Skocz do zawartości
tomi79

Czy za mało światła ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam małe pytanie do doświadczonych morszczaków

posiadam kostke o wymiarach 55x60x60h i oświetla mi to 6 swietlówek t5 24w , a dokładniej

3 ATI blue plus

2 ATI aquablue specjal

1 ATI coral plus

wszystkie swietlówki mają około 3 miesiecy a problem polega na tym ze moje korale nie chcą rosnąć , tzn widze jakies przyrosty ale są one minimalny

Akwarium stoi od sierpnia 2012roku

parametry z dzisiaj:

NO3: red sea 0,75 salifert 0

PO4: salifert 0,03

Mg:salifert 1410

Ca: salifert 430

KH: salifert 7,3

obsada 2 acropory przyrosty zerowe

3 montipory widoczne biale końcówki ale przyrosty minimalne

3 euphylie pomalutku rosną

calustrea pomalutku rosnie

acanastrea bardzo pomału

jeżeli chodzi o jedzenie to

2 razy w tygodniu dostają KZ aminoacid

2 razy w tygodniu AF coral food

i 2 razy w tygodniu rozne mrozonki

a teraz moje pytanie :)

czy myslicie ze moze byc mało oświetlenia ?? oswietlenie mam takie od poczatku i wydaje mi sie ze wczesniej lepiej rosly a mialy gorsze parametry , czy moze przyzczyna jest gdzie indziej , a i jeszcze brak koloru od dłuzszego zcasu patrze sobie na hystrixa i wydaje mi sie ze jest on bardziej w brąz niż róż zreszta innych korali chba tez ten braz sie tyczy :(

Prosze o porade i dzieki za wpisy :)


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oswietlenie masz dobre,ja bym sprawdził dokładniejszym testem PO4,bo salifert jest malo dokładny.

Fajnie tez by było, jak bys dal fotki akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często i jakie robisz podmiany, ile masz w sumie wody w obiegu? Którą sól używasz? Jak utrzymujesz kH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotki dorzuce w piatek

co do soli to jade na Kencie , Kh utrzymuje za pomocą ballinga tak jak Ca i Mg , łacznie w obiegu mam jakieś 290 litrów (akwarium +szczepkarium+sump) a podmiany robie co 1,5 tygodnia

a jeszcze zapomnialem dodac ze codziennie idzie 100ml fitoplanktonu :) ( takze chyba glodne nie są :):) )

a i jeszcze jeden szczegół euphila ktora stała na samym dole troszke przymarniała , a co do testu PO4 to właśnie nosze sie z zamiarem kupna red sea

Edytowane przez tomi79 (wyświetl historię edycji)

5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakich wysokościach stoją korale?? bo te 60cm h to jednak dużo


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem doświadczonym akwarystą, lecz swoje przeszedłem. Znam twój zbiornik i nie raz myślałem czemu tak się z nim źle dzieje. Światło jest dobre, i tu bym przyczyny nie szukał, ja osobiście obstawiam na szczepkarium (a tylko dla tego że innych błędów nie widzę w prowadzeniu). Masz większą przewagę miękasów, kiedyś czytałem o wojnach chemicznych korali. Może to jest jedna z przyczyn. Może na jakiś czas przełóż większość z dołu do tego drugiego zbiornika, a lepiej wystaw na sprzedaż.


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur wszystko sie zgadza ale pamietasz ze wczesniej tez mialem miekaski i ladnie mi wszystko szło :)

no nie wiem czemu ale ja stawiam na brak oswietlenia gdyz ja teraz mam 144 waty nad tym zbiornikiem a litrow kole 170 czyli nie wychodzi nawet 1 wat na litr no i jeszcze miejmy na uwadze 60 wysokości to według mnie ma duze znaczenie

korale są roznie acry gdzies tak 15-20 od lustra wody a monti gdzies w polowie zbirnika no ta biedna euphilia 60 w doł mysle ze troszke ją skrzywdziłem :)

calustrea tez jest 60 w dol ale ma sie dobrze


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może na próbę zamontuj dwie świetlówki, i węgiel (on podobno pomaga w wojnie chemicznej). Wracając do światła, to pamiętam że na początku wszystkie trzy euphyliie miały się dobrze. Obecnie jedna faktycznie jest w lekkim cieniu, lecz calustrea rośnie, jak i inne zwierzaki przy dnie. Światła nigdy za dużo więc montaż kolejnych rur na dobre wyjdzie całej ekipie


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a jak wysoko wisi lampa? Moja poprzednia wisiała ~10 cm. nad lustrem wody a zbiornik miał tylko 50 cm. głębokości. I świeciło 8 świetlówek 54W nad powierzchnią 130 x 55 cm.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no u mnie wisi 10 cm nad lustrem ale wlasnie jest 60 cm

podniosłem euphilie ,zobaczymy co powie za tydzien jak sie poprawi jej stan to bedzie wszystko jasne


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam

stwierdziłem że napisze o postępach może komus to sie przyda

a więc nie wiem dokładnie co sie przyczyniło ale jest poprawa , doszła jedna swietlówka euphilia poszła kawałek wyżej i azotany zostały troszke podniesione ( na tescie red sea utrzymuje w granicach 6 a salifert nadal pokazuje 0 ) i jeszcze planuje pomału podnieść azotany

Pozdrawiam

Tomek


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poradniku zeovitu mowia ze na m2 baniaka powinno byc ponad 550 W swiatła, srednio to jest 8 do 10 rur t5. Od kiedy tak mam i swiece 13 godzin korale wygladają na coraz szczesliwsze.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poradniku zeovitu mowia ze na m2 baniaka powinno byc ponad 550 W swiatła, srednio to jest 8 do 10 rur t5. Od kiedy tak mam i swiece 13 godzin korale wygladają na coraz szczesliwsze.

ale swiecisz 13 godzin całością ?? czy jakos inaczej , powiedz mi ile masz wysokości zbiornik i ile czasu swiecisz ze tak powiem w maksie


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko mam w stopce, a teraz to juz w ogole mam wszystko na jednym programatorze i wszystkie 8 rur wlaczam o 11 i wylaczam o polnocy


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.