Skocz do zawartości
miszak

T5 vs T8

Rekomendowane odpowiedzi

Czy porównywaliście podstawowe parametry źródeł światła? Pewnie wszyscy wiedzą od razu - najlepsze HQI potem T5 no a T8 to w ogóle wstyd się odzywać. HQI to jakby inna para kaloszy. Ale rury juz sa do siebie bardzo podobne. Piszę dlatego, że zerknąłem na w miarę ciekawą świetlówkę OSRAM SKY WHITE - 8000K. Jeszcze nigdy nie widziałem chyba 8000K :)

Są rury tego typu zarówno T5 jak i T8. No i wygląda to tak:

T8 36W - 3000 lumenów

T5 39W - 2750 lumenów

T8 58W - 4900 lumenów

T5 54W - 4000 lumenów

Może więc "powróćmy jak za dawnych lat " i przeprośmy T8 ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi T8 to nie jast aż tak źle. Ostatnio zmieniłem aktynikę z T8 na T5 i...żałuję, choć to oczywiście kwestia samej świetlowki, za pierwszym razem nie trafiłem. Poza tym jest chyba większy wybór w świtlówkach tych naprawdę aktynicznych a nie blue dedykowanych na T8.

Wadą T8 jest chyba mniejsza żywotność


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem porównanie T5 ATI blue plus z T8 TL03 philipsa. Obie o podobnej barwie. Do porównania była użyta 1x80W AtI i 2X 39W Philips. Różnica była miażdząca. Tych 2 xT8 nie było widac wogóle przy jednej ATI.

Dla mnie temat T8 jest zamknięty po tym porównaniu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem T8 Sylvania 6500 18W do Sylwanii T5 24W. Różnica nie jest duża........JEST KOLOSALNA na korzyść T5


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew - porównać należy rury tego samego typu wykonane w różnych technologiach. Jeśli porównasz świetlówki T5 o takiej samej mocy ale inne modele to również różnice w ilosci wytwarzanego światła będa spore. Podobnie w T8. Również warto zwrócić uwagę, że subiektywnie odczuwana ilośc światła ( najczęściej ) wytwarzanego przez źródło o danej mocy jest inna niż wytwarzana przez kilka źródeł o podobnej mocy sumarycznej. Wystarczy nawet porównac 1 żarówka 150w i 2x 75w. A juz porównywanie ilości wytwarzanego światła przez TL 03 nie ma chyba sensu bo one nie służą do oświetlania w typowym tego słowa znaczeniu. Przy świetlówkach superaktynicznych minimalne przesunięcie widma na wykresie w lewą stronę skutkuje ogromnym zmniejszeniem ilości wypromieniowanego światła widzialnego. A swoją drogą czy zauważyłeś różnice w swieceniu bezkręgowców świecąc samym TL03 lub samym ATI?

Mario-sz - ale T5 dałeś 30% mocniejsze - cokolwiek mało sprawiedliwe porównanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak , porównywałem różnicę w swieceniu bezkręgowców na w/w świetlówkach i musze przyznać że TL03 wypada blado przy ATI. Jak wczesniej napisałem kolor tych świetlówek jest podobny dla oka nie widac różnicy , natomiast na koralach różnica jest ogromna.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli bezkręgowce lepiej świecą przy ATI i ATI daje również więcej światła widzialnego w akwa?

Gdzie kupowałeś ATI blue plus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...skoro mowa już o świetlówkach, to mam małe pytanie: ja akurat używam T8 18W, ale ostatnio znajomy przerobił oświetlenie w swoim holendrze na T5 24W i co zauważyłam, że jego świetlówki strasznie się grzeją w porównaniu z moimi, moje owszem są ciepłe, ale jego nie da się dotknąć. I przy okazji chciałam zapytać czy to normalne przy T5? bo nigdy nie miałam z nimi do czynienia, a myślę nad wymianą moich...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak ,świetlówki ATI daja również dużo więcej światła widzialnego, a jeśli zależy ci na mocnym fosforyzowaniu korali to możesz użyć ATI actinic plus , ta ma lekko fioletowy odcień,wtedy do dopiero jest odjazd, ale ja proponuje połączyć ATI blue plus z ATI actinic plus. Takie zestawienie po wielu próbach okazało sie najlepsze.

Jeśli chodzi o temperature pracy to rzeczywiście bardziej sie nagrzewają.

ATI możesz dostać np tu http://www.astercity.net/~lumen/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew - dzieki za namiar

w ofercie są blue, aquablue, actinic blue i blue plus - jest jeszcze actinic plus ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz po krótce scharakteryzować jak świecą poszczególne modele? nie mogę nic znaleźć :)

ale się dodzwoniłem :)

wg info tel. blue plus swieci podobnie jak typowa aktynika ale znacznie jasniej czyli by się potwierdzało to co napisałeś

najbardziej interesuje mnie prównanie TL03 z actinic blue - moze kiedyś gdzies zobaczę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem wsztstkie świetlówki jakie ma w swolej ofercie ATI.

Więc w skrócie jeśli szukasz podobnej barwy do TL03 to odpowiednikiem tylko mocniejszym jest ATI blue plus

ATI actinic blue jest niebieska ale z odcieniem fioletowego i bardziej fosforyzuje. W stosunku do TL03 jest bardziej fioletowa.

Natomiast aqua blue jest ma barwę jasno niebieską.

Jeśli jest zbyt niebiesko np po zastosowaniu samej blue plus to możesz takie spektrum uzupełnić o aqua blue.

@miszak ,napisz ile świetlówek chcesz zastosować i jakiej mocy to postaram się ci doradzić .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,

Najpierw ok. 250 W z późniejszą korektą ( dołożenie takiej rury jakiej mi będzie brakowało ). Zbiornik cos ok. 160x45x45. A może 160x50x50. Z HQI zrezygnowałem bo otwarte akwa mi się juz nie podoba a świetlówek ATI na żywo nie widziałem. Do tej pory bardziej pasowało mi swiatło TL 03 niż typowej aktyniki. Ale w ogóle to wydaje mi się, że actinic blue by mi sie podobała.

A co myslisz o aqua blue? Może wspomóc ją actinic blue i byłoby ok?

Napisz jaki układ masz w swoim baniaku - niezła solanka, pewnie beczkę ogórków można zakisić :)

A pomyśleć, że przez kilka lat jeździłem do Rajgrodu.

Nie wiedziałem, że nad jezioro jedzie się obok rafy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak, aqua blue jest bardzo jasna , prawie niebieskiego nie widać , więc jeśli chcesz połączyć z atiniką to bardziej z blue plus niż actinic blue.

Jeśli zrezygnowałeś z HQI to najlepszym rozwiązaniem bedzie połaczenie trzech barw aqua blue, blue plus i actinic blue.

Ja u siebie stosuję 6x80W ATI blue plus i 4x39W ATI actinic blue ,to tego HQI 3x150 14000k.

A tak wogóle jak będziesz kiedyś jechał do Rajgrodu to zapraszam , nie ma jak to rozmowa na zywo.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew: czy pamietasz ile kosztuje ati blue plus (np 54w) i gdzie ja mozna kupic w Polsce ?

chcialem kupic tl03 ale moze powinienem rozwazyc T5 bo sa w sumie wydajniejsze..


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby kogos interesowalo tu jest opis i porownanie widm swietlowek ATi http://www.atiaquaristik.com/index.php?t5-leuchtmittel


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zaineresowanych w temacie poniżej wykresy spektralne ATI actinic blue i philips 03. Niestety jednostki są troche inne, ale jest to praktycznie to samo.

451-ati.jpg

451-xdpo3_xuphtl_03.gif


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.