Skocz do zawartości
Leo

[108] Katowice - 60x40x45 rafowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

dwa tygodnie temu założyłem akwarium morskie w takiej konfiguracji:

-zbiornik OPTI 60x40x45

-odpieniacz resun sk 300 po przeróbkach

-żywa skała 2,5kg

-sucha skała 3,5kg (dobrze odgazowana i bardzo dojrzała i porowata)

-żywy piasek 4,5kg

-falownik JVP 3000 l/h

-grzałka

-oświetlenie LED DIY

-sól TM Reef Salt

-bakterie do staru

-6litrów wody z dużego dojrzałego zbiornika

to co zauważyłem w ciągu ostatnich dni:

- małe ślimaki o muszli w kształcie muszli winniczka i średnicy około 2-3mm i kolorze białym-kremowym, bardzo szybko chodzą sobie po skale - co to za ślimaki? (usuwać?)

-maleńki ukwiał aiptasia - wysokość może 4-5mm

-nitki o brązowym kolorze i długości około4-5mm - dość cienkie i ruszające się tak jak ruch wody, są od siebie oddalone co kilka mm i widzę że wychodzą także z mikrodziurek w suchej skale - co to jest?

-dziwny organizm którego nigdzie nie widziałem - wygląda jakdługi brązowy robak, który cały czas schowany jest w skale a w nocy wychodzi i potrafi mieć nawet 3-4cm rociągając swoje ciało, wygląda jak "glista" ale bez głowy i zawsze jest zaczepiona w jednym otworku (nie do zauważenia w dzień lub przy świetle) - co to jest? usunąć czy jakaś rybka zje?

-dużo kiełża któy żył ale został zmielony przez pompkę JVP na części

-kożych bakteryjny (?) - w postaci cieniutkiego filmy - czy to dobrze ? jak się pozbyć?

-przeźroczysto-biały nalot na ściankach akwarium - czy to jest normalne?

Poza powyższym nic narazie nie zauważyłem i nie widzę glonów zielonych, brunatnych itp - jestem amatorem ale dośc dobrze przeszukałem forum i nie pomogło mi to stwierdzić czy:

-akwarium jest przed dojrzewaniem?

-czy jest w jego trakcie i wszystko jest ok?

-czy może jest po dojrzewaniu i wszystko jest ok? (dojrzała woda, bakterie, dobra skała i piach?)

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc!

P.s. będę wdzięczny za szczepki za miesiąc/dwa - odpłątnie :) - najlepiej blisko Katowic.

Leo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- małe ślimaki o muszli w kształcie muszli winniczka i średnicy około 2-3mm i kolorze białym-kremowym, bardzo szybko chodzą sobie po skale - co to za ślimaki? (usuwać?)

-maleńki ukwiał aiptasia - wysokość może 4-5mm

-nitki o brązowym kolorze i długości około4-5mm - dość cienkie i ruszające się tak jak ruch wody, są od siebie oddalone co kilka mm i widzę że wychodzą także z mikrodziurek w suchej skale - co to jest?

-dziwny organizm którego nigdzie nie widziałem - wygląda jakdługi brązowy robak, który cały czas schowany jest w skale a w nocy wychodzi i potrafi mieć nawet 3-4cm rociągając swoje ciało, wygląda jak "glista" ale bez głowy i zawsze jest zaczepiona w jednym otworku (nie do zauważenia w dzień lub przy świetle) - co to jest? usunąć czy jakaś rybka zje?

-dużo kiełża któy żył ale został zmielony przez pompkę JVP na części

-kożych bakteryjny (?) - w postaci cieniutkiego filmy - czy to dobrze ? jak się pozbyć?

-przeźroczysto-biały nalot na ściankach akwarium - czy to jest normalne?

-Takich małych ślimaków i tak nie wyłapiesz wszystkich więc póki co obserwuj, może to młode Turbo.

- Na aiptasie kup krewetki.

- Nitki to jakiś glon, z czasem zejdzie, lub ekipa sprzątająca się nim zajmie.

- Rozciągliwy robak to pożyteczne stworzenie, żywi się odpadkami.

- Pompka zapewne zmieliła wylinkę kiełża, a nie samego kiełża

- Na czym jest ten film bakteryjny?.

- Biały nalot na szybach to albo bakterie albo pył z piasku po wsypaniu się osadził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!!!

-film bakteryjny - jest na powierzchni tafli wody

-lampa to 3 diody 10W 12000k i 2 diody 10W niebieskie 450nm - lampa nie jest w wersji ostatecznej - pewnie będę zmieniać jeśli bedzie taka potrzeba, miałem kupić 28Watową lampę Zetlight 2431 (http://www.aquario.p...a-2431-28w.html) - taką lampe mi doradzili w sklepie ale doszedłem do wniosku, że jako "techniczny" coś sobie sam zrobię :)

Dzięki i pozdrawiam!

Edytowane przez Leo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film na powierzchni może się brać z powodu braku skimmera powierzchniowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

w akwarium pojawiły się zmiany i mam w związku z tym pytania do starszych doświadczeniem :)

1. pojawił się rdzawy nalot na piasku, skale i pompce cyrkulacyjnej - napewno są to okrzemki (wyczytałem dużo na ten temat na forum) - czytałem dużo jednak zdania są bardzo podzielone - co robić? czy czekać, zostawić te okrzemki i samo przejdzie czy mam poczynic jakieś działania? a jeśli tak to jakie?

2. pojawiły się nowe rurówki

3. zrobiłem testy pH i NO3 i wyszły tak jak być powinno czyli 7,9 i 0

4.w fajnym sklepie w Katowicach dostałem "gratis" czyli 5 ślimaków Nassarius które nieźle dają czadu po całym akwarium

5.w tym samym sklepie dostałem "na próbę" maleńkie kawałki dwóch prostych gałązek SPS i dwa różne główki Zoantus - polipują, otwierają się :)

6. czy mogę powoli dodawać życia do akwarium? (ma 3 tygodnie - opis w 1 poście) myślałem o krewetce czyszczącej i może jakiejś rybce? chromis, piżamka, błazenek?

7. odpieniacz pieni białą, dość czystą pianą (kilka dni temu piana była brudniejsza)

8. czy robić pierwszą podmiankę?

9. nie mam żywicy DI - czy okrzemki wyszły z tego powodu? czy w centrum Katowic gdzie z tego co wiem woda jest "jałowa" muszę mieć DI? (czytałem ale zdania bardzo podzielone)

Bardzo proszę o odzew - z mojej strony obiecuję fotki - chciałem wrzucić teraz ale fotki lustrzanką canona wychodzą "niebiesko" i nienaturalnie.

DZIĘKI !!!

Leo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Póki co nic z tym nie rób, samo przejdzie.

3. Wątpię żeby NO3 w tak młodym baniaku bez podmian mogło być 0, są glony na skałach?

6. Pokaż fotkę akwarium, jeśli parametry są odpowiednie to możesz coś wpuścić ale zacznij może od jakiegoś krabika.

7. Z podmianą jeszcze zaczekaj, niech się przegryzie dobrze co jest.

9. Ja bym założył DI, jednak miejska woda do najczystszych nie należy, być może stąd też problem z okrzemkami.

Zmień balans bieli w aparacie to będzie ok. Jak ja kompaktem daję rade to z lustrzanką nie powinieneś mieć problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dzięki za odzew!

1.Ok nic z tym nie robię - tylko troche zmieniłem kierunek cyrkulacji.

3. używam testów ZOOLEK NO3 i ściśle przestrzegam procedury z ulotki, na skałach są glony -pojedyńcze podobne do nitek, także na skałach są glony wapienne (fioletowe), ale nie wszędzie. Może dobry wynik to przez to że mam mało skały ? - jest to celowe nie chcę mieć "graciarni" tylko "diamencik" :) czy dobry wynik może być zasługą "dojrzałej" wody i dobrej skały?

6. ślimaki nassarius biegają po całym akwarium od soboty, a ślimaki które wyszły ze skały także mają się całkiem dobrze. Poniżej jest fotka - jednak przy wyłaczonym świetle dziennym i lampie błyskowej - efekt nie oddaje realu ale lepsze to niż "niebieski świat" - napewno więcej widać :) Jutro wrzucę lepsze zdjęcia.

akwa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początki zawsze najfajniejsze :D Pozdrawiam Katowiczana. A sklep w Katowiach o którym mowa to ten na ul .Andrzeja?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy robieniu zdjęć spróbuj ręcznie ustawić balans bieli na piasek, zazwyczaj pomaga :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Shellik - cześć! akurat dostałem w Akwa Świat :)

Zielony Mintaj - będę próbować :)

pojechałem dzisiaj kupić test NO2, test wykonałem i kolor zbliżony do 0.

Czy jest taka możliwość, że po3 tygodniach cykl azotowy jest dopiero na etapie amoniaku? i nie ma bakterii przerabiających amoniak na NO2 a następnie NO3?

Zoanthusy mają się dobrze, szczepki SPS całkiem ładnie polipują, ślimaki gonią po całym akwarium jak szalone, rurówki się ładnie otwierają - to są dobre informacje :)

A teraz gorsze:

-na piasku zauważyłem więcej okrzemków - choć także pojawiło się bardzo mało ale jednak pęcherzyków powietrza na tym rdzawym kolorze - czy w takim razie jest to dino?

Walczyć z tym czy czekać? jeśli mam coś robić to co ?

Narazie nie robiłem podmiany wody - tylko dolewki.

Czy mógłbym już kupić błazenki?

p.s.Chętnie kupię szczepki różnych kolorowych koralowców - grzybków, ładnych zoa, talerzowców, lps - sam odbiore z rejonu GOP - mój email to 1b-bartek@wp.pl

Edytowane przez Leo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę na moje oko za wcześnie na wrzucanie koralów i ryb do tak młodego akwarium ja Xenie wrzuciłem po 2 miesiącach żeby zobaczyć co się stanie, cierpliwości! :)


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproś mnie to wpadne na piwko :-) pare rzeczy przydałoby sie dopieścić :-)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, szczepki które są od przeszło tygodnia mają się ok, mocno polipują i wyglądają ładnie. Dołożyłem kilka nowych szczepków (proste grzybowieńce i zoa, jeden LPS) i też widzę że wszystko ok. Testy robię co 2-3 dni i są wzorowe.

Z życia mam także krewetke, która zdążyła zmienić wylinkę, kraba mitraxa i dwie rybki - wszystkie przyjmują pokarm i widać że czują się dobrze.

Nie planuję dokładania przez dłuższy czas ani rybek ani korali - chcę poczekać jeszcze ze dwa tygodnie i wtedy pewnie dojdą dwa błazenki.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.