrętki to napisałem, że pół, ponieważ mam na buteleczce taką mniej więcej wielkości połowy zwykłej i dozuję zawsze pełną, czyli mniej więcej tyle samo, czy to będzie ~ 3,2ml, czy 3.4ml to myślę, że nie ma większego znaczenia (zwłaszcza, że bywało wcześniej przy delikatnych skokach parametrów, że odrobinę zwiększałem dawkę i parametry wracały do normy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seriatopora i sthylopora jak nie mają dostępu do światła, stają się białe te typy tak mają, to coś białego na koralach przypomina mi pajęczynę choć mogę być w błędzie, po co dałeś ozon??????? dla mnie wszystkie problemy w twoim baniaku wynikają z tego że zbyt często ingerujesz w baniak i dodajesz niepotrzebne rzeczy.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na moje oko to mi wygląda na 2,5 mg/l NO3 a nie na 25 mg/l NO3.

Przeczytaj instrukcję so testu. Jeżeli patrzysz "z boku" na zlewkę to wynik dzielisz przez 10.

Moim zdaniem masz za niskie NO3 w stosunku do PO4. Podnieś NO3...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja ingerencja to wymiana absorbera i przedmuchanie skały, to raczej zabiegi pielęgnacyjne ;)

ozon podaję od trzech dni 2x dziennie po 10 minut w dawce 15mg (znaczy się 15 jest ustawione na ozonatorze, czyli po środku skali :) )

z tym dzieleniem wyniku to w moim przypadku chyba tak nie będzie, przy poprzednim pomiarze (kiedy NO3 było na poziomie 2,5) również sprawdzałem próbkę pod kątem (patrząc od góry praktycznie nic nie było widać) a następnie pomiar na dużej hance pokazał również 2,5 (a dokładnie 2,65) - od tamtej pory barwa próbki jest zdecydowanie intensywniejsza.

to, że zaliczyłem wtopę nie ulega wątpliwości, podpowiedzcie jak teraz z niej wybrnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemów ciąg dalszy :)

wprawdzie nie widzę na razie aby odbijało się to na zdrowiu korali, no ale sobotni pomiar parametrów na dużej hance jest dla mnie zatrważający

NO3 - 0

PO4 - 0,35

normalną czynnością byłoby wymienić abrsorber fosforanów, ale patrząc na moje powyższe działania i ich skutki, aż mnie strach ogarnia :)

mam też pytanie odnośnie pelet (XL),

chciałbym uruchomić ich złoże, tylko nie bardzo wiem w którym momencie,

zbić najpierw PO4 do akceptowalnego poziomu i zacząć po troszkę dokładać pelety?

a wódka którą teraz leję? co z nią? - zacząć zmniejszać dawkę wraz z dokładaniem pelet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie ma czegoś takiego jak "absorber fosforanów". Są za to absorbery promieniowania elektromagnetycznego.

Są adsorbenty fosforanów.

Nie dziwi mnie to że rosną ci cyjano. Masz wysokie fosforany i niskie azotany. Cyjano mogą asymilować azot z postaci cząsteczkowej N2. Mają więc praktycznie nieograniczony dostęp do azotu. Fosforanów też im nie brakuje. Jeżeli więc w akwarium są wszystkie mikroelementy potrzebne im do wzrostu to cyjano będą rosły.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor zdaję sobie sprawę z błędu w nazewnictwie (zresztą poruszasz ten temat w niepierwszym wątku :) ) ale tak się jakoś utarło z tą nazwą i wszyscy wiedzą o co chodzi ;)

na wstrzymanie już sobie wziąłem, to sa raczej plany przyszłościowe o których myślę już od jakiegoś czasu

a nadzień dzisiejszy? podmiana PhosGuard'u?

złoże wymieniane było miesiąc temu przy stężeniu PO4 na poziomie 0,09ppm - trochę to dziwne :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości

Przyklad mój - zbyt szybkie podbicie Kh w konsekwencji utrata tkanki korali, uwstecznienie zoantusów, dino i cyjano, minęlo 4 miesiące zbiornik nadal sie regeneruje. (Montipora zielona nadal jest brązowa, ale przyrosty centymetrowe ma bladozielone). Jest lepiej po zwiększeniu cyrkulacji, nie przedobrzaniu z dodatkami. Skałę osobiście przedmuchuje co tydzień i moje zwierzaki to lubią :thumbup:

więc najważniejsze pośpiech nic CI nie pomoże tylko zaburzy środowisko, a potem miesiące odzyskiwania strat.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.