Skocz do zawartości
Przemek78

Xenia znika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam problem z xenią, od jakiegoś tygodnia niknie w oczach. Zaczęło się zrzuceniem kilku polipów i dwóch małych krzaczków. Do tej pory zrzuca kilka polipów dziennie. Dziwnie tez formują się jej podstawy, tzn. miejscowo się zwężają. Poniżej zdjęcie gdzie widać te zwężenia. W ciagu tygodnia xenia zmniejszyła objetość o jakiś 40%. Zastanawiam się czy nie usunąć tych "zarażonych" krzaczków póki jeszcze są jakieś zdrowe. Parametry sie nie zmieniły (przynajmniej te, które mierzę), wartości widać je w stopce

5bkf.jpg

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest że jednym znika w oczach a ja tego się nie umiem pozbyć aż do tego stopnia że wymieniam całą skałe:p

Tak patrze na twoje parametry i zastanawiam się czy to nie jest wina kH, ja bym na Twoim miejscu zjechał tak do 8

PS: A te zarażone na wszelki wypadek bym delikatnie wywalił

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku a jak pozostała obsada ?


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH mam takie od kilku miesięcy a xenia w tym czasie z dwóch małych szczepek zarosła skałkę o średnicy około 20cm. Wiem, że jest wysokie ale nijak nie chce spaść- utrzymuje się w okolicach 11. Kończe własnie sól RC i zmienię ją na inną wtedy może KH coś spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ca i Mg mierzysz bo pamiętam na początku jak miałem Mg i kH wysokie to mi też marniała


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku a jak pozostała obsada ?

Poza xenią mam:

- cladielle

- sinularie

- zoa

- sarcophona

- montipore digitate

- clavularie

- birerium

ryby to:

- dwa błazny

- dwa pterapogony

- chromis virdis

Inne korale maja się dobrze, tylko cladiella trochę strajkuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ca i Mg mierzysz bo pamiętam na początku jak miałem Mg i kH wysokie to mi też marniała

KH mierzę i jest wysokie, ok.11, magnezu nie mierzę. Tylko jak juz napisałem wyżej, kh jest wysokie od kilku miesięcy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

Jak znajdziesz przyczyne to daj znac bo u mnie jak u kolegi wyzej - normalnie plaga.


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może tak dodać kropelke jodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod może być przyczyną, czytałem o tym. Generalnie to widzę, że w akwarium coś się zmieniło bo np. mocno zaczęły przyrastać zoa podczas gdy do tej pory wegetowały. Ostatnio zwiekszyłem obsade korali, może absorbowanie jodu się zwiększyło i xenia na tym cierpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprawdź to, w aptece możesz kupić wodny roztwór jodu za 4 płn. Przy czym dawką cyknij na noc po wygaśnięciu głównego światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już po xeni. Zacząłem dodawać jod i stront ale chyba już było za późno. Degradacja korala postępowała, jakby gnił od środka. Usunąłem już wszystkie "krzaczki". Dziwne bo inne korale przeżywają rozkwit. Może ma ktoś pomysł co może być przyczyną, bo w jod trochę nie chce mi się wierzyć. Jak już pisałem na początku wątku- xenia rosła od lipca 2013 do stycznia 2014, z małej szczepki rozrosła się do kuli o średnicy 20cm i nagle w ciągu 2 tygodni za przeproszeniem szlag ją trafił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze znajdziesz jakas sol, ktora bedzie dawala nizsze kH ? To wysokie napewno jej i innym koralom nie pomaga. Jesli Mg i Ca tez sa wysoko to juz bylyby parametry do zabijania glonow a przy tym moze i xeni.

Poza tym, troche trudno przy NO3=5 uwierzyc, ze PO4 jest "0". Starajmy sie o stosunek (sorry :blushing: ) 16:1 albo chociaz zblizony.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisali inni "zasoleni na forum" i z własnych obserwacji wiem, że xenia przy niedoborze jodu słabo pulsuje. Ja bym obstawiał na wysokie KH tylko dziwne, że inne koralowce mają się dobrze.

Jeżeli chodzi o NO3 też mam koło 5 (salifert) a PO4 niewykrywalne (salifert)

Edytowane przez markus86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

no wlasnie to mam na mysli, ze Salifert moze sobie pokazywac "0" . W akwarium moze to wygladac inaczej. ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH mam praktycznie od poczatku tak wysokie i do tej pory xenia miała się dobrze. Ogólnie to przyrosty korali nigdy nie były jakieś oszałamiające ale było widać progres.

Co do testów to wiem, że test Saliferta na PO4 należy traktować z rezerwą, na wszelki wypadek testy potwierdziłem również w innym źródle. Tak, że NO3 traktuję jako prawdziwe a PO4 raczej weryfikuję poprzez obserwację zbiornika. Korale mają raczej barwę w jasnych tonacjach, montipora digitata ma się dobrze, tak że fosforany są chyba na rozsądnym poziomie.

A ten stosunek NO3 do PO4 16:1 to mam rozumieć, że skoro NO3=5 to PO4 powinno być 0,3, czy że jest 0,3?

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...również mam NO3 w okolicy 5-7 a PO4=0 mierzone salifertem i red sea. Z resztą prawie od zawsze PO4 pokazuje mi między 0 a 0,02ppm. Czyżby oba testy fałszowały? NO3 sukcesywnie jednak spada więc coś tych fosforanów musi być...Przepraszam, że się podpięłam :)

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to nie ma opcji..U mnie kieedyś po włożeniu xeni 1, czy 2 krzaczki trzymała się, później delikatnie zaczęła zanikać aż w końcu przeszedł sobie po niej quadri rozmazując ją na skale jak się na chleb masło smaruje. Została tylko plama. Nie robiąc nic po jakimś czasie z plamy zaczęły być widoczne przyrosty i tak xenia w 2 m-ce zarosła mi jedną skałę (było ok 30 krzaczków). PO zmianie akw. na większe i przerzuceniu xeni ta ponownie zaczęła zamierać aż zniknęła zupełnie. Jakiś czas temu ostałem krzaczek xeni żeby powoli wprowadzić ją do baniaka i nic, zniknęła w kilka dni. Do akw dozuję stront, jod,potas itp. Jadę na ballingu. Tu chyba sprawdza się zasada że jak ma rosnąć to rosnąć będzie a jak nie to nie...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba sprawdza się zasada że jak ma rosnąć to rosnąć będzie a jak nie to nie...

Ja ja stosuję zawsze i dlatego kupuję tylko małe szczepki korali.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Teoria o jodzie i stroncie to bzdura.

Xenia zdycha jak są za niskie fosforany. W oceanie jest średnio 0,06 mg/l PO4. W akwariach 0,1 mg.l PO4 jest uważane za tragedię... U mnie zawsze jak są niskie fosforany to xenia zaczyna się słabo pompować. Kh Mg Ca I Sr itd zawsze są ok...

Wystarczy naśladować naturę [ wywalić z umysłu komercyjną magię i mit] - akwarystyka wtedy staje się prosta. Są tylko jedne "słuszne parametry" - takie jak parametry "naturalnej" wody morskiej

Wiele razy zastanawiałem się nad tym dlaczego xenia zdycha - i zawsze zdycha gdy PO4 jest za niskie. Nigdy powodem nie były niedobory jodu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, no dobrze juz, zgadzamy sie :thumbup:

wlasnie mysle, ze jesli NO3 jest 5 to prawdopodobnie PO4 tez sie na dobrym tescie pokaze.

Odpowiadajac na pytanie Przemka co do "16:1".

Tak, z tym ze dla sps-ow raczej utrzymuje sie PO4 ponizej 0,1 mg/l, czyli w tym przypadku obniza sie NO3. W akwarium z miekkimi, wynik NO3 5 a PO4 0,3 jest calkiem dobry, ale nie NO3=5 a PO4 "0" lub PO4 0,3 a NO3 "0".

To nie musi byc koniecznie 16:1 ale troche "przyzwoitosci" warto zachowac :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za wyjaśnienia, wniosek jest taki, że należy podnieść fosforany, czyli np. więcej karmić i rzadziej podmieniać wodę tak aby zbliżyć się do stosunku 16:1.

Odnośnie testów Saliferta na PO4 to wydaje mi się, że ten poziom PO4= ok.0,3 to powinien zostać wykryty, tak w ogóle to te 0,3 wydaje mi się strasznie wysokie. Przy moim małym akwarium to trochę stąpanie po ciankim lodzie. A może pójść w sps-y, mam montipore od miesiąca i widać, że jest zadowolona. Może jak zwiększy sie pobór wapnia i magnezu to w końcu zacznie spadać KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz o czym myslec, bo Twoja woda jest bardziej pod sps-y, tylko troche bardziej trzebaby uwazac na rozne kH i inne takie. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.