Skocz do zawartości
Daniel00

Co to takiego? Czy to dino ?

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku tygodni mam na piachu dziwny brązowy nalot.

Nie ma glutów, nie ma bąbelków powietrza. Nalot znika praktycznie do zera w godzine po wieczornym zgaszeniu światła żeby rano po zapaleniu znowu się pojawić.

Dodam, że mam to tylko na połowie piachu- druga połowa akwarium jest zupełnie czysta.

Czy to dino? Jak się tego pozbyć ? Wkłady RODI nowe, akwarium 10 miesięcy, praktycznie od początku regularne podmiany co 7 dni, w filtrze m.in. węgiel aktywny, phosguard i chemipure elite - wkłady też świeże.

Nie mam testów na krzemiany ani na PO4.

Proszę o pomoc w identyfikacji i o porady - jak to zwalczyć ?

9ob1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak cyjano i okrzemki. A może na tej części gdzie to się pojawia masz słabszą cyrkulację wody?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mialem cyjano i było bordowe i glutowate. Tutaj glutów nie ma a kolor jest brązowy. Cyjano tez nie znikało po zgaszeniu światła.

Jeżeli chodzi o cyrkulację to mam od samego początku niezmienną, a to coś stworzyło się ok. miesiąca temu. Nic od tego czasu nie zmieniałem. Ale spróbuję i skieruję strumień na to coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podmiany jak często robisz i jakie duże? Warto by też sprawdzić parametry wody


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz okrzemki i na 100% cyjano w lewym górnym rogu. Cyjano bakterie posiadają barwnik zwany fikobiliną ( czerwony). Cyjano nie zawsze musi znikać po zgaszeniu światła. Ja bym dodał cyrkulacji i podmiany co 2 tygodnie 10% i tyle. Jeżeli to się nie rozrośnie np. o 200% to bym się nie przejmował.

Edytowane przez maxico (wyświetl historię edycji)

 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dino i chyba z cyjano razem


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na dino. Masz tds? żywice kiedy wymieniałeś?

http://nano-reef.pl/topic/18023-dinoflagellates/page__p__166371#entry166371

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica wymieniana jak tylko TDS pokaże 1, ostatni raz 3 tygodnie temu, teraz pokazuje 0. To coś pojawiło się ok. miesiąca temu. Wymieniam tez regularnie węgiel i phoshguard co miesiąc.

Podmiany robię tak samo, praktycznie od 8 miesięcy - regularnie, zawsze tego samego dnia tygodnia co 7 dni, podmieniam jakieś 6 L wody ( akwarium 42L).

Dziwi mnie, że jest to tylko na połowie piachu, robi się coraz bardziej brązowe ale nie rozprzestrzenia się na boki.

Jak to dino, to jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś wlewałeś do baniaka? Jeśli to dino to walka będzie ciężka... u siebie próbowałem wszystkiego i nic, chemia załatwiła sprawę

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektórzy mówią żeby przeczekać ..... w ostateczności Ultra Algea X mi kiedyś pomogła ale to jedak chemia krewetki lubią po niej padać..


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kurcze niczego nie wlewałem, jestem strasznie zaskoczony bo nawet nie mam pomysłu z czego to się wzięło. No cóż, wymienie chemupure, wegiel, phosguard i może będę to odsysał w sumie troche szkoda piachu bo nie mam za dużo. Dzięki Panowie za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie Algea X załatwiła sprawę po trzeciej dawce, już na drugi dzień po podaniu pierwszej byłem w szoku że tak czysto, krewetki żyją do dzisiejszego dnia chemię odczuły wężowidło i jeżowiec ale też przeżyły


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA walczyłem z dino 3 miesiące :( wygrałem !!! ale wiesz co bardzo dobra rada i zaufaj mi !!!! podmieniaj co 2 tygodnie 10% wody odsysjaj to (trochę piasku stracisz ) i po każdej podmianie lej cała ampułkę biodigestu I NIE LEJ ŻADNEJ CHEMII !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edytowane przez sivczenko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Algea X dino zeszło, ale zabrało za sobą ofiary w postaci błazenka ...


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na okrzemki u mnie pomógł jbl silikatex (wkład do akwarium)


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieraz dobrze jest i przeczekać nie ma co odrazu chemia walczyć. W moim przypadku po ok miesiącu okrzemki same znikneły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i może będę to odsysał w sumie troche szkoda piachu bo nie mam za dużo.

Odessij do wiaderka, zabełtaj ręką - dość mocno, poczekaj jak piach opadnie na dno, wylej wodę znad piachu wraz z paprochami. Dolej trochę wody z akwarium, zabełtaj jeszcze raz, wylej ... itd. Po 3-4 razie piasek będzie wystarczająco czysty żeby go dać z powrotem do akwarium.

Zrób testy na PO4 :excl:

Rozważ zakup babki kopiącej. U mnie Amblygobius Phalaena ładnie wyeliminował resztki cyjano, ale troche sypie piaskiem po skałkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica wymieniana jak tylko TDS pokaże 1, ostatni raz 3 tygodnie temu, teraz pokazuje 0. To coś pojawiło się ok. miesiąca temu. Wymieniam tez regularnie węgiel i phoshguard co miesiąc.

Podmiany robię tak samo, praktycznie od 8 miesięcy - regularnie, zawsze tego samego dnia tygodnia co 7 dni, podmieniam jakieś 6 L wody ( akwarium 42L).

Dziwi mnie, że jest to tylko na połowie piachu, robi się coraz bardziej brązowe ale nie rozprzestrzenia się na boki.

Jak to dino, to jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się tego ?

Wszystko książkowo robisz. Nie przyniosłeś tego do baniaka od kogoś...?

Co Ci kopie piach...?

Zmień cyrkulację na bardziej intensywną przy dnie.

Zacznij lać zwykłą wodę utlenioną. Ja lałem u @Szarwi 5ml/100l wody u Ciebie proponuje jakieś 2,2ml. Bywa różnie. Czasami pomaga w 4-5 dni a czasami i 3 tygodnie lania to mało.

Jak zacznie znikać to profilaktycznie lej jeszcze przez tydzień... lub nawet dwa.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kopania piachu mam 3 nassariusy. Babka raczej odpada bo mam odkryte akwarium. na razie spróbuję bez chemii, wymienię wkłady, będe oczyszczał piach. Jezeli nie pomoże, wtedy pomyślimy nad Algea X ale tyle złego się naczytałem o tym na forum, że to będzie ostateczność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.