Skocz do zawartości
Olav

Cyrkulacja - czy wystarczy tyle co myśle??

Rekomendowane odpowiedzi

Do zbiornika 140x70x55(h) (ok 535 litrow) planuje dać jako pompe obiegowa OR 6500 i taka sama pompe, tyle, ze stojaca obok akwaz wylotem rozdzielonym rurkami na kilka miejsc w akwa do cyrkulacji (nie chce absolutnie zadnego badziewia w wodzie w glownym zbiorniku). Czy wystarczy?? Byloby wtedy 6500l/h minus strata no podnoszeniu z pompy glownej i 6500l/h z cyrkulacyjnej, czyli okolo 11-12tys l/h. czyli na pewno objetosc zbiornika "przekreci" sie okolo 20 razy przez pompy.

Jak myslicie - starczy, czy bedzie trzeba cos dolozyc??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie za mało. Ja też myślałem, że uda mi się bez dodatkowych pomp i pomyliłem się. Teraz dodatkowo są dwie pompy Tunze ze skałkami maskującymi.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile jeszcze musialbym "dolozyc" przepływu?? No i czy moze to być kolejn pompa poza akwa, czy musze pchac badziewie do srodka??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiszę jak było u mnie. Po rozmowach w pewnym sklepie zostałem namówiony na zastosowanie 2 pomp obiegowych - w celu zabezpieczenia (awaria pompy) oraz zbędnych urządzeń wew. akwarium. Zamontowałem 2 pompy Deltec 4040 do akwarium 400l. Szybko okazało się, że to za mało. Najpierw dodałem Tunze 12000l na falowniku, potem dodałem jeszcze jedną 6000l i teraz jest OK.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhm, no tyle, ze tutaj ta 2-ga pompa nie ma chodzic w obiegu, a tylko i wylacznie jako cyrkulacja. Aczkolwiek wolalbym nawet 2 takie pompy na zewnatrz niz pchac jakies do wody...


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OR 6500 do tego zbiornika na obiegową to będzie za dużo. Będzie bardzo duże spiętrzenie na kominie. Raczej musiałbyś dać dwa kominy, żeby odebrać tą wodę. Wystarczy OR 2500 lub 3500. Zobacz Bartosz Blum do podobnego akwa dał właśnie OR 2500 do obiegu. Być może OR 6500 do cyrkulacji z rozdzieleniem strumieni byłaby dobra. Tylko zauważ, że ta pompa to straszna krowa, gdzie z boku ją postawisz? Jej wymiary to (DxSxW) (20x16x22) cm. Może lepiej jednak typowe cyrkulacyjne?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na pompe jest - akwa ma miec 140 cm i byc widoczne z przodu i lewej strony - ale z prawej zostaje do zabudowania szafka jeszcze 60 cm ściany i tam mozna to wcisnac :]

co do komina - ten bedzie dosc duzy, bo przy wymiarach baniaka 140x70x55h rzeczywista dlugosc szkla bedzie dluzsza o komin, jaki bedzie na cale szerokosci - schowany w szafce juz - czyli z przelewem szerokim na70cm.

A namieszalo sie o tyle, ze jedni mowia mi, ze te 2 OR6500 to za malo ruchu wody, a tak jak Ty rah mowisz, ze nawet jedna z tych pomp wziac mniejszy model...

Typowych cyrkulacyjnych chcialbym jednak uniknac - szpecą zbiornik, a puki moge to rozwiazac na pompie umieszczonej poza baniakiem i rurkach, to wolalbym tak, nawet mimo wiekszego zuzycia pradu...

P.S. rah - odezwij sie na gygy :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nie chodzilo o wielkosc komina tylko o srednice rury spustowej. Bedzie nia plynelo tyle wody co w WC ze spluczki. Wyciszenie nie bedzie latwe. Mysle, ze dlatego Rah proponowal slabsza pompe obiegowa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah Wydaje mi się że do akwa około 500 l pompa 6500l będzie jak najbardziej O.K. Dla przykładu ja w mojej szklance (140 litrów) na początek dałem pompę gł. 2000l i myślałem że będzie dobrze. Efekt jest taki że szybciutko zmieniłem ją na 3000l i dopiero teraz jestem w miare zadowolony.


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO wydatek pompy obiegowej należy zgrać w wydatkiem odpieniacza co by na darmo nie przepompowywać wody. Oczywiście należy uwzględnić spadek wydajność pompy obiegowej ze względu na fakt podnoszenia wody oraz kolanek itp.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jesli zbiornik netto (bez komina w sesie) bedzie mial 140x70x60 to daje okolo 588 litrow, czyli bardziej okolo 600, niz okolo 500 - odpieniek to ma byc beast 1200. No i gorna krawedź akwa bedzie gdzies na 165 cm, wiec kawalek do podniesienia jest...


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to pompa od beast ma wydajność 2000 l/h, czyli pompa obiegowa powinna dać coś około 2000l/h po podniesieniu na 170 cm (musisz zobaczyć wykresy wydatków pomp w funkcji wysokości podnoszenia) i powinno grać.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wykresu wynika, że przy podnoszeniu na wys. ok. 165 cm wydajność pomp jest następująca:

OR 6500 - nieco ponad 4000 ltr/h

OR 3500 - ok 2750

OR 2500 - ok. 1500

Co do wielkości kominów chodziło o to, że zwiększając wydajność pompy nie zwiększamy szerokości grzebienia przelewowego, woda się bardzo spiętrza na grzebienia, praktycznie przelewa górą, a nie pomiędzy szczelinami. Stąd konieczność "wyszczerbiania" oryginalnych grzebieni (wtedy możliwość wypłynięcia ryby wzrasta), bądź stosowanie jednego większego komina lub dwóch kominów dla uzyskania dużej długości grzebieni przelewowych. Stąd wkładanie na siłę dużych pomp obiegowych może rodzić kolejne problemy techniczne, na które trzeba się przygotować.

Pompa od Beast 1200 ma wydajność 2000 ltr, ale jak pracuje z normalnym wirnikiem. Z wirnikiem igiełkowym to było znacznie mniej chyba z 1300 ltr/h jeśli mnie pamięć nie myli, albo jeszcze mniej. Mierzyłem to kiedyś i miałem takie same wyniki, jak BartY. Może on zapisał sobie wyniki pomiarów?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja bym tu dał OR3500, dojdą kolanka i się ładnie wyrówna, przy 2 m podnoszenia ma jakieś 2000l wydatku.

kilka osób ma beast1200 z or3500 na obiegu, może powiedzą jak to współgra

pozdrawiam

tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, czyli sie wyjasnilo i na obieg bedzie OR 3500 :) Czyli mamy te okolo 2000l/h obiegu, a ile cyrkulacji trzeba do tego dolozyc??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w reefshop jak dmuchają Marea 6000 i takie dwie bym ci polecił. Nawet nie są duże. Łatwe do mocowania. I mało prądu pobierają.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba trudno zrobic cyrkulacje na pompach zewnetrznych... rah dobrze pisze 2 x 6000 bedzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze dołożę cegiełkę w tej kwestii: 2 x 6000 na mareach lub tunze plus dodatkowo z maxijeta ca. 1200-1500 l/h do omiatania skałek

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, czyli rozwiazanie z pompa zewnetrzna odpada calkowicie?? Szkoda, bo qrcze chce calkowicie uniknac pomp w środku - zwlaszcza, ze w gre wchodzily by w ostatecznosci na szybie prawej i gdzies schowana na tylnej....


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze mozna pompe ustawic poza akwarium i szlauchem ciagnac do niej wode oraz szlauchem powrotnie dmuchac. Takie pompy ciagna wiecej pradu i potrzebuja wiecej miejsca no i te szlauchy. Ale mozliwe to jest.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz zassane nie beda sie zapowietrzac. Gorzej jak zaczna w nocy albo w czasie urlopu przeciekac...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemy nikt nie pyta ile LR będzie w tym akwa? Im więcej skały tym więcej cyrkulacji potrzeba. Podobnie z ustawieniem. Skała musi byc obmywana ze wszystkich stron. Pompa na zewnątrz ale w środku siec rurek - jest to jakies rozwiązanie ale słuchanie OR 6500 stojącej w szafce bedzie niezapomnianym przezyciem :)

Poza tym liczy się zużycie prądu - przynajmniej dla niektórych - a wtedy "stream-y" są najlepsze.

No i oczywiście mając kilka pompek możemy zmieniać kierunki cyrkulacji wody co jest ogromną zaletą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No LR ma być nie za duzo - myśle, ze 80kg, to absolutne maximum. Nie chce miec kompozycji "kupa gruzu" wiec wolalbym w celach filtracyjnych dac troche skaly do sumpa, niz miec hałde w baniaku :/ Z pompami, coż pomysl chyba umarł :) Trudno pewnie wsadze 2x marea 6000. No chyba, ze jednak jest jakiś "magiczny" sposob na wywalenie pomp z wody. Jesli nie to jak pisalem 2x Marea 6000, a z czasem jak beda pieniazki, to wymieni się je na tunze ze skalkami maskujacymi.


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.