Skocz do zawartości
gnom

ciagla stagnacja w zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po problemie z zasoleniem skutecznie i powoli obnizylem zasolenie do 1.024. Zbiornik 73l w ktorym mieszkaja sobie ocealaris, mandaryn, jezowiec i rozgwiazda piaskowa (slimaki tez). Niestety nie jestem w stanie wylapac konkretnego momentu w ktorym korale traca tkanke od spodu (pavona) lub tez tkanke ta "podwijaja" (euphyllia). Walczylem z dino (algeax) z powodzeniem, pozniej az do teraz cyjano(niestety tym razem chemiclean nie pomaga ale mam wrazenie ze ma to zwiazek z tym czyms co psuje mi zbiornik).

W zbiorniku pracuje resun2000 oraz koralia nano 900, w kaskadzie pracuje odpieniacz( obecnie wylaczony) oraz purigen, phosguard oraz pokruszona skala. Calosc oswietlana jest 3x aquael duo marine (6 swietlowek 11w). Zbiornik w tej postaci ma jakies 9mies.

Mierzone salifertem.

No3 - 0 (mam troche nitek na skalach/piachu ale sukcesywnie marnieja)

Po4 - 0

Ca - 470

Kh - 9.6

Ph - 7,5 (ok mierzone zoolekiem).

Mg - zepsulsie test

Niczym nie suplementuje, raz na 3 dni dam krople aquaforest A. Podmiany robie co tydzien 5l. Karmie sucha karma, czasami dam kostke, lub jbl fluid.

Zoa, lobophyllia, ricordea ladnie sie pompuja. Sarco, euphyllie, pavona kiepsko napompowane, czesto cos je stresuje i sie chowaja. Zauwazulem rowniez ze jedna z euphylli ma dosyc otwarte"nabrzmiale" otwory gebowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph masz niskie w tym moze byc problem. i mysle ze masz bogata sol i same miekasy bo spore ca i kh. kh zbil bym do 8 i dawal bakterie ja przy usuwaniu cyjano wrzucilem na raz 2 ampulki biodigestu (200l akwa) i za 2 dni jeszcze jedna, pozniej podmianka i jeszcze raz bakterie tym razem tylko inne nie pamietam ale tez w sporej ilosci. i moze jeszcze 1 podmianka i nagle bialy piasek sie zrobil.

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę się wypowiedzieć na temat dino to ja tez się pozbyłem 100% dino !!! a co pomogło ?? w sumie to nic :) jedynie tylko tak jak zawsze podmieniałem co dwa tygodnie wode 10% to tylko do tego odsysałem to dziadostwo i lałem przy każdej podmance całą ampułkę biodigestu !!! Kiedyś sobie powiedziałem że nie będę lał żadnej chemii do baniaka i ego się przede wszystkim trzymam !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej lalem bakterie, special blend i prodibio i efektow nie bylo a wrecz w druga strone. Nanokaczor pisal tez kiedys ze 0-owe no3 nie sprzyja w walce z cyjano. Ogolnie zastanawiam sie czy nie sprobowac "zanieczyscic" wode. W okresie kiedy lalem bakterie naprzemienne zdarzalo mi sie kilka razy miec metna wode. Moze tutaj jest blad - za duzo bakterii, za jalowe srodowisko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz NO3 i PO4? Dlaczego wyłączyłeś odpieniacz?


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem - testami salifert, mam tez zoolek i wychodzi to samo. Wylaczylem odpieniacz bo wydaje mi się, ze nie jest na dzień dzisiejszy potrzebny (odpieniacz DIY ze strzykawek), a w dodatku wywala tez i pozytywne składniki wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz na cały czas załącz i zacznij dokarmiać zwierzaki 1 -kostką dziennie plankton + dla ryb korale zagłodzisz , ph pójdzie do góry jak będziesz odpieniacz używał , podmiany 10 % co tydzień


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzono mi aby przybrudził trochę akwarium, nie lal bakterii i wstrzymal się na 2-3 tyg z podmianami (robil testy). Odpieniacz miał być wlaczony i wkłady purigen i phosguard zostawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale bzdury piszesz i kto ci tak doradził ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bzdury, mam same miekasy, a one lubia parametry po przecinku ? Niewazne kto i co, to co slyszalem pisze tutaj. Raczej z bzdur to ja tu widze bezradność. Bo nie jestem w stanie dopasować nic z mogloby wskazywać na przyczyne. Niektóre korale (w zasadzie grzybki - zoa, rico, discosomy) zachowują się jakby ich problem nie dotyczyl. I w zasadzie większość korali się dzieli, ale nie pompuje lub pompuje się nieznacznie. Najgorzej jest chyba z caulustrea fluo. Faktycznie tez jak zaczalem intensywniej karmic to może odrobine cos ruszylo, ale nieznacznie. Zastanawiam się jeszcze nad oświetleniem. Mam oświetlenie nocne 3x10cm paski z tasmy LED 5050. W nocy skrecone sa na maksa. Może tu jest problem ? Za mocne oświetlenie nocne ? Wydaje mi się jednak, ze nawet jak już miałem to oświetlenie na początku wszystko było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobie, ewentualnie zaslonie tak aby swiecil tylko jeden pasek. Mam jeszcze problem z hydnophora. Odkrywa szkielet i od razu na obrzazach pojawia sie cyjano (w zbiorniku obecne)? Bo zastanawialem sie na brown jelly ale to chyba nie to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 6 świetlówek 11w na 72 litry czyli spoko jezeli masz dobre dblysniki,wylacz może narazie te ledy kiedy wymieniłeś ostatnio żarówki ? Narazie nie dodawaj żadnych witamin czy wspomagaczy tylko odsysaj czym częściej tym lepiej.Podmianki też bym robił na IO soli zadbaj o Ro Di


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cudow,

kH jest za wysokie

pH za niskie

Ca za wysokie

Mg nie znane

Przy tym wszystkim zerowe NO3 nie pomaga. Ta tytulowa "ciagla stagnacja" spowodowana jest ciagle zlymi parametrami. Paski ledow nie maja z tym nic wspolnego choc nie wiem, po co oswietlac akwa w nocy ? Jeden maly ledek by wystarczyl.

Ps: tak bardzo bym sie nie bal, ze odpieniacz na strzykawkach "wywali" potrzebne zwiazki. Jesli juz nie ma odpieniac to po prostu zdejm kubek, ale niech babelkuje. Z tym pH trzeba cos przemyslec.

PO4 jest "0" to do czego tam jest Phosguard ? Ma byc mniej pokarmu dla bakterii niz 0 ? Duzo roznych extrasow niekoniecznie oznacza poprawe warunkow.

Jest troche rzeczy do ogarniecia. :welcome:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Ph to jeszcze sprawdziłbym jaka jest róznica miedzy wskazaniami porannymi i wieczornymi - korale nie lubią dużych wahnięć i koniecznie tak jak ktoś już tu wspomniał spr. RO /żywica, fltry /.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w sobote bede mogl zrobic test pH rano i wieczorem. Swietlowki maja roznie od 6 mies do ponad roku ale nie sadze ze to mogloby byc tego powodem. Adsorbery sa tam prewencyjnie. Ogolnie walcze z zielonymi nitkami. Najlepsze rezultaty przynosilo lanie wodki + odpieniacz + bakterie. Co do parametrow, oprocz pH wydaje mi sie ze w granicach normy jest (sol blue treasure), a mg jest ok 1650. Tez wysokie ale moze byc efektem przesolenia na 1.028. Ro oprocz mbrany wymieniane bylo jakies 5 mies temu. Ostatni zestaw eksploatowalem 15 miesiecy i nie bylo problemow

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś przez pewien czas karmiłem samymi suchymi to nic nie chciało ładnie rosnąć. Staram się mieszać pokarm, ale głównie mrożonki, czasem płatki. Nie wiem czy na 100% to pomaga ale u mnie chyba tak ;)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o karmienie to bylo zroznicowane. Od suchego poprzez mrozonki i plynny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od Ca 470 czy Kh 9,6 tkanki nie traci raczej ;) D-D zaleca Ca na poziomie 430 przy Kh 9,6 czyli az takiej tragedii nie ma.Natomiast nocne oświetlenie napewno bedzie pomagać cyano czy glonom nitkowym obrastać zagłodzone koralowce ;)


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyjme wklady i zostawie sam odpieniacz. Wodke odstawilem juz z 2 miesiace temu. Lac jakies bakterie? Ostatnio dawalem prodibio i special blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie nie karmisz korali poza tym JBL Fluid.

Co do caulastrei:

Podaj jod: jedna - dwie krople płynu Lugola na dzień (Płyn Lugola dostaniesz w aptece bez recepty, czasem trzeba zamówić bo nie trzymają na stałe, ostatecznie tymczasowo jodyna.) Jak będziesz w aptece to kup sobie taką duża strzykawkę 60-100ml, najlepiej z grubą końcówką - mówisz że do pompy infuzyjnej. Bardzo wygodnie podaje się pokarm taką strzykawką.

Szkoda że nie masz krewetek - po wylinkach widziałbyś czy jod jest OK.

Caulastrea powinna się otworzyć wieczorem lub w nocy (wystawia takie czułki) jak tu: http://nano-reef.pl/..._20#entry581338 . Rozpuść w strzykawce, w wodzie z akwarium pół kostki drobnej mrożonki (cyklop, artemia itp) i jak się całość trochę ogrzeje, przy wyłączonych pompach dmuchnij delikatnie w kierunku korala kiedy będzie otwarty. Powinien się zamknąć zagarniając drobinki pokarmu.

Edit: Od 1 stycznia nie idzie kupić płynu Lugola na wodzie bez recepty - lek wycofany.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ pppp wiesz to ze mam problem nie znaczy ze nie wiem jak i czym karmic. Caulustrea polipuje noca ale tez kiepsko w porownaniu z tym co bylo kiedys. Poza tym pisalem juz wczesniej ze pokarm jest zroznicowany. Czego wyznacznikiem ma byc wylinka, bo nie bardzo rozumiem. Podawalem zgodnie z dawka Kent jod, zaprzestalem bo narazie nie wiem co jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że staram się pisać łopatologicznie to nie znaczy że mam zamiar kogokolwiek urazić ;).

Też mi zdychała caulastrea, właśnie przy podobnych parametrach jak u Ciebie (może z wyjątkiem pH). U mnie pomogło podanie jodu i podniesienie NO3 do poziomu wykrywalnego. Jeżeli nie chcesz podnosić NO3 to dopilnuj żeby się porządnie najadła.

Wylinki krewetek się opóźniają lub zatrzymują przy zbyt niskim poziomie jodu i mogą służyć za wskaźnik.

A co do pH to zmierz go sobie porządnym miernikiem.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjalem adsorbery. Odpieniacz chodzi, wodki nie leje, dzisiaj wlalem niecale 2 ml Jodu od Kenta. Najgorzej chyba jest z caulustrea i hydnophora, sarco, lobo tez kiepsko polipuje. Calvularia, duncanopsamia, ricordea, zoa, nawet euphyllia glabrescens się dzwignely. Zoa wszystkie pootwierane, lebkow przybywa.... serio nie mam pojęcia w która strone isc.

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces zanikania tkanki jakby się wstrzymal. Najgorzej ma chyba caulustrea z ok 12 glowek polpiuja tylko 3. Dzisiaj mierzone parametry: NO3 i PO4 nie mierzalny (nie zmienia barwy test), Ca - 430, KH - 10.2, pH - 7,6 , zasolenie 1,024 mierzone spławikiem. Odpieniacz sobie pyrka, wkłady wlozylem spowrotem. Sporo karmie, ale staram się dawac pod gebe zależy mi na pozbyciu się glonów. Daje bakterie prodibio przy podmianie. Xenia z dnia na dzień w 99% się wyniosla... zostały biale malutkie farfocle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.