Skocz do zawartości
**akwarysta**

Pytanie o obsade.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam już niedługo jade po rybki i zastanawiam sie nad obsadą.Mam akwarium 180L.

Ogólnie planuje mało ryb ok 2 lub 3.

Które z interesujących mnie gatunków są w miare łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe na błedy początkujących?

-Rogatnica

-błazenek pomidorowy

-pokolec królewski

-garbnik Chrysiptera parasema

Planowałem murene na razie z niej rezygnuje ,bo za małe akwa.A co do ryb to za ok pół roku planuje uruchomienie znacznie większego akwa więc nie nie brzcie pod uwage ,że niektóre z ww. gatunków rosną duże a rybki w sklepie są wielkości ok 4 cm ( : zanim urosną to zmienie akwa.

I mam jeszcze pytanie ,bo chętnie bym dokupił z 5 kg żywej skały ale czy wtedy znowu będe musiał czekać aż woda dojrzeje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dobór obsady zależy od typu akwa jakie chcesz założyć.

Jeśli z założenia ma być mało ryb, to wnioskuje że ma to być akwa rafowe. W takim przypadku rogatnica raczej odpada. A z wymienionych przez Ciebie ryb najłatwiejsza jest Chrysiptera parasema i ew. błazenek. Z pokolcem raczej wstrzymaj się aż nabierzesz doświadczenia, bo pokolce to ryby raczej wrażliwe i dominujące.

Co do mureny, to trzeba się dobrze zastanowić czy naprawde chcesz akwa z jedną rybą, która na dodatek prawie cały czas siedzi w ukryciu.

Co do skały: To zależy ile skały już masz w akwa.

Oczywiście musisz liczyć się z zachwianiem biotopu.

Najlepiej gdybyś kupił skałę z akwa tzn. dobrze wymoczoną a nie taką prosto z frachtu.

Wow! ale jestem mondrala:D

Wiem że w tych kwestiach mogę się mylić bo odpowiadam w oparciu o moją (skromną) wiedzę.

Pozdrawiam!


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co do blazenka, to te muszą byc trzymane parami z tego co mi wiadomo.


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie może być rogatnica w rafowym?

Chyba nie podjada korali bo to drapieżnik.Ale na początek to chyba kupie garbnika i 2 błazenki a po jakimś czasie jak się akwa rozwinie dokupie pokolca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w moim mam 2 blazenki i garbika i sobie fajniscie zyja ; ) jeden to juz jest taki tlusty blazenek zdominowal tego drugiego na maxa i narazie mi wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ten błazenek taaaki tłusty to on aby za dużo amoniaku nie wydziela?? Ile raz dziennie karmicie ryby ,bo co niektórzy karmią je co 2 lub co 3 dni(wg mnie masakra).I tak się zastanawiam czy można je karmić żywym żarciem ,mam dostęp do tanich robali np larw komarów,much,ochotki,artemi,wodzenia. Normalne rybki to wcinają to kilogramami a co z morskimi?Larwy komara lub wodzenia by im zaszkodziły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram sie karmic 3 razy dziennie. Jeden dzien w tygodniu scisla dieta. Dostaja na przemian albo 2 razy miesko i raz spirulina, albo na odwrot. Pokarmy robie sam. 4 rodzaje frutti di mare:D


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz chcesz Chrysipteme to one powinny zyc w parkach. W ogole wiekszosc ryb w akwarium powinna zyc w parkach bo wtedy zachowuja sie bardziej naturalnie i sa czesto mniej agresywne.

O pokolcach i rogatnicach zapomnij w takim malym akwarium.

Na to przyjdzie jeszcze czas jak zalozysz wieksze :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z mandarynem wspaniałym? Super jest ta rybka ale czytałem ,że potrzebuje ustabilizowanego akwa ,bo żywi się żywymi robakami i glonami. Jeżeli chodzi o mnie to żywych robali móge jej kilogram dziennie dawać a glonów też mam mase.Czy by się nadawała do mojego akwa?Czy ta ryba jada tylko robale morskie? Czytałem ,że poluje na rurówki itp ale czym się różni rurówka od dużej larwy komara?

(tylko się nie denerwójcie ,bo dopiero raczkuje w temacie morskim) ( :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co sie denerwowac.

Mandaryny zyja tym co znajda na kamieniach zywego i niezbyt duzego. Z toni wodnej rzadko kiedy cos przekasza. Przewaznie prad wody jest zbyt silny i zanim sie zorientuja i przystapia do ataku, pokarm jest juz nieosiagalny lub inne ryby sa szybsze. Akwarium powinno byc stosunkowo duze nie dlatego, ze mandaryn duzo plywa tylko zeby zmiescic w nim duzo zywej skaly na ktorej zeruje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja mandarynka jest za madra na uganianie sie za plywajacym zarciem. ona czeka az wylaczam pompe i pozniej jak odkurzacz sunie nad dnem wciagajac co wieksze kawalki :).. a karmie 2 razy dziennie + zoltek dostaje codziennie liscia salaty albo lisc alg ktory sobie co pare minut podskubuje


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje raz dziennie suchy i na wieczor troche artemi zywej nie wiem czy dobrze robie ale wyzera na calego nawet krewetka szaleje jak opentana za ta artemiam ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam podobne pytanie.Posiadam akwa 112ltr( 96ltr+15kg LR)+ panel 25 ltr.

Z rybiej obsady to posiadam juz Madaryna i planuje dokupic 2 sztuki A.Ocelaris + 1x jakiegos garbika (może Viridis).

Moja 2 połowa mnie meczy,ze chcialaby miec takie rybki w akwa:)

Czy taka obsada wchodzi w gre ,czy konieczne sa"cięcia" co do obsady?

Hoduje korale miekkie.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.