Skocz do zawartości
mikson75

jakie korale przy dzieciach bezpieczne

Rekomendowane odpowiedzi

witam

wiem że temat wałkowany wiele razy , mam jednak nadzieję że koledzy pomogą stworzyć bezpieczną listę korali bezpiecznych i łatwych w prowadzeniu żeby maksymalnie obniżyć ryzyko zatrucia lub przeniknięcia toksyn ewentualnych ze zbiornika do środowiska domowego przez powietrze, wodę rękę etc

czy każde zoa jest bezpieczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej korale nie będą bezpieczne przy dzieciach ;-) Tyle jest chemii szkodliwej w domu, że ja bym się akwarium nie przejmował, chyba że bedziesz uczyl dzieci dzielić korale.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dzieci, to akurat z zoanthusow moglbys zrezygnowac. Jest pelno innych korali. :animier:

Jesli nie beda wkladac rak do akwarium, to reszta nie jest taka zla.

Dostep do szafki pod akwarium powinien byc tez utrudniony (prad itp.).

Ps: "bezpiecznych" korali jest pare tysiecy. Ja sie pisania listy nie podejmuje. :secret:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystkie korale posiadają jakieś toksyny. W walce o przetrwanie korale walczą ze sobą między innymi przy pomocy chemii.

Samoistnie nic ze środowiska wodnego (akwarium) do środowiska domowego nie powinno się dostać.

Natomiast należy tak zabezpieczyć akwarium żeby dzieci nie mogły bez kontroli w nim mieszać ze względu na ich bezpieczeństwo jak i zwierzaków.

Znane były już przypadki że dzieci nakarmiły rybki ziemniakami z sosem, czy wlały do zbiornika butelkę denaturatu.

Koral jak nie będziesz go chciał zjeść to Ci nie zaszkodzi. Są oczywiście wyjątki w postaci pewnych wyjątkowo toksycznych grzybów ale to już na pewno wiesz jakich i jak sobie nimi zaszkodzić


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bau- z tym denaturatem to chyba przesadziles. Za takie cos to kara wiezienia dla rodzicow. Pomijajac akwarium, to co takiego mialoby robic w rekach dziecka?

Anyway- dobrze zabezpieczona szafka oraz brak bezposredniego kontaktu z woda ze zbiornika, dobrze wietrzone pomieszczenie, oraz przede wszystkim higiena wlasciciela (grzebiacego w zbiorniku) I nie powinno byc zadnych problemow. Teraz ewentualnie mozesz poszperac, ktorych korali nie wkladac, a nie ktore mozna ;)...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bau- z tym denaturatem to chyba przesadziles. Za takie cos to kara wiezienia dla rodzicow. Pomijajac akwarium, to co takiego mialoby robic w rekach dziecka?

Anyway- dobrze zabezpieczona szafka oraz brak bezposredniego kontaktu z woda ze zbiornika, dobrze wietrzone pomieszczenie, oraz przede wszystkim higiena wlasciciela (grzebiacego w zbiorniku) I nie powinno byc zadnych problemow. Teraz ewentualnie mozesz poszperac, ktorych korali nie wkladac, a nie ktore mozna ;)...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Był na naszym forum taki gość o nicku Piona.

W 2011 r. Coś czyścił dentką i dzieciak buchnął flaszkę i wlał do akwarium bo tatuś też coś wlewał z butelek.

Wiadomo co było z baniakiem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szczescie ze baniaki ucierpial, a nie dziecko...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi,

generalnie mam dziecko alergiczne i staram się nie stosować środków chemicznych np do czyszczeni mebli podłóg etc, mydła nawet są specjalne jak i proszki do prania, dodatkowo moje dzieci mają oczywiście pomysły jak każde inne ale są już obeznane ze słodkim akwarium i pewnymi zasadami więc tu raczej ryzyko dokarmiania ryb parówkami bym odrzucił,

pozostaje więc prośba o wskazanie nazw korali kolorowych i bezpiecznych dla dzieci :)

podobają mi się Zoa ale czy stosowanie odpowiednich zasad typu dużo miejsca dla jednej kolonii etc aby nie wywoływać "konfliktów" jest pewnym sposobem na ograniczenie wydzielania samoistnie toksyn przez zoa? czy toksyny zawsze się wydobywają a najbardziej podczas ingerencji w koral? jak z waszego doświadczenia to wygląda?

czytałem na forum pewne przypadki opowieści, mogą w pewien sposób uświadomić o pewnym ryzyku posiadania ukrytej "bomby" dlatego mimo że bardzo chcę mieć morskie i zdaję sobie sprawę z zupełnie innej specyfiki tego biotopu to jestem pewien że istniej grupa korali bezpieczniejsza od pozostałych

dzięki

Edytowane przez mikson75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał świetny nawilżacz powietrza.

Niech dzieciak nie moczy łapek w akwarium i będzie wszystko ok.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowce zazwyczaj wydzielają toksyny podczas uszkodzeń. To czy dziecko alergiczne będzie miało alergię, zależy od oparów wody morskiej i zawartych w niej substancji, najlepiej dostać butelkę wody od kogoś z akwarium i rozpylić, warto poeksperymentować przed założeniem akwarium...Jeżeli planujemy często "grzebać" w akwarium i uszkadzać korale, to najbardziej toksyczne koralowce to palythoa, parazoanthus i niektóre zoa. I tu nie eksperymentowałabym z rozpylaniem, bo można się poważnie zatruć nawet bez alergii....Jeżeli dzieciak planuje wkładać ręce do akwarium, (uwaga by nie poraził go prąd zanim dotrze do zwierzaków, mogą być przebicia na pompach ) to odradzam ukwiały Stichodactylla (tapetum, gigantea...) można dostać pokrzywkę po kontakcie. Toksyny są substancjami białkowymi, normalnie nie są wydzielane do wody, znajdują się w cytoplaźmie komórki i są uwalniane do wody po rozpadzie komórki. Po wydostaniu się z komórki ulegają natychmiastowemu rozcieńczeniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.