Skocz do zawartości
domelsjz

Konwerter sygnału PWM na 1-10V

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Chciałbym mieć możliwość sterowania z komputera lampy led (PS Metis CRP) statecznikiem t5 ściemnialnym.

Zakładam, że się wepnę przed driver gdzie idzie sygnał PWM przez jakiś konwerter i dalej do statecznika.

Niestety nie mam pojęcia jak wykonać urządzenie które zamieni mi sygnał cyfrowy PWM na analogowy 1-10V i będzie on zasilany 24V.

Może ktoś kombinował z czymś podobnym na atmega czy arduino i pomoże?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Chciałbym mieć możliwość sterowania z komputera lampy led (PS Metis CRP) statecznikiem t5 ściemnialnym.

Zakładam, że się wepnę przed driver gdzie idzie sygnał PWM przez jakiś konwerter i dalej do statecznika.

Niestety nie mam pojęcia jak wykonać urządzenie które zamieni mi sygnał cyfrowy PWM na analogowy 1-10V i będzie on zasilany 24V.

Może ktoś kombinował z czymś podobnym na atmega czy arduino i pomoże?

Proste jak drut, jeden wzmacniacz operacyjny, kondensator, rezystory. Napisz mi na PW swój email, jutro rano wyślę schemacik i opis (teraz piszę z pracy).


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zeszlym tyg wlasnie skladalem takie cusik. jak kolega wyzej pisze. scalak 4011 i troche drobnicy. stabilizator napiecia odniesienia i tyle.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam schemat tutaj, może komuś się przyda. Układ LM324 ma w sobie cztery wzmacniacze, można więc na jednym układzie zrobić cztery konwertery. Można też użyć innego układu z pojedyńczym wzmacniaczem, pamiętając, że musi mieć możliwość zasilania pojedyńczym napięciem i to powyżej 24V.

W zależności od tolerancji rezystorów R2 i R3 maksymalne napięcie na wyjściu może delikatnie odbiegać od 10V, można wtedy zmniejszyć rezystancję R3 do 9k1 i szeregowo z nim dołączyć potencjometr precyzyjny 2k2, wtedy bez problemu skorygujemy napięcie na wyjściu.

post-12003-0-16870500-1389257047_thumb.png

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zeszlym tyg wlasnie skladalem takie cusik. jak kolega wyzej pisze. scalak 4011 i troche drobnicy. stabilizator napiecia odniesienia i tyle.

Kolego wklej schemat i napisz jakieś dwa zdania. Jedno rozwiązanie już jest to będzie i 2-gie do porównania tak dla potomnych:)


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli schematy który zaproponowaliście są wypróbowane na stateczniku 1-10V?

Pytam ponieważ trochę zgłupiałem - tu http://www.elektroda...pic2791554.html gość napisał :

"Statecznik jest systemu 1-10V. Z tego co udało mi się ustalić jest to odmienny system niż 0-10V. Różnica polega na tym, że przy 0-10V napięcie musi być dostarczone przez sterownik, a przy systemie 1-10V napięcie jest dostarczane przez statecznik i sterownik ma je obniżyć. "

My mamy statecznik tego typu:

http://www.tim.pl/media/catalog/product/cache/1/image/1360x768/c46e812466c562d789d48396b0219b0e/S/t/Statecznik-elektroniczny-HF-R-136-PL-L-EII-871150091182730.jpg

Miedzy pinem 17(-) i 16(+) DC panuje napięcie (coś ok 12V ) i zwarcie/rozwarcie pinów powoduje max ściemnienie/max rozjaśnienie a potencjometr wpięty tak http://www.swiatlo.c...10-rysunek1.jpg pozwala na regulacje.

Rozumie to więc w taki sposób że statecznik od (+) podaje 12V potem trzeba umieścić jakiś "zawór dławiący" który poda do (-) od 1 do 10V Sory za moje nie elektroniczne podejście.

Dziwnym mi się wydaje Podawanie napięcia na piny na których ono już jest bo jeśli dobrze kumam to do pinu 16(+) miałby iść sygnał nazwany na schemacie 0-10V_1 a do 17(-) wspólnie masy.

Jeżeli coś pokręciłem to proszę mnie wyprowadzić z błędu

Edytowane przez AdamFx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy gdzieś można kupić gotowe moduły konwertujące pwm na 1-10v ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy gdzieś można kupić gotowe moduły konwertujące pwm na 1-10v ?

Z obecnie przeprowadzonych badań wiem już że stateczniki są różnie i jedne potrzebują doprowadzania sygnału a inne już go posiadają i wystarczy sterować tym sygnałem.

Jeśli chcesz na wyjściu napięcie sterujące to może zwykły sterownik do falownika się nada http://www.ebmia.pl/spindlecontrol-sterownik-falownika-mach3-p-42774.html

Nam już prawie się udało temat opanować i właśnie walczymy z dopracowaniem wersji ostatecznej z dziesięciodniowym zapętlającym się programem symulującym pory dnia a także np. dzień pochmurny itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben73 - ja kupowalem od mrelektronik z allegro;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ale nadal szukam jakiegoś gotowca do konwersji pwm na 1-10v. Samemu nie bardzo mam ochotę bawić się elektronika. Mrelektronik z allegro się nie odzywa a ten sterownik do falownika wg sprzedawcy się nie nadaje bo konwertuje częstotliwość na napięcie a nie sygnał pwm na napięcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja pozwalająca na idealne ustawienie napięcia wyjściowego na 10V :)

Podaj wartość elementow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zleciłem wykonanie konwertera wg schematu kolegi rj1307. Działa poprawnie konwertuje sygnał pwm na napięcie od 0,3v do 10,8v. W zasadzie wydaje się to ok. Ale jest problem w migotaniu świetlówek gdy napięcie sterowania spada poniżej 1v. Poza tym świetlówki potrafią się nie załączyć na drugi dzień pomimo napięcia sterującego trzeba je wyłączyć i włączyć. czy to wina ststecznika?

Edytowane przez ben73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.